حقوقی، نظارت، بازرسی و امور اداری

حقوقی، نظارت، بازرسی و امور اداری

آشنایی با کمیسیون :

– بررسی نامه ها، پیشنهادات، طرح‌ها و لوایح مربوط به حوزه حقوقی و ارائه نظر مشورتی در خصوص آنها و دفاع از نظرات کمیسیون در جلسات صحن شورا.
– بررسی مسائل، مشکلات و نارسایی‌های ارجاعی از سوی شورا در حوزه حقوقی.
– ارائه پیشنهاد و طرح‌های کارشناسی در حوزه حقوقی به شورا.
– طبقه‌بندی کلیه مصوبات شورا اعم از طرح‌ها و لوایح از نخستین دوره شورای اسلامی شهر همدان تاکنون بر حسب ماهیت آن ( مالی و بودجه‌ای ، توافقنامه، خدمات شهری، فرهنگی و … ) و ایجاد سامانه جامع در شورا جهت پالایش مصوبات منسوخ، متروک غیر معتبر و بلااقدام و جلوگیری از مصوبات معارض.
– تهیه چک لیست و فرم گردش کار لوایح تقدیمی به شورا از مرحله ورود تا مراحل فرآیند تصویب در کمیسیون ها و شورای اسلامی شهر و عملیاتی شدن آن.
– بررسی معاملات شهرداری اعم از خرید و فروش، مقاطعه، اجاره و استیجاره با رعایت مقررات آیین نامه مالی و معاملاتی شهرداری‌ها و ارائه جهت تصویب به شورا.
– بررسی اساسنامه مؤسسات و شرکت‌های وابسته به شهرداری و ارائه گزارش آن به شورا.
– اخذ گزارش های منظم و دوره ای از مسئولین حقوقی شهرداری در خصوص روند دعاوی شهرداری و نظارت بر حسن جریان آن (بند ۱۷ ماده ۷۱ قانون شوراها).
– دریافت وظیفه‌بندی کلیه اطلاعات دعاوی شهرداری همدان و سازمان‌های وابسته به تفکیک موضوع و در صورت لزوم ایجاد برنامه نرم افزار مناسب.
– بررسی شکایات مردمی از حوزه‌های مختلف شهرداری و تلاش برای حل آنها.
– اتخاذ ساز و کار مناسب جهت نظارت حقوقی و تنظیم قراردادها در جهت حفظ حقوق شهرداری.
– بررسی و اعلام نظر در خصوص مطالعات مربوط به شناسایی علل بروز نارضایتی شهروندان در مراجعه به شهرداری و آسیب‌شناسی و بازنگری فرایندهای مربوط جهت ارتقاء سطح رضایتمندی ارباب رجوع.
– بررسی و اعلام نظر در خصوص مطالعات مربوط به آسیب شناسی دعاوی شهرداری و تجدید نظر و بازنگری و اصلاح فرآیندهای پیگیری دعاوی در شهرداری.
– بررسی قوانین و مقررات جاری حوزه حقوقی در سطح شوراها و شهرداری‌ها و ارائه پیشنهادهای کارشناسی به منظور اصلاح آنها.
– همکاری و ارائه خدمات کارشناسی و سایر کمیسیون‌های شورا در صورت درخواست آنها.
– ارائه پیشنهادهای مشخص پژوهشی به مرکز مطالعات شورا در حوزه حقوقی و استفاده از ظرفیت کارشناسی و تخصصی این مرکز در بررسی و تدوین طرح‌ها و لوایح کمیسیون.
– پیشنهاد دعوت از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و متخصص به رئیس شورا به منظور استماع سخنان و دیدگاه‌های آنان در بررسی طرح‌ها و لوایح در کمیسیون.
– ارائه راهکارهای لازم به منظور افزایش کارآمدی و اثربخشی شورا.
– بررسی سایر طرح‌ها و لوایح اجرا شده از سوی هیئت رئیسه.

بازدید های کمیسیون حقوقی، نظارت، بازرسی و امور اداری

اخبار کمیسیون حقوقی، نظارت، بازرسی و امور اداری

رئیس کمیسیون نظارت شورای شهر همدان

شهرداری املاک تجاری خود را به صاحبان سرقفلی واگذار کند

رئیس کمیسیون حقوقی، نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان گفت: شهرداری املاک تجاری خود را در راستای بهینه سازی و تبدیل به احسن به صاحبان سرقفلی واگذار کند.

 رئیس کمیسیون حقوقی، نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان گفت: شهرداری املاک تجاری خود را در... بیشتر بخوانیم

معاون وزیر راه و شهرسازی در دیدار اعضای شورای شهرهمدان:

کارکردهای محلات در مرکز پژوهش‌های شورای شهر تقویت شود

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: کارکردهای محلات در مرکز پژوهش‌های شورای شهر تعریف و تقویت شود.

 معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: کارکردهای محلات در مرکز پژوهش‌های شورای شهر تعریف و تقویت شود.به گزارش روابط... بیشتر بخوانیم

رئیس شورای اسلامی شهر همدان:

همراهی مردم همدان با جراحی اقتصادی دولت، قابل تقدیر است

رئیس شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه اقدام دولت انقلابی و مردمی آیت‌الله رئیسی مبنی بر هدفمند کردن و توزیع عادلانه یارانه‌ها ارزشمند بوده و روند مثبت و رو به جلویی را طی می‌کند، گفت: به عنوان رئیس شورای اسلامی شهر همدان از مردم شهید پرور این شهر در همراهی با دولت در این جراحی بزرگ اقتصادی تشکر می‌کنم.

 رئیس شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه اقدام دولت انقلابی و مردمی آیت‌الله رئیسی مبنی بر هدفمند کردن... بیشتر بخوانیم

رئیس شورای اسلامی شهر همدان:

شورای شهر همدان هتک حرمت به قرآن کریم را محکوم کرد

هشتاد و سومین جلسه صحن شورای اسلامی شهر همدان با حضور تمامی اعضای شورا و بررسی و تصویب سه نامه از جمله الزام شهرداری به ارائه برنامه عملیاتی چهارساله، خرید ماشین آلات چاپ و صحافی برای روزنامه هگمتانه و تفویض اختیار به شهردار برای سال مالی ۱۴۰۱ برگزار شد.

هشتاد و سومین جلسه صحن شورای اسلامی شهر همدان با حضور تمامی اعضای شورا و بررسی و تصویب سه... بیشتر بخوانیم

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی گردشگری شورای شهر همدان:

نقش مؤثر جاذبه‌های گردشگری مذهبی در بازسازی حیات شهر

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی گردشگری شورای اسلامی شهر همدان خبر داد: مجتمع‌های تفریحی گردشگری تجاری و مذهبی در منطقه قانتور و امامزاده گرجی احداث می‌شود.

 رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی گردشگری شورای اسلامی شهر همدان خبر داد: مجتمع‌های تفریحی گردشگری تجاری و مذهبی در منطقه... بیشتر بخوانیم

رئیس کمیسیون نظارت و بازرسی شورای شهر همدان:

عدالت در تقسیم بودجه‌های فرهنگی رعایت شود

رییس کمیسیون حقوقی، نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه باید عدالت را در تقسیم بودجه‌های فرهنگی رعایت کنیم، گفت: متأسفانه در سنوات قبل برخی مجموعه‌های فرهنگی و اجتماعی هر سال و یا چندین نوبت در دوره‌های مختلف کمک و مساعدت دریافت کردند و برخی مجموعه‌ها نیز نتوانستند کمکی بگیرند و یا کمک حداقلی دریافت کردند.

‬ رییس کمیسیون حقوقی، نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه باید عدالت را... بیشتر بخوانیم

آیت‌ا... شعبانی در دیدار با اعضای شورای شهر همدان تأکید کرد:

حمایت از ایستادگی شورا در مبارزه با فساد

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان در دیدار با رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار همدان بر لزوم مبارزه با فساد تأکید کرد و گفت: اگر مجموعه‌ای دارای شاخصه انقلابی است، باید در برابر مفاسد ایستادگی کند و با تمام وجود از مسؤلی که در برابر فساد ایستادگی می‌کند حمایت خواهم کرد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان در دیدار با رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر و... بیشتر بخوانیم

تاکید رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان:

استفاده از ظرفیت اماکن مذهبی به عنوان گرمخانه

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به ظرفیت مساجد و حسینیه‌ها ، گفت: می توان از ظرفیت این اماکن مذهبی در این روزهای سرد زمستانی به عنوان گرمخانه نیز استفاده کرد.

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به ظرفیت مساجد و حسینیه‌ها ، گفت: می توان... بیشتر بخوانیم

مصوبات کمیسیون حقوقی، نظارت، بازرسی و امور اداری