صورت‌جلسه شماره ۲۹

صورت‌جلسه شماره ۲۹

بیست و نهمین جلسه (عادی) شورای اسلامی شهر همدان از ساعت ۴۵/۰۸ روز یکشنبه مورخ ۰۵/۰۵/۱۳۹۹ با تلاوت آیاتی چند از کلام ا… مجید و اعلام دستورکار توسط جناب آقای گردان (رئیس محترم شورای اسلامی شهر) در محل سالن جلسات شورا به شرح ذیل تشکیل شد:
الف)- طرح¬ها، لوایح و نامه¬های وارده مطرح شده در جلسه:
۱/الف)- طرح شماره ۱۱۳۹۹۶۸۵ (مورخ ۰۴/۰۵/۹۹) کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در خصوص “عدم استعلام در بافت مصوب میراث فرهنگی تا زمان تصویب ضوابط میراث فرهنگی در کمیسیون ماده ۵ و ابلاغ شورای عالی شهرسازی و معماری به استثنای بناهای واجد ارزش ثبت شده”
نتیجه رأی¬گیری: به استناد بندهای ۲ و ۵ ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و… (مصوب ۲۰/۰۴/۱۳۹۶-مجلس شورای اسلامی) با رای موافق اکثریت اعضای شورای حاضر در جلسه طرح کمیسیون شهرسازی و معماری به شرح ذیل به تصویب رسید:
“عدم استعلام در بافت مصوب میراث فرهنگی تا زمان تصویب ضوابط میراث فرهنگی در کمیسیون ماده ۵ و ابلاغ شورایعالی شهرسازی و معماری به استثنای بناها واجد ارزش ثبت شده”
– مقدمه توجیهی:
پیرو اعلام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص اعمال محدودیت جهت کاهش ارتفاع و… در بافت تاریخی شهر همدان و بلاتکلیفی شهروندان در این محدوده جهت بازسازی و احداث املاک خود، پیگیری این موضوع در دستورکار کمیسیون معماری و شهرسازی قرار گرفت. موضوع در جلسات کمیسیون مذکور، مورخ ۲۹/۰۴/۹۸ و ۳۱/۰۱/۹۹ و جلسه صحن شورای اسلامی شهر مورخ ۰۸/۰۴/۹۹ مطرح گردید. علی¬رغم تماس های مکرر و مکاتبات صورت گرفته ( شماره ۳۶۲۲۱۲/۰۴/۷۰ مورخ ۰۶/۰۵/۹۸، شماره ۹۹۰۲۰۳۴۲۵۶ مورخ ۰۳/۰۲/۹۹ ) با موضوع استعلام مدارک و مستندات قانونی در این خصوص از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکنون پاسخی از سوی این سازمان به شورا ارسال نگردیده است. لذا طرح ذیل در راستای برطرف نمودن مسائل موجود ارائه می گردد.
– متن ماده واحده:
با عنایت به مکاتبات متعدد با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان و نیز حضور مدیر کل محترم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به همراه کارشناسان مربوطه در جلسه صحن شورا مورخ ۰۸/۰۴/۹۹ و کمیسیون شهرسازی و معماری با موضوع ارائه مستندات و ضوابط قانونی اعمال محدودیت در کاهش ارتفاع در محدوده بافت تاریخی شهر همدان و عدم ارسال ضوابط مصوب شورایعالی شهرسازی و معماری در محدوده بافت تاریخی همدان توسط آن سازمان محترم تاکنون؛ شهرداری همدان تا زمان تصویب ضوابط بافت تاریخی و ابلاغ آن (به استثنای محدوده بناهای واجد ارزش) بدون استعلام از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و صرفا بر اساس ضوابط طرح تفصیلی مصوب شهر همدان اقدام نماید.
ب)- نطق پیش از دستور:
۱/ب)- جناب آقای گردان )رئیس محترم شورا):
۱- خوشبختانه ۷۵ درصد مردم در استان همدان از ماسک استفاده می‌کنند که باید این میزان به ۱۰۰ درصد برسد تا شاهد کاهش ابتلا و عبور از این شرایط، باشیم. تمامی محدودیت‌های جلسات قبل ستاد استانی در ۵ شهرستان همدان، ملایر، نهاوند، تویسرکان و کبودراهنگ که در وضعیت قرمز بحران ویروس کرونا قرار دارند، تمدید شده است. بر اساس اعلام مسئولان امر؛ ۹ هزار و ۶۶۵ نفر برای ویروس کرونا، غربالگری شده‌اند که متأسفانه ۳ هزار و ۲۶۶ نفر مثبت اعلام شده است و تاکنون ۳۲۸ مورد فوتی داشته‌ایم همچنین در خصوص مبتلایان، ۳۵ درصد متعلق به خانوارها به‌ویژه زنان خانه‌دار، ۳۵ درصد متعلق به مهمانی‌ها و عزاداری‌ها و ۳۰ درصد هم متعلق به ادارات و بیمارستان‌هاست. مراسم عزاداری ایام ماه محرم در استان همدان ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی با تقلیل ساعات عزاداری و روزهای کمتر، بر اساس دستورالعمل اعلام شده ستاد استانی کرونا، برگزار می‌شود.
۲- با اشاره به پنجم مرداد؛ سالگرد عملیات مرصاد؛ باید یاد وخاطره شهدای جنگ تحمیلی به‌ویژه عملیات مرصاد را که اکثر رزمندگان استان همدان جانفشانی کردند، گرامی بداریم. این عملیات، یکی از صحنه‌‌هایی بود که چهره منافقین به عنوان دشمن ملت ایران عیان شد و به مدد مقاومت مردم با هدایت سرداران دلاور ایران، به پیروزی ختم شد. در این صحنه نبرد که با فرماندهی سردار بزرگ شهید حاج میرزا محمدسلگی مدیریت می‎شد و استان همدان ۱۳۴ شهید اهدا کرد؛ روایتی درخشان از دلیرمردانی است که از این مملکت در سخت‌ترین دوران حفاظت کردند.
۲/ب)- جناب آقای کاوسی امید (رئیس محترم کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورا):
۱- با توجه به وضعیت اقتصادی مردم و در جهت جلوگیری از وارد شدن فشار مضاعف هزینه ای بر خانواده ها مشاهده شده در برخی از استان های کشور نظیر کرمان، مدیرکل آموزش و پرورش دستوری مبنی بر اینکه مدارس در تهیه لباس های سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ همان لباس های سال گذشته را استفاده کنند، صادر شده است. لذا بر اساس درخواست اولیا و دانش آموزان و با عنایت به شرایط نامساعد اقتصادی آنها پیشنهاد می شود طی نامه ای به مدیرکل آموزش و پرورش استان موضوع منعکس و درخواست بررسی آن در شورای آموزش و پرورش داده شود تا کمکی هر چند کوچک به خانواده ها در اوضاع فعلی باشد.
۲- در چند روز اخیر سوالی برخی شهروندان و رسانه ها در مورد پروژه پیچ زندان مطرح شده مبنی بر اینکه پروژه شروع به کار کرده و تجهیز کارگاه میکند تا گودبرداری آن را انجام دهد. در این خصوص باید گفت مصوبه کمیسیون ماده ۵ (مورخ ۱۰/۱۰/۱۳۹۶) مالک محترم را مکلف کرده پیوست های ترافیکی را توسط مشاور طرح، قبل از صدور پروانه تهیه و ارائه دهد. از طرفی نیز با تأکیدات مقام معظم رهبری پروژه هایی با این حجم باید پیوست های فرهنگی اجتماعی داشته باشند تا ضررهای احتمالی را به حداقل کاهش دهد که متأسفانه خلا این مهم در خصوص این پروژه حس می شود.
اما در عمل مشاهده می شود با عنایت به صورتجلسه ستاد تسهیل اقتصاد مقاومتی دادگستری این مجوز داده شده است تا قبل از صدور پروانه عملیات گودبرداری انجام شود.سوال اینجاست؛ جایگاه حقوقی ستاد تهسیل اقتصاد مقاومتی دادگستری در بحث صدور پروانه در کجای قانون نوشته شده است؟ جواب احتمالی که در صورتجلسه آمده است این می باشد که باید گودبرداری را انجام شود تا تهیه نقشه های سازه به صورت علمی و دقیق انجام گیرد. اما باید گفت با مشورت با صاحبنظران و متخصصان عنوان شد با توجه به وجود پیشرفت های روز فناوری، مقاومت خاک با روشهای علمی بدون خاکبرداری با این حجم قابل سنجش است و نیازی به این میزان گودبرداری نمی باشد.
ما درخواست داریم برای همه شهروندان قانون اعمال شود چرا که طی کردن روال قانونی مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و فصل‌الخطاب است. لذا درخواست داریم در این پروژه، قانون جاری شود و شهرداری از ادامه این پروژه تا صدور پروانه جلوگیری کند. در واقع، شهردای باید در این زمینه بر اساس قانون، اقدام کند و اختیارات قانونی خود را نمی تواند واگذار نماید. ستاد مذکور هم وظیفه جلوگیری از واگذاری های سرمایه های ملی و استانی و دولتی به روش های قانونی رخ دهد، بدون سواستفاده و رانت را دارد.
۳/ب)- جناب آقای رحیمی فر (رئیس محترم کمیسیون فنی و عمرانی شورا):
۱- متأسفانه مشاهده می شود برای بعضی ها بدون داشتن پروانه شروع به ساخت کردن در حال تبدیل شدن به یک رویه است. حال آنکه ملاک اجرای قانون می باشد. در خصوص پروژه اسکای مال هم فکر نمی کنم ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری مجوزی بدهد که خلاف قانون کاری انجام شود. درست است که چرخ اقتصاد باید بچرخد اما قانون هم الزاما بایستی رعایت شود. پیشنهاد می کنم به شهرداری نامه داده شود که نه تنعا در خصوص این پروژه بلکه تمامی پروژه هایی که بدون پروانه شروع به ساخت کرده اند، پروژه متوقف شود تا روند قانونی آن طی گردد.
۴/ب)- جناب آقای باددامی نجات (نایب رئیس محترم شورا):
۱- جلسه ستاد تسهیل اقتصاد مقاومتی دادگستری استان حدود دو ماه پیش در داگستری برگزار شد که بنده هم بنا به اطلاع آقای گردان در آن شرکت کردم. در جلسه مذکور نمایندگان دادگستری، شهرداری، نظام مهندسی ساختمان، مالک و سرمایه گذار حضور داشتند و صورتجلسه آن را علاوه بر افراد فوق معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز امضا کرد. این پروژه از جمله موضوعاتی است که با توجه به اهمیت آن رئیس محترم دادگستری استان به صورت ویژه پیگیر بودند تا به سرانجام برسد. با توجه به مطالب مطرح شده در جلسه مقرر شد سرمایه گذار جهت تهیه نقشه های سازه برای دریافت پروانه ساختمانی تحت نظارت سازمان نظام مهندسی استان و بیمه کامل پروژه اقدام به خاکبرداری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.