تأکید بر بازنگری جدی در حوزه خدمات شهری برای مقابله با کرونا

تأکید بر بازنگری جدی در حوزه خدمات شهری برای مقابله با کرونا

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان تأکید کرد: با توجه به شرایط بحرانی شیوع بیماری کرونا، ضروری است حوزه خدمات شهری، حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری همدان برای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در شهر، بازنگری جدی در برنامه‌ریزی‌های شهری داشته باشد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، کامران گردان در جلسه مشترک کمیسیون‌های خدمات شهری؛ حقوقی و رسیدگی به شکایات مردمی و همچنین نظارت، بازرسی و امور اداری شورا، یادآور شد: با توجه به اینکه مباحث خدمات شهری در دید و منظر مردم قرار دارد و جزو عمده مطالبات شهروندان است؛ چنانچه مشکلاتی در این حوزه وجود داشته باشد یا کم‌کاری‌ صورت پذیرد، کامل مشهود خواهد بود که می‌طلبد این مباحث جزو اولویت‌های نخست رسیدگی به امور شهری قرار گیرد.


وی با اشاره به طرح شهید حاج قاسم سلیمانی برای مقابله و پیشگیری از بحران کرونا، یادآور شد: علی‌رغم همکاری و تلاش شهرداری به‌منظور کاهش و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در طرح شهید سلیمانی، محل‌های خطرآفرین در شهر که نیاز به تشدید نظارت‌ها دارد، شناسایی و اعلام شده است؛ از این‌رو در حوزه مدیریت شهری؛ خطوط تاکسیرانی، روزبازارها، شب‌بازارها، بازارچه موقت پرندگان و سرگذر جزو مناطق پرخطر در حوزه ابتلا به کرونا محسوب می‎شود.
به گفته گردان؛ باید تمامی اقدامات مدیریت شهری برای مقابله و پیشگیری از بحران کرونا در شهر، ملموس باشد.
وی در ادامه گفت: ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهری به دلیل تردد بیش از حد مسافران و ازدحام جمعیت به عنوان یکی از کانون‌های شیوع بیماری کرونا تلقی می‌شود که رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی می‌تواند موجب افزایش ابتلای مسافران، رانندگان تاکسی و اتوبوس و در نهایت دیگر شهروندان به این بیماری ‌شود.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با تأکید بر ممنوعیت دریافت پول نقد از مسافران توسط رانندگان اتوبوس‌ها در راستای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، بیان کرد: با توجه به اینکه مبنای دریافت نرخ کرایه اتوبوس‌های شهری با کارت‌بلیت است، رانندگان اتوبوس مجاز به دریافت پول نقد نیستند؛ اما متأسفانه این مهم در پایانه‌های اتوبوسرانی برون شهری به‌درستی رعایت نمی‌شود، از این‌رو ضروری است در دریافت کرایه تنها از دستگاه‌های کارت‌خوان استفاده شود.
گردان همچنین به گلایه شهروندان مبنی بر تعطیلی پارکینگ‌های شهر از ساعت ۱۷ اشاره کرد و گفت: احتمالا زمان‌بندی فعالیت پارکینگ‌های شهر به دلیل شیوع بحران کرونا کاهش یافته است که انتظار می‌رود این مهم، مورد بررسی قرار گیرد تا به صورت شفاف پاسخ گوی مردم باشیم.
وی در پایان با تأکید بر اینکه افزایش تعداد دکه‌های مطبوعاتی بر اساس دستورالعمل وزارت کشور، غیرقانونی است و نباید از این قانون، تخطی کرد؛ اظهار کرد: متأسفانه اخیراً شاهد جابه‌جایی تعدادی از دکه‌های مطبوعاتی در شهر بوده‌ایم که باید این مهم مورد پیگیری قرار گیرد.

عسگریان: ضرورت رعایت شیوه‌نامه بهداشتی برای حمایت از کادر سلامت

رئیس شورای اسلامی شهر همدان هم در این جلسه با اشاره به شرایط کرونا، گفت: در راستای کمک به کادر درمان و سلامت شهروندان، ضروری است همه آحاد جامعه ضمن رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، در راستای پیشگیری از شیوع ویروس منحوس کرونا کمک کنند.
سید مسعود عسگریان اضافه کرد: با توجه به اینکه همدان در حال حاضر در شرایط نارنجی قرار دارد؛ بر این اساس بهتر است که تا پایان این وضعیت و سفید شدن شرایط کرونا در همدان، شب‌بازارها نیز تعطیل شود؛ البته در این راستا باید نسبت به پرداخت کمک معیشتی و وام بلاعوض یک میلیون تومانی که مصوبه دولت بوده، برای کسبه‌ای که در ایام کرونا بیکار شده‌اند اقدام شود.
وی اظهار کرد: از این‌رو ضروری است فرماندار همدان نسبت به پرداخت هر چه سریع‌تر این کمک معیشتی به این کسبه به مراجع ذی‌صلاح دستور دهد.

فتحی: ضرورت برون‌سپاری بخشی از امور واحد حقوقی شهرداری

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان هم در این جلسه گفت: در راستای رسیدگی به پرونده‌های حقوقی شهرداری، ضروری است بخشی از امور واحد حقوقی شهرداری برون‌سپاری شود.
علی فتحی با تأکید بر اینکه توجه به حوزه حقوقی شهرداری نوعی سرمایه‌گذاری برای مجموعه مدیریت‌شهری محسوب می‌شود، افزود: برون‌سپاری بخشی از امور واحد حقوقی شهرداری علاوه بر صرفه‌جویی در زمان برای رسیدگی به پرونده‌ها، احقاق حقوق شهرداری را نیز به دنبال خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه حدود ۴۷ نیروی انسانی شهرداری همدان دارای تحصیلات تخصصی حقوق هستند، بیان کرد: شهرداری می‌تواند برای تقویت واحد حقوقی خود از نیروهای متخصص حاضر در مجموعه بهره‌مند شود.
رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان همچنین با اشاره به فعالیت مؤثر سامانه مرکز ۱۳۷ شهرداری، گفت: این سامانه، پل ارتباطی بین مردم و مدیریت‌شهری است که شهرداری همدان می‌تواند با بهره‌گیری از آمار سامانه ۱۳۷ از مطالبات و نیازهای مردم آگاه شود و در برنامه‌ریزی بودجه سال آینده استفاده کند.

روانبخش: ضرورت به‌کارگیری نیروهای متخصص در شهرداری

مریم روانبخش، رئیس کمیسیون حقوقی و رسیدگی به شکایات مردمی شورای اسلامی شهر همدان نیز بر بهره‌گیری از نیروهای متخصص در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف شهرداری تأکید کرد و گفت: با توجه به کمبود نیرو در واحد حقوقی شهرداری، ضروری است نیروهای متخصص حقوقی که در واحدهای مختلف مشغول به کار هستند، به این واحد منتقل شوند.
در این جلسه وحید علی‌ضمیر، معاون خدمات شهری شهردار همدان به ارائه گزارشی از اقدامات شهرداری در خصوص اجرای دستورالعمل ستاد مبارزه با کرونا پرداخت و در ادامه سعید خوشبخت، رئیس مرکز ۱۳۷ شهرداری هم، گزارش عملکرد حوزه خود را ارائه داد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *