این پست رو به اشتراک بگذارید

همراهی و همدلی باید در رأس امور مسئولان باشد

فرماندار همدان با تأکید بر اینکه همراه مدیریت شهری همدان خواهیم بود و انتظار می‌رود منتخبان مردم در پارلمان شهری همدان پاسداشت از رأی مردم را لحاظ کنند؛ گفت: عمر کاری شورا و مدیریتی تمامی مسئولان، محدود است؛ از این رو همراهی، همدلی و همگامی باید در رأس امور قرار گیرد.


به گزارش روابط‌عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ محمدعلی محمدی در سی‌ونهمین صحن شورا با اشاره به گرامیداشت هفته بسیج اظهار کرد: باید از توان و ظرفیت بسیج بهره‌مند شویم؛ زیرا هر زمان رویکرد بر این محور بوده، حقیقتا نه تنها راه‌گشا، بلکه موقعیت راهبردی در تمامی ابعاد مختلف بوده است.
محمدی ضمن تأکید بر رعایت مباحث حقوقی، افزود: بنیاد هر امری، بنیان حقوقی آن است که شکل‌گیری روابط افراد را در جوامع برعهده دارد؛ از این‌رو تنها مرجع نجات‌دهنده بشر، توجه به بنیان حقوقی آن است که کشورهای دنیا در این حوزه، خوب عمل کرده‌اند و شرایطی فراهم شده است که مقید به رعایت حقوق خود و دیگران هستند.
به گفته وی؛ کشور ایران بر محور نصیحت‌درمانی اقدام می‌کند؛ درحالی که چارچوب عمل در کشورهای دیگر کاملاً مشخص است و واقعیت‌ها را می‌پذیرند، زیرا زیرساخت امور، حقوقی است.
محمدی با تأکید بر اینکه واقعیت‌ها را باید مبدأ و منشأ کار خود قرار دهیم؛ معتقد است: علی‌رغم اینکه دنیای حقوقی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای دین مبین اسلام است، اما بهره لازم را نبردیم و از سوی دیگر در حوزه سیاست خارجی هم دچار مشکل هستیم.
وی با بیان اینکه مسئولان با مردم بسیار فاصله گرفته‌اند؛ گفت: در حال حاضر به‌دلیل از بین رفتن سرمایه انسانی و اعتماد اجتماعی، شاهد کاهش مشارکت مردم هستیم و باید آگاه باشیم که تمامی مباحث به صورت زنجیروار به هم وصل شده‌اند.
فرماندار ادامه داد: در گذشته، کالاهای ارزشمند به عنوان سرمایه تعریف می‌شدند؛ اما به مرور زمان، گرایش به سمت‌وسوی سرمایه انسانی و آموزش نیروهای خبره و ماهر بود و امروز سرمایه اجتماعی (مشارکت مردم) مبنای امور قرار گرفته و در کنار آن‌هم سرمایه نمادین یعنی توجه به داشته‌های بزرگان مدنظر است که متاسفانه در بیشتر مواقع مغفول واقع می‌شود و باید بهره‌گیری لازم از ظرفیت آنان مورد توجه قرار گیرد.
محمدی معتقد است: اگر قدر داشته‌های خود را بدانیم، بسیاری از مسائل حل می‌شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر شاهد تبعات نبود ارق برخی مسئولان در استان هستیم و تمامی مسئولان استانی باید همسو با مدیریت ارشد استان پیش برویم؛ گفت: در کشور ایران و با شدت بیشتری در شهر همدان شاهد هستیم که مقاومتی مبنی بر ارجحیت اقدامات فردی نسبت به فعالیت‌ در سیستم وجود دارد که شاید این مهم به عدم آموزش و ترجیح دادن منافع خود نسبت به منافع جامعه بازمی‌گردد.


* همراه مدیریت‌شهری همدان خواهیم بود

فرماندار همدان همچنین با اشاره به اظهارنظر برخی از افرادی مبنی بر اینکه فرمانداری، شورای نگهبان شوراهای شهر است؛ بیان کرد: ضمن رد این ادعا، بای گفت که دو نماینده شهرداری و شورا در کمیته انطباق فرمانداری همدان به‌عنوان طرف مشورت حضور دارند که تمامی مباحث کارشناسی آنها به‌کار گرفته می‌شود.
محمدی با بیان اینکه انتظار می‌رود به سمت‌وسویی حرکت کنیم که عامه مردم از روند امور، بهره‌مند شوند؛ اعلام کرد: مصوبات شورا در کمیته انطباق بر اساس قوانین منطبق می‌شود و ضمن اینکه در چارچوب قانونی تعریف شده، حرکت می‌کنیم، نگاهمان در ارتباط با شهر همدان و مباحث شهری آن، تعاملی است.
وی با تأکید بر اینکه گزند اصلی بر مبنای توجه به جریان خاص، به مردم خواهید رسید، از شورای ششم شهر همدان درخواست کرد در حوزه تصویب مصوبات بر اساس چارچوب قانونی اقدام کنند، زیرا انتظار از چهره انقلابی برگرفته از تفکر انقلابی بر شما وجود دارد، از این‌رو در این مسیر؛ وحدت، برابری و هم‌افزایی ضروری است.
محمدی همچنین خطاب به مدیریت‌شهری همدان، افزود: در صورت حاشیه‌سازی، نباید اسیر حاشیه ها شویم؛ زیرا شرایطی برای ورود به بازی فراهم می‌شود که اگر وارد این حواشی نشویم، هنر است.

* چهارخطه بودن کنارگذر غربی در دستور کار است

فرماندار همدان در پاسخ به دغدغه‌ یکی از اعضای شورای شهر مبنی بر تعیین‌تکلیف کنارگذر غربی و شرقی همدان، گفت: متأسفانه گرد و خاک روزگار بر روی این پروژه بزرگ شهری نشسته است، اما چهارخطه بودن کنارگذر غربی که از ۲۸ کیلومتر، ٧ کیلومتر باقی‌مانده است و حدود ۳۰ میلیارد تومان برای تملک و ۱۸ میلیارد تومان برای امور اجرایی نیاز دارد، در دستور کار قرار دارد.
محمدی، ایجاد کنارگذر غربی و شرقی همدان یکی از نیازهای اساسی شهر همدان محسوب می‎شوند که تمام سرمایه پل‌ها را از بین می‌برد؛ افزود: هرچند تأمین اعتبار مورد نظر برای کنارگذر غربی در توان استان نیست، اما مبلغی برای به سرانجام رساندن آن در نظر گرفته‌ایم.
وی همچنین معتقد است: مدیریت باغ بهشت قاعدتا در حیطه کاری شهرداری تعریف می‎شود که در این شهر، مبحث موقوفه بودن آن مطرح است؛ اما چکش‌کاری‌های با حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری صورت گرفته که ضمن بهره‌گیری از ظرفیت نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه همدان می‌توان مشکلات را حل کرد؛ از سوی دیگر در حوزه ارزیابی درآمد این محل نیز ورود پیدا خواهیم کرد.
فرماندار همدان با اشاره به سند توانمندسازی شهر همدان، اظهار کرد: تاکنون در ۵ منطقه مورد نظر، ۵۵ میلیارد تومان حوزه زیرساخت‌ها، فرهنگ و… هزینه شده؛ اما اقدامی برای معیشت مردم صورت نگرفته است.
محمدی، بزرگترین معضل امروز را معیشت مردم برشمرد و گفت: در حوزه بازآفرینی شهری، اشتغال و معیشت مردم در اولویت قرار خواهد گرفت؛ هرچند در حوزه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری هم ورود پیدا خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه اختلال مدیریتی دستگاه‌های خدمات‌رسانی و فرهنگی در شهر کاملاً مشخص است؛ ادامه داد: حدود ۶۰۰ دستفروش در پیاده‌راه بوعلی مشغول به کار هستند که هم فرصت و هم تهدید بر عملکرد آنها وارد است و اگر ساماندهی این قشر به تعویق بیفتد، مشکلات فراوانی ایجاد می‌کند.
فرماندار همدان در این زمینه گفت: ایجاد رونق در پیاده‌راه اکباتان برای ساماندهی دستفروشان، زمان‌بر و هزینه‌بر خواهد بود؛ اما در صورت ورود جدی مدیریت‎شهری، در این حوزه اعلام آمادگی می‌کنیم.

* مسگریان: اثربخشی تعامل شورا با دستگاه‌های اجرایی برای ارائه‌ خدمات

رییس شورای شهر همدان در این جلسه ضمن تبریک هفته بسیج، گفت: تعاملی که از ابتدای دوره ششم شورای شهر همدان با دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه فرمانداری وجود دارد، در ارائه‌ خدمات به شهروندان می‌تواند موثر باشد.
محمود مسگریان با بیان اینکه مصوبات شورا زمان قابلیت ابلاغ و اجرا دارد که در هیئت تطبیق فرمانداری به تصویب برسد ، اضافه کرد: هیأت تطبیق نیز مصوبات شورا را بر اساس قوانین کشور تصویب ( تایید) و ابلاغ می‌کند.
مسگریان با بیان اینکه اعضای شورای شهر همدان زمان زیادی را در عمل به تعهدات و مسئولیت‌های خود صرف می‌کنند، اظهار کرد: در حال حاضر شورای شهر با داشتن ۵ کمیسیون تخصصی در طول هفته جلسات متعددی را برگزار می‌کند که محوریت این جلسه با مطالبات مردمی است.
به گفته وی؛ همچنین در جلسات کمیسیون شورای شهر از کارشناسان مربوطه و موضوعات مطرح شده بهره گرفته و در نهایت تصمیمات اخذ می شود در بعضی از کمیسیون ها بر اساس موضوعات خاصی مباحث مطرح و از مسئولین استانی دعوت به عمل می آید.
مسگریان ادامه داد: این روند بررسی مباحث در جلسات کمیسیون ها و صحن شورا حاکی از این است که اعضای شورا برای مسئولیتی که بر عهده گرفته‌اند وقت گذاشته و بر اساس وظایف شرعی و قانونی عمل می کنند.
رئیس شورای شهر همدان با بیان اینکه اختلاف سلیقه و نظر در آرای اعضای شورا امری طبیعی بوده، معتقد است برای پیشبرد امور و رضایتمندی مردم با یکدلی و یک صدایی می توان نتایج موثری را اخذ کرد.

* نظری: گردشگری همدان تقویت شود

نایب رئیس شورای شهر همدان نیز گفت: گردشگری همدان ظرفیت خوبی برای درآمدزایی و معرفی همدان در سطح جهان است که باید این حوزه تقویت شود.

سعید نظری با اشاره به نقش مدیریت شهری در فراهم کردن بستر گردشگری، اظهار کرد: در سالهای گذشته بودجه‌های زیادی برای ایجاد پیاده راه‌ها هزینه شده است که باید از این ظرفیت در بخش تقویت گردشگری بهره گرفته شود.

وی با اشاره به نارضایتی کسبه پیاده راه بوعلی و راهنمایان گردشگری تاکید کرد: باید با برنامه ریزی و تدابیر مناسب جابجایی دستفروشان از این پیاده راه را در دستور کار قرار داد و به پیاده‌راه اکباتان نیز رونق بخشید

* کاوسی‌امید: تقویت مولفه‌های اقتصاد و اشتغال در اولویت کارها باشد

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای شهر همدان هم با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بسیج پاره تن مردم است، اظهار کرد: این پیام نشان‌دهنده آن بوده که جهت‌گیری بسیج به سمت خدمات اجتماعی با برند جهادی است.
اکبر کاوسی‌امید با بیان اینکه انقلابی و مردمی بودن از مولفه‌های مهم دولت سیزدهم است، گفت: فرماندار همدان به عنوان نماینده عالی در شهرستان از بین گزینههای سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و خدمات اجتماعی باید مولفه‌های اقتصادی، اشتغال و خدمات اجتماعی را در اولویت کاری خود قرار دهد؛ زیرا پرداختن به این مولفه‌ها، سایر حوزه‌ها را نیز تقویت می‌کند.
وی پیشنهاد داد: باید تقسیم وظایف در بین دستگاه‌های اجرایی صورت پذیرد، حوزه‌های اشتغال و اقتصاد را در صورت صلاحدید به عنوان اولویت نخست قرار دهند و سیستمی وارد عمل شوند.
کاوسی‌امید همچنین با بیان اینکه شهرداری در بحث خدمات اجتماعی می‌تواند ورود پیدا کند، افزود: مدیریتشهری باید با همکاری دستگاه‌های مرتبط فارغ از نگاه‌های سیاسی و جناحی وارد عمل شود؛ زیرا اولویت نخست، خدمت به مردم است.
رییس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای شهر همدان با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی جناح‌های سیاسی با هم فرقی نداشته و باید مورد توجه واقع شوند، اظهار کرد: در خدمت‌رسانی به مردم باید کارشناسانه وارد میدان شویم و اهداف را پیش برد که در این راستا تمامی مسئولان از جمله نمایندگان مجلس نیز باید در کنار هم باشند.

* حیدری: رفع مشکلات مدیریت‎شهری با تفکر جریان انقلابی امکان‌پذیر است

رییس کمیسیون فنی، عمرانی و حمل‌ونقل ترافیک شورای شهر همدان در ادامه ضمن گرامیداشت هفته بسیج و تبریک به بسیجیانی که دل در گرو امتداد و بقای خط جریانی آرمان‌های انقلاب دارند؛ ابراز امیدواری کرد همفکری‌های مسئولان استان به‌ویژه فرمانداری همدان با مدیریت‎شهری همدان تداوم پیدا کند.
مهدی حیدری افزود: خوشبختانه تعدادی از خبرگان و پیشکسوتان جهاد و شهادت و متخصصان شهر در پارلمان شهری گردهم آمده‌اند و باید بپذیریم که سرنوشت این جریان، جدا از هم نیست.
وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «اگر انقلابی‌گری و ایستادگی بر اصول و مواضع معادل تندروی است، پس من تندرو هستم.» معتقد است: ضرورت جاری بودن تفکر جریان انقلابی به‌مثابه نگاه قبیله‌ای نیست؛ از این‌رو باید بر اصول، ارزش‌ها، آرمان‌های انقلابی و قوانین ساری و جاری به‎صورت ثابت‌قدم گام برداریم و پافشاری کنیم.
حیدری ادامه داد: اگر فرماندار به‌عنوان نماینده دولت در شهرستان و ما به‌عنوان نماینده مردم در پارلمان شهری قصد داریم بر موازین قانونی، اعتقادی و آرمانی خود ایستادگی کنیم، نیاز به هم‌افزایی وجود دارد.
وی اظهار کرد: تمامی شخصیت‌های حقوقی و قانونی نظام باید در برابر یک مسیر غیرقانونی، غلط مصطلح و ضد ارزشی، ایستادگی کنند و برای این مقابله، هزینه پرداخت کنند که طبعاً مخالفت‌های شدیدی نیز همراه خواهد داشت.
رییس کمیسیون فنی، عمرانی شورای شهر همدان عنوان کرد: طبیعتاً برای اصلاح ساختاری که لازمه احیای سرمایه اجتماعی بوده و اصلاح عملکردهایی که لازمه احیای امید مردم به نظام در برش شهری، استانی و کشوری لازم است، باید دست به جراحی‌های بزرگ بزنیم؛ از این‌رو می‌طلبد همدل، همراه و هم‌دغدغه باشیم.
حیدری با اشاره به ورود شورای ششم در حوزه پرونده‌ها و پروژه‌هایی که نیاز به اصلاح دارند، اما انتقاداتی بر مسیر کار وجود دارد؛ گفت: می‌توانیم مشکلات مدیریت‎شهری را با همدلی و دلسوزی مبتنی بر تفکر جریان انقلابی، نه حزبی و قبیله‌ای، مرتفع کنیم.
* کرباسیان: سند توانمندسازی شهر همدان بروزرسانی شود
رییس کمیسیون حقوقی، نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان نیز گفت: همفکری شورای شهر و فرمانداری به‌منظور یاری مدیریت‌شهری از اهمیت بالایی برخوردار است؛ از این‌رو انتظار می‌رود گفتمان و مباحث نظری به‌ویژه در حوزه فرهنگی و اجتماعی برای پیشبرد شهر لحاظ شود.
مرتضی کرباسیان با اشاره به اظهارنظر برخی شاطران و کارگران نانوایی‌ها طی مراجعه به شورای شهر، بیان کرد: این قشر معتقدند با توجه به اینکه نرخ دستمزد کارگر بر اساس قانون کار و تمامی هزینه‌های روزمره در طول سال بروزرسانی می‎شود، انتظار می‌رود نرخ نان هم افزایش داشته باشد تا ضمن تعیین‌تکلیف وضعیت خود و پخت نان باکیفیت، مشکلات معیشتی آنها هم تا حدودی برطرف شود.
وی همچنین با اشاره به تدوین سند توانمندسازی سال ۱۳۸۳ همزمان با سفر مقام معظم رهبری برای ۵ محله کم‌برخودار شهر، افزود: علی‌رغم اینکه تشکیل جلسات ماهیانه فرمانداری برای مناطق کم‌برخوردار با حضور مسئولان تمامی دستگاه‌های خدمات‌رسان و فرهنگی ضرورت دارد، این سند بالادستی باید بروزسانی شود.
کرباسیان با تأکید بر اینکه نیازهای اساسی مردم به‌ویژه ساکنان مناطق کم‌برخوردار باید پیگیری شود؛ اظهار کرد: همواره نظرها بر این است که از لحاظ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بودجه مورد نیاز وجود ندارد؛ اما باید کمیته کارشناسی به‌منظور تدوین برنامه زمان‌بندی اجرایی ۴ ساله اجرایی داشته باشیم و تمامی مباحث را با مردم در میان بگذاریم، زیرا عدم تحقق وعده‌ها نیز بازتاب اجتماعی خوبی را به‌دنبال نخواهد داشت.
این عضو شورای شهر همدان عنوان کرد: فرمانداری همدان باید بین دستگاه‌های خدمات‌رسان و شهرداری، هماهنگی ایجاد کند.
کرباسیان با تأکید بر اینکه گاهاً شاهد فقر فرهنگی یا تعدد فرهنگی در حوزه فرهنگی و اجتماعی در سطح شهر به‌ویژه مناطق کم‌برخوردار هستیم؛ گفت: طرح‌های مختلفی از سوی ارگان‌های مختلف مطرح و اجرا می‌شود که بعضا آسیب‌های اجتماعی مورد نظر خود را به دنبال خواهد داشت؛ از این‌رو هماهنگی تمامی سازمان‌های دولتی و غیردولتی با محوریت فرمانداری همدان ضرورت دارد.
وی همچنین تأکید کرد: روحیه کار جمعی و جامعه‌نگر از ملزومات اساسی مدیریتی است که این امر باید در رأس امور تمامی مدیران شهری و مسئولان استان و کشور قرار گیرد تا باری از دوش مردم برداشته شود.

* حاجی‌بابایی: ضرورت جداسازی فاضلاب از رودخانه‌های همدان

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر همدان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه رودخانه‌ها، ظرفیت و سرمایه‌های مهم طبیعی و گردشگری محسوب می‌شود، گفت: با ادامه این روند، پوشش رودخانه‌ها در شهر همدان و ریختن فاضلاب در رودخانه‌ها، ضمن آسیب به بهداشت عمومی، در صورت یک بارش سیل‌آسا می‌تواند بحران جدی برای شهر ایجاد کند. از سوی دیگر پوشش رودخانه‌ها هم موجب ایجاد محدودیت در لایروبی آنها نیز خواهد شد.
سعید حاجی‌بابایی با تأکید بر اینکه جداسازی فاضلاب از رودخانه‌ها، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در شهر همدان است؛ اضافه کرد: انتظار می‌رود با همکاری مسئولان مربوطه از جمله نمایندگان مجلس، فرمانداری، شهرداری، آبفا و دیگر دستگاه‌های اجرایی، فرآیند جداسازی فاضلاب از رودخانه‌ها آغاز شود.
وی همچنین از ورود فاضلاب به رودخانه‌ها انتقاد کرد و اظهار داشت: یکی از بزرگ‌ترین خدمات به مردم این شهر جداسازی فاضلاب از آب رودخانه‌هاست که در حال حاضر اقداماتی برای این امر صورت گرفته، اما اجرای طرح آن نیازمند منابع مالی است.

* بادامی‌نجات: هیأت تطبیق فرمانداری همدان در کشور بی‌نظیر است

عضو شورای شهر همدان هم تأکید کرد: عملکرد هیأت تطبیق فرمانداری همدان در کشور بی‌نظیر بوده که این مهم در صورت دریافت درصد تأییدیه‌های مصوبات شوراها از وزارت کشور مبرهن است.
حمید بادامی‌نجات معتقد است: مصوبات در این کمیته به‎دور از منافع شخصی، عمدتاً بر اساس قوانین، تطبیق داده می‌شود که اگر ایرادی هم وارد باشد، ابهام گرفته می‌شود تا برطرف شوند.

* شهردار: اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام، اولویت شهرداری است

شهردار همدان نیز در پایان جلسه به ارائه گزارش اجمالی با محوریت تسریع در روند پروژه‌های نیمه‌تمام پرداخت و اظهار کرد: اولویت برنامه‌ریزی شهرداری، اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در راستای رفع دغدغه مردم و اعضای شورای شهر است.
سید مسعود حسینی افزود: از ابتدای استقرار در شهرداری نسبت به تعیین‌تکلیف تقاطع‌های غیرهمسطح غدیر و شهید سردار همدانی و پارکینگ آقاجانی‌بیگ و همچنین اصلاح زمان صدور نقشه پروانه ساختمانی اقدام کرده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه به صورت هفتگی اعتبار به پل غدیر تزریق می‌شود و نصب تابلو روزشمار هم لحاظ خواهد شد؛ گفت: پروژه‌های تقاطع شهید سردار همدانی و پارکینگ آقاجانی‌بیگ دارای مشکلات فنی هستند که امیدواریم بزودی مشکلات این پروژه‌های شهری مرتفع شود.
شهردار همدان همچنین گفت: به‌منظور تسهیل در روند صدور پروانه ساختمانی اقداماتی مدنظر قرار دارد که امیدواریم تسری یابد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *