صورت‌جلسه شماره ۵۲

صورت‌جلسه شماره ۵۲

پنجاه و دومین جلسه شورای اسلامی شهر همدان از ساعت ۳۵/۸ یکشنبه مورخه ۱۲/۸/۹۸ با تلاوت آیاتی از کلام ا… مجید و اعلام دستور کار توسط جناب آقای گردان رئیس محترم شورا در محل سالن جلسات به شرح زیر تشکیل شد:
– نطق پیش از دستور
– آقای گردان رئیس محترم شورا ضمن گرامیداشت مناسبت یوم‌الله ۱۳ آبان که شاخص آن می‌تواند تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران توسط دانشجویان پیرو خط امام باشد ، از اعضای محترم شورا خواست همراه و همگام با شهروندان محترم به ویژه دانشجویان و دانش آموزان در راهپیمایی این روز مهم شرکت کنند در ادامه خطاب به رؤسای محترم کمیسیون ها گفت:
– لازم است در خصوص نامه هایی که در کمیسیون ها مطرح می‌شود اعضا و رؤسای محترم کمیسیون ها به اندازه کافی بحث و بررسی‌های کارشناسی به عمل آورده و نتیجه قابل رای گیری را به صحن ارجاع دهند……
– چنانچه نامه ها دارای نظریه کارشناسی قابل رای باشند بالطبع وقت کمتری صرف شده و می توانیم جلسات روزهای سه شنبه را به بررسی امور کلان شهری و شهرداری اختصاص بدهیم ….
– جناب آقای کاووسی رئیس محترم کمیسیون برنامه و بودجه ضمن اشاره و گرامیداشت مناسبت های یوم الله ۱۳ آبان مطالبی را مطرح کرد که اهم آنها به شرح زیر می باشد:
– همانطوریکه اطلاع دارید شهرداری همدان در شرکت‌ هایی سهام دارد که وضعیت وچگونگی آنها برای شورا مشخص نیست.
– شهرداری در شرکت سیاحتی غار علیصدر ، شرکت تله کابین گنجنامه، سهامدار است …
– نزدیک به دو سال است که از شهرداری خواسته می شود وضعیت سهام، سود و زیان و چگونگی دریافت و پرداخت احتمالی بین شهرداری و شرکت های یاد شده به شورا ارائه شود لیکن گزارش و اطلاعات لازم تاکنون ارائه نشده ….
– لازم است کمیسیون محترم حقوقی در این خصوص وارد شده و اطلاعات لازم را پیگیری و اخذ نماید……
– جناب آقای بادامی نایب رئیس محترم شورا با گرامیداشت ایام الله ۱۳ آبان نکاتی را در خصوص جلسه مشترک با نمایندگان محترم شهرستان همدان در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد که اهم آنها به شرح زیر می باشد:
– از جمله مباحثی که مطرح شد موضوع لایحه مالیات بر ارزش افزوده بود ….
– مشکلات ناشی از لایحه قانونی مالیات بر ارزش افزوده که برای شوراها و شهرداری‌ها ایجاد خواهد شد و قبلا به اطلاع نمایندگان محترم رسیده بود مجدداً مطرح و بیان شد ….
– در لایحه هدف این است که اختیارات وضع عوارض از شوراها سلب و به صورت متمرکز به وزارت کشور داده شود ….
– در این لایحه سهم شهرداریها از برخی از درآمدهای عمومی کشوری که تاکنون درصدی به شهرداری ها تعلق می‌گرفت کم خواهد شد.
– گزارش
– توسط جناب آقای قرا باغی رئیس محترم کمیسیون اقتصادی سرمایه گذاری و گردشگری گزارش سمعی و بصری همراه با توضیحات شفاهی تکمیلی در مورد بازدید از چادگان , اصفهان و اقدامات صورت گرفته در پارک توریستی دریاچه سد چادگان و واحدهای احداثی توسط بخش خصوصی در پارک مذکور و فضای سبز ایجاد شده ارائه شد.
– جناب آقای رحیمی فر رئیس محترم کمیسیون فنی و عمرانی در مخالفت با ایجاد پارک ۲۵۰ هکتاری در سد اکباتان همدان و مشکلاتی که بعداً حادث خواهد شد اظهار داشت:
– مطالبی که در مورد احداث فضای سبز و واحدهای مسکونی ویلایی در بالادست و اطراف سد چادگان مطرح شد حول محور شهرسازی و سرمایه‌گذاری بود ….
– اگر موضوع را از دید زیست محیطی بررسی کنید خیلی از مشکلاتی که در پایین دست سد چادگان وجود دارد به خصوص حقوق آب کشاورزان، خشک شدن تالاب گاوخونی می تواند از اقدامات صورت گرفته در بالادست سد باشد …..
– در حالیکه ما در همدان مشکل تامین آب شرب داریم و از استانهای دیگر آب همدان را تأمین می کنیم چطور ممکن است پارک ۲۵۰ هکتاری و واحد های ویلایی در بالادست سد اکباتان احداث و اگذار کنیم …..
– موضوع پارک ۲۵۰ هکتاری سد اکباتان به هیچ وجه سرمایه‌گذاری نیست و مشکلات آینده را در پی خواهد داشت ……
– اصفهان هم در تابستان ها با کمبود شدید آب مواجه می باشد . ما نمی توانیم فضای سبز و احداث واحدهای ویلایی در بالادست چادگان را برای خود جهت پارک ۲۵۰ هکتاری سداکباتان الگو قرار دهیم …..
– جناب آقای بیداد نماینده شهرداری تهران و هماهنگ کننده ارائه خدمات ایام اربعین حسینی در شهرهای نجف و کربلا و مرزهای خروجی به کشور عراق در صحن شورا حضور پیدا کردند و ضمن پخش گزارش سمعی و بصری از اقدامات صورت گرفته توسط گروه اعزامی شهرداری همدان به کربلا توضیحاتی در مورد خدمات شهری ارائه شده در کربلا و نجف را ارائه داد که اهم آنها به شرح زیر می باشد:
– امسال هفتمین سال بود که شهرداری تهران و تعداد دیگری از شهرهای کشور از جمله شهرداری همدان افتخار ارائه خدمت به زائرین اباعبدا.. را در ایام اربعین داشتند…..
– همکاران ما فقط وظیفه خدمات شهری را به عهده نداشتند بلکه مانند یک سفیر عمل کرده و خیلی از وظایف عمومی را در قبال زائرین محترم انجام می دادند……
– تلاش و کوشش همکاران این بود که به موقع اقدام و امور نظافت را انجام دهند……
– عملکرد همکاران به ویژه بچه های شهرداری همدان واقعاً ستودنی بود که شهردار کربلا همانطور که ملاحظه می فرمایید قدردانی کرد …..
– حضور ماشین آلات شهرداری همدان که حتی سه شیفت کار می کردند چشمگیر بود……
– امسال وضعیت بهداشت در روز اربعین نسبت به سال گذشته خیلی بهتر بود……
– در کربلا بیشترین سهم کاری با شهرداری تهران و همدان بود……
– جناب آقای گردان رئیس محترم شورا در جمعبندی مطالب مطرح شده در پایان این مباحث اظهار داشت:
– بازدید هاخوب است و آثار خوبی را در پی خواهد داشت…..
– چیزی که در بازدید ها مهم تر است این است که نتیجه آن مورد پیگیری قرار بگیرد وپایدار باشد ……
– لازم است در کمیسیون گردشگری با استفاده از نیروهای موجود و بدون افزودن نیروی جدید دبیرخانه ای برای پیگیری مسائل بعد از بازدید ها تشکیل شود. خواهرخواندگی ها و……
– در مورد مسائل مربوط به پارک ۲۵۰ هکتاری اکباتان لازم است کارشناسی های مربوطه صورت گرفته و بودجه لازم برای امور بعدی آن اختصاص داده شود…..
– اقدامات صورت گرفته در ایام اربعین توسط شهرداری همدان چه در داخل شهر، چه در مسیر و چه در شهر مقدس کربلا خوب و ستودنی بود و ما از همه دست اندرکاران به خصوص آقای صوفی،آقای سیبی وسایر عوامل خادم این امورتشکر می کنیم ..
– اگر هماهنگی و مورد قبول طرفین قرار بگیرند ارائه آموزش های لازم به کارگران محترم شهرداری کربلا در کنار خدماتی که ارائه می شود خیلی خوب و بهتر خواهد بود……
و در خاتمه لوح تقدیر شهردار محترم کربلا از شهردار محترم همدان ، توسط آقای بیداد جهت ارائه به آقای صوفی شهردار محترم همدان به رئیس محترم شورا ارائه شد.
– نامه های مطرح شده در جلسه شماره مورخه صحنه شورا :
– نامه شماره ۹۸۰۸۰۶۱۷۰۷۲ مورخه ۶/۸/۹۸ بشرح زیر مطرح شد:
متن نامه شهرداری: به پیوست نامه شماره ۱۸۶۱/۶۰۰۴۰۰۱/۱۷ مورخ ۲۹/۷/۹۸ معاون ارتباطات و مشارکت‌های کمیسیون ملی یونسکو ایران با موضوع حضور در آیین اهدای جایزه جهانی ابن سینا “اخلاق در علم” توسط شهرداری همدان و هیئت همراه مقر یونسکو در شهر پاریس در تاریخ ۲۳ آبان سال جاری ایفاد می گردد.
لذا خواهشمند است دستور فرمایید موضوع بررسی و نماینده شورای اسلامی شهر جهت اقدامات بعدی و اخذ مجوزات لازم به این شهرداری معرفی گردد.
مصوب شورا: با سفر آقای شهردار “عباس صوفی” موافقت شد.

 

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *