مرکز علمی تفریحی فرهنگی و گردشگری با مشارکت بخش خصوصی در همدان احداث می شود

مرکز علمی تفریحی فرهنگی و گردشگری با مشارکت بخش خصوصی در همدان احداث می شود

رئیس و اعضای کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان به همراه مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری شهرداری از باغ کتاب تهران به عنوان یک پروژه علمی، فرهنگی و سرمایه گذاری بازدید به عمل آوردند.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، رئیس کمیسیون اقتصاد سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا در این بازدید با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در ایجاد درآمدهای پایدار شهری گفت: احداث مرکز علمی تفریحی فرهنگی و گردشگری پروژه‌ای است که می‌تواند با مشارکت بخش خصوصی درآمد خوبی برای شهرداری داشته باشد.

مریم روانبخش، مجموعه باغ کتاب را مجموعه‌ای علمی آموزشی،تفریحی و گردشگری دانست و افزود: زمانی که افراد در سنین مختلف در این محیط قرار می‌گیرند و به صورت تجربی مهارت‌ها را می‌آموزند به دلیل عملی بودن یادگیری و ماندگاری در اذهان آنها بیشتر خواهد بود و از تئوری‌هایی که در آموزش می‌بینند با مبانی علمی و عملی مطالب آشنا خواهند شد و این نوع آموزش نیز نوعی سرمایه‌گذاری علمی محسوب می‌شود.

روانبخش شرکت توسعه فضای فرهنگی شهرداری تهران را در احداث باغ کتاب را قابل توجه دانست و یاداور شد: این پروژه علاوه بر تأثیرگذاری بالای یادگیری در کودکان و نوجوانان می‌تواند در جذب گردشگران نیز تأثیر گذار باشد.

روانبخش ادامه داد: احداث این فضا با توجه به جذابیتی که ایجاد می‌کند برای همه اقشار جامعه گردشگران مفید و سرگرم کننده است زیرا امروزه باید علم را به طرف فضاهای واقعی و پارک‌ها سوق داد چون ذائقه مردم و توقع آنها از پارک سازی و قرار گرفتن در آن تغییر کرده و ضمن تفریح با بیانی علمی هم آشنا می‌شوند.

وی اضافه کرد: با توجه به اجرای پروژه پارک ملل در ورودی شهرهمدان (باغ میوه) که از پروژه‌های متنوعی شکل گرفته در این پروژه در فضایی که به عنوان موزه پرواز اختصاص داده شده می‌توان این پروژه را با معماری خاص و منحصر به فرد به عنوان یک الگوی علمی تفریحی گردشگری اجرا کرد ضمن اینکه از گذشته زیربنای شهر همدان به عنوان یک شهر دانشگاهی تعریف شده و گواه این مطلب مجموعه دانشگاه‌های بوعلی، صنعتی، پیام نور، آزاد اسلامی، مؤسسات علمی است که تعداد دانشجویان در حال تحصیل از سرانه استان و غرب کشور بیشتر است.

سخنگو و رئیس کمیسیون خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک و محیط زیست شورای اسلامی شهر همدان هم در این بازدید گفت: مجموعه بسیار وسیع و فاخری را شهرداری تهران ایجاد کرده و به ثمر رسانده اند که تقریبا از لحاظ وسعت در جهان نادر است و به همین دلیل طبق گفته‌ها در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است.

کامران گردان با بیان اینکه انسان در سنین کودکی و خردسالی زمینه‌های زیادی برای یادگیری و نگهداری مطالب آموخته شده دارد، گفت: باغ کتاب به گونه‌ای طراحی شده که کودکان و نوجوانان می‌توانند موارد را بسیار عالی به صورت سمعی و بصری در حوزه‌های مختلف بویژه در مدیریت شهری بیاموزند و فضا به گونه‌ای طراحی شده که باعث کنجکاوی و پویایی بیشتر کودکان شده و آنها را جهت تحقیق و پژوهش بیشتر ترغیب می‌کند و ما هم به دنبال ایجاد بخشی از این باغ کتاب در وسعت کوچکتر در همدان هستیم.

گردان اضافه کرد: همانگونه که همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین بوده و دارای پیشینه علمی بالایی است و نخستین شهر جهان نیز محسوب می‌شود بر این اساس می‌توانیم با ایجاد فضایی همانند باغ کتاب علاوه بر فراهم کردن فضای علمی فرهنگی و تفریحی برای کودکان و نوجوانان شهر همدان، یکی از جاذبه‌های گردشگری را هم ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم از تجربه شهرداری تهران در ایجاد باغ کتاب در همدان بهره ببریم،اظهار کرد: یکسان سازی فضا با محیط و حفظ محیط زیست از شاخصه‌های بارز این پروژه است که اختشاشات بصری را ایجاد نکرده و از لحاظ طراحی و معماری تمامی موارد مورد توجه بوده است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهرهمدان هم به معماری و طراحی باغ کتاب تهران اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه به مباحث فرهنگی و علمی در این پروژه پرداخته شده است اما لازم بود تاریخ ایران یا تهران هم در این پروژه لحاظ می‌شد چرا که باید فرهنگ و تاریخ ایران زمین یا شهر و استان که در کتاب‌های درسی آموزش داده می‌شود را به نمایش گذاشت و از دانشمندان تاریخ ایران به تصویر کشید.

علی فتحی با اشاره به اینکه در دوران نونهالی و نوجوانی شخصیت افراد شکل می‌گیرد، اضافه کرد: در این مجموعه باید در موضوعات آموزشی،مباحث روانشناسی هم لحاظ شود چرا که افراد از طبقات مختلف جامعه هستند که از این مجموعه بازدید می‌کنند.

فتحی اظهار کرد: قسمت‌های نمایشی هم نیاز است به بخش‌های باغ کتاب اضافه شود و تنها موارد دیجیتالی نباشد.

عضو شورای اسلامی شهر و رئیس شورای اسلامی شهرستان همدان نیز به فاخر بودن مجموعه ایجاد شده در باغ کتاب تهران اشاره کرد و گفت: تدوین آموزش و پرورش نوین یکی از اهداف مهم ماست که باید در تراز تمدن نوین اسلامی اتفاق افتد.

اکبر کاوسی امید اظهار کرد: در این مجموعه محیطی را شاهد بودیم که دانش‌آموز را در زمینه‌های مختلف از جمله ترافیک، استفاده درست از انرژی و یادگیری و پی بردن به علوم مختلف و پیوستگی آنها با هم از ویژگیهای این مجموعه است که در یادگیری دانش‌آموزان بسیار تأثیر گذار است.

کاوسی امید اضافه کر د: احداث باغ کتاب کار ارزشمندی است که پیگیر احداث این مجموعه در مقیاس کوچکتر در همدان خواهیم بود، تا بتوانیم به اهدافی که با مؤلفه‌های مختلف در آموزش و پرورش و مهارت است برسیم.

وی با بیان اینکه از ویژگی‌های این مجموعه خانواده محور بودن است، افزود: هدف ما این است تا از آموزش پرورش حافظه محور و حافظه پرکن خارج شده و به سمت و سویی حرکت کنیم که در آن مهارت زندگی اتفاق افتد و خود دانش‌آموز در آینده به سمت کارآفرینی پیش برود.

عضو شورای شهرهمدان با اشاره به اینکه شهرداری تهران اقدام ارزشمندی انجام داده گفت: چراکه مجموعه‌ای با این وسعت بالا را ایجاد کرده که توانسته پیوستگی و جامع بودن موارد را در این وسعت کنار هم جای دهد و قابل توجه است، تلفیقی از فرهنگ و معماری سنتی و معاصر با هم در تمدن سازی نکته قابل توجهی بوده که در این پروژه لحاظ شده است.

وی با اشاره به ایجاد مدارس مهارت آموزی و مدیریت توسط خود دانش‌آموزان در همدان، افزود: ما به دنبال این هستیم تا ذهن دانش‌آموز درگیر با محیط اطراف خود بوده و یادگیری را از چالش‌ها و درگیری‌ها به دست آورند تا یادگیری‌ها در ذهنشان ماندگار شده و در اصل به رفتار تبدیل شود.

گفتنی است رئیس و اعضای کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهرهمدان از تمامی بخش‌های باغ کتاب تهران بازدید به عمل آورده و به گفتگو و تبادل اندیشه با محمد رضا مجتهدی مشاور مدیرعامل باغ کتاب و مدیر شرکت توسعه فضای فرهنگی شهرداری تهران پرداختند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *