طرح جامع متناسب با نیاز شهر بازنگری شود

طرح جامع متناسب با نیاز شهر بازنگری شود

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: با توجه به اینکه شورای اسلامی شهر همدان تمام توان خود را برای نظارت بر روند بازنگری طرح جامع خواهد داشت، بنابراین مشکلات و نیازهای شهر در تدوین طرح جامع شهر باید پیش بینی شود تا شهری آباد را با افتخار به آیندگان تحویل دهیم.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، حمید بادامی‌نجات در صحن شورا با محوریت بررسی مغایرت‌ها و ایرادات موجود در نقشه وضع موجود طرح جامع شهر همدان، بیان کرد: با توجه به اینکه این طرح به طور قطع آینده شهر همدان را رقم خواهد زد، این نشست نیز صرفاً به منظور همفکری بیشتر و تبادل نظرات مجموعه مدیریت شهری با مشاور و کارفرمای طرح جامع شهر همدان در راستای بازنگری هرچه بهتر این طرح شکل گرفته است.

بادامی‌نجات بهره‌بردار نهایی این طرح اثرگذار شهری را مجموعه مدیریت شهری و مردم دانست و افزود: تمامی شهروندان برای رفع مشکلات خود به اعضای شورای شهر به عنوان منتخبان خودشان مراجعه دارند که وظیفه داریم به آنان پاسخگو باشیم.

وی با تأکید بر اینکه طی بازدیدهای تصادفی در مناطق ۴گانه شهر به نظر می‌رسد پهنه‌هایی از سطح شهر در شناخت وضع موجود طرح جامع شهر مغفول مانده است که جای نگرانی دارد و می‌بایست در طرح پیش‌بینی شود، ادامه داد: این پهنه‌ها که طی سالیان سال در کاربری‌های غیرمجاز ساخته شده‌اند باید در وضع موجود دیده شوند تا در بازنگری بتوانیم مشکلات این محلات را حل کنیم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان تأکید کرد: موضوع طرح جامع اقدام کارشناسی است که زمان اجرای آن هم به موجب حساسیت امر، ضرورت دارد.

بادامی‌نجات همچنین گفت: با توجه به اینکه قانون مشخص کرده است که طرح جامع شهر پس از طی مراحل باید به تصویب شورای اسلامی شهر همدان برسد؛ بنابراین تمام دغدغه ما این است، زمانی که طرح جامع را تحویل می‌گیریم، مشکلات خاصی در انتهای کار به منظور ورود جدی به طرح تفصیلی شهر وجود نداشته باشد.

وی با توجه به اینکه انتظار می‌رود بتوانیم خدمات ارزشمندی برای مردم همدان داشته باشیم، بیان کرد: به طور قطع اطلاعات اولیه که برای برداشت وضعیت موجود توسط مشاور طرح جامع شهر همدان به دست خواهد آمد، هر چقدر به واقعیت نزدیک‌تر باشد، طرح مناسب‌تری برای شهر خواهد بود که اگر کمترین جراحی و تغییر کاربری‌ها را هم داشته باشد، آن طرح موفق‌تر است.

 

* گردان: طرح جامع شهری برای سهولت تصمیم‌گیری‌هاست
رئیس شوری اسلامی شهر همدان هم معتقد است: طرح جامع شهری وسیله‌ای برای سهولت تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری است که نقش هدایتی آن از جنبه‌های با ارزش طرح است.

کامران گردان با تأکید بر اینکه در طرح‌های جامع شهری نه تنها خود شهر بلکه منطقه آن نیز مورد توجه و مطالعه قرار می‌گیرد، گفت: طرح جامع شهری از نظر زمانی، بلندمدت و از لحاظ مقیاس، کلی است؛ بنابراین این طرح اثرگذار سیاست‌های کلی توسعه شهر را به مدت ۱۰ سال تعیین می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بیان ایرادات از سوی مجموعه مدیریت شهری صرفاً با نیت دلسوزی برای شهر است، عنوان کرد: مشکلات شهر توسط نمایندگان مردم در پارلمان محلی بیش از سایر مدیران و مسؤولان قابل لمس است؛ بنابراین بنا به درخواست شهروندان و بر اساس اصول فنی و قانونی باید به نواقص موجود در طرح جامع شهر پرداخت شود تا پاسخگوی همگان باشیم.

* نوراله‌زاده: تأکید بر بازنگری مجدد طرح جامع
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان نیز با تأکید بر اینکه مبنای وضع موجود طرح جامع شهر همدان باید مجدد بازنگری شود، معتقد است: اگر در کلیت وضع موجود این طرح، مشکلی وجود داشته باشد، پهنای پیشنهادی دچار چالش می‌شود که قاعدتاً مبنای درستی نداشته است.

نرگس نوراله‌زاده افزود: بررسی و ارزیابی میدانی و تصادفی تمام مناطق شهر به مدت حدود یک ماه به انجام رسید که مشخص شد شناخت وضع موجود این طرح، دقت لازم را به عنوان یک سند بالادستی در شهر ندارد.

نوراله‌زاده همچنین گفت: از آنجایی که شهرداری یک تنه پاسخگوی مشکلات مردم با طرح جامع و تفصیلی است و اینکه این طرح سند ۱۰ ساله و یا بیشتر آینده شهر محسوب می‌شود، اشکالات چشمگیر آن نیازمند اصلاح و بازنگری است که باید در این زمینه اقدامات لازم از ناحیه راه‌وشهرسازی انجام پذیرد.

وی با توجه به اینکه شهرداری، بهره‌بردار شهر بوده و شورای شهر هم ناظر بر اقدامات این مجموعه مدیریت شهری است، گفت: انتظار می‌رود که مشاور طرح جامع همدان نگاه ویژه‌ای به پیشنهادات اعضای شورا داشته باشد.

*عسگریان: برطرف کردن نارسایی‌های طرح جامع برای جلوگیری از دوباره‌کاری‌ها
رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان هم در ادامه با تأکید بر اینکه به رغم زحمات بسیار، مغایرت‌هایی در تهیه طرح جامع شهر همدان مشاهده می‌شود، گفت: مجموعه مدیریت شهری انتظار دارد که نه تنها نواقص قبلی این طرح برطرف شود، بلکه شیوه کار مشاور طرح هم باید دارای کمترین نواقص موجود باشد.

سید مسعود عسگریان با بیان اینکه هرچند مشاور اعتقاد ندارد که رفع مغایرت‌ها در طرح جامع ضرورت ندارد اما برداشت وضع موجود طرح، ناقص است، معتقد است: هرچند می‌توانستیم نواقص طرح‌های قبلی را جبران کنیم اما با توجه به شرایط موجود، مجموعه شورای شهر و شهرداری همدان به دنبال این است که نواقص طرح سابق به حداقل ممکن برسد.

وی با تأکید بر اینکه باید با برطرف کردن مشکلات طرح جامع شهر همدان به عنوان اولویت نخست و نیاز اساسی شهر بیش از گذشته پرداخته شود، افزود: با توجه به آن ممکن است بر اساس قرارداد مشاور طرح، جمع کردن این همه نواقص با شرح خدمات مطابقت نداشته باشد اما از راه‌وشهرسازی استان درخواست داریم که شرح خدمات هم اصلاح شود.

وی تأکید کرد: همگام با مشاور طرح، نظارت خواهیم کرد و به دنبال این هستیم نارسایی‌های موجود را برطرف کنیم تا طرح جامع شهر همدان با حداکثر ظرفیت موجود شهر، طراحی و تدوین شود و آن را در اختیار مردم قرار دهیم تا شاهد دوباری‌کاری‌ها در شهر نباشیم.

*کاوسی‌امید: ضرورت مدیریت و نظارت در طرح جامع شهر
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان هم گفت: با توجه به اینکه تمام اعتبار این طرح که حدود ۷۰۰ میلیون تومان است، از بیت‌المال هزینه می‌شود باید مدیریت و نظارت صحیح هم به دنبال داشته باشد.

اکبر کاوسی‌امید افزود: اگر در مباحث جمعیتی و منابع آب برخی از سازمان‌ها همکاری لازم را ندارند بنابراین مدیریت متمرکز کلان در سطح استان برای این طرح وجود ندارد.

وی معتقد است: باید یک طرح جامع با کمترین ایرادات به نتیجه برسد و شاهد ادامه مشکلات حال حاضر آن نباشیم و با دقت نظر بهتر از بسیاری از مسائل قابل پیش‌بینی، جلوگیری کنیم تا رضایت مردم را به دنبال داشته باشد.

کاوسی‌امید همچنین گفت: طرح جامع شهر همدان، قرار است سند چشم‌انداز ۲۰ ساله شهر همدان باشد که توجه ویژه در تدوین این طرح به شکل مناسب و منطبق بر واقعیات، اصول معماری و شهرسازی و همچنین حفظ حقوق شهروندی، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی همچنین گفت: اقدامات مجموعه مدیریت شهری و راه و شهرسازی برای مردم انجام می‌شود؛ بنابراین باید نظرات آنها هم در مباحث مختلف در اولویت قرار گیرد.

*رحیمی‌فر: ضرورت توافق در سیاست‌های کلی طرح
رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان اینکه به طور قطع انعطاف در مسائل مختلف وجود دارد، گفت: برخی مطالعات هم ضمن اجرا، اصلاح می‌شوند.

علی رحیمی‌فر بر ضرورت به توافق رسیدن سیاست‌های کلی و فنی طرح جامع همدان به عنوان اولویت‌های نخست این طرح اثرگذار، تأکید کرد.

* یوسفی‌نوید: نمی‌خواهیم کارهای مشاور متوقف شود
معاون شهرسازی و معماری شهردار همدان نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه طرح جامع شهر همدان اقدام سنگین کارشناسی است، گفت: شهرداری همدان مسؤول تأیید طرح جامع نیست اما برای همراهی مشاور طرح و به صورت همزمان برای ادامه فعالیت آنان، به ارائه مسائل و اطلاعات نقشه وضع موجود طرح، پرداخته است.

مجید یوسفی‌نوید با بیان اینکه قصد نداریم کارهای مشاور در طرح جامع متوقف شود، اظهار کرد: توسعه شهر در طرح جامع مطرح می‌شود و سطح و سطوح هم در طرح تفصیلی شهر مشخص خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه این کار مشارکتی بوده و رفع اصلاحات جزئی قابل انجام است، گفت: انتظار می‌رود روند به شیوه‌ای پیش برود تا اصلاحیه و نتیجه نهایی را ارائه دهیم.

*ربانی‌ارشد: در راستای دید توسعه‌ای به شهر پاسخگو هستیم
مدیرکل راه‌وشهرسازی استان همدان نیز با بیان اینکه استقبال می‌کنیم که منتخبان مردم در پارلمان محلی دغدغه شهرمان را دارند، گفت: مجموعه ما ملزم به پاسخگویی در راستای دید توسعه‌ای به شهر است.

حسن ربانی‌ارشد افزود: اگر قرار باشد به عنوان کارفرما هرگونه وظیفه و تاریخ جدید طرح جامع شهر همدان را ابلاغ کنیم، مسائل مالی آن را هم حل خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: این اقدامات را برای مردم همدان انجام می‌دهیم و قطعاً نقش حاکمیتی همسو با وظایف مجموعه مدیریت شهری در راستای خدمت‎رسانی به مردم است.

*بهاآبادی: همت جمعی برای تکمیل طرح جامع شهر همدان

مشاور طرح جامع شهر همدان نیز در ادامه با تأکید بر اینکه راهبردها و سیاست‌های طرح جامع شهر همدان در راستای اصول توسعه‌ای باید بر روی خط اصول خود قرار گیرد تا از لحاظ زمانی عقب نباشیم، گفت: اگر خطایی داشته باشیم، اصلاح می‌کنیم اما باید روند کار مشخص شود و گام بعدی این است که وارد مرحله برنامه‌ریزی شویم و قطعاً همت جمعی می‌طلبد.

احمد بهاآبادی با بیان اینکه باید جمعیت شهر و سیاست‌ها و الگوهای توسعه‌ای جمع‌بندی شود، افزود: شرح خدمات طرح جامع شهر همدان بسیار گسترده است که هر آنچه انتظار از توسعه شهری وجود دارد، برای برنامه‌ریزی و ارائه طرح در آن گنجانده شده است.

به گفته وی، طبیعی است که این طرح کامل، انتظارات خاص خود را می‌طلبد و محدودیت زمانی و هزینه‌ای داشته باشد؛ بنابراین درخواست داریم همراهی با مشاور را مدنظر قرار داده و انتظارات سازماندهی شود تا مشاور جا نزند و طرح ناقص ارائه نشود.

بهاآبادی در ادامه با تأکید بر اینکه به تعهدات قرارداد پای‌بند خواهیم بود، از چرایی انتظارات شهر از طرح جامع و اولویت‌های توسعه شهر سؤال پرسید و گفت: مطالعه شناخت وضع موجود طرح جامع شهر همدان در کشور بی‌نظیر است که تمام مطالعات در وضع موجود دیده شده و در قالب ۱۵۰ نقشه مطالعاتی به صورت موضوعی، تهیه شده است.

مشاور طرح جامع شهر همدان با بیان اینکه در پیشبرد خدمات طرح، تلاشمان را داشته و به تعهدمان عمل کرده و ادامه خواهیم داد، اظهار کرد: طبیعتاً در جریان هر مسیری، نواقصی هم وجود خواهد داشت که اگر نظرات تکمیلی دیده شود، بررسی و اصلاح می‌کنیم.

بهاآبادی با بیان اینکه کار را همراه با شهر و مدیریت و کارشناسان شهری ادامه خواهیم داد، درخواست کرد: نظر شهر را گرفته و هم‌جهت شویم تا مسیر مناسب را طی کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *