خدمات حمل‌ونقل عمومی شهری ارتقا یابد

خدمات حمل‌ونقل عمومی شهری ارتقا یابد

رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: با توجه به سهمیه‌بندی بنزین به طور قطع استقبال مردم از ناوگان حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری افزایش خواهد یافت که باید متناسب با آن، خدمات‌دهی به شهروندان هم ارتقا یابد.


کامران گردان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: استفاده از ناوگان حمل‌ونقل عمومی درون شهری یکی از سیاست‌های اصلی شورای اسلامی شهر همدان در راستای کاهش آلاینده‌ها و کمک به پاکیزگی آب و هوای این شهر است.
وی افزود: خودروهای اتوبوس درون‌شهری بیشترین جابه‌جایی حمل‌ونقل عمومی شهروندان همدانی را برعهده دارند که متأسفانه نسبت به سال‌ ۹۶ با کاهش چشمگیری مواجه شده است.
گردان بیان کرد: با توجه به اینکه تا سال ۹۶، ۴۵ دستگاه اتوبوس خریداری و ۳۰ دستگاه نیز بازسازی شد؛ در مجموع در سال ۹۶، ۲۱۰ دستگاه اتوبوس عمومی در شهر خدمات‌دهی داشت که در حال حاضر این آمار به ۱۷۵ دستگاه کاهش یافته است.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان همچنین گفت: مدیریت‌‌شهری باید نسبت به اتوبوس‌‌هایی که امکان بازسازی دارند، اقدامات لازم را انجام دهد و در حال حاضر بر اساس نیاز شهروندان همدانی، فعال بودن ۲۵۰ اتوبوس‌ درون‌شهری ضروری است.

تأکید بر آموزش‌های شهروندی با محوریت فرهنگ ترافیک و تفکیک زباله در مبدأ

وی در ادامه با اشاره به برگزاری کمیسیون حمل‌ونقل و خدمات شهری شصت‌وچهارمین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها در کرمانشاه، اظهار کرد: معضل ترافیک، آلودگی هوا و توسعه حمل‌ونقل عمومی، مهمترین مباحث مورد تأکید در حوزه خدمات شهری محسوب می‌شوند که هر یک به سلامت جسمی و اجتماعی شهروندان گره خورده است.
گردان معتقد است: با توجه به غنای فرهنگی و اجتماعی شهروندان، فرهنگ ترافیک و تفکیک زباله در مبدأ باید در اولویت آموزش‌های شهروندی قرار گیرد.
وی افزود: این کمیسیون علاوه بر درخواست مجدد از دولت مبنی بر اجرای قوانین زیست‌محیطی از جمله قوانین حمایت از توسعه ناوگان حمل‌و‌نقل انبوه‌بر، هوای پاک، هدفمندی یارانه‌ها، پرداخت سهم شهرداری‌ها از محل ماده ۲۳ و همچنین توسعه و تجهیز ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی، همچنان بر آموزش فرهنگی شهروندان در حوزه ترافیک با یک متولی مشخص برای کاهش خسارات معضل ترافیک، تأکید می‌ورزد.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان همچنین گفت: در این کمیسیون تخصصی مقرر شد با توجه به ایرادات وزارت نفت، تفاهم‌نامه ۴ وزارتخانه در خصوص برقی کردن ناوگان حمل‌ونقل عمومی و بهره‌گیری از منابع حاصل از صرفه‌جویی سوخت در شهرداری‌ها مورد بررسی و پیگیری مجدد قرار گیرد؛ همچنین به‌منظور پیگیری مصوبات، مقرر شد جلسات کمیسیون‌ها هر سه ماه یک‌بار به میزبانی یکی از اعضای کمیسیون حمل‌ونقل و خدمات شهری برگزار شود.
گردان ادامه داد: همچنین در این نشست مقرر شد برای دریافت سهم شهرداری از جرائم رانندگی، هماهنگی لازم با پلیس راهور صورت پذیرد و ابتدا میزان جرائم سالانه _که تاکنون به دلایلی اعلام نشده است_ در راستای مشخص شدن سهم واقعی شهرداری از آنها دریافت شود که در این زمینه از تمامی ابزارهای قانونی موجود برای دریافت آن، استفاده خواهد شد.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان در پایان گفت: با توجه به تجربه موفق شهرداری تهران در تفکیک زباله در ساختمان‌های متعلق به شهرداری تهران، در کمیسیون تخصصی حمل‌ونقل و خدمات شهری این اجلاس مصوب شد مکاتبات لازم با استانداری‌های کشور به‌منظور الزام ادارات دولتی به تفکیک زباله در محل ساختمان‌‌ها صورت پذیرد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *