“شهر گردشگر” در کهن شهر همدان کليد خورد

اشتراک گذاری این پست

به همت کميسيون اقتصاد، سرمايه‌گذاري و گردشگري شورا:

“شهر گردشگر” در کهن شهر همدان کليد خورد

جلسه کميسيون اقتصاد، سرمايه‌گذاري و گردشگري شوراي اسلامي شهر همدان با موضوع بررسي فرآيند گردشگري همدان ۲۰۱۹ با حضور رئيس و اعضاء کميسيون، کارشناسان کميته گردشگري مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي شورا، مديران مجموعه‌هاي مرتبط حوزه گردشگري، رئيس هيأت مديره و مديرعامل خانه مطبوعات، نماينده جامعه هتل‌داران، رؤساي انجمن‌هاي صنفي آژانس‌هاي مسافرتي و راهنمايان گردشگري با حضور خبرنگاران برگزار شد.


به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر همدان، رئيس کميسيون اقتصاد، سرمايه‌گذاري و گردشگري شورا در اين جلسه به اهميت نشان‌سازي در شهر همدان اشاره کرد و گفت: نشان‌سازي نوعي سرمايه‌گذاري محسوب مي‌شود که متأسفانه در اين زمينه در همدان اقدام خوبي صورت نگرفته است.

حسين قراباغي با اشاره به فرآيند اداري و طولاني شدن روند صدور مجوز در امر سرمايه‌گذاري، افزود: سلسله مراتب اداري باعث کاهش انگيزه سرمايه‌گذاران مي‌شود و نبايد با ايجاد موانع، انگيزه سرمايه‌گذار را کاهش داد.

وي با اشاره به اينکه گلايه مندي مردم و سازمان‌ها اين است که چرا سرمايه‌گذاري در همدان محقق نمي‌شود، اضافه کرد: شورا و شهرداري در تدوين تعرفه عوارض سال ۹۸ موضوع گردشگري را مورد توجه قرار داده و تخفيف‌هايي نيز در اين خصوص لحاظ کرده‌است.

قراباغي از تهيه طرح “شهر گردشگر” توسط کميته گردشگري کميسيون متبوع در مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي شورا خبر داد و ضمن طرح موضوع ياد شده در شوراي اسلامي شهر همدان، يادآور شد: شهر گردشگر پيشنهادي براي نشان‌سازي همدان حتي در سطح جهاني است که تحقق آن مي‌تواند پويايي و رونق اقتصادي استان و شهر همدان را به دنبال داشته باشد.

وي تحقق “شهر گردشگر” را نيازمند مشارکت و همکاري ساير ارگان‌ها و سازمان‌هاي مربوط برشمرد و اضافه کرد: در اين راستا شورا و شهرداري از نظر و پيشنهادهاي ارزشمند صاحب نظران و کارشناسان ديگر نيز استقبال مي‌کنند.

وي با اشاره به ظرفيت، امکانات و بسترهاي موجود شهر همدان در جذب گردشگر و سرمايه‌گذار، اظهار کرد: همدان علاوه بر اينکه بايد به عنوان شهر گردشگري در کشور مطرح شود، بايد ظرفيت‌هاي اين کهن شهر همدان را نيز به جهان معرفي کنيم.

وي با اشاره به اتمام سال ۲۰۱۸ و عنوان همدان “پايتخت گردشگري ۲۰۱۸” در اين سال، اظهار کرد: براي رسيدن به شهر گردشگر دستاوردهاي همدان ۲۰۱۸ نبايد فراموش و رها شود بلکه نيازمند تقويت و برنامه‌ريزي هدفمند در سال ميلادي جديد براي جذب سرمايه‌گذار هستيم.

حسين قراباغي اظهار کرد: رويداد همدان ۲۰۱۸ گردشگري همدان را در سطح جهان ارتقاء بخشيده و اين روند بايد در سال جاري ميلادي شتاب بيشتري داشته باشد.

قراباغي با اشاره به اينکه شهرداري همدان در اين رويداد عملکرد خوبي ارائه کرد، گفت: شهردار همدان اقدام‌هاي پررنگي را در راستاي توسعه گردشگري داشته تا جايي‌که بر اساس گزارش وزارت کشور، امسال از شهرهاي برتر در پذيرايي از مهمانان نوروزي و تابستاني بوده است.

وي با تأکيد بر اينکه بستر و زمينه سرمايه‌گذاري توسط مديريت شهري همدان فراهم شده است، اضافه کرد: در رويداد ۲۰۱۸ مديريت شهري حدود ۲۰ ميليارد ريال در راستاي خدمات شهري، آماده سازي، تبليغات و ساير مسؤوليت‌هاي محول شده هزينه کرده است که در اين راستا هدف کمک به توسعه بخش گردشگري بود.

رئيس کميسيون اقتصاد، سرمايه‌گذاري و گردشگري شوراي شهر همدان ادامه داد: قصد داريم به صورت جامع و کامل موضوع‌هاي مرتبط با گردشگري همدان در سال ۲۰۱۹ در حوزه مديريت شهري را پيگيري کنيم.

قراباغي با اشاره به اينکه شهر گردشگر طرح گسترده‌اي است که مي‌توان با لحاظ استانداردهايي آن را اجرايي کرد، افزود: لازمه توسعه و تقويت صنعت گردشگري، جذب سرمايه‌گذار است که بايد تلاش کنيم زيرساخت‌هاي لازم توسط دستگاه‌هاي اجرايي و مرتبط با اين حوزه مهيا شود.

وي با اشاره به نگاه خاص اعضاء شوراي اسلامي شهر به مباحث مرتبط با گردشگري، يادآور شد: در تدوين تعرفه عوارض سال ۹۸ مباحث گردشگري مورد توجه ويژه قرار گرفت.

قراباغي گفت: هم اکنون پارک ولايت و پارک ۲۵۰ هکتاري سد اکباتان به عنوان منطقه گردشگري براي سرمايه‌گذاري معرفي شده ضمن اينکه اتصال تپه عباس آباد به دره مرادبيک و خورزنه نيز جزء برنامه‌هاي اجرايي ما به عنوان محورهاي گردشگري و در راستاي رونق گردشگري قرار گرفته است.

رئيس کميسيون اقتصاد، سرمايه‌گذاري و گردشگري شوراي اسلامي شهر همدان با اشاره به طرح‌هاي تشويقي براي جذب سرمايه‌گذار در بخش گردشگري افزود: حمايت از خانه‌هاي بوم گردي، غذاخوري‌هاي سنتي و هتل‌هاي سنتي با رايگان کردن عوارض را مي‌توان يکي از طرح‌هاي تشويقي مديريت شهري برشمرد.

وي افزود: عمليات اجرايي و ساخت ۱۲ هتل شهر همدان که در ۴۰ سال گذشته بي سابقه بوده نيز ثمره طرح‌هاي تشويقي از جمله عوارض رايگان ساخت از سوي شورا و شهرداري همدان و ترغيب سرمايه‌گذار در اين بخش است.

قراباغي اضافه کرد: ساختار فعلي سرمايه‌گذاري در همدان مناسب نيست و اميدواريم با تدبير مسؤولان ارشد استان اين خلاء برطرف شود.

*بادامي‌نجات: بهره گيري فن آوري در حوزه گردشگري

نايب رئيس شوراي اسلامي شهر همدان هم در اين جلسه از آمادگي شورا و شهرداري براي کمک به حوزه گردشگري خبر داد و يادآور شد: گردشگري نياز به يک زيست بوم دارد و تنها شورا و شهرداري يا ميراث فرهنگي به تنهايي نمي‌توانند در اين زمينه وارد شوند.

حميد بادامي نجات با بيان اينکه قوانين شهرداري به صورت مديريت جامع شهري نيست افزود: شهرداري به عنوان يک دستگاه يا نهاد مردمي مي‌تواند در حوزه گردشگري مشارکت کند اما متولي اصلي در اين زمينه نيست.

وي با تأکيد بر اينکه نبايد زيست بوم را در حوزه گردشگري ناديده گرفت، يادآورشد: همدان شاخصه‌ها و ظرفيت‌هاي بالايي در حوزه‌هاي مختلف براي سرمايه‌گذاري و گردشگري دارد که بايد در جذب گردشگر از آنها بهره گرفت.

وي اضافه کرد: در تدوين طرح “شهر گردشگر ” نبايد از حوزه فن آوري چشم‌پوشي کرد، چرا که ذائقه گردشگران از سنتي تغيير کرده و بهره گيري فن آوري در اين زمينه مي‌تواند کمک کننده باشد.

رئيس کميسيون نظارت بازرسي و امور اداري شوراي اسلامي شهر همدان هم با تأکيد بر اينکه همه بايد براي رونق گردشگري شهر و استان تلاش کنيم، افزود: شوراي شهر همدان در کنار فعاليت‌هاي خود اقداماتي را در خصوص گردشگري و سرمايه‌گذاري انجام داده است به گونه‌اي که در تدوين عوارض محلي سعي کرده نظرات اکثر دستگاه‌هاي اجرايي و صاحبان فکر و انديشه‌هاي نو در حوزه مديريت شهري را براي گردشگري و حمايت از سرمايه‌گذار اخذ کند تا در تدوين سطوح مربوط به حوزه گردشگري بتواند در صدور مجوزها تسهيل ايجاد نمايد.

سيد مسعود عسگريان با اشاره به طرح “شهر گردشگر” اضافه کرد: در اين راستا لازم است هرگونه اقدام يا وظايفي که شورا و شهرداري مي‌تواند اعمال کند به شورا ارائه نموده تا در برنامه‌هاي سال ۹۸ لحاظ شود.

گفتني است، در اين جلسه طرح پيشنهادي شهر گردشگر به عنوان نشان همدان ۲۰۱۹ مطرح و مقرر شد دستگاه‌هاي اجرايي و ساير بخش‌هاي مرتبط با گردشگري در حوزه فعاليت خود نظر، پيشنهاد، راهکار عملياتي و شاخصه‌هاي لازم را بيان کنند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *