صورت‌جلسه شماره ۳۴

صورت‌جلسه شماره ۳۴

سی و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر همدان (سال اول دوره ششم) که در سامانه پایش مصوبات به شماره ۳۸ می باشد ، با تلاوت آیاتی چند از کلام ا… مجید و اعلام دستور کار توسط جناب آقای محمود مسگریان رئیس محترم شورای اسلامی شهر از ساعت ۱۵ /۱۶ روز سه شنبه مورخه ۱۱ /۰۸ / ۱۴۰۰ در محل سالن جلسات شورا بشرح ذیل تشکیل شد:
الف – جلسه مشترک
۱/الف – بر اساس دعوتنامه شماره ۲۱۳۱۴۰۰۲۴۴ مروخه ۴ /۸ /۱۴۰۰ آقای مالمیر مدیرکل محترم میراث فرهنگی ، گردشگری وصنایع دستی استان همدان و آقای سید مسعودحسینی شهردار محترم همدان در صحن شورا حضور پیدا کردند.
آقای مسگریان (ریاست محترم شورا) ضمن خوشامدگویی به مدعوین ، هدف از تشکیل جلسه که بررسی و چگونگی حفظ بناهای واجد ارزش شهر همدان بود بیان وتوضیحات ضروری در این مورد را به اختصار بیان کرد.
سپس آقای مالمیر ضمن تشکر ازتشکیل این جلسه مطالبی را مطرح کرد که اهم آنها بشرح زیر خلاصه می شود :
– وظایف ذاتی و قانونی اداره میراث فرهنگی …
– لزوم هماهنگی وهمکاری همه ادارات ، سازمانها ونهاد ها در راستای حفظ و مراقبت از میراث فرهنگی ….
– اقدامات صورت گرفته در شناسایی و ثبت و حفاظت از میراث فرهنگی در سطح شهر ها و روستاها …
– ثبت آثار باستانی و واجد ارزش در شهرها و روستا ها ….
– توضیح قانون مراحل ثبت میراث فرهنگی ….
– چگونگی شمول قانون به اماکن واجد ارزش فرهنگی ولو اینکه ثبت نشده یا در مراحل تبت می باشد …
– لزوم اطلاع رسانی توسط اصحاب رسانه راجع به وظیفه وهمکاری شهروندان محترم در حفظ میراث فرهنگی و …
– آمادگی همه جانبه میراث فرهنگی برای همکاری با همه سازمان ها ، نهادها وبه خصوص شهرداری همدان درجهت شناسایی ، حفظ و نگهداری میراث فرهنگی …
۲/الف – در ادامه جلسه آقایان صفری ، حاجی بابایی ، کاوسی ، بادامی ، علی اکبر نظری ، رحیمی فر از اعضای محترم شورای اسلامی شهر و آقای حسینی شهردار محترم همدان نقطه نظرات و پیشنهادات خود را بیان کردند.
۳/الف- جناب آقای مسگریان رئیس محترم شورا درجمعبندی مطالب مطرح شده در جلسه مشترک اظهار داشت :
– بدیهی است هماهنگی ، همکاری و تعامل بین شهرداری و میراث فرهنگی موجب پیشرفت درامور خواهد بود…
– شورای اسلامی شهر ( با محوریت کمیسیون فرهنگی حاج آقا صفری) و شهرداری در جهت راه اندازی شهرداری بافت قدیم با رعایت قانون و مقررات مربوطه اقدامات لازم را هرچه سریعتر انجام خواهیم داد….
– از اهم اقداماتی که در به رسمیت شناختن مالکیت این قبیل املاک می توان انجام داد این است که بخش خصوصی از اماکن دارای ارزش فرهنگی بتواند ضمن حفظ آنها ارزش افزوده ای نیز داشته باشد . که نقش اداره میراث فرهنگی وشهرداری می تواند سازنده باشد….
– امکان استفاده اقتصادی در کنار بهره وری فرهنگی از اماکن واجد ارزش فرهنگی همانند چند موردی که اخیراً در سطح شهر صورت گرفته ، می تواند مشوقی برای سایر مالکین محترم این قبیل اماکن باشد….
– اطلاع رسانی در جهات مختلف از قبیل قانون مربوط به میراث فرهنگی ، لزوم حفظ و نگهداری آنها ، چگونگی اقداماتی که مالکین می توانند داشته باشند از هم امور دراین زمینه است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *