تصمیم نهایی عمارت نورمهال در فرمانداری مشخص می شود

تصمیم نهایی عمارت نورمهال در فرمانداری مشخص می شود

بیست و هشتمین جلسه صحن شورای شهر همدان به بررسی و رفع مشکل ساخت و ساز در عرصه عمارت تاریخی نورمهال گذشت و در این جلسه مسولین استان و شهرستان از جمله مدیرکل دیوان محاسبات استان، مدیران کل راه و شهرسازی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری، فعالان مدنی و خبرنگاران برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ فرماندار همدان در این جلسه گفت: ساخت و ساز کمیته امداد امام خمینی (ره) در جوار عمارت تاریخی نورمهال دارای مجوزهای قانونی است و ملک آن متعلق به محرومان است که عواید آن برای این قشر هزینه می شود.

حسین افشاری بیان کرد: به هر حال ماحصل این ساخت و ساز تشخیص و تدبیر مسئولان وقت بوده است و موضوع به سال ۱۳۸۲ باز می گردد.

وی با بیان اینکه این ملک متعلق به کمیته امداد است که ۷۰ درصد از آن را برای استفاده شهروندان به ساخت بوستان اختصاص داد و ۳۰ درصد نیز برای تغییر کاربری داده شد اضافه کرد: حتی از این ۳۰ درصد نیز ۷۰ درصد باز هم به فضای سبز و تنها ۳۰ درصد برای ساخت مجتمع اقتصادی کمیته امداد (ره) اختصاص یافته است.

افشاری یادآور شد: تاکنون نیز کمیته امداد به دلیل تاخیر در ساخت متضرر شده در حالیکه اقدام آنان قانونی و محکمه پسند است.

فرماندار همدان اعلام کرد: فردا چهارشنبه ۲۶ تیر با حضور متولیان و دست اندرکاران مرتبط با این پرونده، تصمیم گیری نهایی در فرمانداری همدان اتخاذ می شود و لازم است شهردار، مدیرکل میراث فرهنگی، مدیرکل کمیته امداد (ره)، رئیس شورای اسلامی شهر همدان و مدیرکل مسکن وشهرسازی در این نشست حضور یافته و تصمیم گیری نهایی اتخاذ شود.

وی تاخیر در روشن شدن این پرونده را بیش از این جایز ندانست و افزود: تاکید ما رعایت حقوق کمیته امداد با حفظ ارزش تاریخی عمارت نورمهال است.

افشاری: هتل ندمی در مرحله تعیین تکلیف است

فرماندار همدان در ادامه از حمایت شورا از سرمایه گذاران، گفت: بسته بزرگ تشویقی برای سرمایه گذاری در این شهر توسط شورای شهر مصوب شده  که بر اساس آن سرمایه گذاران از تخفیف ۵۰ درصدی عوارض برخوردار خواهند بود و این مصوبه به مورد موافقت هیات تطبیق قرار گرفت.

وی اضافه کرد: البته این کاهش ۵۰ درصدی عوارض برای سرمایه گذاری به متراژ ۵۰ هزار متر به بالا است.

افشاری خاطرنشان کرد: در سال رونق تولید باید حمایت و جذب سرمایه گذاران سرعت بیشتری پیدا کند و مسیر برای سرمایه گذاری ها هموار شود.

فرماندار همدان همچنین با اشاره به روشن شدن تکلیف روند ساخت و تکمیل هتل ندیمی واقع در جنب پارک مردم گفت: این هتل به دلیل اختلاف بین ورثه ۱۸ سال نیمه کاره باقی مانده بود و اکنون ورثه برای تکمیل آن به تصمیم مشترک رسیدند.

وی افزود: همچنین مدیر اجرایی برای تکمیل این هتل و تبدیل آن از چهار ستاره به پنج ستاره انجام شده است و قرار است با بیش از ۷۰ میایرد تومان اعتبار تا پایان سال احداث شود.

وی از کمیته فنی و کمیسیون ماده ۵ خواست تا نسبت به روان سازی مجوزهای لازم برای این هتل اقدام لازم را انجام دهند.

گردان: حفظ بنای نومهال مطالبه عمومی است 

رئیس شورای شهر همدان هم با شاره به بنای ارزشی عمارت نورمهال گفت: حفظ این بنای تاریخی مطالبه مردم بوده و اعضای شورا به عنوان نمایندگان مردم در این زمینه وارد شده و سال گذشته با درخواستی از کمیته امداد خواستار توقف ساخت و ساز شدند تا راهکار مناسبی برای آن اتخاذ شود.

کامران گردان اضافه کرد: نظر و اعتقاد همه اعضای شورا بر حفظ بنا و ساخت و ساز در مکان جایگزین است هر چند کمیته امداد حق قانونی دارد و ما به قانون تمکین می کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان اینکه عمارت  نورمهال ثبت ملی شده و وظیفه میراث فرهنگی بعد از ثبت، تعیین حریم های اطراف عمارت است، افزود: نورمهال سرمایه اجتماعی و فرهنگی شهر همدان است و هرگونه ساخت وساز باید متناسب با این حریم تاریخی اجرایی شود.

وی خاطرنشان کرد: اقدام کمیته امداد در ساخت و ساز بر اساس قانون است اما نورمهال نباید آسیبی ببیند.

سلماسی بیان کرد: در هفته گذشته نیز درخواست توقف ساخت و ساز را دادیم که کمیته امداد موافقت کرد اما امروز باید چاره اندیشی شود.

نیکخو: زمین برای ساخت و ساز کمیته امداد جایگزین نورمهال شود

مدیرکل دیوان محاسبات استان همدان از مسئولان کمیته امداد امام خمینی (ره) خواست که این زمین را در جوار نورمهال نسازد و آن را در اختیار مردم قرار دهند تا به پارک تبدیل شود.

حاتم نیکخو پیشنهاد داد: یک قطعه زمین به همان ارزش و متراژ تعیین شده برای ساخت و ساز کمیته امداد امام خمینی (ره) جایگزین نورمهال شود.

وی اضافه کرد: اقدام کمیته امداد (ره) قانونی است و صددرصد حق دارند و انتظار داریم تصمیمی اتخاذ شود تا نه کمیته امداد ضرر کند و هم چنین سیما و منظر این عمارت زیبا نیز حفظ شود.

نیکخو بیان کرد: ای کاش در همان زمان که این تصمیم گیری اتخاذ شد، نسبت به موضوع اقدام لازم انجام می گرفت.

وی حفظ حریم بافت ها و آثار تاریخی را بسیار حایز اهمیت دانست و گفت: جای تاسف است که به موقع اقدام لازم پیرامون عمارت نورمهال انجام نشد اما اکنون نیز به دنبال مقصر نیستیم و باید بهترین تصمیم با رعایت حقوق کمیته امداد (ره) گرفته شود.

مدیرکل دیوان محاسبات همدان یادآور شد: حریم این عمارت نیز باید بر اساس مستندات ارایه شود تا از نظر حفاظتی، کاربری، ارتفاع و منظر سیما تمام جوانب در نظر گرفته شود.

وی بنای عمارت نورمهال را جهانی دانست و گفت: امیدواریم زمینی مناسب و متناسب با ارزش این زمین به کمیته امداد واگذار شود و باقی مانده زمین نورمهال نیز تبدیل به بوستان شود.

ترکمانه: عمارت نورمهال متعلق به کمیته امداد است

مدیرکل کمیته امداد (ره) همدان هم با اشاره به اینکه عمارت نورمهال و زمین های اطراف آن که اکنون به بوستان تبدیل شده، متعلق به این نهاد است، گفت: این ملک به متراژ ۲۰ هزار متر مربع متعلق به کمیته امداد بوده و در این سال‌ها هزینه بسیاری برای این ملک شده است.

پیمان ترکمانه اظهار داشت: فارغ از قوانین و ارزش تاریخی این ملک، روال اخذ مجوزها به طور قانونی انجام شده و ۲ طرف موضوع نیز نهادهای حاکمیتی هستند و شخص ثالثی در این خصوص نبوده که شائبه‌ای ایجاد شود.

ترکمانه روند صدور مجوزها برای ساخت و ساز را شفاف دانست و گفت: در این سال‌ها برای حفظ عمارت نورمهال زحمات زیادی کشیده شده است و حتی بخش اعظم این زمین را برای ایجاد پارک و رفاه مردم اعطا کردیم.

وی خاطرنشان کرد: زمین باقی مانده نیز برای جبران بخشی از همکاری با مدیریت شهری و در راستای کمک به قشر محروم برای ساخت و ساز اختصاص یافت.

مدیرکل کمیته امداد (ره) همدان افزود: نقشه اولیه ساخت بنا نیز نزدیک به عمارت نورمهال با مساحت زیربنایی و ارتفاع بیشتر بود که حتی پذیرفتیم کمتر شود.

ترکمانه با گلایه مندی از تیتر برخی رسانه‌ها در موضوع عمارت نورمهال گفت: کمیته امداد (ره) همواره در حال خدمت به عزیزترین قشر جامعه است و در این خصوص فراتر از آنچه که اختیار داشته‌ایم، همکاری کردیم.

وی پیرامون شکایت در محاکم قضایی گفت: شکایت از شهرداری حرف درستی نیست بلکه فقط برای اطلاع و رعایت حقوق مدنی، به عنوان اطلاع از شهرداری دعوت شده و هیچ حکمی صادر نشده است.

مدیر کل کمیته امداد (ره) همدان اضافه کرد: بر اساس مقررات موجود در سیستم اجرایی استان هیچ نهادی اجازه شکایت از نهادی ندارد و کمیته امداد نهایت همکاری را دارد.

وی گفت: فاصله با عمارت قانونی بود و اکنون نیز از هرگونه پیشنهاد ظرف همین چند روز استقبال می‌کنیم در غیراینصورت نمی‌توانیم بیشتر انتظار کشیده و ضرر کنیم.

گفتنی است، در نشست امروز صحن علنی شورای اسلامی شهر همدان، واگذاری زمین به جای زمین نورمهال به کمیته امداد متناسب با ارزش قیمتی مورد تاکید حاضران بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *