صورت‌جلسه شماره ۲۵

صورت‌جلسه شماره 25، مورخه 1398/04/16

صورت‌جلسه شماره ۲۵

بیست و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر همدان از ساعت ۳۵/۸ روز یکشنبه مورخ ۱۶/۰۴/۹۸ با تلاوت آیاتی چند از کلام ا… مجید و اعلام دستورکار توسط جناب آقای گردان رییس محترم شورای اسلامی شهر در محل سالن جلسات بشرح زیر تشکیل شد :
– جلسه مشترک :
– براساس دعوتنامه شماره ۳۶۱۵۸۶/۱۱/۷۰ مورخه ۱۱/۰۴/۹۸ آقای صالحی نیک مدیر محترم موسسه فرهنگی اجتماعی یاران نگار همدان و هیئت همراه ایشان در صحن شورا حضور پیدا کردند.
در ابتدای جلسه آقای گردان رییس محترم شورا ضمن خوشامدگویی به میهمانان اظهار داشت :
– من با مجموعه شما آشنایی دارم و عملکرد شما در سطح شهر خوب بوده ….
– کارهایی که شما انجام می دهید کمک به خانواده ها، توزیع بسته های حمایتی، سرکشی به خانواده های معلولین و مددجویان ، اعزام افراد ی تحت عنوان مشهد اولی ها به زیارت حرم امام رضا (ع) واقعاً قابل تقدیر و سپاس است …
– ما به عنوان شورای اسلامی شهر این آمادگی را داریم از طریق شهرداری به مجموعه غیردولتی و مردمی شما در ارائه هر چه بیشتر و بهتر خدمات کمک کنیم …

– – در ادامه جلسه تعدادی از مسوولین کمیته های مختلف مجموعه مذکور به گوشه ای از عملکرد و فعالیت های خود پرداخته و چشم انداز فعالیت های آتی خود درخصوص باشگاه سالمندان به جای خانه سالمندان، پر بارکردن ساعات سالمندان، رسیدگی بیشتر به کودکان هدف مجموعه که کودکان مبتلا به سرطان و معلولین هستند، تمرکز به آموزش و ارتقاء سطح آموزش اجتماعی آنان، مشارکت بیشتر مردم با مجموعه در ارائه خدمات، جلوگیری از گسترش سبک زندگی غربی، در کنار هم قرار دادن اعضای خانواده را مطرح کردند.

– در جمعبندی مطالبی که مسوولین کمیته های مختلف مجموعه بشرح فوق ارائه دادند آقای صالحی نیک اظهار داشت :
– من از طرف مجموعه از اعضای محترم شورا تشکر می کنم.
– ما از سال ۱۳۸۹ شروع به فعالیت کردیم و تاکنون باکمک های مردمی خدمات خود را ارائه داده ایم.
– ما این آمادگی را داریم که به عنوان بازوی مدیریت شهری در جهت کاهش آسیب های اجتماعی و شهری انجام وظیفه بکنیم.
– نامه های مطرح شده در جلسه:
– نامه شماره ۶۲۹۵/۱۱/۱۰ مورخه ۰۹/۰۴/۹۸ شهرداری (۳۶۳۵۳۷/ش مورخه ۰۹/۰۴/۹۸) مطرح شد :
متن نامه شهرداری : احتراماً بازگشت به نامه شماره ۳۶۰۵۳۸/۹/۷۰ مورخه ۰۱/۰۲/۹۸ و با استناد به بند ۱۶ ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور مصوب ۰۱/۰۳/۷۵ و اصلاحات و الحاقات بعدی در جهت حمایت و توسعه مراکز آموزش در سطح شهر همدان، پیشنهاد شهرداری در ماده ۴۱ تعرفه عوارض سال ۹۸ شهرداری اخذ بهای خدمات از هر کاربری به آموزشی (صرفاً مدارس، مهد کودک و کودکستان غیردولتی) معادل ps2/0 به جای ps5/0 محاسبه و اعمال گردد. لطفاً دستور فرمایید موضوع بررسی و مصوبه مربوطه امر به ابلاغ گردد.
مصوبه شورا : با نامه شهرداری موافقت شد.
۱- تذکر :
– تذکر سرکار خانم سلماسی رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی به آقای صوفی (شهردار همدان) درخصوص عملکرد سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی در سال ۹۷ ( با توجه به اطلاعات تفریغ بودجه سال ۹۷) (۳۶۳۶۷۳/ش مورخه ۱۱/۰۴/۹۸) بشرح زیر قرائت و مقرر شد در اجرای ماده ۸۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۰۱/۰۳/۷۵ و اصلاحات بعدی آن به آقای صوفی (شهردار محترم همدان) ابلاغ گردد.
متن تذکر : همانطور که بندهای مختلف ماده ۴ اساسنامه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان (مصوب ۱۱/۱۱/۹۵) به صراحت آمده است؛ برنامه¬ریزی، کنترل و نظارت بر امور فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهر، تدوین و ترویج الگوهای مشارکت شهروندان در اداره امور شهر و مدیریت اجرای دوره های آموزش شهروندی از اهم وظایف و ماموریت های این سازمان محسوب می¬شود. از سوی دیگر، ضرورت برنامه¬ریزی و مدیریت اجرای برنامه هایی نظیر تشکيل نهادهاي اجتماعي در سطح محلات با رويکرد اجراي طرح شوراي اجتماعي محلات، ساماندهي اجراي برنامه‌هاي مشارکتي و مساعدت‌ها، اجراي مفاد سند راهبردي آموزش شهروندي، ساماندهي فرهنگسراها، استفاده از ظرفيت تشکل‌ها و گروه‌هاي فرهنگي-هنري و برگزاري مسابقات و جشنواره‌هاي فرهنگي-ورزشي با محوريت خانواده‌ها از مهمترین اولویت های کاری اعضای محترم شورا و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا در دوره پنجم بوده است. به گونه ای که کلیه راهبردها ، اهداف، برنامه ها و حتی زمان بندی اجرای هر یک آنها بصورت مستمر و به ویژه در زمان بررسی و تصویب بودجه سالانه سازمان مورد توجه و تاکید اعضای محترم شورا بوده است، اما اکنون و با ارزیابی تفریغ بودجه سال ۹۷ سازمان ملاحظه می شود اکثریت مطلق این برنامه ها و سیاست ها به اجرا نرسیده است. که از جمله آنها می توان به موارد زیر به عنوان ایرادات جدی عملکرد سازمان در حوزه آموزش شهروندی در سال ۹۷ اشاره نمود:
– براي سازمان در سال ۹۷ مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۴۵۰/۱۲ تومان درآمد پيش‌بيني‌شده بود که در حدود ۶۸ درصد آن يعني ۰۰۰/۰۰۰/۴۰۰/۸ تومان محقق شده، اما ۷۶ درصد هزينه‌ها (بيش از ۰۰۰/۰۰۰/۴۰۰/۹ تومان) تحقق پيدا کرده است. یعنی سازمان با کسري بودجه يک ميليارد توماني مواجه می¬باشد.
– با توجه به اينکه سازمان درآمد اختصاصي بالايي ندارد و در حدود دوسوم آن از رديف ماده ۱۶ تأمين مي‌شود، لذا پرداخت بدهی در سال‌هاي بعد نیز با اماواگر روبه¬روست و به ميزان اعتبارات جذب شده از رديف ماده ۱۶ بستگي دارد. این امر فشار مضاعفي را بر سازمان براي هزينه‌کرد در موضوعات آموزش شهروندی وارد مي‌کند.
– از ۰۰۰/۰۰۰/۱۵۰/۱۱ تومان هزينه‌هاي جاري پيش‌بيني‌شده براي سال ۹۷، در حدود ۷۹ درصد آن (معادل ۰۰۰/۰۰۰/۲۰۰/۹ تومان) محقق شده است. از این میزان مقرر شده بود که مبلغ پنج ميليارد تومان (يعني سهم ۴۳ درصدي آن) در بحث آموزش شهروندي هزينه شود، درحالي‌که فقط در حدود دو ميليارد و هشت‌صد و پنجاه ميليون تومان در اين زمينه هزينه شده است که مبين ۵۷ درصد تحقق اين رديف مي‌باشد. بعلاوه اين مبلغ تنها ۳۱ درصد هزينه‌هاي جاري سازمان را شامل مي‌شود.
– از کل هزينه‌هاي آموزش شهروندي بيش از ۸۰ درصد آن که رقمي در حدود دو ميليارد و سيصد ميليون تومان مي‌شود، فقط در حوزه ورزش (شامل تيم‌هاي بزرگسالان و پايه، ورزش محلات و مربيان ورزشي) هزینه شده و براي ساير حوزه‌هاي آموزش شهروندي فقط در حدود پانصد و سي ميليون تومان صرف شده است؛ يعني به‌طور سرانه براي هر شهروند همداني کمتر از هزار تومان.
– اساساً با توجه به اساسنامه فعلي سازمان هزينه‌کرد در امر ورزش قهرمانی با ابهام روبه‌روست، حال آنکه بيش از يک ميليارد و هفت‌صد ميليون تومان برای تيم فوتبال بزرگسالان هزينه شده است، يعني ۶۰ درصد کل هزينه‌هاي آموزش شهروندي و بيش از سه برابر کل ساير حوزه‌ها. مهم تر آنکه مشخص نیست از این میزان هزينه ثبت شده در اين رديف چه مقدار پرداخت و تسويه شده و چه ميزان آن به‌صورت بدهي باقی مانده است.
– سازمان براي بسياري از فعاليت‌هاي مرتبط با آموزش شهروندي نظير ارزيابي تأثيرات اجتماعي طرح‌ها و پروژه‌هاي شهري، طرح شهروند مربي، شوراي اجتماعي محله، برگزاری رویدادهای ادبی-هنری، احداث فضاهاي ورزشي کوچک مقياس در نقاط مختلف شهر و … عملکرد قابل ذکری به ثبت نرسانده است.
– در بودجه سال ۹۷ سازمان براي عملياتي نمودن طرح جامع آموزش شهروندي، توليد محتوا، شهروند مربي و ساير موضوعات مرتبط مبلغ يک ميليارد تومان پيش‌بيني‌شده بود که کمتر از سي درصد تحقق پيدا کرده است.
– از کل دويست و هشتاد ميليون تومان هزينه ذيل برنامه‌هاي آموزش شهروندي در حدود ۸۰ درصد (يعني بيش از دويست و بيست ميليون تومان) صرفاً در جشنواره شهروندان برگزيده‌اي که توسط مرکز مطالعات شورا برگزار گرديده، هزينه شده است و در حدود بيست‌وپنج ميليون تومان نيز براي ساخت موسيقي مربوط به همدان صرف شده است. یعنی تنها سي ميليون تومان در ساير موضوعات مرتبط با اين برنامه آموزش شهروندي هزينه شده است.
– در خصوص کمک به مجموعه‌هاي مختلف فرهنگي و اجتماعي فعال در شهر توازن وجود ندارد و همانند سابق دَرِ اين کمک‌ها بر چارچوب ارتباطات شخصي مي‌چرخد.
– بصورت کلی، چنين به نظر مي‌رسد در سال ۹۷ شهرداری ستاد هزينه‌هاي حقوق و دستمزد در حدود ۱۰۰ نفر کارکنان فعال در بخش‌هاي مختلف سازمان را از طريق ماده ۱۶ پرداخت کرده و سازمان توان اصلي خود را بر تأمين هزينه‌هاي تيم فوتبال بزرگسالان معطوف نموده است.
حال با توجه با تمام موارد فوق و با عنایت به تاکیدات مکرر گذشته مبنی بر اهمیت مباحث آموزش شهروندی و لزوم داشتن برنامه جامع، مدون و قابل اجرا برای آنها؛ در خصوص عملکرد غیرقابل قبول سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در حوزه آموزش شهروندی در سال ۹۷ تذکر داده و بر ضرورت تغییر رویکرد و داشتن برنامه های موثر و مستمر در این حوزه تاکید می نمایم.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *