حرکت به سوی کرامت‌مداری

حرکت به سوی کرامت‌مداری

رئیس کل دادگستری استان همدان با تأکید بر اینکه همگان باید به سمت کرامت‌مداری حرکت کنیم، گفت: گسترش فرهنگ صلح و سازش و رفع اختلافات در بین مردم از لوازم ایجاد امنیت پایدار در جامعه است.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، محمدرضا عدالتخواه در دیدار رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر همدان، اظهار کرد: مردم باید سیاست‌های دستگاه قضا را به خوبی متوجه شوند تا رفتار خود را با آن تنظیم کنند؛ از این‌رو اطلاع‌رسانی در این حوزه، امر ضروری است.
وی با اشاره به بازدید از زندان‌های استان همدان، گفت: بر اساس تجربیاتم در استان کرمانشاه، درصدد راه‌اندازی کمیته‌هایی با عنوان «ستاد تألیف قلوب» در بین اقشار مختلف با هدف رسیدگی به پرونده‌های مهم از جمله قتل‌های عمد، هستم.
عدالتخواه افزود: در این کمیته‌ها تلاش می‌شود با حضور افراد همان قشر و صنف، دعاوی با ریش‌سفیدی به مصالحه و آشتی بینجامد و همراه با سازش با در نظر گرفتن مجازات جایگزین حبس، عمل کند.
وی با بیان اینکه نباید اختلافات جزئی از محله‌ها خارج و وارد دستگاه قضایی شود، عنوان کرد: تمامی مساجد در کنار برگزاری نماز جماعت و برنامه‌های فرهنگی، می‌تواند مکانی برای حل‌‍ و فصل اختلافات بین شهروندان باشد.
وی ابراز امیدواری کرد با راه‌اندازی این کمیته‌ها، بتوانیم ریشه اختلافات را به صورت چشمگیری کاهش دهیم که در این راستا، از ظرفیت شورای اسلامی شهر هم بهره‌مند خواهیم شد.
عدالتخواه معتقد است: هزینه‌هایی که از این اختلافات ناشی می‌شود ابعاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را در برمی‌گیرد.

عدالتخواه: امنیت استان بهترین ظرفیت برای سرمایه‌گذاری و گردشگری

رئیس کل دادگستری استان همدان همچنین با تأکید بر اینکه از سرمایه‌گذاران در چارچوب قانون حمایت خواهیم کرد، گفت: امنیت خوبی در استان همدان وجود دارد که بهترین ظرفیت برای استان در راستای سرمایه‌گذاری و گردشگری است؛ از این‌رو با قاطعیت و به دور از احساسات، پیگیر مباحث هستیم.

 گردان: دستگاه قضا حافظ منزلت شوراها باشد

رئیس شورای اسلامی شهر همدان هم در این نشست صمیمی با اشاره به اینکه مردم همدان با هوشیاری و درایت مسؤولان در اتفاقات اخیر کشور سربلند بودند، گفت: تغییر و تحولات مدیران استانی در راستای برگزیدن اشخاصی دارای بینش اسلامی و متخصص بوده که این مهم، قابل قدردانی است.
کامران گردان با تأکید بر اینکه به عنوان نماینده مردم در پارلمان شهری، تمامی مباحث را در شهر رصد می‌کنیم، خطاب به رئیس کل دادگستری استان به عنوان پرچم‌دار مجازات جایگزین در کشور، افزود: بر اساس سوابق موجود، راه‌اندازی «ستاد تألیف قلوب» و اولویت کاری با محوریت زندان‌زدایی از خدمات ارزشمند شما محسوب می‌شود که در این راستا شورای اسلامی شهر آمادگی کامل خود را برای هرگونه همکاری با دادگستری اعلام می‌کند تا بتوانیم شهر برجسته‌ و الگو نسبت به شهرها و استان‌های دیگر باشیم.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه تاکنون شورای اسلامی شهر همدان با هیچ‍گونه تنش سیاسی روبرو نبوده است، گفت: این نهاد نظارتی مردمی با انتخاب شهردار جوان و کارآمد، با وجود تمامی کمبودها، درصدد رفع مشکلات شهر بوده و اقدامات مناسبی پیگیری و اجرا شده است که رضایتمندی نسبی را در بین شهروندان شاهد هستیم.
گردان با اشاره به فعالیت‌های ارزشی مدیریت‌شهری در حوزه ایثار و شهادت و فرهنگ سازی ایثار و شهادت، ادامه داد: به همت اعضای شورای اسلامی شهر در راستای کسب رضایت‌مندی هر چه بیشتر مردم، مصوبات مناسبی به‌ویژه در‌ مناطق توانمندسازی به‌منظور جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز، داشته‌ایم.
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور، گفت: این مشکلات اساسی، گریبانگیر شهرداری‌ها شده است که افزایش هزینه‌ها و کاهش بودجه را شاهد هستیم؛ اما به هر طریق ممکن، پیگیر همه مباحث شهری هستیم.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان با توجه به اینکه ۷ اصل از قانون اساسی به شوراها اختصاص دارد، بیان کرد: از دستگاه قضا انتظار داریم تا حافظ منزلت شوراها به عنوان نمایندگان شهروندان باشد.

بادامی‌نجات: بهره‌گیری از ظرفیت دستگاه قضا در شورا

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز با تأکید بر اینکه شورا، ارتباطات زیادی با قوه قضاییه دارد، گفت: در حال حاضر این نهاد مردمی با همراهی دستگاه قضا، کمترین مشکلات را در سطح کشور دارد.
حمید بادامی‌نجات با بیان اینکه در همدان همواره از ظرفیت دستگاه قضا در کمیسیون‌های مشترک اعم از هیأت تطبیق مصوبات، ماده ۱۰۰ و ۷۷، هیأت حل اختلاف و… استفاده شده و بسیار خرسندیم که این تعاملات همواره در راستای کمک به شهروندان، نتایج بسیار خوبی را داشته است، اظهار کرد: نگاه مثبت قوه قضاییه که تأکید دارد، زمانی که مصوبات شورای اسلامی شهر در هیأت تطبیق مصوبات مورد تأیید قرار گیرد، به قانون تبدیل خواهد شد برای تمامی دستگاه‌ها اعم از دستگاه‌های اجرایی، شهرداری و… در حوزه اختیارات شورا، مورد حمایت و لازم الاجراست.
وی ترکیب اعضای هیأت تطبیق مصوبات شهرستان همدان که برگرفته از قانون است را کارشناسی و دلسوزانه دانست و گفت: نمایندگان قوه قضاییه به‌ویژه آقای خانجانی که از ابتدای تشکیل هیأت تطبیق مصوبات حضور داشته و آقای شیدایی که هم‌اکنون در این کمیته حضور دارد، همواره با نگاه مثبت نسبت به مصوبات شورای اسلامی شهر همدان عمل کرده‌اند و در کنار نمایندگان دولت و شورای استان به لحاظ حقوقی، کمک‌های فکری ارائه داده‌اند که این مهم، جای قدردانی دارد.
بادامی‌نجات افزود: آقای خانجانی از ابتدای تشکیل هیأت تطبیق مصوبات، کنار مجموعه شورای اسلامی شهر و این هیأت بوده و با نظرات کارشناسی خود کمک کرد تا امروز، مصوبات شورای اسلامی شهر همدان بین ۷۰ تا ۸۰ درصد مصوب شود که این تعامل، بسیار ارزشمند است و در این بین، دستگاه قضا نقش بسیار مؤثری داشته است.
وی با اشاره به مشکلات شوراها، عنوان کرد: با توجه به اینکه قانون اساسی جایگاه بسیار خوبی را برای شوراها در نظر گرفته است؛ اما متأسفانه وقفه ۲۰ ساله بین تدوین قانون اساسی و قوانین شوراها موجب شده بسیاری از اختیارات و وظایف نمایندگان پارلمان شهری به سایر دستگاه‌ها منتقل شود و پس از تدوین قانون شوراها، هنوز این اختیارات به شوراها بازنگشته که نیازمند اصلاح قوانین است.
بادامی‌نجات افزود: البته اصلاح، بررسی و پیگیری قوانین شوراها در دستور کار شورای عالی استان‌ها و مجلس قرار دارد.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: مشکل نبود جایگاه شوراها و کمبود اختیارات آنان نه تنها به همدان، بلکه در سراسر کشور هم وجود دارد، اما انتظار می‌رود با وجود رئیس کل جدید دادگستری استان به عنوان یک ظرفیت، بتوانیم در حوزه اختیارات شوراها مصوباتی داشته باشیم که به مدیریت یکپارچه شهری نزدیک‌تر شویم و با فاصله گرفتن از شورای شهرداری، نقش شورای اسلامی شهر را ایفا کنیم.
وی به عنوان نماینده استان همدان در شورای عالی استان و رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات، پژوهش و فناوری شورای عالی استان، اظهار کرد: درصدد این مهم هستیم که نمایندگان شوراها همراه با آموزش‌های مختلف نسبت به قوانین و مباحث حقوقی، مسلط شوند.

قراباغی: برداشتن موانع سرمایه‌گذاری همراه با تعامل و همگرایی

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان هم گفت: اشتغال، مهمترین دغدغه مسؤولان شهر، استان و کشور است که همگان برای برطرف شدن این مشکل اقتصادی همت گماشته‌اند.
حسین قراباغی تنها راه برون‌رفت از وضعیت اقتصادی کشور را جذب سرمایه‌گذار می‌داند و معتقد است: متأسفانه حمایتی به صورت عملیاتی از سرمایه‌گذار وجود ندارد.
وی با تأکید بر اینکه نظارت منطقی همراه با توجه و تمرکز در حوزه اقتصادی امری بدیهی است، اظهار کرد: هر اقدامی فراتر از حد مجاز در حوزه سرمایه‌گذاری، به نفع شهر نیست؛ زیرا موجب فرار سرمایه‌گذار می‌شود.
قراباغی ادامه داد: انتظار داریم از سرمایه‌گذار حمایت ویژه‌ای صورت گیرد و همراه با تعامل و همگرایی، موانع را از سر مسیر سرمایه‌گذار برداریم.
رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به برگزاری رویدادهای اخیر ملی و بین‌‌المللی در استان همدان با محوریت گردشگری و فرهنگی، گفت: در این رویدادهای اخیر تا حد ممکن توانستیم همدان را به جهانیان بشناسانیم؛ زیرا معتقدم گردشگری به رونق اقتصادی شهر کمک می‌کند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *