تعیین‌تکلیف پروژه میدان بار جدید همدان بر مدارِ قانون

تعیین‌تکلیف پروژه میدان بار جدید همدان بر مدارِ قانون

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: باید تعیین‌تکلیف پروژه بزرگ سرمایه‌گذاری میدان میوه و تره‌بار جدید همدان بر اساس صرفه و صلاح شهرداری همدان و بر محور قانون، پیش برود.


به گزارش روابط‌عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ حمید بادامی‌نجات در سی‌و‌سومین صحن شورا، گفت: بر اساس اظهار نظر شهرداری و برخی اعضای شورای شهر، کنسرسیوم ساخت میدان میوه و تره‌بار جدید همدان توان اجرایی کار را ندارد و شهر همدان از این منظر، متضرر شده است.

وی با تأکید بر اینکه مخالفتی مبنی بر تعیین‌تکلیف نهایی این پروژه بزرگ شهری نداریم، ادامه داد: مباحث اجرایی فسخ قراردارد پروژه میدان بار جدید همدان برعهده شهرداری همدان است؛ از این‌رو باید با لحاظ کردن مباحث حقوقی و قانونی، به صورت جدی‌تر مورد پیگیری قرار گیرد و توجه شود خسارت جدید هم به وجود نیاید.

* عسگریان: سرمایه شهر و مردم، معطل سرمایه‌گذار میدان بار نماند

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان با اشاره به تقاضای کنسرسیوم پروژه ساخت میدان میوه و تره‌بار جدید همدان مبنی بر ارائه تضمین خرید غرفه‌داران از سوی شهرداری علی‌رغم حمایت‌های ویژه از حوزه سرمایه‌گذاری این پروژه بزرگ شهری، گفت: پس از گذشت مدت‌ زمانی طولانی حمایت‌های شورای چهارم و پنجم شهر همدان از سرمایه‌گذار این طرح بزرگ به‌ویژه در تنظیم شیوه‌نامه، بهانه‎ جدیدی مطرح می‎شود که نشان‌دهنده کم‌لطفی این مجموعه به شهر همدان است.

سید مسعود عسگریان معتقد است: این مجموعه بزرگ به عنوان سرمایه‌گذار ورود پیدا کرده که مشمول امتیازات ویژه مدیریت‌شهری شده است.

عسگریان تأکید کرد: سرمایه‌گذار این پروژه بزرگ توان و اعتبار مالی مورد نیاز را برای ساخت میدان میوه‌ و تره‌بار جدید همدان را ندارد و متأسفانه بر اساس نفوذ برخی از مدیران ارشد سابق توانسته‌اند امتیاز کاذبی را برای خود کسب کنند؛ از این‌رو نباید بیش از این، سرمایه شهر و مردم، معطل بماند.

وی با تأکید بر اینکه برندهای مثبت پروژه بزرگ سرمایه‌گذاری میدان میوه و تره‌بار مربوط و متعلق به شهرداری همدان است؛ ادامه داد: خوشبختانه مهلت تعیین شده از سوی فرماندار همدان برای ارتقای پیشرفت فیزیکی این پروژه سرمایه‌گذاری به اتمام رسیده است؛ از این‌رو باید پرونده آن به کمیسیون ماده ۳۸ آیین‌نامه معاملات شهرداری ارجاع داده شود.

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان گفت: با توجه به اینکه عدم بضاعت مالی و کاری سرمایه‌گذار، پروژه  برایش توجیه‌پذیر نیست؛ از این رو بر اساس درخواست شهرداری همدان، باید اجازه داده شود که تعیین‎تکلیف پروژه میدان‌ میوه‌ و تره‌بار جدید طبق روال قانونی طی شود.

عسگریان با بیان اینکه این پروژه بزرگ سرمایه‌گذاری تمام مجوزهای لازم را دارد و آماده به کار است؛ پیشنهاد داد: پیمانکاران و سرمایه‌گذاران بومی که در زمان عقد قرارداد به آنان مجال کار داده نشده است، می‌توانند به صورت قانونمندتر و منظم تر، امور این پروژه را پیش بگیرند.

وی خطاب به اعضای شورای شهر همدان درخواست کرد تا وضعیت پروژه ساخت میدان میوه و تره‌بار جدید همدان هر چه سریع‌تر تعیین‌تکلیف شود تا سرمایه‌گذار آن شهر را ترک کند و اعتبار و انرژی شهر معطل آنان نشود.

* رحیمی‎فر: ابزارهای قانونی فسخ قرارداد پروژه میدان بار وجود دارد

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای شهر همدان هم با تأکید بر حمایت از سرمایه‌گذاری، گفت: علی‎رغم اینکه همواره بر تعیین‌تکلیف هر چه سریع‌تر پروژه میدان میوه‌ و تره‌بار جدید شهر تأکید داشته‌ایم؛ اما شهرداری همدان باید بر اساس وظیفه قانونی خود و برابر قوانین و مقررات در راستای تعیین‌تکلیف پروژه میدان میوه‌ و تره‌بار جدید شهر همدان عمل کند.

علی رحیمی‌فر با توجه به اینکه تمامی مباحث مورد نظر سرمایه‌گذار در آیین‌نامه و شیوه‌نامه فروش لحاظ شد و مورد تصویب اعضای شورای شهر همدان هم قرار گرفت؛ معتقد است: فسخ قرارداد شهرداری با کنسرسیوم پروژه ساخت میدان میوه و تره‌بار جدید همدان باید به‌عنوان آخرین راهکار مدنظر قرار گیرد؛ هرچند بر اساس شواهد موجود، محرز شده است که سرمایه‌گذار قصد ادامه عملیات اجرایی کار را ندارد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون این پروژه بزرگ سرمایه‌گذاری تنها ۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است؛ گفت: شهرداری همدان بر این نظر است که کنسرسیوم پروژه ساخت میدان میوه و تره‌بار جدید همدان از طریق کمیسیون ماده ۳۸ آیین‌نامه معاملات شهرداری، تعیین‌تکلیف شود؛ زیرا پروژه به بهره‌برداری نمی‌رسد و و راه به جایی هم نخواهد رسید.

رحیمی‌فر با بیان اینکه بر اساس ضرب‌المثل معروف که می‌گوید، ضرر را از هر کجا جلویش را بگیری، منفعت است؛ گفت: در صورت تعیین‌تکلیف این پروژه بزرگ، مشکلات اجتماعی حاصل از آن رفع می‌شود و رونق سرمایه‌گذاری را به دنبال دارد و در نتیجه شرایط میدان‌بار فعلی هم که بسیار نامطلوب است، ساماندهی می‌شود.

وی بیان کرد: ابزارهای قانونی فسخ قرارداد در شیوه‌نامه پروژه میدان میوه و تره‌بار جدید همدان دیده شده است که باید به‌منظور تسهیل امور، پیگیری مجدانه آن صورت گیرد.

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای شهر همدان با تأکید بر هماهنگی با استانداری به‌منظور فسخ قرارداد این کنسرسیوم، کرد: به موازات پیگیری فسخ قرارداد از طریق کمیسیون ماده ۳۸ آیین‌نامه معاملات شهرداری، خوشبختانه موارد متعدد دیگر نیز در قرارداد برای تعیین و تکلیف در قبال عدم انجام تعهدات از سوی سرمایه‌گذار پیش‌بینی شده است که باید مدنظر و مورد عمل قرار گیرد.

* مولوی: بهره‌گیری از ظرفیت سرمایه‌گذاران و پیمانکاران استان برای ساخت میدان بار جدید

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان نیز با انتقاد نسبت به بلاتکلیفی ۵ ساله پروژه سرمایه‌گذاری میدان میوه و تره‌بار جدید، گفت: باید مدیریت‌شهری در این زمینه تصمیم‌گیری جدی داشته باشد تا ضمن بهره‌گیری از ظرفیت مجموعه سرمایه‌گذاران و پیمانکاران استان همدان، ساخت این پروژه بزرگ سرمایه‌گذاری به سرانجام برسد.

ابراهیم مولوی افزود: ضمن اینکه مجموعه سرمایه‌گذار و پیمانکار فعلی بایستی جبران‌گر ضرر و زیان ناشی از اهمال و کم‌کاری خود باشند و حق و حقوق ضایع شده از شهروندان و شهرداری همدان را جبران کنند؛ زیرا با افزایش وحشتناک قیمت‌ها، هزینه ساخت و راه‌اندازی این مجموعه چند ۱۰ برابر شده است که این مهم واقعا جای تأسف دارد.

* فتحی: تأکید بر جانمایی صحیح برای میدان بار

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان نیز با تأکید بر عدم توانایی کنسرسیوم ساخت میدان میوه و تره‌بار جدید همدان، گفت: از ابتدای امر مشخص بود که ساخت این پروژه به سرانجام نمی‌رسد و سرمایه‌گذار می‌بایست در حال حاضر با احتساب صرف هزینه‌های انشعابات و و راه دسترسی از سوی شهرداری، بیشتر از اینها هزینه کرده باشد.

علی فتحی با اشاره به اینکه ۵ سال فرصت طلایی ساخت این پروژه را از دست دادیم، افزود: با توجه به اینکه میدان میوه و تره بار جدید پاسخگوی نیاز شهر نیست، باید به صورت همزمان جانمایی مناسبی برای میدان بار جدید داشته باشیم که از لحاظ نزدیک بودن راه دسترسی، انشعابات و سهلالوصول بودن آن لحاظ شود.

* قراباغی: سرمایه‌گذار را بلاتکلیف نگذاریم

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان در ادامه با تأکید بر اینکه نباید سرمایه‌گذار را بلاتکلیف نگه داشت؛ گفت: با توجه به اینکه مقرر شده بود پروژه بزرگ سرمایه‌گذاری میدان میوه و تره‌بار جدید همدان تا خردادماه امسال تعیین‌تکلیف شود؛ این مهم باید به سرانجام برسد.

حسین قراباغی معتقد است: علی‌رغم حمایت‌های شورای شهر همدان از سرمایه‌گذار این پروژه مبنی بر تصویب شیوه‌نامه فروش غرفه‌داران و رفع موانع پیش‌روی سرمایه‌گذار، اما کنسرسیوم ساخت پروژه میدان میوه و تره‌بار جدید همدان، مدیریت‌شهری را معطل کرده است که در این صورت تعیین‌تکلیف آن بر اساس قانون، منافاتی با حمایت از سرمایه‌گذار ندارد.

* علی‌ضمیر: میدان میوه و تره‌بار از طریق اعمال ماده ۳۸، تعیین‌تکلیف شود

معاون خدمات شهری شهرداری همدان نیز گفت: صراحتاً تأکید بر این بوده که پیشرفت فیزیکی پروژه میدان میوه و تره‌بار جدید شهر همدان در بازه زمانی مشخص (خردادماه ۹۹) به حداقل ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی برسد که این مهم، عملیاتی نشد و همچنان روند قبل، پیش می‌رود.

وحید علی‌ضمیر افزود: بر اساس برگزاری جلسات مختلف، مجدد بازه زمان مشخصی برای ارائه برنامه نهایی کنسرسیوم پروژه ساخت میدان میوه و تره‌بار جدید همدان به شهرداری اعلام شد و همچنان این مجموعه بر ارائه ضمانت خرید از سوی شهرداری تأکید دارند؛ در حالی‌که شهرداری همدان دارد نه اجازه پیش‌فروش می‌دهد و نه ضمانت خرید ارائه می‌دهد.

وی تأکید کرد: نظر شفاف شهرداری بر این است که این پروژه بزرگ سرمایه‌گذاری از طریق اعمال ماده ۳۸ آیین‎نامه معاملات شهرداری، تعیین‌تکلیف شود و معتقدیم با توجه به فضای موجود، کنسرسیوم توان اجرای کار را ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *