بهره‌گیری از نظرات حامیان محیط زیست در ساماندهی حیوانات بدون صاحب

بهره‌گیری از نظرات حامیان محیط زیست در ساماندهی حیوانات بدون صاحب

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان گفت: در جمع آوری و ساماندهی حیوانات بدون صاحب باید از دیدگاه فعالان حوزه محیط زیست و حامیان حیوانات بهره گرفته شود.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ علی‌اکبر نظری در جلسه کمیسیون خدمات شهری، زیست محیطی و بهداشت شورا که با حضور، مدیران و کارشناسان شهرداری، اعضای انجمن حمایت از حیوانات و مدیریت سایت نگهداری موقت حیوانات شهر برگزار شد، افزود: در جمع آوری و ساماندهی حیوانات بدون صاحب باید از دیدگاه فعالان حوزه محیط زیست و حامیان حیوانات بهره گرفته شود تا بتوان حقوق حیوانات را رعایت کرده و هم از بروز مشکلات در سطح شهر جلوگیری کرد.
نظری با اشاره به مباحث و تاکیدات دین مبین اسلام در حمایت از حیوانات، اظهار کرد: چنانچه به این تاکیدات و مباحث در حوزه رعایت حقوق حیوانات توجه می‌شد، شاید بسیاری از مشکلات کنونی در خصوص حضور حیوانات در سطح شهر به وجود نداشت.
وی با اشاره به توسعه تکنولوژی و قرار گرفتن در عصر مدرنیته، اظهار کرد: متاسفانه جامعه مدرنیته اجازه نمی دهد انسان‌ها به نحو بهتری به عرصه طبیعت ورود پیدا کنند چرا که در این زمینه ما خوب عمل نکرده و با دخل و تصرف در طبیعت و اکوسیستم عامل ایجاد معضلات محیط اطراف شده‌ایم.
وی بر ساماندهی سگ‌های بدون صاحب به سطح شهر ، فرهنگ سازی و افزایش آگاهی مردم در خصوص نحوه برخورد با حیوانات بی صاحب تاکید کرد و گفت: دخالت انسان در طبیعت رفتار جانوران را تغییر داده است و در اثر تخریبی که در محیط زیست روی داده ، برخی از جانوران از بین می‌روند و آنهایی هم که باقی می‌مانند صدمات جدی می‌بینند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان تاکید کرد: لازم است نکاتی را در راستای ساماندهی حیوانات بدون صاحب از جمله سگ و گربه مد نظر قرار داد و با همکاری نهادهای مرتبط انجمن حمایت از حیوانات و مدیریت شهری معضل را بررسی کرده و شهر را نجات داد و در عین حال حیات حیوانات را نیز مدنظر قرار داد.
علی‌اکبر نظری ‏ با بیان اینکه بیشترین بیماری‌ها از طریق این حیوانات به انسان منتقل می‌شود، یادآور شد: ارتقا آگاهی مردم و شناخت آنها از اکوسیستم و زنجیره غذایی حیوانات و نیز محیط اطراف یکی از راهکارهای رفع مشکل حضور حیوانات در سطح شهر است.
‏ وی با بیان اینکه شهرداری به تنهایی نمی تواند در زمینه جمع آوری و نگهداری حیوانات بدون صاحب موفق عمل کند، افزود: مدیریت شهری در زمینه ساماندهی حیوانات به کمک و حمایت حامیان حیوانات، فعالان محیط زیست و دیگر دستگاه‌های مرتبط نیاز دارد.

* سعید نظری: نگهداری حیوانات بدون صاحب باید مدیریت شود

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه نگهداری حیوانات بدون صاحب باید مدیریت شود، گفت: متاسفانه موضوع برخورد با سگ در ایران سیاسی شده است و نباید از دید و منظر سیاسی به این موضوع نگاه کرد.
سعید نظری با بیان اینکه در پرداختن به حقوق حیوانات موضوع کیفیت زندگی آنها نسبت به کمیت مهمتر است، گفت: متاسفانه در ایران بیشتر به کمیت پرداخته شده است و در صورتی که باید کیفیت زندگی حیوانات در نظر قرار گیرد.
نظری اضافه کرد: دخل و تصرف انسان‌ها در زندگی حیوانات باعث اختلال در چرخه زندگی آنها و اکوسیستم شده است، چرا که اگر کیفیت زندگی حیوانات کنترل شود کمیت آن نیز تحت تاثیر قرار گرفته و جمعیت حیوانات نیز کنترل می‌شود.
وی همچنین به انتقال انواع بیماری ها از حیوان به انسان، گفت: بر اساس پژوهش‌های علمی انجام شده اخیر حدود ۵۰ درصد پارک‌های سطح شهر همدان آلوده به برخی انگل‌های ناشی از مدفوع سگ و گربه است که مدیریت و ساماندهی حیوانات ولگرد این معضل را حل کرد.
وی با اشاره به اینکه در گذشته طبیعت، زندگی حیوانات را مدیریت می کرد، ادامه داد: متاسفانه اکنون انسان‌ها با دخل و تصرف در زندگی حیوانات نه تنها باعث اختلال در حیات وحش بلکه در اکوسیستم نیز اختلال ایجاد کرده‌اند.
نظری افزود: متاسفانه به دلیل دخالت های غیرکارشناسی شاهد برخی مشکلات عدیده از جمله اختلالات ژنتیکی و تولد نژاد گرگاس(سگ و گرگ ) هستیم که این موضوع خطراتی برای زندگی انسانی و محیط زیست به وجود آورده است.
نایب رئیس شورای شهر همدان با بیان اینکه مدیریت شهری موافق سگ کشی نیست، اضافه کرد: لازم است با هماهنگی انجمن حمایت از حیوانات و دامپزشکی و شهرداری به صورت علمی و کارشناسی در خصوص کنترل جمعیت حیوانات ولگرد از جمله سگ‌ها اقدام کرد.

*رئیس انجمن حمایت از حیوانات استان : حامیان حیوانات موافق سگ‌گردانی نیست

رئیس انجمن حمایت از حیوانات استان همدان نیز در این جلسه با بیان اینکه حیوانات از اجزای بسیار مهم محیط زیست هستند که در خلق آنها حکمت‌های بسیاری نهفته است، گفت: امروزه بسیاری از روش‌های زندگی انسان منجر به آزار و اذیت و حتی نابودی حیوانات بی‌پناه شده است.
سیدمصطفی جوادی ضمن بیان مشکلات جمع آوری حیوانات بی صاحب، اظهار کرد: انجمن حمایت از حیوانات بسیار قانونمند عمل می کند و حامیان حیوانات نیز موافق سگ گردانی و خرید و فروش حیوانات نیست.
وی با بیان اینکه باید فرهنگ و نحوه برخورد و حمایت از حقوق حیوانات در جامعه نهادینه شود، یادآور شد: ایجاد نقاهتگاه و نگهداری حیوانات نیاز به پشتیبانی از طرف مسئولین دارد.
گفتنی است در این جلسه مقرر شد: کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان مکاتبات و پیگیریهای لازم را برای تشکیل کارگروه تخصصی با حضور دستگاه‌های مرتبط و فعالان محیط زیست و حامیان حیوانات، در راستای بررسی و حل مشکلات حیات وحش و محیط زیست پیرامون شهر همدان اقدام کند.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *