صورت‌جلسه شماره ۳۰

صورت‌جلسه شماره ۳۰

سی‌امین جلسه (فوق‌العاده) شورای اسلامی شهر همدان از ساعت ۴۵/۱۶ روز سه‌شنبه مورخ ۰۷/۰۵/۱۳۹۹ با تلاوت آیاتی چند از کلام ا… مجید و اعلام دستور کار توسط جناب آقای گردان (رئیس محترم شورای اسلامی شهر) در محل سالن جلسات شورا به شرح ذیل تشکیل شد:
ب)- نطق پیش از دستور:
۱/ب)- جناب آقای گردان (رئیس محترم شورا)
۱- ضمن تسلیت برای درگذشت نابهنگام مهدی کاشی فعال رسانه و ابراز همدردی با جامعه رسانه‌ای استان و خانواده وی؛ چندی پیش شاهد گفت‌وگوی رسانه‌ای مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان در حوزه گلایه‌مندی مردم برای عدم اتمام سایت موزه پیاده راه امام خمینی (ه) بودیم که علت عدم اجرای این طرح، عدم تزریق اعتبار اعلام شد که نامعقول به نظر می‌رسد؛ دراین‌بین، گویا شهرداری همدان پاسخگو نبوده که این امر، زیبنده مدیریت شهری نیست. شهرداری همدان باید در زمینه این پروژه شهری، شفاف‌سازی کند و تمامی مسائل به‌صورت روشن، مطرح شود. با تأکید بر اینکه اجرای طرح سایت موزه پیاده راه امام (ره) شهر همدان نباید زمان‌بر باشد و بودجه سال ۹۹ شهرداری همدان هم هزار میلیارد تومان تعریف شده است؛ در راستای تزریق اعتبار از سوی شهرداری مشکلی وجود ندارد؛ بلکه موانع این سایت موزه به تعاملات بین دستگاهی بازمی‌گردد. شهرداری همدان در زمینه این پروژه شهری که در مرکزی‌ترین نقطه شهر واقع شده است و تنها ۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، قطعاً با مشکل مواجه نخواهد شد.
۲- با اشاره به پروژه اسکای مال؛ ضرورت دارد وظایفی که در کمیسیون ماده ۵ برای شهرداری به هنگام صدور پروانه مشخص شده، اجرایی شود. در حال حاضر تجهیز کارگاه این پروژه بزرگ سرمایه‌گذاری انجام گرفته که دارای مجوز از سوی شورای هماهنگی ترافیک استان است. با توجه به اینکه صورت‌جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان با محوریت دادگستری در راستای تسریع در اجرای پروژه و با هدف اشتغال‌زایی و کارآفرینی است؛ با رعایت مرّ قانون، این پروژه بزرگ به ثمر برسد و برندی برای شهر همدان در منطقه غرب کشور باشد و از سوی دیگر در حین اجرا و پس از انجام مراحل ساخت، اشتغال‌زایی بسیاری از شهروندان همدانی را رقم بزند. به‌منظور تعیین تکلیف نهایی پروژه اسکای مال (مخابرات) از رئیس نظام‌مهندسی استان، سرمایه‌گذار و مشاور پروژه پیچ زندان و… در صحن آینده شورای شهر همدان دعوت می‌شود.
۲/ب)- جناب آقای کاوسی امید (رئیس محترم کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورا):
۱- برخی از اذهان عمومی بر این نظرند که ما مخالف سرمایه‌گذاری یا تولید هستیم؛ درحالی‌که باید با مردم شفاف صحبت کنیم. با تأکید بر اینکه پروژه پیچ زندان (مخابرات)، تولیدی نیست، بلکه کاملاً تجاری است؛ این طرح بزرگ هایپر مارکت در ۱۰ طبقه ساخته می‌شود که نمونه مشابه آن را در شهرهای شیراز و اصفهان آن‌هم خارج از شهر و در کنار اتوبان شاهد هستیم که موجب توسعه این شهرها نیز شده است. لذا پیشنهاد می‌شد بر اساس اظهارنظرها، تولیداتی با برندهای خارجی در این پروژه بزرگ تجاری به فروش خواهد رسید که در مجموع بازار مصرف خوبی ایجاد می‌کند، از این‌رو منطقی بود که در خارج از محدوده شهری احداث شود. با تأکید بر اینکه مکان‌یابی صحیح این‌چنین پروژه‌های سرمایه‌گذاری، ضروری محسوب می‌شود؛ پیوست‌های فرهنگی، اجتماعی و ترافیکی باید در این پروژه‌ها لحاظ شود که متأسفانه این مهم در پروژه پیچ زندان، لحاظ نشده است. با تأکید بر ارائه پیوست ترافیکی این پروژه؛ شهرداری باید در این زمینه، اقدامات لازم را انجام دهد و در صورت الگوگیری از شهرهای اصفهان و شیراز، به سمت‌وسوی مناسب‌تری می‌رود که امیدوارم هر آنچه خیر و صلاح شهر و مردم است، اتفاق بیفتد.
۳/ب)- جناب آقای دکتر مولوی (رئیس محترم مرکز پژوهش‌های شورا):
۱- با اشاره به پروژه سایت موزه پیاده راه امام خمینی (ره) تأکید کرد؛ مدیران برای تأخیر در احداث و تکمیل این پروژه شهری از مردم همدان، عذرخواهی کنند. با بیان اینکه در حوزه محاسبات فنی این پروژه، اشتباهاتی رخ داده است؛ مدیران و متولیان کار بایستی پاسخگوی این اشتباهات و تأخیر در این پروژه و ضرر و زیان‌های وارده به حقوق عامه باشند. ضمن اینکه اصرار ما بر این است که شورا و شهرداری در حوزه عدم اتمام پروژه سایت موزه پیاده راه امام (ره) مقصر نیستند، درحالی‌که تخصیص مبلغ ۲ تا ۳ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این موزه در مقابل بودجه هزار میلیارد تومانی شهرداری، عدد و رقم ناچیزی است. شورای شهر به‌منظور ۳ سال تأخیر این طرح از تمامی شهروندان عزیز همدانی عذرخواهی می‌کند؛ اما معتقدم مدیران ارشد استان و مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و نیز راه و شهرسازی هم بایستی از مردم عذرخواهی کرده و جوابگوی نهادهای نظارتی باشند.
۲- با تأکید بر حضور فعال اعضای شورای شهر در فضای مجازی؛ فضای مجازی به دلیل تأثیرگذاری اجتماعی، امری غیرقابل‌انکار است و می‌توان به راحتی و بی‌واسطه با شهروندان عزیز در این بستر رسانه اجتماعی، گفت‌وگو کرد. باید کانال پاسخگویی در رسانه‌های اجتماعی فعال شود تا کم‌کاری برخی مدیران را به حساب شورا نوشته نشود و شورای شهر جوابگو نباشد؛ زیرا اختیارات قانونی شورا و میدان عمل اجرایی آن محدود بوده و خواسته مردم و مشکلات و معضلات شهری هم قابل‌توجه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *