اعلام حمایت استاندار از برنامه‌های مدیریت‌شهری همدان

استاندار همدان با تأکید بر اینکه به شهرداری همدان به‌منظور ارائه خدمت بیشتر به مردم کمک کرده و از طرح‌ها و برنامه‌های مدیریتشهری حمایت می‌کنیم؛ معتقد است: با مشورت، همفکری و تعامل، بسیاری از مشکلات قابل حل است.


به گزارش روابط‌عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ علیرضا قاسمی‌فرزاد در دیدار رئیس و اعضای شورای شهر و شهردار همدان با اشاره به ترکیب افراد جوان و با تجربه در شورای شهر همدان به عنوان یک مزیت، گفت: با وحدت و همدلی و بهره گیری از تمامی ظرفیت ها به فکر کارهای بزرگی در حد کلان شهر همدان، باشید.

قاسمی‌فرزاد با بیان اینکه شهرداری با برنامه‌ریزی بهتر باید در اندیشه کسب درآمد پایدار شهری باشد تا خدمات بهتری به مردم ارائه دهد؛ اظهار کرد: انتظار می‌رود شورای شهر و شهرداری به محلات مختلف شهر همدان، نگاه عادلانه داشته باشند و در ارائه خدمات شهری به تمامی مناطق مختلف شهر، توجه کنند تا عدالت در این حوزه رعایت شود.
وی تأکید کرد: با توجه به سابقه تاریخی شهر همدان، باید الگوی معماری اسلامی در پروژه‌های شهرداری همدان مدنظر باشد.

استاندار همدان قاسمی‌فرزاد همچنین اعلام کرد: طرح جامع شهری همدان نیازمند اقدام کارشناسی است که در راستای رفع مشکلات این طرح، کمک می‌کنیم.

* مسگریان: نوید ایجاد تحول با تغییر مدیریت ارشد استان

رئیس شورای شهر همدان هم با بیان اینکه تجارب استاندار جدید همدان، نوید تحول در استان را می‌دهد؛ ابراز امیدواری کرد: حضور علیرضا قاسمی‌فرزاد، استاندار جدید و بومی، منشأ خیر و برکت برای استان در راستای توسعه همه‌جانبه باشد.

محمود مسگریان؛ شورای ششم را متعهد در انجام وظایف ذاتی خود برشمرد و گفت: ترکیب این شورای مردمی متشکل از اعضای با تجربه و صاحب‌نظر و همچنین جوانان فعال، مبتکر و متخصص است که امیدوارم این ترکیب بتواند با همدلی و حمایت‌های ارگان های مختلف در تمامی حوزه‌های شهری اثرگذار باشد، زیرا رضایتمندی مردم از نظام و افزایش مشارکت مردم در عرصه دموکراسی خروجی این اقدام همدلانه خواهد بود.

* سعید نظری: مصوبات شورا باید ضمانت اجرایی داشته باشد

نایب رئیس شورای شهر همدان هم با اشاره به حجم وظایف شورای شهر، گفت: مباحث اجتماعی و فرهنگی یکی از وظایف پارلمان شهری است که متأسفانه ضمانت اجرایی لازم را ندارد و این مهم موجب آسیب به شهر می‌شود.

سعید نظری با بیان اینکه مصوبات شورا باید برای سایر دستگاه‌ها ضمانت اجرایی داشته باشد؛ تأکید کرد: نیازمند حمایت جدی مدیران ارشد استان در زمینه سیاست‌گذاری‌ها و مصوبات شورای اسلامی شهر همدان هستیم.

وی با اشاره به معضل سگ‌های بلاصاحب در سطح شهر؛ اظهار کرد: جولان سگ‌های بلاصاحب در سطح شهر، آسیب‌های اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی بسیاری را به شهر و شهروندان وارد می‌کند که باید این مهم به دور از حاشیه‌سازی مورد توجه تمامی دستگاه‌های ذیربط قرار بگیرد تا سلامت عمومی جامعه به خطر نیفتد.

* کاوسی‌امید: برگزاری نشست‌ هم‌اندیشی شورا با استاندار، فصلی باشد

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای شهر همدان در ادامه با توجه به اینکه همگان در کشتی انقلاب با یکدیگر حرکت می‌کنیم و قانون حدود اختیارات شورای شهر را تعیین کرده است؛ بر توجه به دو اصل ۱۰۰ و ۱۰۳  قانون اساسی در بحث جایگاه شوراها تأکید کرد.

اکبر کاوسی‌امید اظهار داشت: نشست‌های هم‌اندیشی شورای شهر با استاندار به‌ویژه در حوزه حل‌وفصل مسائل اقتصادی و عمرانی به صورت فصلی برگزار شود.

وی با بیان اینکه اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام اولویت اصلی شورای ششم است؛ ابراز امیدواری کرد این پروژه‌های شهر تا پایان امسال به اتمام برسد.

کاوسی‌امید در این خصوص اضافه کرد: درصدد هستیم با حضور نخبگان مدیریت‌شهری، یک برنامه چهار ساله با محوریت اسناد بالادستی در راستای اجرای پروژه‌های شهری به‌منظور خدماترسانی بهتر به مردم تهیه کنیم که این مهم نیازمند حمایت جدی دولت مردمی سیزدهم و مدیر ارشد استان همدان است.

* بادامی‌نجات: سرمایه‌گذاری؛ چالش‌ مهم استان بوده است

عضو شورای شهر همدان نیز در این نشست گفت: حوزه سرمایه‌گذاری یکی از چالش‌های مهم استان در سال‌های گذشته بوده است که شاهد روند کُند یا توقف کامل برخی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری از جمله عصر طلایی، میدان‌بار جدید، پیچ زندان (مخابرات)، ساخت مجتمع اقامتی با مشارکت شرکت ترکیه‌ای و… هستیم که برخی از آنها وابسته به طرح جامع و اصلاحات آن است.

حمید بادامی‌نجات اظهار کرد: طرح جامع شهر همدان باید به‌صورت جدی و سریع مورد بررسی و تصویب قرار گیرد و این مهم، در اسرع وقت تعیین‌تکلیف شود.

وی با تأکید بر اینکه باید شعار تحقق درآمد پایدار به صورت جدی پیگیری شود؛ افزود: متأسفانه در سال‌های اخیر، تأمین درآمد از طریق ارزش افزوده،  ماده ۱۴قانون رسیدگی به تخلفات و اخذ جرائم رانندگی، اوراق تسویه و سایر تعهدات دولتی در شهر همدان محقق نشده است.

بادامی‌نجات با بیان اینکه دستگاه اجرایی ادارات بدهی‌ زیادی به شهرداری همدان دارند، اظهار داشت: می‌توان از طریق اوراق تسویه، دستِ مدیریت‌شهری را برای اجرای پروژه‌های شهر باز نگه داشت.

وی ادامه داد: در حوزه گردشگری باید نمایندگی سازمان جهانی یونسکو در همدان مستقر شود.

بادامی‌نجات پیشنهاد داد: با خروج انبارهای دولتی از کوی رضوان، شهروندان این منطقه از سرانه‌های عمومی بهره‌مند خواهند شد.

* شهابی‌نیا: حرکت برای توسعه همدان بر محور اسناد بالادستی باشد

رئیس مرکز مطالعات‌ و پژوهش‌های شورای شهر همدان که مسئولیت کمیته سرمایه‌گذاری کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورا را بر عهده دارد، اظهار کرد: سرمایه اجتماعی از موضوعات مهم و اساسی کشور است که متأسفانه به دلیل سهل‌انگاری و عملکرد ناموفق برخی از مسئولان و متولیان در دوره‌های گذشته، مشکلات جدی را در کشور به وجود آورده است.

سعید شهابی‌نیا ادامه داد: یکی از مباحث مهم کشور که مورد تاکید ریاست‌جمهور نیز بوده، موضوع فساد و ناکارآمدی در بخش‌های مختلف کشور مطرح میشود؛ به صورتی که اقدامات انجام شده به رضایت عمومی منجر نشده است.

وی همچنین گفت: متاسفانه برخی از سیستم اداری و دستگاه‌های حساس کشور، عملکرد موفقی ندارند که این مهم در مناطق کم‌برخوردار شهر نمود بیشتری دارد و ما شاهد هستیم که مردم این مناطق محروم برای بهره‌گیری از امکانات قانونی، افراد مورد وثوق خود را حمایت می‌کنند تا با ورود آنها در عرصه سیاسی شوراها، بتوانند از منابع و بودجه عمومی بهره‌مند شوند.

شهابی‌نیا بیان کرد: انتظار می‌رود مطالعات کارشناسی پیش از اجرای پروژه‌ها انجام شود تا نتایج آن، رضایت عمومی را در برگیرد.

وی؛ تقویت حوزه سرمایه‌گذاری در همدان را شعار خواند و گفت: مسئولان امر برای ورود به این حوزه اقتصادی، به دلیل نبود مطالعات دقیق و کارشناسی اولیه با چالش‌های جدی مواجه هستند که انتظار می‌رود اقدامات کارشناسی در اجرای پروژه‌ها بدون دخالت افراد ذی‌نفوذ و سیاسی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان معتقد است: اگر بخواهیم در حوزه توسعه شهر همدان رو به جلو حرکت کنیم، باید تمامی مسئولان امر در راستای اسناد بالادستی پیش بروند.

* صفری‌افلاکی: الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت در رأس امور باشد

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و گردشگری شورای شهر همدان در ادامه گفت: ترکیب شورای ششم به‌عنوان یکی از متخصص‌ترین شوراهای ادوار شهر همدان شناخته می‏شود که خوشبختانه افراد متخصص و انقلابی در آن حضور دارند؛ اما در بدو ورود، مورد هجمه‌های ناجوانمردانه عده‌ای واقع شد.

حجت‌الاسلام ناصر صفری‌افلاکی معتقد است: بدون اقدام کارشناسی، نمی‌توان کاری را پیش ببرد که در این راستا باید از تجارب قبلی، درس گرفت.

وی اظهار داشت: متاسفانه شاخص توسعه و پیشرفت در استان همدان، کمی و با الگوی غربی شکل گرفته و قیاس سطحی‌نگرانه در حوزه‌های مختلف، هزینه‌های زیادی را به استان تحمیل کرده است که آثار مخرب آن را در بخش‌های مختلف شاهد هستیم.

صفری‌افلاکی ادامه داد: الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت مورد تأکید رهبر معظم انقلاب، باید در رأس تمامی امور قرار گیرد و کیفیت زندگی بر اساس فرهنگ ایرانی_اسلامی محقق شود؛ زیرا شکاف طبقاتی در جامعه و عدم الفت خانواده‌ها یکی از آسیب‌های جدی الگوی غربی است.

*  کرباسیان: تمامی مسئولان باید حرف حق را بپذیرند

رئیس کمیسیون نظارت، حقوقی و امور اداری شورای شهر همدان هم تأکید کرد: پذیرش حرف حق باید سرلوحه امور تمامی مسئولان قرار بگیرد و سعی کنیم برخورد تلخ صادقانه را به برخورد شیرین منافقانه ترجیح دهیم، همچنین از سوی دیگر نباید اسیر حاشیه‌ها شویم.

مرتضی کرباسیان گفت: طرح جامع شهر همدان، اشکالات اساسی و جدی دارد که متأسفانه مشاور به صورت تخصصی و جدی ورود پیدا نکرده است؛ از این‌رو اداره‌کل راه‌وشهرسازی استان باید با همراهی مدیریت‌شهری، مشکلات و چالش‌های موجود طرح را بررسی کنند.

وی همچنین معتقد است: توانمندسازی مناطق کم برخوردار  یا بازآفرینی شهری نیازمند پیگیری جدی و حضور میدانی مسئولان است.

کرباسیان با تأکید بر اینکه کنارگذر غربی و شرقی همدان نیازمند پیگیری جدی و تسریع در اجرای آن است؛ گفت: اقدامات گذشته در حوزه‌های مختلف باید آسیب‌شناسی شود.

حاجی‌بابایی: باید امور کارشناسی به‌دور از نگاه سیاسی محقق شود

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر همدان نیز گفت: در ادوار گذشته شاهد بودیم که تصمیمات سیاسی بر روند کارشناسی امور، برتری پیدا کرده و آسیب‌های جدی را به همراه داشته است.

سعید حاجی‌بابایی با بیان اینکه طرح جامع شهر همدان، پروژه میدان‌بار جدید، پیچ زندان (مخابرات) و… هر کدام مباحث خود را دارند؛ معتقد است در تمامی این مباحث باید امور کارشناسی به‌دور از هرگونه نگاه سیاسی و نفوذ افراد محقق شود و تضییع حقوق عامه و طرح فشارهای سیاسی و غیرکارشناسی، لطمات جبران‌ناپذیری وارد می‌کند.

حاجی‌بابایی معتقد است: طرح جامع شهر نیازمند بررسی همه‌جانبه، دقیق و موشکافانه است.

وی؛ از استاندار همدان درخواست کرد تا به دور از فشارهای سیاسی و بدون محافظه کاری، کار کارشناسی را مقدم و سرلوحه امور قرار دهد.

* شهردار: سهم ناچیز شهرداری از محل مالیات بر ارزش‌افزوده

شهردار همدان نیز با اشاره به اینکه همدان، شهر زیبایی است که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سطح بالایی قرار دارد؛ گفت: خوشبختانه بدنه مدیریت‌شهری متشکل از افراد متخصص، توانمند و غیرسیاسی است که عملکرد عمرانی این نهاد، مثبت ارزیابی میشود.

سید مسعود حسینی بیان کرد: ناکارآمدی و فساد برخی نیروهای انسانی در بدنه اجرایی معضل اساسی کشور از گذشته تاکنون محسوب میشود که به سرمایه اجتماعی خدشه وارد ساخته، در حالی‌که نارضایتی مردم به‌دلیل مشکلات اقتصادی مشهود است؛ از این‌رو باید زیربنای تمامی امور شهری به‌ویژه فرهنگ، مورد توجه قرار گیرد.

وی؛ معضل مدیریت‌شهری را نبود درآمد پایدار و سرمایه‌گذاری مناسب در حوزه مسکن دانست وگفت: این مباحث، مشکلات جدی را در حوزه مسکن به وجود آورده است و امروز مسکن در شهر همدان وضعیت مطلوبی ندارد.

حسینی با اشاره به اینکه شهرداری ماهیانه حدود ۴ میلیارد تومان درآمد از محل ارزش افزوده دارد، اظهار داشت: کارخانه‌های بزرگی در شهر همدان وجود دارد که متأسفانه به دلیل اینکه دفتر مرکزی آنها در مرکز کشور است، مالیات ارزش افزوده آنها در تهران پرداخت می‌شود؛ از این‌رو مبحث انتقال این درآمدهای پایدار به شهر همدان نیازمند پیگیری جدی نمایندگان مجلس و مسئولان امر است.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *