توجه به جایگاه و نقش مدیریت شهری، مهمترین راه برون رفت از شرایط موجود است

توجه به جایگاه و نقش مدیریت شهری، مهمترین راه برون رفت از شرایط موجود است

“بسم ا… الرحمن الرحیم”

خداوند متعال را حمد و سپاس می‌گویم که توفیق داد امروز میزبان تک‌تک میهمانان، مسئولین، مدیران و حاضرین در شصت و دومین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و شهرهای مراکز استان¬های کشور باشیم.
جای بسی خرسندی است که امروز افتخار میزبانی جمعی از منتخبین ملت بزرگ ایران و عزیزانی که به‌عنوان روسای محترم شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها، اعضا محترم هیئت‌رئیسه شورای عالی استان‌ها، نمایندگان محترم شورای شهرهای مراکز استان‌ها در شورای¬عالی استان‌ها و همچنین شهرداران محترم کلان‌شهرها مشغول خدمت به این نظام و مردم هستند، نصیب ما شده است.
در اینجا جا دارد خدمت جناب آقای مهندس هاشمی (رئیس محترم مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و مراکز استان‌های کشور)، جناب آقای مهندس الویری (رئیس محترم شورای عالی استان‌ها)، جناب آقای مهندس شاهرخی (استاندار محترم همدان)، جناب آقایان دکتر حاجی بابایی و دکتر خجسته (نمایندگان مردم شریف همدان در مجلس شورای اسلامی) جناب آقای لطفی (نمایندگان مردم شریف رزن در مجلس شورای اسلامی) خیر مقدم ویژه عرض نمایم.
خانم‌ها و آقایان؛ به دارالمؤمنین و دارالمجاهدین، پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین؛ همدان خوش آمدید. مقدم شما را به شهر ابوعلی سینا، باباطاهر، میرسیدعلی همدانی، آخوند معصومی همدانی، خواجه رشید، میرزاده عشقی و عین القضات خوشامد عرض می¬کنم. اینک از دیار سرداران و دلاورانی همچون شهیدان همدانی، چیت سازیان، شهبازی، احمدی روشن و خوش لفظ، به نمایندگی از مردم با صفا، یاوران دین خدا، بزرگ‌مردان مخلص، متدین، پر تلاش و بی‌ادعا، نجیب و موقر همدان، به همه شما بزرگواران خیرمقدم عرض می‌نمایم.
همان‌طور که استحضار دارید در دنیای امروز دستیابی به پیشرفت؛ مستلزم بهره‌مندی از عقلانیت، مشارکت عمومی و حضور مردم در صحنه است. بطوریکه بر اساس نتایج پژوهش‌های علمی؛ مشارکت مردم در اداره امور و تصمیم‌گیری¬ها، عامل مهمی برای ارتقاء سطح زندگی اجتماعی آنان محسوب می‌شود. در دین مبین اسلام نیز بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی و مشارکت دادن آنها در تصمیم‌گیری و اجرای امور با همراهی آحاد مردم تأکید بسیاری شده است.
از طرفی نیک می‌دانیم در دنیای کنونی شهرها به پدیده‌هایی پیچیده و چندوجهی تبدیل شده‌اند. شهر بدون انسان به تلی منظم از مصالح و تکنولوژی تبدیل می‌شود که فاقد فرهنگ و اندیشه است. وجه فرهنگی انسان موجب ایجاد تعاملات بین افراد و جوامع می‌گردد. ارتقاء کیفیت این تعاملات؛ هدف اساسی در زندگی به شمار می‌آید؛ اما متأسفانه در سال‌های گذشته در خیلی از کشورها، از جمله در ایران، توسعه پایدار و متوازن محقق نشده است.
امروزه اهمیت و جایگاه شوراها و شهرداری‌ها در توسعه شهر بر هیچ کس پوشیده نیست. در واقع، شوراهای اسلامی و شهرداری‌ها با توجه به وظایف متعدد و گوناگونی که مطابق قانون برای سازمان‌دهی امور مختلف شهرها بر عهده دارند، دارای جایگاه ویژه‌ای در سطح مدیریت شهری و برای عموم شهروندان هستند. از یک طرف، شوراها چون از لایه‌ها و سطوح پایین و یا میانی جامعه تشکیل می‌شوند، درک بهتری برای شناخت و تجزیه‌وتحلیل نارسایی‌ها و عملیاتی شدن ظرفیت‌های موجود در هر منطقه دارند. از سوی دیگر، شوراها به‌درستی نمایشی از یک نظام تماماً مردمی را ارائه می‌کنند. اگر برای دیگر نهادها داشتن پیشینه سیاسی و مدیریتی لازم است؛ اما اعضای شوراها مردم عادی‌ای هستند که از سوی همشهری‌های خود برای اداره بهتر محل زندگی خود انتخاب می‌شوند.
وجود نزدیکه به ۱۲۰ هزار نفر به‌عنوان اعضای شوراها و منتخب مردم در سراسر کشور، سرمایه بسیار بزرگی است. چراکه این افراد آمده‌اند تا برای رفع مشکلات مردم تلاش کنند. تا در کشور تبعیض نباشد. تا با نظارت آنها برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، بهداشتی، امور رفاهی به خوبی در سطح شهرها و روستاها اجرا شوند.
اما علیرغم همه این موارد، باید اذعان کرد شوراها هنوز در جایگاه اصلی خود قرار نگرفته‌اند و به اندازه‌ای که شایسته نقش بی‌بدیل آنهاست، مورد توجه نبوده‌اند. وجود چالش‌هایی نظیر استمرار تفکر از بالا به پایین، فقدان مدیریت هماهنگ و یکپارچه شهری، عدم استفاده مناسب از ظرفیت‌های قانونی و اجرایی مدیریت شهری در اداره امور شهرها، فقدان قوانین مؤثر به‌ویژه در حوزه‌های حمل‌ونقل، بازآفرینی شهری و توانمندسازی بافت‌های ناکارآمد شهری، چالش‌های درآمدی و فقدان درآمدهای پایدار برای شهرداری‌ها، تضعیف روزافزون جایگاه شوراها و گرفتن اختیارات قانونی این نهاد مردمی و عدم تناسب بین اختیارت و انتظارات از مجموعه مدیریت شهری همگی باعث شده که شوراها نتوانند کارکرد واقعی خود را در جامعه داشته باشند. حال آنکه بنظر می رسد مهمترین راه برون‌رفت از شرایط موجود، توجه به جایگاه و نقش مدیریت شهری و مشارکت مؤثر مردم در اداره امور شهرهاست.
همچنین بنابر مصوبه¬های قانونی در طی برنامه ششم، ساماندهی نیروهای شهرداری¬ها یک ضرورت بدیهی است، چراکه این مسئله باید حل شود و امنیت شغلی کارکنان باید مورد توجه قرار بگیرد. جناب آقای لطفی (رئیس کمیسیون مشترک قانون خدمات کشوری) استحضار دارید که تمامی کارکنان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در حوزه مدیریت شهری مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری بوده و از حقوق و مزایای این قانون برخوردار هستند، در حالی شهرداری‌ها به عنوان یکی از محوری‌ترین نهاد در این حوزه که بیشترین فعالیت‌های عملیاتی و خدمات‌رسانی با شهروندان را بر دوش خود دارند، متأسفانه از مزایای قانون موصوف محروم بوده و در بین تمامی کارکنان دستگاه‌های اجرایی در حوزه مدیریت شهری از حداقل پایه حقوق و کمترین مزایا برخوردارند. لذا تبدیل وضعیت کارمندان شهرداری براساس مصوبات، باید مدنظر قرار بگیرد.
در پایان جا دارد اشاره کنم با وجود همه مشکلات و تنگناهایی که امروز پیش پای شوراها قرار دارند، اما بنده و همکارانم در شورای اسلامی شهر همدان همه تلاش خود را بکار گرفته و از تمام ظرفیت¬های داخلی و بیرونی برای خدمت به مردم شریف همدان بهره گرفته¬ایم. بر همین اساس طی سالیان گذشته اقدامات و برنامه¬های خوب و اثرگذاری در حوزه¬های مختلف مدیریت شهری توسط شورای اسلامی شهر همدان به انجام رسیده است که رایگان نمودن تعرفه عوارض احداث هتل در شهر همدان، رایگان نمودن تعرفه عوارض پروانه ساختمانی در مناطق هدف بازآفرینی و توانمندسازی شهر، برگزاری شایسته و فاخر جشنواره شهروندان برگزیده از آن جمله است.
امید می‌رود با توجه به جایگاه شوراها در نهادهای قانون‌گذاری، تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری و نیز با عنایت به حضور مدیران و مسئولین بادانش، باتجربه، متخصص و متعهدی همچون شما سروران عالی‌قدر، بتوانیم در این اجلاس به بخشی از مشکلات مردم رسیدگی کرده و برای حل آنها چاره‌اندیشی کنیم.
در پایان جا دارد مجدداً از حضور گرم و صمیمانه همه سروران عالی‌قدر تقدیر و تشکر نمایم.

و سلام علیکم و رحمه ا… و برکاته

 

 

“کامران گردان

رئیس شورای اسلامی شهر همدان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *