لزوم پاسخگویی به سوالات اعضا

لزوم پاسخگویی به سوالات اعضا

رئیس کمیسیون نظارت شورای شهر همدان گفت: شهردار همدان به سیاست‌های شورا پیرامون تکمیل پروژه‌های نیمه تمام بی‌توجه بوده و با پرداختن به پروژه‌های جدید باعث به خسارت به شهر شده است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، سید مسعود عسگریان عصر یکشنبه در نطق پیش از دستور صحن شورای شهر همدان با انتقاد از حاشیه سازی های بعضی افراد در خصوص طرح سوال اعضای شورا از شهردار همدان، افزود: اعضای شورا به‌عنوان نمایندگان مردم در پارلمان شهری باید پاسخگوی مطالبات مردم باشند؛ از این‌رو طرح سوال و انتقاد ما از شهردار، منصفانه بوده و بحث تقابل نیست؛ بلکه همراهی و همکاری با مدیریت‌شهری است.
عسگریان‌اضافه کرد: ما نسبت به وضعیت اقتصادی کشور از جمله تحریم‌های ظالمانه واقفیم اما انتظار داشتیم شهردار همدان پیش از طرح سوال و بر اساس انتقادات ۲ سال گذشته شورای شهر و انتظارات مردم همدان و اصحاب رسانه، تغییر رویه داده و نگاه ویژه‌ای به اجرای پروژه‌های نیمه کاره و اثرگذار مشمول سیاست‌های ابلاغی بودجه سالانه در نظر می‌گرفت.
وی با بیان اینکه شورای دوره پنجم از ابتدا فعالیت با هدف شفافیت و رویه انتقاد پذیری و انتقاد گری شروع کرد، افزود: ما در طول دوره پنجم شورا در موارد متعددی در خصوص مباحث جاری و عمرانی مذاکرات، نواقص و تذکرات فراوانی را در خصوص مدیریت شهری داشته‌ایم که به بعضی از این موارد پاسخ داده شده و بعضی نیز به آینده موکول شده همچنین طی چند سال گذشته توسط نشریات محلی و سراسری از شورا و شهرداری انتقاداتی شده است.
این عضو شورای شهر همدان با بیان اینکه در طول سه سال از عمر شورای پنجم، اعضای شورا مسائلی را در قالب ۲۱ سوال به صورت مکتوب به شهردار ارائه داده‌اند، اظهار کرد: با توجه به پاسخ داده شده به بخشی از مطالبات، اما برخی از آنها با توجه به اینکه جامه عمل پوشانده نشده برای ما در هاله‌ای از ابهام مانده است.
عسگریان با تاکید بر اینکه ما به عنوان نمایندگان مردم در پارلمان شهری و بر اساس وظایف خود در حوزه نظارت باید بیشتر از این به موضوعات مربوط به مدیریت شهری ورود پیدا می‌کردیم، یادآور شد: علی رغم آن بنا بر این گذاشتیم که مدیریت شهری بر اساس وظایف و رویکردهایی که شورا در سیاست‌های بودجه برای شهرداری مشخص کرده قطعاً باید کارها را انجام دهد.
شهردار همدان در تاریخ ۲۴ آذر ۹۷ در رسانه‌ها اعلام کرد تقاطع غیر همسطح سردار شهید همدانی شهریور ماه ۹۸ به بهره برداری می‌رسد همچنین ۲۶ مرداد ماه ۹۸ اعلام کرد که فاز نخست پروژه سردار همدانی در آینده نزدیک به بهره برداری می‌رسد اما خبری نشده است وی با اشاره به وعده‌های شهردار همدان در خصوص اجرا و راه اندازی پروژه‌های اثر گذار شهری در طول سه سال اخیر یادآور شد: شهردار همدان در تاریخ ۲۴ آذر ۹۷ در رسانه‌ها اعلام کرد تقاطع غیر همسطح سردار شهید همدانی شهریور ماه ۹۸ به بهره برداری می‌رسد همچنین ۲۶ مرداد ماه ۹۸ اعلام کرد که فاز نخست پروژه سردار همدانی در آینده نزدیک به بهره برداری می‌رسد اما خبری نشده است.
رئیس کمیسیون نظارت بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان با اشاره به قانون تنظیم و تدوین بودجه، اضافه کرد: در تنظیم بودجه هر ساله متناسب با نرخ تورم اعلامی از طرف دولت بخشی از بودجه را افزایش می‌دهیم همچنین در بحث تأمین درآمدها و هم تنظیم هزینه‌های جاری و عمرانی، بر اساس نرخ تورم سال پایه بودجه سال بعد را پیش‌بینی می‌کنیم.
سید مسعود عسگریان ادامه داد: اعضای شورا در سال‌های ۹۷ و ۹۸ در ابتدای سال به شهردار اعلام کردیم که ما نیز متوجه بحران و تحریم‌های ظالمانه دشمنان علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی هستیم و باید در این زمینه چاره‌ای برای روند کارها بیاندیشیم و تاکید کردیم که به جای اجرای ۲۰۰ پروژه، اصلاح پروژه صورت پذیرد و متناسب با سیاست‌های تعیین شده در بودجه شهرداری از سوی شورا و با توجه به مقدار افزایش هزینه‌ها اعتبار پروژه‌ها نیز افزایش داده شود.
عسگریان افزود: طی دو سال گذشته بارها به شهردار تاکید شده که از شروع و اجرای پروژه‌های جدید کاملاً اجتناب شود و تعداد پروژه‌ها کاهش یافته و اولویت بر اجرای پروژه‌های نیمه‌کاره و اثرگذار باشد چرا که این خواسته مردم و شورای شهر است و این تکلیفی بر شهردار بود و اینکه امروز بعد از گذشت سه سال از عمر شورای پنجم ما همچنان منتظر اما و اگرها باشیم درست نیست و سوالات را تدوین کردیم و شهردار بر حسب وظیفه باید پاسخگو باشد.
وی همچنین به تحقق ۵۲ درصدی عملکرد شش ماهه شهرداری در سال ۹۸ اشاره کرد و یادآور شد: علی‌رغم این موضوع شهرداری طی خبری اعلام کرده بود که بودجه شهرداری ۸۲ درصد تحقق داشته که بر اساس این رقم اعلام شده، پیشرفت پروژه‌ها نیز باید ۸۲ درصد می‌شد.
وی به پروژه پارکینگ آقاجانی بیگ اشاره کرد و یادآور شد: علیرغم اقدام خوب شهرداری که در پرداخت پروژه آقاجانی بیگ صورت گرفته اما این اقدام کافی نبوده و اکنون پروژه ۵۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد با این رقم پیشرفت چگونه اخیراً در روزنامه شهرداری همدان اعلام می‌شود که پروژه به زودی به بهره برداری می‌رسد چرا که پیش بینی می‌شود با روند کنونی عملیات اجرایی پروژه آقاجانی بیگ تا یکسال دیگر هم طول می‌کشد.
عسگریان همچنین در خصوص پروژه تقاطع غیر همسطح شهید سردار همدانی اظهار کرد: با توجه به هزینه‌های صورت گرفته پل سطح ۲ پروژه سردار همدانی حدود ۷۳ درصد و پل سطح ۳ پروژه ۵۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که قرارداد این پروژه ۱۶ آذر ۹۴ منعقد شده و مدت آن ۳۰ ماه بوده که آن نیز تا آبان ماه ۹۹ تمدید شده و حدود دو سال از قرارداد می‌گذرد.
وی گفت: اعتبار پروژه ۴۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده که از این رقم در مجموع صورت وضعیت اعلام شده هنوز به رقم اولیه قرارداد نرسیده و اگر خوش بینانه نگاه کنیم که سطح ۲ و ۳ پروژه قرار است تحویل داده شود یک سال دیگر به طول می‌انجامد و تا تکمیل ۱۰۰ در صدی پروژه به حداقل ۳۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
شهردار همدان به دلیل عدم توجه به سیاست‌های شورا در اولویت قرار دادن پروژه‌ها و پرداختن به پروژه‌های جدید باعث به وجود آمدن خسارت شده است وی در این خصوص ادامه داد: ما اعلام کردیم این رقم، خسارتی است که به شهرداری وارد می‌شود چرا که شهردار همدان به دلیل عدم توجه به سیاست‌های شورا در اولویت قرار دادن پروژه‌ها و عدم افزایش رقم اعتبار بودجه آن در سال ۹۷ و ۹۸ و پرداختن به پروژه‌های جدید باعث به وجود آمدن این خسارت شده است.
این عضو شورای شهر همدان در خصوص پروژه آرام سازی بلوار ارم نیز اظهار کرد: برخلاف روند دو پروژه پارکینگ آقاجانی بیگ و پل سردار شهید همدانی؛ در سال ۹۷ مبلغ ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بودجه برای لاین جنوبی و ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای لاین شمالی بلوار ارم مصوب شد و شهرداری اعلام کرد که با این رقم نمی‌تواند این پروژه را اجرا کند که با اصلاحیه اعتبار به مبلغ ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در لاین شمالی و جنوبی اصلاحیه انجام شد در صورتیکه علاوه بر مبلغ اصلاحیه، رقمی معادل ۲۸ میلیارد تومان بر اساس تحریم‌های ظالمانه تاکنون در بلوار ارم هزینه شده است.
عسگریان اضافه کرد: تاکید ما به شهردار این است که اگر می‌خواهید پروژه‌ای را تعیین تکلیف کند بر اساس تحریم‌های ظالمانه باید رقم ریالی همه پروژه‌ها را مطابق نرخ تورم ناشی از تحریم‌ها افزایش دهد تا پروژه‌ها به موقع به اتمام برسد.
عسگریان در پایان سخنانش افزود: سوالات مطرح شده دغدغه همه اعضای شورا است که به وظایف خود واقفند و کمیسیون نظارت و بازرسی نیز بر حسب وظیفه ذاتی خود باید پیگیری مباحث و مصوبات شورا باشد و شهردار نیز مکلف به پاسخگویی است.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *