رونق اقتصاد گردشگری پیامد حفاظت از بافت تاریخی

رونق اقتصاد گردشگری پیامد حفاظت از بافت تاریخی

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه حفظ و احیای بافت تاریخی باعث رونق اقتصاد گردشگری می‌شود، تصریح کرد: باید برای حفظ بافت تاریخی تلاش کنیم.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان به نقل خبرنگار هگمتانه، پنجمین نشست هم‌اندیشی با موضوع حفظ بافت تاریخی با رویکرد اقتصاد گردشگری به همت مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان ظهر امروز در کاروانسرای گلشن برگزار شد.
رئیس مرکز مطالعات شورای اسلامی شهر همدان با تأکید بر ارزشمند بودن بافت تاریخی گفت: بافت تاریخی را نباید بافت فرسوده بخوانیم چرا که این بافت‌ها بسیار ارزشمند هستند و اگر بدان فرسوده بگوییم از ارزش کالبدی آن کاسته می‌شود.
رضوان سلماسی عنوان کرد: اتفاقاتی که در گذشته برای بافت تاریخی افتاده است حاصل ناهماهنگی و یکنواختی عملکرد است و اگر با روش قبل پیش برویم بی‌بهره از رونق اقتصادی گردشگری خواهیم بود.

وی با بیان اینکه رونق بافت تاریخی باعث رونق اقتصاد گردشگری می‌شود، تصریح کرد: باید برای حفظ بافت تاریخی تلاش کنیم.
سلماسی در ادامه به کاروانسرای گلشن اشاره کرد و گفت: در برنامه‌ریزی‌های شهری باید نقاط ضعف و قوت سرای گلشن را بررسی کنیم و در طرح جامع شهری نیز حقوق جامع آن در نظر گرفته شود.
وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: باید حقوق مالکان در نظر گرفته شود و از مشارکت مالکان در حفظ و احیای بافت استفاده شود.

طبی مسرور: بافت تاریخی به عنوان شناسنامه شهر نیاز به توجه بیشتر دارد

نماینده شهرداری همدان نیز با بیان اینکه این نشست به همت مرکز مطالعات شورا تشکیل شده است، گفت: هدف آن این است که ارتباط منطقی بین دستگاه‌ها، مدیریت شهری، استانداری، میراث فرهنگی و بخش‌های گردشگری و سایر نهادها ایجاد کند.
حمیدرضا طبی‌مسرور به کسب نظر اهالی و کسبه در حفظ بافت تاریخی از جمله سرای گلشن اشاره و بیان کرد: در این نشست نمایندگان دستگاه‌ها و کسبه‌ها حضور داشتند که همه بر این اذعان داشتند که حفظ و احیای بافت تاریخی به عنوان شناسنامه شهر نیاز به توجه بیشتری دارد.
طبی‌مسرور به تشکیل مدیریت بافت مرکزی شهر اشاره کرد و گفت: در آینده نزدیک شاهد این خواهیم بود که این مدیریت پل ارتباطی نزدیکی را بین این مجموعه‌ها ایجاد کند.
وی با اشاره به اینکه هفته آینده اطلس تهیه شده به استانداری ارسال می‌شود، افزود: به زودی مصوبات تشکیل مدیریت بافت مرکزی اخذ می‌شود که در این مسیر مشارکت‌های مردمی مهم است به ویژه در حوزه آموزش‌های شهروندی این امر مهم است.
نماینده شهرداری همدان عنوان کرد: هدف ما این است که آثاری را که در گذشته از بین رفته است احیا کنیم و از حیث عملیات اجرایی به مرحله‌ای برسیم که بافت تاریخی را احیا کنیم.

ملکی: لزوم نگاه حمایتی به بخش خصوصی

رئیس کمیته گردشگری مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهری همدان نیز در این جلسه با بیان اینکه اشاعه فرهنگ تاریخی باعث ارزآوری می‌شود، عنوان کرد: فضاهای تاریخی شهر همدان کاربرد گردشگری ندارد و این موضوع در کل کشور وجود دارد.
مسعود ملکی عنوان کرد: تفاوت بازرگانی با گردشگری در صادرات و واردات این است که در صادرات کالا خارج می‌شود و ارز وارد کشور می‌شود اما در گردشگری گردشگر وارد کشور می‌شود و ارزآوری دارد و این یک حسن است.
وی با تأکید بر اینکه اقتصادی موفق‌تر است که سرمایه‌گذاری در آن بیشتر باشد، عنوان کرد: اما می‌دانیم بخش دولتی بودجه کافی ندارد بنابراین باید بر بخش خصوصی تکیه کرد.
این مسؤول با اشاره به اینکه نگاه حمایتی از بخش خصوصی باید زیاد باشد، عنوان کرد: دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری هستیم که باید آن را بالفعل کنیم تا رونق بگیرد.

سجادزاده: استفاده از فرش به عنوان یک نشان برای همدان

سجادزاده یکی از اساتید گردشگری نیز در این نشست اظهار کرد: باید از صنعت فرش همدان به عنوان یک نشان برای همدان استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه در بازار فرش فروش‌ها برخی تغییر شغل داده‌اند، عنوان کرد: مجموعه‌ها و سراها باید با هم کار کنند تا به یک مجموعه تبدیل شوند.

طهمورثی: تخریب بخشی از کاروانسرا برای یافتن گنج

طهمورثی یکی از کسبه‌‌ سرای گلشن نیز با اشاره به اینکه پیاده‌راه موجب افول کسب و کار در بازار و کاروانسرا شده است، گفت: بی‌برنامگی میراث فرهنگی و عدم هماهنگی آن با هیأت امنای این کاروانسرا باعث مشکلاتی شده است.
طهمورثی اظهار کرد: قسمتی از کاروانسرا تخریب شده و تغییر کاربری داده که برای پیدا کردن گنج تخریب شده است از میراث فرهنگی می‌خواهیم به این مهم توجه کند.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.