صورت‌جلسه شماره ۴۸

صورت‌جلسه شماره ۴۸

چهل و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر همدان از ساعت ۸:۴۲ روز یکشنبه مورخ ۲۱/۰۷/۹۸ با تلاوت آیاتی چند از کلام ا… مجید و اعلام دستورکار توسط جناب آقای بادامی نایب رییس محترم شورای اسلامی شهر در محل سالن جلسات بشرح زیر تشکیل شد :
– نطق پیش از دستور :
– جناب آقای بادامی نایب رئیس محترم شورا در نطق پیش از دستور اظهار داشت :
– بحث لایحه مالیات بر ارزش افزوده از مباحث مهمی است که مدت هاست در مجلس شورای اسلامی مورد بحث میباشد ….
– لازم است در این مورد شما همکاران محترم اطلاع رسانی های لازم را از نظر تاثیر بعضی از مواد آن در امور شهرداری ها ، به نمایندگان محترم استان به ویژه شهرستان همدان داشته باشید….
– مسائل مهمی در این لایحه وجود دارد از جمله ماده ۹ آن که اگر تصویب شود عوارض ارزش افزوده که به شهرداری ها متعلق میگرفت حذف خواهد شد ….
– ماده ۵۳ لایحه نیز از موادی است که باید پیگیری و اطلاع رسانی شود بطوریکه اگر اختیار تصویب عوارض از شوراهای اسلامی گرفته شود شهرداری ها دچار مشکلات بمراتب بیشتری خواهد شد….
– نکته دیگری که لازم است به اطلاع شما عزیزان برسانم این جمله از صحبت های حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای محسنی اژه ای در جلسه اعضای شورای عالی استان ها بود که فرمودند : مصوباتی که شوراها در چارچوب قانون و مقررات تصویب می کنند در حکم قانون است و تخلف از آن جرم محسوب می شود.
– جناب آقای قراباغی رئیس محترم کمیسیون اقتصادی و گردشگری ضمن اشاره به صحبت های خود در جلسه گذشته درخصوص برخی مشکلات موجود در آموزش وپرورش به نحوه انعکاس نادرست آن توسط روزنامه همدان پیام مطالبی را اظهار داشت که عیناً بشرح زیر نقل می شود :
– در پی انتقاد بجا و مطالبه به حق شورای شهر در خصوص وضعیت آموزش و پرورش همدان، طی یادداشتی در روزنامه همدان پیام شاهد پاسخ هیجانی بودیم که بسی سوال برانگیز است و مقصود از طرح و انعکاس آن نیز مبهم به نظر می رسد؟!
این که در روزنامه مذکور آمده است: شورای شهر با شدت و حرارت خاصی به یک باره به موضوع آموزش و پرورش پرداخته است، جای تامل دارد!
۱- جا دارد نظر نویسنده محترم را به بند ۲ از ماده ۸۰ چاپ دوم مجموعه قوانین و مقررات شوراهای اسلامی کشور جلب نمایم؛ در این بند این گونه آمده است: بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح ها و پیشنهادهای اصلاحی و راه حل های کاربردی در این زمینه ها جهت برنامه ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول ذی ربط… که در شرح وظایف شوراهای اسلامی شهر آمده است.
۲- در خصوص گزارش شفاف و دقیق از عملکرد شورای پنجم باید گفت: روابط عمومی به صورت منظم و هر ساله و به مناسبت روز شوراها گزارش عملکرد شورای شهر همدان را در رسانه های مکتوب، جهت روشن شدن افکار عمومی چاپ نموده که در گستره استانی منتشر می گردد. ضمن اینکه نشست های خبری رییس و اعضاء شورا نیز صورت می پذیرد. از سویی دیگر کلیه مصوبات شورا در سایت رسمی شورای شهر همدان و فضاهای مجازی به صورت روزانه منعکس می گردد تا شبهه و شائبه ای ایجاد نگردد.
۳- در خصوص برنامه های عملیاتی شورای شهر نیز، باید یادآور شد: طبق قانون؛ شوراهای شهر مسئولیت سیاست گذاری و نظارت بر عملکرد شهرداری ها را عهده دار بوده و از ورود مستقیم به امور اجرایی و عملیاتی که مد نظر نگارنده یادداشت است، معذور می باشند. ضمن این که شورای شهر بودجه سال کاری شهرداری در حوزه های مختلف را پیش بینی و مصوب نموده که به تایید هئیت محترم تطبیق نیز قرار می گیرد تا شهرداری به وظایف ذاتی خود در حوزه مدیریت شهری بپردازد.
۴- نکته دیگر این که از محل درآمد شهرداری ها، بایستی پنج درصد به حساب آموزش و پرورش واریز شود که این مهم همواره مورد تاکید اعضای محترم شورای شهر همدان است.
لذا این حق نیز برای شورای شهر متصور است که حتی در مواردی مطالبه گری نیز داشته باشند.
۵- یادآور می شود: طبق بندهای ۵ و ۶ ماده پنج قانون شورای آموزش و پرورش شهرستان ها… رییس شورای شهرستان و شهردار از اعضاء شورای آموزش و پرورش هستند که نظر نگارنده محترم را به این مورد جلب می نماییم.
از سویی طبق بند ۱۱ وظایف و اختیارات اعضاء شورای آموزش و پرورش این چنین آمده است: نظارت مستمر بر فعالیت های آموزش و پرورش منطقه و تهیه گزارش سالانه حاوی نقاط قوت و ضعف فعالیت ها و ارائه پیشنهادهای لازم می باشد.
در خاتمه ذکر این نکته خالی از لطف نیست؛ رسانه ها متولی و منعکس کننده واقعیت ها باشند و به دور از جانبداری و تعصب هیجانی، قبل از نشر یک موضوع، نسبت به لحاظ کلیات و اشراف کامل قانونی آن اطلاع حاصل نمایند. زیرا… آب رفته به جوی باز نمی گردد.
از روابط عمومی شورای شهر همدان انتظار داریم، انعکاس مطلوب از این مورد مهم را در اولویت کاری خود قرار داده و نسبت به روشن کردن افکار عمومی اقدام نماید.
– سرکار خانم نورا.. زاده رئیس محترم کمیسیون شهرسازی و معماری
– در موارد و جاهایی که قانون اختیاراتی برای شورا پیش بینی کرده خود ما بخوبی وارد نشدیم …
– به عنوان مثال همین بحث الحاق روستاها و شهر موردنظر به همدان بود که می بایستی شوراهای اسلامی مربوطه درجریان می بودند وعلیرغم اینکه شوراهای اسلامی شهر همدان و روستاهای مذکور مخالف بودند ولیکن مسئولین مربوطه خواسته خود را انجام دادند….
– اگر ما نبودیم یعنی شورایی وجود نداشت مگر چه اتفاقی می افتاد همین کاری که آقایان انجام دادند انجام می دادند….
– علیرغم اینکه با دیوان عدالت اداری مکاتبه شد ولیکن مصوبه شورا دراین مورد توسط خود شورا پیگیری نشد….
– اعتراص روستاها و اعتراض شورای همدان بنحو مطلوب وموثر منعکس نشد . دراین شرایط لازم است خود ما این اعتراض را به مسئولین محترم بالا دست منعکس کنیم……
– بیست سال پیش الحاقاتی صورت گرفت و نتیجه آن را دیدیم و اکنون مشابه همان کار دارد انجام میشود
– من درجلسه فردا که در وزارت کشور در خصوص مجموعه شهری تشکیل میشود نمی توانم شرکت بکنم لطفاً شخص دیگری را اعزام بکنید….
– جناب آقای بادامی باتوجه به صحبت های خانم نورا.. زاده اظهار داشت:
– چون هیئت تطبیق مصوبه شورا درمورد مخالفت با الحاق روستاها را رد کرده لذا نمی توانیم مجدداً وارد شویم مگر اینکه بخواهیم مجدداً رای گیری و اصرار بر رای خود داشته باشیم…
– جناب عالی به عنوان یک عضو شورا می توانید مسائل را پیگیری بکنید…
– پیشنهادات :
– – جناب آقای بادامی نایب رئیس محترم شورا اظهار داشت :
– پارکینگ موجود در بالاتر از میدان شاهد روبروی سیلو ۲۴ متری راضی که درحال حاضر برای توقف ماشین های سنگین از آن استفاده میشود موقتی و قرار بود در مدت کوتاهی نسبت به تامین پارکینگ مورد نیاز توسط شهرداری درنقطه مناسب دیگری اقدام شود و حال آنکه تا کنون این امر صورت نگرفته و تردد (به ویژه شبانه) ماشین آلات سنگین درآن منطقه موجب نارضایتی ساکنین محترم آن محل شده لذا لازم است شهرداری هرچه سریعتر در این مورداقدام و نتیجه را به شورا نیز اعلام نماید.
– نامه شماره ۹۸۰۶۲۸۷۸۴۳ مورخ ۲۸/۶/۹۸ شهرداری در مورد اعزام اتوبوس جهت مراسم اربعین بشرح زیر مطرح شد.
متن نامه شهرداری : احتراماً با عنایت به نامه ارسالی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به شماره ۲۶۱۵۰ مورخ ۲ ۲ / ۵ / ۹۸ و همچنین اتحادیه اتوبوسرانی های شهری کشور به شماره ۷۹۴۲۲ مورخ ۲۶ / ۵ / ۹۸ (پیوست ) مبنی بر الزام حضور ناوگان حمل و نقل عمومی (اتوبوس) و ارائه خدمات جابجایی زوار حسینی در مرزهای چهارگانه (مرز مهران) ، سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری همدان ضمن تدارک ۲۰ دستگاه اتوبوس به همراه ۴۰ نفر پرسنل (لیست مشخصات به پیوست ) آماده ارائه خدمات در این زمینه در مرز مهران می باشد که برآورد هزینه اعزام ناوگان یادشده از جمله سوخت ، لاستیک و تجهیزات ،بیمه برون شهری و آذوقه سفر و… بالغ بر ۰۰۰ / ۰۰۰ / ۵۰۰ ریال پیش بینی میگردد. خواهشمند است مراتب در صحن آن شورای محترم بررسی و نتیجه جهت اجرا امر به ابلاغ گردد.
مصوبه شورا : با نامه شهرداری موافقت شد.
– نامه شماره ۹۸۰۷۱۰۱۱۲۴۷ مورخ ۱۰/۷/۹۸ شهرداری در مورد لایحه تغییر کاربری قسمتی ازاعیان بشرح زیر مطرح شد.
متن ناهم شهرداری : بازگشت به نامه شماره ۹۸۰۶۰۷۲۹۰۸ مورخ ۰۷ / ۰۶ / ۱۳۹۸ و پیرو نامه های شماره ۱۰/۱۱/۷۵۸۶ مورخ ۲۶ / ۰۴ / ۹۸ و شماره ۹۸۰۶۰۷۲۸۶۸ مورخ ۰۷ / ۰۶ / ۹۸ به پیوست لایحه اصلاحی تعرفه عوارض سال ۹۸ در خصوص عوارض ارزش افزوده ناشی از تغییر کاربری در قسمتی از اعیان جهت بررسی و اعلام نظر به حضور ارسال می گردد.لطفا دستور فرمایید موضوع بررسی و مصوبه مربوطه امر به ابلاغ گردد.
مستندات:
ماده ۳۰ ایین نامه مالی شهرداری ها مصوب ۱۲ / ۰۴ / ۱۳۴۶ و اصلاحات بعدی آن
بند ۱۶ ماده ۸۰ قانون تشکیلات،وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و..مصوب۰۱ / ۰۳ / ۱۳۷۵ و اصلاحات بعدی آن
ماده ۴۲ تعرفه مصوب عوارض و بهای خدمات سال ۹۸ شهرداری همدان مصوب بهمن ماه سال ۱۳۹۷
دلایل و توجیهات :
با توجه به اینکه شهرداری در مراجعه مالکینی که قصد ایجاد تجاری در بخشی از ملک احداثی خود و یا در زمان اخذ پروانه ساختمانی را دارند، برابر ماده ۴۲ تعرفه عوارض مصوب سال ۹۸ کل مساحت عرصه ملک را در محاسبات مربوطه لحاظ مینمایید، که این امر در در خواست های تجاری با متراژ پایین دارای صرفه اقتصادی نبوده و موجب بالا رفتن مبلغ ریالی عوارض محاسبات می گردد،شایان ذکر است که این موضوع در تعرفه پیشنهادی سال ۹۸ نیز به آن شورا ارسال شده بود.

پیشنهادات:
مالکینی که درخواست تغییر کاربری در بخشی از اعیان ملک خود را به تجاری تا سقف ۶۰ متر مربع، پیشنهاد شهرداری اعمال ضریب پنجاه درصد به فرمول KPLS 2موضوع ماده ۴۲ تعرفه عوارض سال ۹۸ شهرداری همدان می باشد.لازم به ذکر است طی مراحل قانونی تغییر کاربری الزامی می باشد.

مصوبه شورا: با پیشنهاد شهرداری موافقت شد.
۵/۳ نامه شماره ۱۲۷۶۴ مورخ ۷/۷/۹۸ اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان همدان (۱۱۹۸۳۲۸/ش مورخ ۸/۷/۹۸) بشرح زیر مطرح شد:
متن نامه اداره کار : احتراماً پیرو نامه شماره ۱۰۲۱۷مورخه ۲۸/۵/۹۸ و باعنایت به بند ۵ مصوبات اولین جلسه کارگروه ارتقا اقتصادی و مشارکت های مردمی و تسهیلات باز آفرینی پایدار محدوده ها و محله های هدف در سال ۹۸ به شماره ۸۴۳۶ مورخه ۰۱/۰۵/۹۸ خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به معرفی نماینده تام الاختیار جهت حضور در جلسات کارشناسی مطابق با جدول ذیل اقدام لازم معمول نمایند.
مصوبه شورا : سرکار خانم سلماسی به عنوان نماینده شورای اسلامی شهر تعیین شد.
– نامه شماره ۹۸۰۶۲۳۶۲۷۰ مورخه ۲۳/۰۶/۹۸ شهرداری بشرح زیر مطرح شد :
متن نامه شهرداری : احتراما به پیوست قرارداد شماره ۲۰۹۸۶۴۶ مورخ ۲۳/۶/۹۸ بین شهرداری همدان و سازمان همیاری ها مالک پلاک ثبتی ۶۲۱۵ / ۱۰ واقع در بلوار بعثت نرسیده یه چهارراه سعیدیه به انضمام کروکی و نقشه هوایی و اسناد مالکیت به حضور ارسال می گردد. خواهشمند است ضمن بررسی ، مصوبه مربوط را امر به ابلاغ فرمایید.
مصوبه شورا : با نامه شهرداری موافقت شد.
– نامه شماره ۸۸۴۵/۱۱/۱۰ مورخه ۱۲/۰۵/۹۸ شهرداری (۳۶۵۳۷۷/ش مورخه ۱۲/۰۵/۹۸) درخصوص املاک مسیری به شرح زیر مطرح شد :
متن نامه شهرداری : احتراماً؛ بازگشت به نامه شماره ۳۶۲۲۴۸ /۴ /۷۰ مورخ ۰۸ /۰۵ /۹۸ و با عنایت به تاکید شورای محترم اسلامی شهر در جهت اخذ دیدگاه آن شورا در خصوص املاک مسیری، ابتدا” به استحضار میرساند با توجه به بند ۸ ماده ۱۴ تعرفه عوارض سال ۹۸ ، املاکی که قسمتی از آنها در تعریض معبر قرار می گیرد و از امتیاز تراکم قبل از تعریض استفاده می کنند عوارض بیش از سطح اشغال ملک برابر p85 محاسبه و وصول خواهد شد و همچنین با عنایت به تبصره ذیل همین بند ، در صورت توافق مالک جهت صلح قسمت مسیری به شهرداری، بهای زمین با عوارض این بند تهاتر میگردد. ،از طرف دیگر برابر تبصره ۳ بند ۷ همین ماده در صورتی که سطح اشغالی که به درخواست مالک و بر اساس رای کمیسیون ماده ۵ خارج از ضوابط طرح تفصیلی مجوز میگیرند … عوارض مربوطه محاسبه و وصول میگردد.
از آنجایی که اگر تراکم تعلق گرفته به ملک کمتر از تراکم قبل از تعریض باشد ، برای اخذ این تراکم تا سطح قبل از تعریض موضوع میبایست به درخواست مالک در کمیسیون ماده ۵ مطرح گردد، حال با عنایت به موارد مطروحه در صورت موافقت کمیسیون آیا عوارض متعلقه (تبصره ۳ بند ۷ ماده ۱۴) باید از اینگونه املاک اخذ گردد؟ و یا شهرداری میتواند برابر بند ۸ ماده فوق الاشاره نسبت به صلح و تهاترآنها اقدام نماید. خواهشمند است دستور فرمایید موضوع بررسی و اقدامات لازم امر به ابلاغ گردد.
مصوبه شورا :
نامه در جلسه مورخ ۹۸ /۷ /۱۶ کمیسیون برنامه بودجه ومالی مطرح و با نظر موافق اعضای محترم درجلسه مبنی بر (بازگشت به نامه شماره ۸۸۴۵ /۱۱ /۱۰ مورخ ۱۲ /۵ /۹۸ به اطلاع میرساند بند ۷ ماده ۱۴ دفترچه تعرفه عوارض محلی سال جاری تحت عنوان سطح اشغال مسکونی به کلیه املاکی اطلاق می گردد که فاقد تعریض و بدوا” مالکین متقاضی تراکم مازاد بر تراکم مجاز میباشند که مطابق تبصره ۳ بند ۷ ماده ۱۴ دفترچه تعرفه عوارض میبایست محاسبه و اقدام گردد. لیکن بند ۸ ماده ۱۴ دفترچه عوارضی محلی کاملاً متفاوت از بند ۷ تحت عنوان تراکم مسیری صرفا ” بابت آن قسمت از تراکم قبل از تعریض ( اعم از تراکم در سطح و ارتفاع مشمول این بند بوده و خارج از اختیار مالک میباشد) و به عبارتی مالکین املاک بر اساس تبصره ۶ ماده ۱۰۰ قانون شهرداریها موظفند طبق طرح های مصوب رعایت برهای اصلاحی را بنمایند و تعریض ملک خود را انجام دهند که دراینگونه موارد شهرداری راساً میبایست جهت اعمال تراکم قبل از تعریض پرونده مربوطه را به لحاظ جبران بخشی از غرامت ملک تعریض شده و واقع در مسیر به کمسیون ماده ۵ ارجاع دهد و محاسبات آنرا طبق تبصره ذیل بند ۸ ماده ۱۴ دفترچه تعرفه عوارض محلی برابر ps85 بابت عوارض تراکم قبل از تعریض با قیمت کارشناسی آن قسمت از ملک مسیری مالکین تهاتر نمایند درخاتمه یاد آور میگرددآنچه که برای شهرداری در تفسیر بند ۷و ۸ ماده ۱۴ دفترچه عوارض محلی باعث ابهام گردیده تساوی نرخ عوارض تراکم مازاد و تراکم قبل از تعریض (ps85) در هر دو بند بوده که میبایست در دفترچه عوارض سال آینده تفاوت بین نرخ عوارض سطح اشغال مسکونی با تراکم مسیری پیش بینی شود.ضمنا” با عنایت به توضیحات صدرالذکر درپاسخ به سوال آن شهرداری محترم در نامه فوق الذکر تاکید می گردد کلیه املاکی که دارای تعریض میباشند فقط بابت اعمال تراکم قبل از تعریض تحت هر شرایط، مطابق بند ۸ ماده ۱۴ دفترچه تعرفه عوارض محلی سال ۹۸ نسبت به صلح وتهاتر اقدام نمایند.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *