مدیریت باغ بهشت به شهرداری بازگردد

مدیریت باغ بهشت به شهرداری بازگردد

رئیس کمیسیون بوجه شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به اینکه در حال حاضر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان متولی باغ بهشت همدان است؛ تأکید کرد: بر اساس قوانین موجود باید مدیریت این آرامستان به شهرداری همدان بازگردد.


به گزارش روابط عمومی وشرای اسلامی شهر همدان به نقل از روزنامه هگمتانه، حمید بادامی‌نجات در گفت‌وگو با خبرنگار هگمتانه، اظهار کرد: مستند به بند ۱۳ ماده ۵۵ قانون شهرداری، ایجاد غسالخانه و گورستان و تهیه وسایل حمل اموات و مراقبت در انتظام امور آن‌ها برعهده شهرداری‌ها قرار دارد؛ از این‌رو شهرداری به‌عنوان یک تکلیف در این زمینه باید پاسخ گوی سایر نهادها و دستگاه‌های دولتی و قضایی و شهروندان باشند.
وی ضمن انتقاد از نحوه مدیریت باغ‌ بهشت همدان، اظهار کرد: با توجه به اینکه زمین‌های باغ بهشت همدان متعلق به ورثه محسن و حسین‌علی قراگوزلو و فاطمه اعلا (وراث ابوالقاسم قراگوزلو) بوده، این زمین‌ها در سال‌های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ به جهاد کشاورزی واگذار شده که در سال‌های بعد دولت این زمین‌ها را به شهرداری همدان برای ایجاد باغ بهشت واگذار کرده و سند آن نیز صادر شده است.
نایب رئیس شورای عالی استان‌ها افزود: پس از گذشت سال‌ها اختلافاتی بین اوقاف و امور خیریه و منابع طبیعی حادث شد که مجموعه اوقاف توانست در محاکم قضایی، زمین‌های باغ بهشت را بدون اینکه شهرداری در جریان پرونده قرار گیرد، وقفی اعلام کند؛ هرچند شهرداری همدان می‌توانست با ارائه مستندات قابل توجه، رأی قضایی را به نفع خود بازگرداند.
وی با تأکید بر اینکه بنا به حکم دستگاه قضایی، این اراضی در هر صورت به‌عنوان اوقافی شکل گرفته‌اند؛ معتقد است: مدیریت آرامستان شهر همدان نیازمند مدیریت واحدی است که بر اساس قانون، شهرداری همدان باید آن را مدیریت کند.
این عضو شورای شهر همدان با اشاره به اعتراض بسیاری از شهروندان نسبت به نحوه مدیریت باغ‌بهشت همدان، گفت: به اذعان شهروندان متأسفانه هیچگونه خدمات مناسبی در حوزه شناسایی قبور اموات، اصلاح معابر، فضای سبز، پارکینگ، سرویس بهداشتی و… در این مجموعه ارائه نمی‎شود.
به گفته بادامی‌نجات؛ با توجه به اینکه اداره اوقاف و امور خیریه، دستگاه تخصصی در حوزه نگهداری و مدیریت آرامستان‌ها نیست؛ این مهم بارها و بارها از سوی شورای شهر و شهرداری مورد اعتراض واقع شده است و بنا به خواسته شهروندان، انتظار می‌رود اوقاف، مدیریت و نگهداری باغ بهشت همدان را به شهرداری تحویل دهد.
وی با بیان اینکه بر اساس اظهارنظر مجموعه اوقاف و امور خیریه شهرستان همدان، باغ بهشت همدان نه تنها سودی برای این نهاد خیریه ندارد، بلکه ضرر و زیان هم داشته است؛ خطاب به مجموعه اوقاف درخواست کرد: این مسئولیت و ضرر را از دوش خود بردارد و به شهرداری همدان تحویل دهد.
بادامی‎نجات با اشاره به اینکه رسیدگی به امور مساجد و بقای متبرک جزو وظایف اوقاف محسوب می‎شود؛ گفت: اکثر هیأت امنای مساجد و امامزاده‌های شهر همدان مشکلاتی دارند که بهتر است اوقاف وقت خود را صرف رسیدگی به امور جاری آنان کند.
عضو شورای شهر همدان معتقد است: قطعاً مدیریت آرامستان‌ها جزو حیطه اختیارات اوقاف و امور خیریه نیست و این مهم، صحیح نیست که امور مرتبط به خود را رها کرده و در حوزه تکالیف مدیریت‌شهری ورود داشته باشند.
بادامی‌نجات با بیان اینکه همواره بر روی موضع مشخص خود در حوزه مدیریت باغ بهشت همدان مصمم بوده‌ایم، پیشنهاد داد: شهرداری همدان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در باغ‌ بهشت همدان از نیروی انسانی گرفته تا امکانات موجود می‌تواند، مدیریت این مجموعه را به دست بگیرد تا رضایتمندی مردم را با ارائه خدمات بهتر در این آرامستان به دست آورد.

*اعمال تغییرات در باغ بهشت بدون مجوز قانونی

وی همچنین ادامه داد: متأسفانه اداره اوقاف و امور خیریه همدان با عدول از قوانین، بدون اخذ مجوزهای لازم از شهرداری نسبت به احداث ابنیه مورد نیاز و توسعه و ایجاد معابر داخلی و تهیه وسایل حمل اموات اقدام کرده و از هر گونه دخالت شهرداری با استناد به موقوفه بودن محل، جلوگیری می‌کند.
بادامی‌نجات ادامه داد: عوارض و هزینه‌های موبوطه در حوزه آرامستان‌ها در بیشتر شهرهای کشور با مبنای مصوبه شورای شهر تصویب می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه موقوفه بودن محل، نافی اخذ مجوزهای لازم قانونی از مراجع ذیصلاح از جمله شهرداری ها نیست؛ گفت: متأسفانه این مهم از سوی اداره اوقاف و امور خیریه مغفول مانده است که خلاف موازین شرعی و قانونی به نظر می‌رسد؛ البته این مهم که محل اختلاف شهرداری و اداره موصوف بوده، طی برگزاری جلسات متعدد و پیگیری‌های مکرر اداری نیز تاکنون منتج به خروجی مناسب نشده است.
عضو شورای شهر همدان با اشاره به اینکه بر اساس قوانین جاری، اداره اوقاف و امور خیریه همدان خارج از حیطه و اختیارات قانونی اقدام کرده است که این مهم قطعاً تبعاتی برای شهر، شهرداری و شهروندان به‌ویژه به هنگام وقوع بحران دارد و خسارت وارده موجب تحمیل هزینه بر شهرداری می‌ شود.
بادامی‌نجات در پایان با بیان اینکه شهرداری همدان بر اساس ساختارهای مدیریتی تعریف شده دارای یک سازمان با عنوان آرامستان‌هاست؛ درخواست داشت: مدیریت ارشد استان، فرماندار و رئیس دستگاه قضایی کمک کنند تا مدیریت باغ بهشت به شهرداری بازگردد و اجازه ندهند اوقاف بیش از اینها نسبت به گسترش مجموعه باغ بهشت اقدام کند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *