صورت‌جلسه شماره ۳۶

صورت‌جلسه شماره ۳۶

سی و ششمین جلسه (عادی) شورای اسلامی شهر همدان از ساعت ۵۰/۰۸ روز یکشنبه مورخ ۰۲/۰۶/۱۳۹۹ با تلاوت آیاتی چند از کلام ا… مجید و اعلام دستور کار توسط جناب آقای گردان (رئیس محترم شورای اسلامی شهر) در محل سالن جلسات شورا به شرح ذیل تشکیل شد:


الف)- طرح‌ها، لوایح و نامه‌های وارده مطرح شده در جلسه:
۱/الف)- طرح شماره ۱۱۳۹۹۸۳۲ (مورخ ۲۶/۰۵/۹۹) اعضای شورای اسلامی شهر همدان در خصوص «امکان استفاده از همان لباس‌های فرم سال تحصیلی گذشته برای سال تحصیلی جدید»
نتیجه رأی‌گیری: به استناد بند ۲ ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی سراسر کشور و … (مصوب ۲۰/۰۴/۱۳۹۶-مجلس شورای اسلامی) با رأی موافق اکثریت اعضای شورای حاضر در جلسه طرح به شرح زیر به تصویب رسید:
– عنوان: «امکان استفاده از همان لباس‌های فرم سال تحصیلی گذشته برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹»
– مقدمه توجیهی:
از یک‌سو، هر ساله مدارس بنا به سیاست‌های داخلی خود اقدام به تعیین لباس فرم مشخص برای دانش آموزش می‌کنند که در اکثر سال‌ها این لباس فرم دچار تغییر شده و خانوارها بایستی برای سال تحصیلی جدید آن را عوض کنند. از سوی دیگر، با عنایت به اینکه امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور؛ وضعیت اقتصادی مردم دستخوش تغییر و نابسامانی شده است. به‌علاوه، باید در نظر داشت بخش عمده سال تحصیلی گذشته به دلیل همین شیوع ویروس کرونا به‌صورت مجازی برگزار شده و دانش آموزان از راه دور در کلاس‌ها شرکت کرده‌اند. در این شرایط، منطق اقتصادی حکم می‌کند حتی‌الامکان از تحمیل هزینه اضافی به خانوارها جلوگیری به عمل آید. در این راستا، با توجه به اینکه در بسیاری از موارد لباس‌های فرم قبلی سالم و قابل‌استفاده است و همچنین با عنایت به اینکه بسیاری از خانواده‌ها توان پرداخت هزینه مضاعف برای لباس جدید را با توجه به وضع اقتصادی‌شان ندارند، لذا امکان استفاده از لباس‌های فرم قبلی برای سال تحصیلی جدید می‌تواند اقدامی مؤثر قلمداد شود.
– استنادهای قانونی:
+ بند ۲ ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و … (مصوب ۲۰/۰۴/۱۳۹۶-مجلس شورای اسلامی)
– متن ماده‌واحده:
بنا به درخواست اولیا دانش آموزان و با توجه به وضعیت اقتصادی مردم و در جهت جلوگیری از وارد شدن فشار مضاعف هزینه‌ای بر خانواده‌ها در شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا، موضوع «امکان استفاده از همان لباس‌های فرم سال تحصیلی گذشته برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹» در شورای آموزش‌وپرورش استان مطرح و جهت اجرا ابلاغ گردد.

۲/الف)- لایحه شماره ۹۹۰۵۲۵۳۹۴۶۸ (مورخ ۲۵/۰۵/۹۹) شهرداری همدان در خصوص «ماده ۱۷-پرداخت کمک به هیئت‌های مذهبی به مناسبت ایام شهادت سردار و سالار شهیدان (ع) تا سقف ۰۰۰/۰۰۰/۹۱۰ ریال»
نتیجه رأی‌گیری: لایحه شهرداری مبنی بر پرداخت ۹۱۰ میلیون ریال (معادل نود و یک میلیون تومان) جهت کمک به هیئت‌های مذهبی به مناسبت ایام شهادت سردار و سالار شهیدان (ع) با استناد به کدهای ۴۱۷۰۱ و ۴۱۷۰۲ دستورالعمل نحوه هزینه کرد مواد ۱۶ و ۱۷ بودجه شهرداری با اکثریت آرای اعضای شورای حاضر در جلسه موافقت شد.

۳/الف)- لایحه شماره ۹۹۰۵۰۷۳۳۵۹۱ (مورخ ۰۷/۰۵/۹۹) شهرداری همدان در خصوص «جابجایی اعتبار ردیف پروژه‌های عمرانی منطقه ۳ در بودجه سال ۹۹ با توجه به مشکلات پیش آمده و لزوم جابجایی برخی از پروژه‌ها»
نتیجه رأی‌گیری: به استناد بند ۱۲ ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی سراسر کشور و … (مصوب ۲۰/۰۴/۱۳۹۶-مجلس شورای اسلامی) با لایحه شهرداری مبنی بر اصلاح ردیف‌های بودجه عمرانی به شرح زیر با رأی موافق اکثریت اعضای شورای حاضر در جلسه به تصویب رسید:
کد پروژه عنوان پروژه مصوب ۹۹ (ریال) اصلاحیه مصوب ۹۹ (ریال)
۲۰۵۰۱۰۰۱۲۱۳۳ احداث سرویس بهداشتی در پارک شاهد ۰۰۰/۰۰۰/۵۰۰/۲ ۰
۲۰۷۰۲۰۰۹۲۱۳۳ ترمیم و بازسازی قنات واقع در بلوار آیت ا… تالهی ۰ ۰۰۰/۰۰۰/۵۰۰/۲
۱۰۳۰۳۰۰۲۲۱۳۳ احداث و بازسازی میدان سردار شهید همدانی ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۱۰ ۰
۵۰۳۰۱۰۰۱۲۱۳۳ ترمیم و نگهداری ساختمان اداری منطقه سه ۰۰۰/۰۰۰/۵۰۰ ۰۰۰/۰۰۰/۵۰۰/۱۰

۴/الف)- لایحه شماره‌های ۹۹۰۵۰۱۳۱۷۸۹ و ۹۹۰۶۰۱۴۲۱۳۶ (مورخ‌های ۰۱/۰۵/۹۹ و ۰۱/۰۶/۹۹) شهرداری همدان در خصوص «تکالیف شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر پیرامون طرح اقدام ملی مسکن در قالب ماده ۳ تفاهم‌نامه فی‌مابین معاونت عمرانی وزارت کشور و معاونت مسکن و ساختمان‌سازی وزارت راه و شهرسازی (به‌ویژه بندهای ۵، ۶ و ۷)»
نتیجه رأی‌گیری: هر دو لایحه شهرداری با استناد به ماده ۵۹ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور (مصوب ۰۱/۰۲/۱۳۹۴-مجلس شورای اسلامی) با رأی موافق اکثریت اعضای شورای حاضر در جلسه به تصویب رسید.

۵/الف)- لایحه شماره ۹۹۰۵۱۵۳۶۴۷۱ (مورخ ۱۵/۰۵/۹۹) شهرداری همدان در خصوص «برآورد هزینه احداث ساختمان دژبانی سپاه ناحیه همدان با توجه به احداث پروژه تقاطع غیر هم‌سطح سردار شهید همدانی و تغییرات هندسی و لزوم جابجایی ورودی و دژبانی سپاه ناحیه»
نتیجه رأی‌گیری: با لایحه شهرداری با اکثریت آرای اعضای شورای حاضر در جلسه موافقت شد.
ب)- نطق پیش از دستور:
۱/ب)- جناب آقای قراباغی (رئیس محترم کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا):
۱- ضمن تسلیت ایام و با گرامیداشت هفته دولت؛ گزارشی از حضور در جلسه اخیر پیرامون پروژه میدان میوه و تره‌بار جدید همدان ارائه نمودند. در این جلسه عنوان داشتم که با عنایت به بررسی چندباره موضوع در شورا و پس از بحث و بررسی‌های فراوان نظر شورا بر این سات که کنسرسیوم بدون هیچ عذر و بهانه‌ای به تعهدات خود عمل نماید. در این راستا، هیچ خواسته‌ای فراتر از مصوبات قبلی و تفاهم‌نامه فی‌مابین پذیرفته نیست، چراکه شورا و شهرداری در همین مدت نیز همکاری زیادی با کنسرسیوم داشته‌اند و حال نوبت آنهاست که به تعهدات خود عمل نمایند. لذا کنسرسیوم بایستی فاز اول شروع شده را در دستور کار جدی خود قرار داده و در اسرع وقت تکمیل نماید.
۲- در خصوص پروژه احداث باغ ویلا توسط شرکت ترکیه‌ای باید گفت که طی دو سال گذشته پیگیری‌های زیادی انجام شد و چون زمین مال شهرداری است، مراحل محاسبات پروانه توسط منطقه سه در حال انجام می‌باشد و بسیاری از مقدمات کار فراهم شده است. در این مسیر انتظار داشتیم دولت نیز کمک کند و آن محدوده را به محدوده شهر اضافه کنند اما طی یک سال و نیم اخیر این اتفاق نیفتاده است و اخیراً نیز از مسئولین استان شنیده‌ایم که جانمایی پروژه خوب نیست و پیشنهاد داده‌اند که در مسیر جاده حیدره منطقه‌ای برای انجام آن در نظر گرفته شود. درحالی‌که می‌دانیم این شرکت و شهرداری دو سال است برای جای فعلی برنامه‌ریزی کرده‌اند، نقشه تهیه شده، محاسبات انجام گرفته است و از طرفی هم نه دولت و نه شهرداری در جاده حیدره زمینی مناسب برای این کار ندارند و در عمل چنین جانمایی امکان‌پذیر نیست. این تعلل و کارهای چندباره باعث وقفه در کار و از بین رفتن انگیزه سرمایه‌گذار می‌شود. در جلسه اخیر کمیسیون این موضوع را مطرح کردیم و در حال نامه‌ای هم هستیم.
۲/ب)- جناب آقای کاوسی امید (رئیس محترم کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورا):
۱- در ابتدا جا دارد ایام سوگواری حضرت اباعبدا… الحسین (ع) را خدمت همه مردم و همکاران محترم تسلیت عرض نمایم. همان‌گونه که در موضوع غدیر از اقدامات و فعالیت‌های شهرداری تقدیر و تشکر کردیم حال باید در خصوص ایام محرم نیز انتظار داریم شهرداری با قدرت و قوت بیشتری ورود کرده و مباحث مربوط به فضاسازی شهری را به شکل بهتری به انجام رساند.
۲- در تعرفه عوارض سال ۹۹ شهرداری همدان مصوب شد تا برای شهروندانی که پس از سال ۹۷، فرزند آوری سوم را داشته باشند، ۱۲۰ مترمربع پروانه ساختمانی رایگان در نظر گرفته شود که متأسفانه شاهد تبلیغ و تبیین خاصی در این زمینه از سوی شهرداری نبودیم. البته این مهم باید پیوست‌های مختلفی داشته باشد، اما ضمن تأکید بر امام محوری که مقام معظم رهبری نگران آینده پیر جامعه ایران اسلامی هستند، باید به سمتی حرکت کنیم تا جامعه همدان را به سمت‌وسوی آینده جوان ترغیب کنیم.
۳- امیدوارم با همکاری، دانش و کمک اعضای شورای پنجم، طرح مناسبی ارائه دهیم تا تدوین بودجه ۱۴۰۰ شهرداری همدان، عادلانه‌تر شود.

ج)- تذکر:
۱/ج)- جناب آقای عسگریان (رئیس محترم کمیسیون بازرسی و نظارت شورا):
۱- ضمن تشکر از مدیران محترم سایر مناطق بابت اجرای پروژه‌های عمرانی در چارچوب بودجه مصوب سالانه و یا انجام آنها بعد از مصوبه اصلاحی از شورا، تذکری به مدیر محترم شهرداری منطقه ۳ در جهت رعایت این امر داده شود.
۲- همچنین پیرو نامه شماره ۹۹۰۱۲۸۲۵۱۴ (مورخ ۲۸/۰۱/۹۹) با موضوع “نمونه فرم خام ارسال لایحه به شورا”، ضمن تأکید مجدد بر لزوم رعایت فرم شکلی و محتوایی موارد مورد اشاره در نامه فوق، از ذکر بند استناد قانونی مرتبط با شورا در نامه خودداری و صرفاً استناد قانونی مربوط به شهرداری قید شود.

د)- جلسه مشترک:
پیرو دعوت‌نامه شماره ۹۹۰۵۲۶۴۰۰۶۷ (۲۱۳۹۹۲۵۶-۲۶/۰۵/۹۹) و لایحه‌های شماره ۹۹۰۵۰۱۳۱۷۸۹ و ۹۹۰۶۰۱۴۲۱۳۶ (مورخ‌های ۰۱/۰۵/۹۹ و ۰۱/۰۶/۹۹) در خصوص اجرای «طرح اقدام ملی مسکن» جلسه‌ای با حضور معاون مسکن و ساختمان‌سازی اداره کل راه و شهرسازی استان (جناب آقای صالحی) و شهردار همدان (جناب آقای صوفی) برگزار گردید. اهم مطالب مطروحه در جلسه به‌صورت خلاصه به شرح ذیل می‌باشد:
۱/د)- جناب آقای گردان (رئیس محترم شورا):
– در راستای تأمین مسکن برای اقشار کم‌درآمد؛ معاونت‌های عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن، تفاهم‌نامه‌ای منعقد داشته‌اند مبنی بر اینکه ضمن ایجاد هماهنگی بین بخشی و بهره‌برداری از ظرفیت‌های پیش‌بینی شده مشترک برای تسهیل و تسریع در اجرای پروژه‌های اقدام ملی تأمین مسکن، اقدامات عاجلانه صورت گیرد.
– این تفاهم‌نامه کشوری به‌منظور اجرای اصل ۳۱ قانون اساسی و قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن منعقد شده است که بر این اساس، داشتن مسکن متناسب با نیاز حق هر فرد و خانواده ایرانی برشمرده می‌شود و نیز در راستای سیاست‌های دولت با هدف کمک به رفع بخشی از مشکل دسترسی به مسکن خانواده‌ها در استان‌ها و شهرستان‌ها مطرح شده است.
– کمک به اجرای پروژه اقدام ملی مسکن در قالب احداث واحدهای مسکونی مناسب، ارزان‌قیمت و مقرون‌به‌صرفه به‌صورت ملکی و استیجاری در شهرهای هدف سطح کشور به‌منظور تأمین مسکن اقشار فاقد مسکن بر اساس نیازمندی‌های احصا شده وزارت راه‌وشهرسازی با بهره‌مندی کامل از حمایت‌های استانداران، فرمانداران، شورای اسلامی شهر و شهرداران شامل ارائه زمین، پروانه ساختمان، مصوبات استانی و منابع مالی موجود، خواهد بود.
در نهایت کلیات تکالیف مدیریت شهری مندرج در تفاهم‌نامه طرح «اقدام ملی مسکن» به‌منظور همکاری شهرداری در چارچوب قوانین و در راستای تأمین مسکن برای اقشار کم‌درآمد و کاهش قیمت سرسام‌آور مسکن در شهر همدان، مورد تصویب اعضای شورای شهر (طبق بند ۴/الف همین صورت¬جلسه) قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *