صورت‌جلسه شماره ۶۳

صورت‌جلسه شماره ۶۳

– شصت وسومین جلسه شورای اسلامی شهر همدان از ساعت ۱۷روز سه شنبه مورخ ۱۹/۰۹/۹۸ با تلاوت آیاتی چند از کلام ا… مجید و اعلام دستورکار توسط جناب آقای گردان رییس محترم شورای اسلامی شهر در محل سالن جلسات بشرح زیر تشکیل شد :


– نطق پیش از دستور
– جناب آقای قراباغی رئیس محترم کمیسیون اقتصاد و گردشگری در نطق پیش از دستور مطالبی را مطرح کرد که عیناً بشرح زیر نقل میشود:
در جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان به تاریخ ۱۸/ آذرماه/ ۱۳۹۸ مطالبی عنوان شد، که متاسفانه شائبه هایی پیش آورد . به جهت دفاع از جایگاه و شان شورای شهر همدان و به عنوان نماینده گان مردم در پارلمان شهری که خواستار تامین نیازها و مطالبات به حق شهروندی خود برای ایجاد فضای نشاط اجتماعی در کهن شهر تاریخی همدان و با رعایت شئونات اسلامی و اجتماعی می باشند؛ مطالبی را روشنگری می نمایم.
نخست: اعضاء شورای شهر همدان در جایگاه فرادستی و براساس قدرتی که مردم برای سیاست گذاری و نظارت بر عملکرد حوزه مدیریت شهری به آنها و به امانت گماشته اند، هم چنین براساس مقررات، یک سری وظایف مشخصی داشته که علاوه بر خدمات رسانی به آحاد شهروندان در هر رده سنی باید برنامه ریزی نموده و از سویی از طرح های ارائه شده، پس از بررسی های لازم و رعایت الزامات… حمایت نماید.
دوم: شهروندان همدانی با عوارضی که در طول سال به منظور همراهی با مدیریت شهری پرداخت می نمایند؛ انتظار دارند، در قالب مناسبت های مذهبی و ملی برنامه های شاد و مفرح تدارک دیده شود. و ما نیز به عنوان اعضاء شورای شهر موظف هستیم؛ زمینه را برای فعالیت های قانونی سازمان های متولی این امور، بسترسازی نماییم.
سوم: با توجه به مقتضیات زمانی، انعطاف ظرفیت های فکری و عزم خارج نشینان مخالف نظام اسلامی برای تهاجم فرهنگی و القاء یاس و ناامیدی در جامعه و مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند، انتظار می رود در شهر همدان… سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری با برنامه ریزی دقیق و پس از آسیب شناسی، موضوع های مرتبط و مطلوب نظر شهروندی در چارچوب قوانین را برنامه ریزی و اجرایی نماید که یکی از آنها ایجاد موج نشاط اجتماعی در سطح شهر می باشد.
چهارم: در جلسه مذکور در خصوص محرم و صفر و دچار شدن به افسردگی؛ اصلاً بحثی مطرح نشده است!
لازم می دانم، فرمایش حضرت آیت اله شعبانی؛ نماینده معظم ولی فقیه و امام جمعه محترم همدان که با اطمینان، نشات گرفته از تفکر ناب ولایی است و در جلسه ستاد غدیر به تاریخ ۲۹/۰۴/۱۳۹۸ فرمودند؛ اشاره نمایم:
” دهه ها و روز شماره های ساختگی عزاداری، ایام شاد اسلامی را تحت شعاع قرار می دهد.
فرهنگی در حال شکل گرفتن است تحت عنوان دهه ها و روزشمارهای عزاداری ساختگی که این مساله ایام شاد اسلامی را تحت شعاع قرار می دهد. ”
بر این اساس، این جانب، در جلسه مذکور و پس از اظهارات یک سری مطالب حاشیه ای از طرف برخی از مدعوین و در امتداد فرمایش ایشان بر این موضوع تاکید داشتم، که متاسفانه و به تعبیر حضرت آیت اله غیاث الدین طاهه محمدی؛ عضو محترم خبرگان رهبری ” یک عده خشکه مذهب ” با تفسیر به رای، سعی در اغفال افکار عمومی و هدایت نابحق برخی از همشهریان عزیز برای نیل به اهداف خاص خود می باشند. به این افراد توصیه می کنم: اگر می خواهید مطلبی را که مد نظر شماست؛ منعکس کنید، جانب انصاف را رعایت نموده و اصل مطلب را درج نمایید. به فرمایش حضرت سیدالشهداء: ” اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید. ” محرم و صفر و ایام و لیالی سوگواری حضرت سیدالشهداء ( علیه السلام ) از اعتقادات همه ایرانیان و حتی آزادی خواهان جهان می باشد. و به تعبیر حضرت امام (رحمه اله علیه) که فرمودند: ” این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگاه داشته است. ” تاکید بنده در جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان احترام به همه ظرفیت ها بود. این جانب به این موضوع اشاره داشتم: در موازات دیدار با خانواده معظم شهداء بایستی از خانواده معظم جانبازان، معلولین، هنرمندان، نخبگان، بازنشستگان و سایر اقشار به عنوان شهروندانی که لازم است؛ شان و مزلت اجتماعی آن ها نیز حفظ گردد ومورد توجه قرار گیرند ، ملاک عمل قرار گرفته و از آنها نیز دلجویی شود.
پنجم: مدیریت شهری باید از شهرهای موفق که از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و ظرفیت های مذهبی دارای حساسیت های خاص خود بوده و در برخی موارد حتی فراتر از حساسیت های موجود همدان می باشد، الگو برداری نموده و منطبق با فرهنگ اجتماعی شهرهمدان برای آن برنامه ریزی نماید.
ششم: متاسفانه بعضی از افراد بدون رعایت شایستگی ها و به پشتوانه برخی تفکرات خاص، در سیستم اداری حوزه مدیریت شهری و در جهت تامین برخی مطالبات؛ سکنی گزیده اند. که در بسیاری از مواقع آسیب های آن بیشتر از انتظارات پیش بینی شده می باشد.
در خاتمه: تمام حرف ها و سخن این جانب و صد البته و با اطمینان؛ سخن سایر اعضاء محترم شورای شهر هم سو و همراه با تفکرات جریان انقلاب است حال برخی و در گام جدید انقلاب به دنبال ایجاد جایگاه برای خویش هستند که بایستی به آنها گفت: شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری مکان خوبی برای نیل به اهداف آنها نمی باشد. به شخصه بر خود لازم می دانم در دوسال باقیمانده از عمر شورای شهر و در جهت تنویر افکار عمومی اطلاع رسانی نمایم. در این مسیر استوار بوده و هستیم
– سرکار خانم سلماسی رئیس محترم کمیسیون فرهنگی اجتماعی در نطق پیش از دستور مطالبی را مطرح کرد که عیناً بشرح زیر نقل میشود :
نیاز کنونی جامعه به نشاط اجتماعی، احیاء سنت های نیک فرهنگی و باستانی، پاسداشت حرکت های انقلابی و اجتماعی، برنامه ریزی و توجه ویژه ی دستگاه های ذیربط را می طلبد. با عنایت به این موضوع که ۳ مناسبت بزرگ یلدا، یوم الله ۲۲ بهمن ماه و عید باستانی نوروز در پیش است؛ باتوجه به ردیف برگزاری جشن ها و پذیرایی و…(۲۰۵۰۵) در بودجه ی مصوب شهرداری و باعنایت به این مهم که برگزاری جشن و گردهمایی های شهری در دستورکار شهرداری همدان برای سال جاری قرار دارد؛ خواست مشخص اینجانب تشکیل کمیته ای با محوریت سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری متشکل از نمایندگان صاحب نظر در این حوزه از معاونت ها، مناطق و سازمان های شهرداری جهت بهره گیری از توان حداکثری موجود، تولید محتوای غنی و اجرای شایسته این اعیاد از شهرداری می باشد.
– ارائه گزارش
– بر اساس دعوتنامه شماره ۹۸۰۸۰۱۱۶۴۰۲ مورخه ۱/۸/۹۸ آقای دهبانی مدیر محترم منطقه یک شهرداری و کارشناسان مربوطه در صحن شورا حاضر و گزارشی از عملکرد شهرداری به صورت سمعی وبصری در قالب power point ارائه و مطالب تکمیلی را نیز مطرح کرد که اهم آنها عبارت است از :
– اجرای پروژه های عمرانی در منطقه مانند میدان امام، سایت موزه ، پیاده راه بلوار ارم، پیادهراه روسازی شهید اسلامیان ، پیاده روسازی خیابان بوعلی تا میدان جهاد……..
– ترمیم و بازسازی پیاده رو مسیر عباس آباد تا گنجنامه – ترمیم و بازسازی پیاده رو بلوار شهیدان شاه حسینی
– ترمیم و بازسازی پیاده رو راسته مظفر به و استر مردخای – اجرای پروژه های پارک نواری بین کمال آباد و هنرستان ، نیازمند….. – احداث پارکینگ در بلوار ارم – محوطه سازی کنار ساختمان دادگستری
– جدول گذاری بلوار بعثت ، احمدی روشن …..
– بهسازی تعداد زیادی از کوچه های دره مراد بیگ با استفاده از مصالح محلی بومی
– دیوار کشی تعداد زیادی از رودخانه ها …. – اجرای سیستم آبیاری مکانیزه در بعضی از مناطق
– ترمیم و بازسازی آبنما های سطح منطقه ….. – سرویس بهداشتی پارک لاله
– احداث خانه کودک و مادر پارک لاله – سرویس بهداشتی گنجنامه
– حرکت در جهت حذف چمن و کاشت درخت های گونه دائمی – پخش آسفالت حدود ۲۲۰۰۰ تن در منطقه
– موکب ایام اربعین – تخریب ملک روبروی مسجد کولانج و تسهیل در ترافیک منطقه
– از ۷۵ پروژه مصوب سال جاری ۷۰ پروژه شروع شده و حدود ۸۰% پروژه ها پیشرفت فیزیکی داشته است.
– در ادامه جلسه آقایان قراباغی ،فتحی ،رحیمی فر و خانم ها سلماسی، ، نورا.. زاده و روانبخش سئوالات ، نقطه نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند و مدیر محترم منطقه در مواردی پاسخ داد و در مواردی هم مقرر شد پیگیری و نتیجه اقدام را به شورای اسلامی شهر اعلام نماید.
– جناب آقای گردان رئیس محترم شورا در جمعبندی این قسمت از جلسه گفت:
– کار شما خوب و قابل تقدیر است … – امیدواریم انحراف از بودجه نیز نداشته باشیم …
– هرساله المان های نوروزی ساخته می شود ولی خیلی زود از بین می رود. برای امسال تدابیری داشته باشید که المان های احداثی ماندگاری بیشتری داشته و هزینه ها هدر نرود…..
– از المان های ساخته شده در سایر شهرها و حتی کشور ها می توانید الگو برداری کرده و بومی سازی بکنید ….
– درمواردی مشاهده میشود حتی یک المان خوب وجذاب موجب جذب و جلب گردشگری و رونق اقتصادی آن شهر و آن محله می شود.
– جلسه مشترک
– بر اساس هماهنگی های بعمل آمده قبلی جناب سرهنگ قزوینه و جناب سرهنگ نجفی به ترتیب رئیس پلیس مبارزه بامواد مخدر استان و شهرستان در صحن شورا حضور پیدا کردند.
در ابتدای جلسه جناب آقای گردان رئیس محترم شورا ضمن خوشامد گویی به آنان اظهار داشت :
– وظیفه نیروی انتظامی فقط برقراری نظم وامنیت نیست بلکه ماموریت های دیگری هم دارد که در مواردی کمتر از وظایف شهرداری نیست …..
– مسافرین در ایام عید وتابستان که از آنان نظر خواهی شده . دو مولفه ی امنیت و تمیزی و زیبایی شهر همدان را بالاتر از سایر مولفه ها دانسته اند که این ناشی از فعالیت نیروی انتظامی و شهرداری است …..
– علاوه بر امنیت احساس امنیت است . بطوریکه شما ملاحظه می کنید بعضاً خانم ها با استفاده از ماشین شخصی خود در جاده ها مسافرت می کنند…….
– حضور پلیس در شهر همدان و استان همدان چشمگیر و قابل تقدیر است که همین حضور احساس امنیت را در پی دارد …..
– نیروی انتظامی عملیات زیادی در دستگیری و انهدام باندهای مختلف داشته …
– جناب سرهنگ قزوینه ضمن تشکر از شورای اسلامی شهر از بابت وقت و فرصتی که با تشکیل جلسه به آنان داده شده مطالبی را مطرح کرد که اهم آنها عبارت است از :
– لازم است همه ما در همه سطوح اطلاع رسانی و آگاهی بخشی داشته باشیم …..
– پویایی خوبی در سطح شهر مشاهده میشود که ناشی از پویایی خاص در شهرداری و شورای اسلامی شهر می باشد
– مواد مخدر تنها آسیب اجتماعی ندارد بلکه در سیاست و اقتصاد نیز خود را نشان می دهد ……
– اخیراً جنگ نرم دشمن و رود از راه مواد مخدر می باشد……
– سرهنگ قزوینه پس از انکه کلیپی از برخی از عملیات پلیس در مبارزه با مواد مخدر در همدان نشان داده شد و تعدادی از اعضاء آقایان قراباغی ، فتحی ، کاوسی و خانم ها سلماسی و نورا… زاده نقطه نظرات و مطالب مورد نظر خود را مطرح کرد درخصوص زوایا وجزئیات حرکت سوداگران مرگ ونقشه شوم دشمن درخصوص جوانان کشور اسلامی مطالب مبسوطی را بیان کرد .
– جناب آقای عسگریان رئیس محترم کمیسیون نظارت و امور اداری پیشنهاد کرد:
با توجه به اقدامات موثری که نیروی انتظامی در جهت مبارزه با مواد مخدر در امر پارک سازی و سالم سازی محیط انجام داده و تا کنون پروژه های مشترک و همکاری خوبی بین نیروی انتظامی و شهرداری همدان بوده ، لذا شورای اسلامی شهر این آمادگی را دارد نیروی انتظامی محل هایی را که برای پاک سازی و سالم سازی شناسایی کرده مکتوب به شورای اسلامی شهر و شهرداری اعلام نماید تا در بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری پیش بینی و در جهت پاک سازی و سالم سازی آن محل ها با همکاری نیروی انتظامی وشهرداری همدان اقدام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.