تفاهم نامه خواهرخواندگی بین شهرهای بم و همدان امضا شد

تفاهم نامه خواهرخواندگی بین شهرهای بم و همدان امضا شد

صبح امروز سی و چهارمین جلسه صحن شورا با حضور رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار بم و رییس شورای اسلامی شهر بروات در راستای انعقاد تفاهم نامه خواهر خواندگی هر دو شهر بم و همدان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ رئیس شورای اسلامی شهر همدان در این جلسه ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: خواهرخواندگی همدان و بم به توسعه گردشگری همدان کمک شایانی خواهد کرد.

گردان: کمک شایان خواهرخواندگی با بم به توسعه گردشگری همدان

کامران گردان با بیان اینکه انعقاد تفاهم‌نامه خواهرخواندگی میان همدان و بم به توسعه گردشگری همدان کمک شایانی خواهد کرد، افزود: در سال‌های گذشته با تعاملات انجام شده در حال تلاش بودیم تا موضوع خواهرخواندگی میان همدان و بم محقق شود که خوشبختانه این اتفاق امروز رقم خورد.

گردان ضمن ارائه گزارشی مختصر از مزیت‌ها و موقعیت تاریخی و جغرافیایی شهر همدان اضافه کرد: تاکنون با چهار شهر جهان تفاهم‌نامه خواهرخواندگی منعقد شده که شهرستان بم، نخستین شهر کشور است که با همدان خواهرخوانده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه‌های قبلی آورده چندانی برای شهر همدان نداشته است، ادامه داد: انتظار داریم با این تفاهم‌نامه در بم کارهای بهتری انجام شود همان‌طور که این اقدامات در بم از طریق معرفی همدان در هتل‌ها، بنرها و… آغاز شده و در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان بم ۴ اثر ثبت جهانی را در کارنامه خود دارد، ادامه داد: می‌توانیم از ظرفیت‌های بم برای همدان نیز استفاده کنیم تا آثار تاریخی همدان نیز ثبت جهانی شوند.

 

عزیزآبادی: بلواری در شهر بم به نام همدان نام‌گذاری شده است

رئیس شورای اسلامی شهر بم نیز ضمن تبریک روز خبرنگار گفت:‌ خبرنگاران بازوان پرتوان شورا محسوب می‌شوند و آنها باعث می‌شوند تا فعالیت‌ها و اقدامات شورا سریع‌تر به نتیجه برسد.

منصور عزیزآبادی تصریح کرد: متأسفانه همدان با این حجم عظیم ظرفیت‌های گردشگری، هنوز اثری که به ثبت جهانی رسیده باشد در کارنامه خود ندارد که امیدواریم با پیگیری‌های شهرداری و شورای اسلامی شهر همدان این اتفاق خوب رقم بخورد.

وی با اشاره به اینکه مدیرکل یونسکو نیز قول مساعد در این زمینه را داده است، ادامه داد: از خبرنگاران همدان دعوت می‌کنم تا در مراسم تاسوعا و عاشورای شهرستان بم که به ثبت ملی نیز رسیده است حضور پیدا کنند تا زمینه تعاملات و معرفی ۲ شهرستان فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه بلواری در شهر بم به نام همدان نام‌گذاری شده است، ادامه داد: مدرسه‌ای با عنوان باباطاهر نیز با همکاری آموزش و پرورش بم کلنگ‌زنی شد ضمن اینکه پیشتر نیز مدرسه‌ای با عنوان بوعلی سینا در شهرستان بم وجود داشت.

عزیزآبادی خاطرنشان کرد: خیابان بوعلی بم بزرگترین خیابان این شهرستان است و ما با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بم می‌توانیم به یکدیگر کمک کنیم.

وی همچنین با اشاره به حادثه تلخ زلزله بم افزود: ما می‌توانیم تجربیات خود را در مجموعه ستاد مدیریت بحران در اختیار همدان قرار دهیم.

وی در پایان سخنانش اضافه کرد: همه ساله در شهرستان بم جشنی با عنوان جشن خرما و سپاس از مائده‌های الهی طی ۲۰ روز برگزار می‌شود که با تدابیر اندیشیده شده یکی از این ۲۰ روز به نام همدان نام‌گذاری شده است.

 

صوفی: بم می‌تواند یک ظرفیت خوب برای معرفی همدان در جهان باشد

شهردار همدان نیز با اشاره به تفاهم‌نامه خواهرخواندگی میان همدان و بم اظهار کرد: زمانی که به بم سفر کردیم چیزی جز محبت و بزرگی مشاهده نکردیم که همین مهم سبب علاقه‌مندی بیشتر ما به شهرستان بم شد.

عباس صوفی ادامه داد: یکی از ایراداتی که به ما در خصوص انعقاد تفاهم‌نامه خواهرخواندگی با بم مطرح می‌شد این بود که باید ۲ شهرستان از لحاظ جمعیتی هم‌تراز باشند اما شهرستان بم یکی از فاخرترین شهرهای ایران با آثار دارای ثبت جهانی است که با افتخارات تاریخی شهر همدان نیز اشتراکات بسیاری دارد.

وی اذعان کرد: یکی از سیاست‌های بسیار خوب شورای اسلامی شهر همدان و کمیسیون گردشگری این شورا، موضوع خواهرخواندگی با شهرهای مختلف داخلی و خارجی است و شهرستان بم اولین شهر داخلی کشور است که با همدان تفاهم‌نامه خواهرخواندگی منعقد کرد.

صوفی خاطرنشان کرد: توافق‌های لازم انجام شده است تا تبریز نیز دومین شهر داخلی کشور باشد که تفاهم‌نامه خواهرخواندگی با همدان را منعقد می‌سازد.

وی با تأکید بر اینکه انعقاد تفاهم‌نامه خواهرخواندگی زمینه توسعه و پیشرفت گردشگری ۲ شهرستان را فراهم می‌سازد، افزود: شهرستان بم با وجود اینکه جمعیت بالایی ندارد اما سالانه میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است که می‌تواند یک ظرفیت خوب برای معرفی همدان به ایران و جهان باشد.

تفاهم نامه خواهرخواندگی بین شهرهای بم و همدان امضا شد

گفتنی است در پایان این جلسه تفاهم‌نامه خواهرخواندگی شهرهای همدان و بم نیز در ۷ بند تنظیم شده بود که توسط حسین قراباغی رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان قرائت شد و به امضای رئیس شوراها و شهرداران هر ۲ شهر رسید.

گفتنی است اهدای ۳ اثر هنری پویا کدری، هنرمند جوان همدانی در قالب تابلو نقاشی کروکی از آثار گردشگری مشترک دو شهر همدان و بم به فرماندار ویژه، رئیس شورا و شهردار بم در صحن شورا از دیگر اقداماتی بود که صورت گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *