افزایش سگ‌ها تهدیدی برای انقراض ۱۷ گونه جانوری

افزایش سگ‌ها تهدیدی برای انقراض ۱۷ گونه جانوری

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به خطر افزایش تصاعدی جمعیت سگ‌ها که تهدیدی جدی برای جامعه و محیط زیست است گفت: مسائل و معضلات اجتماعی در لایه‌های مختلف جامعه وجود دارد و باید به صورت تخصصی و کارشناسانه احصا و بررسی شده و در راستای رفع معضلات تصمیمات درستی اتخاذ شود.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، ، سعید نظری در جلسه صحن شورا به معضلات سگ گردانی و افزایش عجیب جمعیت سگ در کشور اشاره کرد و گفت: طبق برخی مطالعات و پژوهش‌های صورت گرفته اخیر، متأسفانه ۱۷ گونه حیوانی در ایران توسط سگ‌ها در معرض انقراض قرار دارند و باید این موضوع مورد توجه مردم و مسؤولان قرار گیرد.
نظری با بیان اینکه ما موافق سگ‌کشی نیستیم، اظهار کرد: مدیریت شهری باید در زمینه جمع آوری سگ‌های بی‌صاحب به وظایف خود عمل کند و لازم است نهادهای مختلف به خصوص دستگاه قضایی نیز در این زمینه ورود جدی داشته باشند.
سعید نظری با اشاره به اینکه افزایش جمعیت سگ‌های بی‌صاحب آسیب‌های متعدد اجتماعی، ملی، زیست محیطی دارد و حداقل ۱۵ نوع بیماری از طریق سگ به انسان منتقل می‌شود، اضافه کرد: افزایش جمعیت سگ‌های بی صاحب به یک معضل مهم تبدیل شده، معضلی که از یک سو باعث ترس و وحشت شهروندان شده و از سویی تهدیدی برای انسان از جمله تصادفات جاده‌ای و سگ‌ گزیدگی و نیز پدیده‌های زیست محیطی است. وی همچنین افزایش تصاعدی جمعیت سگ‌ها را سبب به وجود آمدن پدیده خطرناک گرگاس‌ها (سگ گرگ) دانست و افزود: توجه به این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در آینده باعث بروز مشکلات عدیده برای شهروندان خواهد شد.

* معاون قضایی دادگستری همدان : دستگاه قضایی درچارچوب موازین و قانون مدیریت شهری را حمایت می‌کند

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان همدان نیز در این جلسه با اشاره به جایگاه شوراها اظهار کرد: شوراهای اسلامی شهر و روستا در جامعه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند و امروزه جایگاه خود را در کشور به خوبی پیدا کرده‌ و در بسیاری از موارد در جامعه راهگشا هستند.
عباس نجفی با بیان اینکه اعضای شورای ششم شهر همدان ترکیبی جهادی و تلاشگر هستند، اضافه کرد: چنانچه اختلاف نظر و سلیقه‌ای در بین اعضا وجود داشته باشد امری طبیعی است لیکن همفکری و همدلی اعضا در نهایت منجر به تصمیماتی خواهد شد که به نفع جامعه شهری است و جامعه می‌تواند از ظرفیت‌های قانونی شورا برای رفع مشکلات استفاده کند.
نجفی آموزش حقوق شهروندی به عموم مردم و توسعه عدالت اجتماعی را یکی از ضرورت‌های جامعه دانست و یادآور شد: در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری چنانچه تصمیمات بر مبنای کارشناسی اتخاذ نشود احتمال تضییع حقوق شهروندان را به دنبال خواهد داشت که در برخی از شهرداری‌ها توجه کافی به حقوق مالکانه شهروندان نمی‌شود.
وی با اشاره به ماده واحده قانون تعیین تکلیف اراضی متعلق به دولت و ‌شهرداری‌ها اظهار کرد: پایمال کردن مالکیت اشخاص به خاطر حفظ منافع یک دستگاه خاص مصداق واقعی تضییع حقوق شهروندی است که عدم اجرای صحیح یکی از قوانین یکی از دلایل بروز این تخلف است بر این اساس دستگاه‌ها باید مُرّ قانون را اجرا و نسبت به تعیین تکلیف اراضی و املاک واقع در طرح اقدام کنند.
معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان با تأکید بر اینکه اصل بر حرمت و رعایت عدالت مالکان است، افزود: قانون تعیین تکلیف اموال دولتی را مشخص کرده که در مدت معین باید ملک تعیین تکلیف شود و پس از مدت زمان اولیه باید تمامی حقوق مالکانه رعایت شود.
به گفته نجفی در صورتی که اموال دولتی در مدت معین قانونی تعیین تکلیف نشود و زمان آن تمام شده باشد دیگر نیازی به اعلام عدم نیاز از طرف دستگاه مربوطه نیست و مالک می‌تواند مجوزات لازم را برای ساخت و ساز اخذ کند.
وی ساخت‌ و سازهای غیرمجاز و عدم اهتمام برخی از شهر‌داری‌ها را در شیوع و گسترش این ساخت‌وساز‌ها را مورد انتقاد قرار داده و اظهار کرد: یک ساختمان مسکونی با تجاری در چند روز و چند ساعت محدود که ساخته نمی‌شود چرا ابتدا اجازه تخلف ساختمانی داده می‌شود ضروری است پلیس ساختمان در مواردی که می‌تواند در راستای توقیف و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز ورود پیدا کند و در حوزه تخصصی خود اختیار توقف کار و توقیف وسایل ارتکاب تخلف را دارد.
معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان همدان افزود: دستگاه قضایی در چهارجوب قوانین و مقررات از شوراهای اسلامی شهر و روستاها حمایت همه جانبه خواهد داشت و چنانچه مصوبات مبنای قانونی داشته باشد قطعا مورد پشتیبانی دستگاه قضایی و نهادهای نظارتی و حاکمیتی نیز قرار می‌گیرد.

* مطالبه‌گری از وظایف شورای شهر است

وی با اشاره به اینکه مطالبه‌گری از وظایف شورای شهر است، گفت: مطالبه گری شورای شهر نه تنها از شهرداری بلکه باید از دستگاه‌های اجرایی دیگر نیز صورت پذیرد چرا که اعضای شورا نمایندگان مردم در پارلمان شهری هستند.
نجفی ابراز کرد: مدیریت شهری همدان همکاری خوبی با معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری داشته اما لازم است برای انتشار موضوعات و آگاهی‌بخشی عموم مردم در زمینه مسائل اجتماعی و حقوقی کمک کنند. وی اضافه کرد: یکی از مباحث در کاهش آسیب‌های اجتماعی تولید محتوا و نشر آن برای عموم است و اگر همه دستگاه‌های مرتبط همراهی نکنند نتایج قابل قبولی اخذ نخواهیم کرد.
نجفی با بیان اینکه در مناطق کمتر برخوردار شهر اقدامات خوبی صورت گرفته است اظهار کرد: اما این اقدامات کافی نبوده و باید برای این مناطق که از توسعه و امکانات کمی برخوردار هستند بیشتر تلاش شود.
وی در پایان سخنانش بر تعیین تکلیف و نهایی شدن طرح جامع شهری همدان تأکید کرد و افزود: شوراها رکن چهارم نظام اسلامی هستند و لازم است برای پیشبرد امور از ظرفیت شورای عالی استان‌ها نیز استفاده شود.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *