ضرورت تقویت فرهنگ کتاب‌خوانی و ارتقای جایگاه کتاب در بین شهروندان

ضرورت تقویت فرهنگ کتاب‌خوانی و ارتقای جایگاه کتاب در بین شهروندان

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان گفت: یکی از دغدغه‌های مهم شورای اسلامی شهر و کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا در دوره پنجم، تقویت فرهنگ کتاب‌خوانی و ارتقای جایگاه کتاب در بین شهروندان است.


رضوان سلماسی در نطق پیش از دستور صحن شورا، اظهار کرد: طرح مباحثی چون کتابخانه سیار شهری، ایجاد بوستان کتاب و تلاش برای اخذ عنوان «پایتخت کتاب» برای شهر همدان از ابتدای فعالیت شورای پنجم در دستور کار کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا قرار گرفته و شورا در این راستا از هیچگونه حمایت و کوششی، فروگذار نکرده است.
وی با تأکید بر اینکه تضمین پشتوانه اقتصادی در راستای رسیدن به اهداف و برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی به‌منظور ارتقای کیفیت عملکرد کتابخانه‌ها، تأثیرگذار است؛ بیان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی سال ۱۳۸۳، قانون تأسیس و نحوه اداره نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را تصویب کردند که در ماده ۶ این قانون، طرح واریز نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها به حساب نهاد کتابخانه‌های عمومی هر شهر مورد موافقت قرار گرفت.
سلماسی افزود: سال ۹۵ بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده بین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، روند واریز نیم درصد درآمدهای شهرداری به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرها مشخص شد.
وی اظهار کرد: در صورت امتناع هر یک از شهرداری‌ها از تأدیه این نیم درصد، وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه‌داری کل کشور) مکلف است بر اساس فهرست اعلامی از طرف دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مبالغ مربوط از سر جمع اعتبارات مربوطه به درآمد شهرداری‌ها (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) و یا درآمد موضوع ماده ۳۸ و ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده از سهم همان شهر را کسر و نسبت به پرداخت آن در وجه کتابخانه‌های عمومی همان شهر اقدام کند.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان همچنین گفت: در صورت پرداخت سهم کتابخانه‌ها از سوی خزانه‌داری کل کشور به انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرها، به‌منظور هزینه این مبالغ توسط انجمن کتابخانه‌های عمومی شهر، نیاز به اخذ مجوز نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور وجود دارد.
سلماسی اظهار کرد: با توجه به هزینه‌های جاری کتابخانه‌ها، امکان پرداخت این مبالغ برای تأمین هزینه‌های اداری کتابخانه‌ها وجود دارد و در این صورت شهر از این ظرفیت اقتصادی بی‌نصیب نمی‌ماند.
وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به تکلیف قانونی برای شهرداری‌ها در این زمینه در صورت مشکل نقدینگی، شهرداری‌ها می‌توانند کمک غیرنقدی داشته باشند و در قالب اجرای طرح‌های مشارکتی در زمان ممکن، این تکلیف را ادا کنند.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان همچنین گفت: پیشنهاد مشخص شورای اسلامی شهر به شهرداری همدان پیش‌بینی نیازهای فرهنگی شهر در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی در شهر است که باید در اولویت کاری شهرداری قرار گیرد.
سلماسی با تأکید بر اینکه رفع این نیازها در قالب عقد تفاهم‌نامه‌های مختلف با نهاد کتابخانه‌های عمومی شهر در راستای هزینه‌کرد سهم نیم درصد کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری است؛ افزود: این اقدامات می‌تواند در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، سیماومنظر، خدمات شهری و سایر حوزه‌های مرتبط در شهر با هدف مدیریت در کاهش هزینه‌های شهرداری و بهره‌گیری حداکثری از درآمدهای شهر، صورت پذیرد.
وی تأکید کرد: با توجه به میزان چشمگیر این مبلغ، شهرداری همدان باید به‌منظور حفظ آن برای جلوگیری از بی‌بهره ماندن شهر، تلاش کند؛ زیرا معتقدم سهم فرهنگی شهر باید برای شهر هزینه شود.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان،‌ سلماسی عنوان کرد: در این راستا با توجه به ارسال نامه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا با عنوان «گزارش پرداختی شهرداری به نهاد عمومی کتابخانه‌ها» و پیگیری‌های مکرر شفاهی، متأسفانه هنوز پاسخی از سوی شهرداری دریافت نشده است که باید در اسرع وقت نسبت به پاسخ‌گویی به مکاتبات صورت گرفته، اقدام شود.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *