همت مجلس و دولت برای یاری‌رسانی به شوراها و شهرداری ها

همت مجلس و دولت برای یاری‌رسانی به شوراها و شهرداری ها

شورای اسلامی شهر همدان، هشتم و نهم آذرماه میزبان شصت و دومین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استانها و شهرداران کلانشهرها در هتل بین المللی باباطاهر همدان بود.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، این اجلاس ملی دو روزه با هدف بررسی مشکلات و موضوعات مهم در حوزه مدیریت شهری از جمله مدیریت یکپارچه شهری و درآمدهای پایدار برگزار ‌شد.
نمایندگان مجلس، رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و شهرهای مراکز استان‌ها، هیأت رئیسه شورای عالی استان‌ها، نمایندگان شورای اسلامی شهرهای مراکز استان‌ها در شورای عالی استان‌ها و شهرداران کلانشهرها و همچنین مدیران استانی از میهمانان این اجلاس بودند.
مهدی جمالی‌نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور؛ محسن هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مجمع مشورتی رؤسای شورا‌های اسلامی مراکز استان‌های کشور و رئیس شورای اسلامی شهر تهران؛ مرتضی الویری، رئیس شورای عالی استان‌ها، استاندار همدان و… هم از دیگر میهمانان ویژه این اجلاس بودند.
در روز نخست نشست‌های عمرانی وشهرسازی؛ حقوقی و اقتصادی؛ فرهنگی و شهرهوشمند و همچنین خدمات شهری و حمل ونقل از جمله جلسات کمیسیون های چهارگانه شصت و دومین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استانها و شهرداران کلانشهرها در همدان بود که این نشستهای تخصصی حدود ۴ ساعته هر یک به صورت همزمان ساعت ۹ صبح همراه با تبادل اطلاعات و تجربیات و بررسی، تجزیه و تحلیل مسائل روز شهری، برگزار شد که تمامی مباحث به منظور پیگیری، به دبیرخانه این مجمع ارسال می شود.
این اجلاس دو روزه که باحضور معاون عمرانی وزیرکشور، رئیس و اعضای تأثیرگذار شورای‌عالی استان‌ها، ۳۱ نفر از روسأی شوراهای کلانشهرها و مراکز استان‌ها و نیز تعدادی از شهرداران کلانشهرها و مراکز استان‌های کشور و نمایندگان مجلس برگزار شد و تجربیات سیاستگذاران بر مدیریت شهری در راستای ایجاد وحدت رویه، تعامل در تبادل اطلاعات روز در حوزه‌های مختلف زیرمجموعه مدیریت شهری، راهکارهای پیشگیرانه از هدر رفت هزینه‌ها و توان عملیاتی مدیریت شهری کشور در بخش‌های مختلف فنی و عمرانی، شهرسازی و معماری، فرهنگی و اجتماعی، خدماتی و اجرایی، و… فی مابین نمایندگان مردم در نهاد مردمی شوراها به اشتراک گذارده شد و مورد بحث و تبادل نظر جمعی قرارگرفت و این اجلاس برای همت مجلس و دولت جهت یاری‌رسانی به شوراها و شهرداری‌های کشور بود.
آنچه که برگزاری این اجلاس برای همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران و نیز پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی و از همه مهمتر شهر میزبان در دل خود جای داده بود، مصوبات کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی استانها، در راستای انجام مکاتبه با شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور است، که روز یکم شهریور را به عنوان «روز همدان» و هفته اول شهریور را به عنوان «هفته همدان» رسماً در تقویم رسمی کشور عنوان نهند.
پیشنهاد این مهم بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهرهمدان در روز اجلاس از سوی این شورا برای طرح و اخذ تصمیمات لازم به کمیسیون مربوطه ارائه و مقرر شد مراتب آن از طریق شورای عالی استانها پیگیری و اقدامات لازم در این خصوص به انجام برسد که با این مصوبه و موافقت شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز یکم و هفته اول شهریور ماه به نام «همدان» به صورت رسمی در تقویم رسمی کشور ثبت خواهد شد.
در این اجلاس ضمن ابراز رضایتمندی میهمانان از نحوه میزبانی و همچنین ارائه گزارشی جامع از جمع‌بندی عملکرد شوراهای اسلامی به تفکیک کمیسیون‌های ۴گانه و روز فرهنگی کلانشهرها و مراکز استانها و نیز ارائه گزارش اقدامات وقرائت بیانیه پایانی توسط دبیر مجمع مشورتی که تأکید بر معرفی ظرفیت‌های گردشگری همدان در سطح ملی داشت، پایان‌بخش برنامه‌های این اجلاس بود.
* بازدید روز دوم اجلاس
میهمانان اجلاس به‌ویژه مهدی جمالی‌‎نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و محسن هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استانها و رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم به اتفاق رئیس و اعضای شواری شهر همدان از پروژه‌های شهری و اماکن گردشگری بازدید کردند.
پیاده‌راه‌های امام خمینی(ره) و بوعلی و پروژه آرام‌سازی بلوار ارم از پروژه‌های شهری همدان بودند که ضمن بازدید، مورد تحسین هم قرار گرفتند و علاوه بر تبادل اطلاعات و تجربیات، مورد تأکید قرار گفت تا الگوگیری از دو مورد از اقدامات مدیریت شهری همدان؛ ساماندهی دستفروشان و پیاده‌راه‌سازی‌ها در کشور مطرح شود.
همچنین باغ موزه دفاع مقدس و مجموعه تفریحی توریستی گنج نامه هم از مناطق گردشگری بودند که مورد بازدید قرار گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *