آسيب‌شناسي امور شهري براي جلوگيري از قفل شدن شهر/ پژوهشگران برتر مديريت شهري تجليل شدند

اشتراک گذاری این پست

در صحن شورا مطرح شد:

آسيب‌شناسي امور شهري براي جلوگيري از قفل شدن شهر/ پژوهشگران برتر مديريت شهري تجليل شدند

رئيس شوراي اسلامي شهر همدان با تأکيد بر اينکه ارائه خدمات مناسب به شهروندان امري ضروري است، گفت: مي‌بايست آسيب‌شناسي امور شهري به‌ويژه در حوزه خدمات شهري انجام شود تا با رفع نواقص موجود، شاهد قفل شدن شهر نباشيم.


به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر همدان، کامران گردان در صحن شورا با تأييد اينکه عمليات برف‌روبي توسط شهرداري همدان در روز برفي (پنجشنبه) هفته گذشته به کُندي انجام شد، اظهار کرد: انتظار مي‌رفت همچون سال‌هاي گذشته و بر اساس طرح مديريت بحران، مديريت نقطه گذاري مکان‌هاي استقرار خودروهاي خدمات شهري انجام مي‌شد.
وي با بيان اينکه از ساعات اوليه بارش‌هاي همان روز، در سطح شهر حضور داشتم، افزود: در مجموع شهرداري به وظايف خود عمل کرده است؛ اما در روند کارها، کُندي صورت گرفت که همين امر موجب نارضايتي شهروندان شد؛ البته کندي کار موجب نمي‌شود که تمامي عملکرد شهرداري را زير سؤال ببريم، هرچند شهرداري مديريت بحران را به خوبي پيش نبرد.
گردان با تأکيد بر اينکه نيروهاي شهرداري بايد با آمادگي کامل عمل مي‌کردند تا به محض نشستن برف بر روي زمين براي پاک‌سازي ورود کنند، بيان کرد: متأسفانه ترافيک موجود، مانع انجام سريع کارها شد؛ به طوري که برخي از خودروهاي شهروندان در خيابان‌ها ماندند.
رئيس شوراي اسلامي شهر همدان افزود: زماني که ترافيک روان‌تر شد، خودروهاي مجموعه شهرداري براي خدمات‌رساني رسيدند و در ساعات پاياني شب، برف بيشتر معابر جمع‌آوري شده بود.
گردان با بيان اينکه عملکرد مناسب در ساعت‌هاي اوليه وقوع اتفاق ضرورت دارد، گفت: تردد خودروي شهرداري در سطح شهر نشان مي‌دهد که امور خدمات‌رساني مناسب در سطح شهر در حال انجام است و امنيت خاطر را براي شهروندان ايجاد مي‌کند؛ اما متأسفانه در نخستين بارش برف در همدان، مديريت شهرداري ضعيف بود.
وي با توجه به اينکه تعداد دوربين‌هاي پايش در سطح شهر کم نيست، معتقد است: بايد يک نيروي بالادست خدمات شهري در مرکز کنترل ترافيک شهرداري همدان مستقر مي‌شد و وضعيت را رصد مي‌کرد تا با بهره‌گيري مناسب از اين امکانات، وضعيت پيش آمده را مديريت کنيم.

نوراله‌زاده: برنامه مدون از شهرداري درخواست شود

رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر همدان نيز با بيان اينکه کارها با همه ايراداتي که به آن وارد است، انجام شده و موضوع مربوط به گذشته است، پيشنهاد داد: کميسيون خدمات شهري شورا از شهرداري برنامه مدون مديريت شهر در مواقع بارش برف را درخواست کند.
نرگس نوراله‌زاده با بيان اينکه شاهد نخستين بارش برف امسال در همدان بوديم و قطعاً تکرار خواهد شد، گفت: اگر با برنامه‌ريزي پيش رويم، به طور قطع اين اتفاق تکرار نخواهد شد؛ اما در غير اين‌صورت تکرار آن دور از ذهن نيست.

قراباغي: شهر گران اداره مي‌شود

رئيس کميسيون اقتصاد، سرمايه‌گذاري و گردشگري شوراي اسلامي شهر همدان هم با بيان اينکه هر ساله در بودجه شهرداري اعتبار لازم براي امور خدمات شهري را لحاظ مي‌کنيم، گفت: مهمترين وظيفه شهرداري ارائه خدمات به شهروندان است.
حسين قراباغي با تأکيد بر اينکه شهر گران اداره مي‌شود، افزود: هر ساله چند ميليارد تومان در حوزه خدمات شهري هزينه مي‌شود؛ به طور مثال در بحث رفت‌وروب و جمع آوري زباله، سالانه چندين ميليارد تومان هزينه مي‌کنيم که در ساير بخش‌ها نيز وضع به همين منوال است و هزينه‌هاي آنها به صورت جداگانه ديده مي‌شود.
به گفته وي پرداخت اجاره ماشين‌آلات برف‌روبي به‌ويژه در ايام قبل از آغاز بارندگي‌ها به اين منظور انجام مي‌شود تا مواقع بارش برف با مشکل مواجه نشويم و از طرفي با وجود فناوري و دستگاه‌هاي جديد در امر برف‌روبي و خدمات شهر، اين مسائل پيش پا افتاده است.
قراباغي با تأکيد بر اينکه شهروندان شاهدان عيني عملکرد مديريت شهري هستند، گفت: مردم با پرداخت عوارض شهرداري، انتظار دريافت خدمات مناسب دارند.
وي با بيان اينکه کار بخش خصوصي دقيق‌تر انجام مي‌شود، معتقد است: اگر بودجه‌اي که امسال براي برف‌روبي در نظر گرفته‌ايم را به بخش خصوصي اختصاص مي‌داديم چنين مشکلي پيش نمي‌آمد و در صورت بروز مشکل، پاسخگو بودند.

فتحي: از شهروندان عذرخواهي مي‌کنيم

رئيس کميسيون خدمات شهري شوراي اسلامي شهر همدان هم در ادامه اين نشست با اشاره به وضعيت خدمات موتوري و تيغه‌هاي برف‌روب، گفت: متأسفانه دو روز پيش از بارش برف تمام خودروهاي خدمات موتوري براي معاينه فني فرستاده شده بودند و تيغه‌هاي خودروهاي برف‌روب آماده نشده بود که علت کندي کار در ۳ تا ۴ ساعت اوليه بارش برف، همين موضوع بود.
علي فتحي با تأکيد بر اينکه آماده نبودن تيغه‌ها موجب شد در ساعت‌هاي اوليه بارش زمين‌گير شويم، اعلام کرد: به خاطر وقفه ايجاد شده در ارائه خدمات به شهروندان از آنها عذرخواهي مي‌کنيم.
وي با بيان اينکه در نخستين بارش برف امسال شهر همدان به نسبت سال‌هاي گذشته در مدت ۲ ساعت به اندازه ۲۴ ساعت بارش برف صورت گرفت، ادامه داد: شهرداري تلاش خود را براي مديريت شرايط به کار گرفت؛ اما متأسفانه دير وارد عمل شد و اين مهم، انتقادات مردم را برانگيخت.
رئيس کميسيون خدمات شهري شوراي اسلامي شهر همدان با اشاره به اينکه به هر حال در اين اتفاق شهروندان هم تا حدودي مقصر بودند، گفت: نامناسب بودن لاستيک‌هاي اکثر خودروهاي حاضر در خيابان‌ها و از طرفي حضور بالاي خودروهاي تک‌سرنشين‌ موجب راه‌بندان شده بود.
فتحي با بيان اينکه ما همواره از حقوق تاکسي‌داران حمايت مي‌کنيم، اظهار کرد: تاکسي‌ها متأسفانه در ۲ تا ۳ ساعت اوليه بارش برف در شهر همدان حضور نداشتند، هرچند به تاکسي‌دارها هم حق مي‌دهيم؛ زيرا کوچکترين تصادف، هزينه مالي بسياري روي دست رانندگان مي‌گذارد.
وي با بيان اينکه در روز پنجشنبه وضعيت آب‌وهوايي شهر همدان به اشتباه گزارش شده بود، گفت: عملکرد هواشناسي هميشه نسبت به وضعيت آب و هوا، صحيح بوده است؛ اما روز پنجشنبه وضعيت همدان باراني اعلام شد؛ در حالي که برف باريد.

سلماسي: همه در مواقع بحران کنار هم باشيم

رئيس کميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي شهر همدان هم با بيان اينکه يکي از دلايل کُندي خدمات‌رساني در حادثه ساختمان پلاسکو ازدحام شهروندان بود، گفت: نوع برخورد و نگرش مردم در اين مواقع تعيين‌کننده است.
رضوان سلماسي با بيان اينکه در همان زمان در سطح شهر تردد مي‌کردم، افزود: در کنار ارائه خدمات که وظيفه شهرداري است، همکاري و همياري شهروندان به تسريع روند خدمات‌رساني کمک شاياني خواهد کرد.
وي عنوان کرد: در مواقع بحران همه بايد کنار هم باشيم، نه روبه‌روي هم؛ زيرا در صورت اتحاد و همبستگي، موفق خواهيم بود.

گياه‌شناس: شهرداري بايد سريعتر وارد عمل مي‌شد

در ادامه سرپرست مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر همدان نيز با بيان اينکه در اين اتفاق حقي از مردم ضايع شده است، گفت: شهرداري بايد پيش از اتفاق، تمهيداتي را در اين زمينه مي‌انديشيد و سريعتر وارد عمل مي‌شد.
جواد گياه‌شناس با بيان اينکه در زمان بارش به هر حال تردد در شهر وجود داشت، افزود: خوشبختانه هوا گرم شد و بخش زيادي از مسائل را حل کرد.
وي با بيان اينکه بايد با طرح کردن مسائل، تمهيداتي براي آن انديشيده شود، اعلام کرد: از جانب خودم از شهروندان عذرخواهي مي‌کنم.

روانبخش: ضرورت حضور شهردار و معاونانش براي پاسخ‌گويي در صحن

مريم روانبخش، رئيس کميسيون حقوقي و رسيدگي به شکايات مردمي شوراي اسلامي شهر همدان هم با بيان اينکه آماده نبودن ماشين‌آلات برف‌روبي قابل توجيه نيست، گفت: مي‌بايست شهردار و معاونانش در جلسه صحن شورا براي پاسخ‌گويي حاضر مي‌شدند.

تجليل از پژوهشگران برتر مديريت شهري

در ادامه نشست صحن شورا، به مناسبت هفته پژوهش از پژوهشگران برتر شهرداري و مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر همدان تجليل شد و همچنين شاهد رونمايي از وبگاه جديد مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي شورا و فراخوان «محورهاي پژوهشي و پايان‌نامه‌هاي دانشجويي» اين مرکز علمي بوديم.
سرپرست مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر همدان در اين زمينه گفت: رويکرد پژوهشي بايد سرفصل برنامه و فعاليت‌هاي مجموعه مديريت شهري قرار گيرد، زيرا موفقيت و توسعه کشور در همه ابعاد نيازمند نگاه علمي- پژوهشي است.
گياه شناس ابراز اميدواري کرد در اين مرکز پژوهشي با تعريف اولويت‌هاي جديد، بسترهاي مناسب‌تري را در زمينه مطالعات علمي و کاربردي ايجاد کنيم.

 

 

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *