همت شورا برای حفظ حقوق شهروندان همدانی

همت شورا برای حفظ حقوق شهروندان همدانی

رییس شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه همت شورا برای حفظ حقوق شهروندان همدانی است، گفت: ۸۸ درصد مصوبات شورا در کمیته انطباق تصویب شده است.  


 به گزارش روابط عمومی شورای  اسلامی شهر همدان، به نقل از روزنامه هگمتانه؛ کامران گردان در نشست خبری به مناسبت روز شورا که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، هدف از برگزاری مجازی نشست را اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و فرهنگ سازی آن بین شهروندان اعلام کرد و با تبریک روز شورا اظهار کرد: نمایندگان مردم در پارلمان شهری همدان در مسیرِ حلقه وصل مردم و مسؤولان، نقش‌آفرینی می‌کنند.

وی گریزی به پنج دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا زد و با اشاره به اینکه اکنون پس از طی فراز و نشیب‌ها، این نهال رو به رشد بوده و بالندگی آن بیش از همیشه نمایان شده است، گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف شورا پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، آموزشی و سایر امور رفاهی است که این امور با همکاری مردم و نخبگان امکان‌پذیر خواهد بود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان در ادامه سخنانش به اقدامات انجام شده در دوره پنجم شورای اسلامی شهر همدان اشاره و بیان کرد: راه‌اندازی سامانه جامع شفافیت شهرداری همدان از جمله اقدامات است و شفافیت پایه و اساس مدیریت شیشه‌ای است.

گردان افزود: امروزه ارتقا و تقویت سرمایه اجتماعی از مهم‌ترین الزامات و پیش‌نیازهای رشد و توسعه پایدار و متوازن در هر جامعه‌ای محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: در این میان عواملی همچون گسترش و نهادینه شدن فساد و ویژه‌خواری نه تنها موجب ناکارآمدی و کاهش کیفیت استانداردهای زندگی شهروندان می‌شود بلکه به‌واسطه از بین بردن اعتماد مردم، تضعیف سرمایه اجتماعی را به دنبال دارد.

وی پیگیری برای اجرایی کردن و پیاده‌سازی شکل‌گیری شهرداری الکترونیک در حوزه شهرسازی را از جمله اقدامات عنوان و اظهار کرد: شهرداری الکترونیک مواهبی چون کاهش زمان اتلاف شده شهروندان در ترافیک، عرضه بهتر خدمات، توزیع عادلانه‌تر امکانات، کاهش آلودگی محیط زیست، افزایش اشتغال و بهبود مدیریت پایدار شهری را به دنبال دارد.

وی شهرداری الکترونیک را انقلابی در زمینه مدیریت شهری دانست و در ادامه با تأکید بر اجرای پروژه‌های نیمه تمام شهری افزود: طرح‌های بزرگ و زمان‌بر شهری با اعتبارات پیش‌بینی شده باید به گونه‌ای خاتمه یابد که در طول عمر مفید آن قابل بهره‌برداری اصولی باشد.

گردان ادامه داد: انتظار می‌رود در این طرح‌ها مراحل مختلف مطالعاتی با محوریت فنی، اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی طبق ضوابط و استانداردهای رسمی انجام و عملیات اجرایی آن طبق مشخصات فنی و در مدت زمان معین، مشخص شود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان با اعلام اینکه ۸۸ درصد مصوبات شورا در کمیته انطباق تصویب شده است، گفت: ایجاد سامانه مکانیزه، ساماندهی ملاقات‌های عمومی و… از جمله عملکرد‌های این دوره شورا است.

گردان: پروژه موزه میدان امام (ره) همدان یکی از اولویت‌های بودجه ۹۹ است

گردان در خصوص برخی پروژه‌های نیمه تمام با بیان اینکه تحریم و گرانی کالاهای وارداتی یکی از دلایل طولانی شدن برخی پروژه‌ها است، ابراز کرد: سقف سوم پارکینگ آقا‌جانی بیک زده شده و پروژه موزه میدان امام(ره) همدان یکی از اولویت‌های بودجه ۹۹ است.

وی در مورد طولانی شدن برخی پروژه‌ها مانند پل شهید همدانی و… در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر نظارت بر عملکرد شهردار افزود: شهردار همدان در جلسه‌های صحن شورا حاضر شده و پاسخ گوی سؤالات است و بارها گفتیم که برخی سمت‌های سازمانی که به بعضی مدیران داده شده است، عملکرد ضعیف دارند و در انتخاب آنها بهتر است تجدید نظر کنند.

گردان در مورد پیوست پارک ۲۴۰ هکتاری اکباتان نیز گفت: این طرح ارائه شده است و در صورت نیاز و لزوم پیوست‌های زیست محیطی آن به طور حتم در نظر گرفته می‌شود.

وی در مورد میدان میوه و تره بار جدید شهر همدان نیز افزود: به دنبال حل مشکلات آن هستیم و معارض‌ها حل و فصل شده و تمام زمین یکی شده است.

گردان همچنین با تأکید بر اینکه امروزه بخش عمده سرمایه هر کشور به‌ویژه کشورهای در حال توسعه به پروژه‌های عمرانی و زیربنایی آن اختصاص دارد، عنوان کرد: با توجه به اینکه رویکردهای نوین توسعه شهری امروز به کیفیت فضایی و انسان‌محور پروژه‌های شهری و ترافیکی توجه بیشتری دارد، شهرداری همدان هم در ایجاد پیاده‌راه مرکز شهر چنین دیدگاهی را دنبال می‌کند.

گردان: همت شورا برای حفظ حقوق شهروندان همدانی

وی همچنین با تأکید بر پیگیری جدی امور شورا در راستای حفظ حقوق شهروندان همدانی، گفت: تلاش بر این است تا بتوانیم بی‌عیب و نقص و با در نظر گرفتن تمام شاخص‌های کارشناسی، مشکلات شهر و شهروندان برطرف شود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان ایجاد درآمدهای پایدار و تلاش برای کسب درآمدهای کوششی با استفاده حداکثری از ظرفیت‌های قانونی، توجه ویژه به بازآفرینی محلات و توانمندسازی مناطق محروم شهر همدان و توزیع عادلانه منابع در تمام مناطق، اهتمام ویژه به ساماندهی ورودی‌های شهر، توجه ویژه به مسائل فرهنگی و در نظر گرفتن رویکرد انسان‌محور در اجرای پروژه‌های شهری و الزام به تهیه پیوست‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی در اجرای طرح‌های شهرداری را از دیگر سیاست‌های کلی شورای اسلامی شهر همدان در سال ۱۳۹۸ برشمرد.

گردان با بیان اینکه شورای اسلامی شهر به‌ویژه در حوزه‌های ‍‌تخصصی با هدف حمایت از سرمایه‌گذاران و امور سرمایه‌گذاری و نیز شناسایی و فراهم کردن بسترهای سرمایه‌گذاری و گردشگری در راستای ایجاد درآمد پایدار برای حوزه مدیریت‌شهری، پیش می‌رود عنوان کرد: شورای اسلامی شهر در حال رایزنی با سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف به‌ویژه حوزه گردشگری در شهر همدان است.

گردان: نقش مؤثر مدیریت‌شهری در توسعه پایدار فرهنگی و اجتماعی

رئیس شورای اسلامی شهر همدان با تأکید بر اینکه مدیریت‌شهری، ابزاری برای توسعه پایدار فرهنگی و اجتماعی است؛ گفت: گسترش فعالیت و کارکرد فرهنگی مدیریت‌شهری با هدف آگاه‌سازی عمومی، افزایش فرهنگ شهرنشینی، گسترش روحیه شهروندمداری از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر است؛ زیرا مدیریت‌‌شهری در فرآیند تحول و توسعه شهری نه فقط در ابعاد اقتصادی و عمرانی شهر، بلکه با تغییر و تحولات پر شتاب اجتماعی و گسترش جمعیت شهرنشینی می‌بایست به بُعد فرهنگی و معنوی و زیباشناختی آن نیز توجه ویژه‌ای مبذول دارند.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان مجموع آرای تأیید شده در شورا را طی سال گذشته ۲۶۷ مورد اعلام و اظهار کرد: ۸۸ درصد مصوبات در کمیته انطباق تصویب شده که ۱۲ درصد مصوبات شورا مغایر با قانون و یا خارج از اختیارات است.

بادامی نجات: از عملکرد شهرداری رضایت دارم

در ادامه نیز نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه شورای پنجم اقدامات جاری، خدمات شهری و عمرانی و کارهای فرهنگی را سعی کرده به بهترین نحو انجام دهد، گفت: شفافیت، شهر هوشمند، راه‌اندازی فرهنگسرای کسب و ‌کار، شورای اجتماعی محلات، مناسب سازی شهر و انسان محوری شدن آن، ساماندهی پیاده‌روها، آسفالت محله ها، اجرای طرح‌های شهاب و سما و بهنام، توسعه متوازن شهری، بازگشایی معابر، ایجاد چندین پارک‌ محله‌ای، زمین ورزشی، و…‌ از جمله اقدامات شورای پنجم است.

حمید بادامی‌نجات در پاسخ این سؤال که آیا از عملکرد شهرداری رضایت دارید، اظهار کرد: بله رضایت دارم چراکه وقتی عملکرد شهرداری همدان را با شهرهای کلانی که بودجه‌های هنگفت دارند مقایسه می‌کنم با این شرایط اقتصادی و بحرانی عملکرد مطلوبی را برای آن می‌بینم، هر چند ایراداتی وجود دارد اما به دنبال اصلاح این ایرادات هستیم.

وی ادامه داد: مجموعه مدیریت شهری تلاش می‌کند رضایت شهروندان را جلب کند و ایجاد ۱۸ زمین ورزشی در محلات، ایجاد چمن مصنوعی، فعال کردن ورزش محلات، ایجاد پارک محله‌ای و… از نمونه اقدامات است.

مولوی: تأثیرگذاری مرکز مطالعات شورا بر طرح‌های شهری

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان هم در ادامه به تأثیر گذاری این مرکز در اجرای پروژه‌های شهری اشاره و اظهار کرد: این تأثیرگذاری به گونه‌ای بود که از ساخت و ساز ساختمان‌های بلند و پروژه‌های چندین طبقه در بلوار ارم و بعثت جلوگیری شد.

ابراهیم مولوی در مورد پروژه میدان میوه و تره‌بار همدان نیز افزود: ۱۷۵ میلیارد تومان قرارداد با مجموعه تعاون ارتش منعقد شد که بخشی عملیاتی شده است که اگر پیمانکار به وظایف خود عمل کند قسمت نخست آن طی چند ماه بهره برداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پل سردار همدانی به دلیل گرانی و تحریم طولانی شده است، گفت: اکنون بخش عمده‌ای از پل در حال تکمیل است که در شرایطی که کرونا نباشد طی سه، چهار ماه قسمتی از آن بهره‌برداری می‌شود.

وی به ۱۰۰ هزار تن آسفالت‌ریزی در شهر اشاره و بیان کرد: ساماندهی چمن‌های همدان یا همان محله‌های قدیمی، بازگشایی معابر شهری همچون آیت‌ا… طالقانی، سعیدیه، اعتمادیه شرقی، بلوار شهید فهمیده، آرام سازی بلوار ارم، جمع آوری آب‌های سطحی میدان رسالت با ۱۶ میلیارد تومان هزینه، کارهایی است که توسط مدیریت شهری انجام شد.

سلماسی: ایجاد اتاق مادر و کودک در مناطق شهر

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان هم رقم بودجه سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری را ۱۶ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: دو میلیارد تومان برای چهار منطقه شهری همدان درنظر گرفته شده است و هزینه‌هایی در راستای ورزش شهروندی، شورای اجتماعی محلات و آموزش شهروندی صورت می‌گیرد.

رضوان سلماسی به اجرای طرح شهر دوستدار کودک اشاره و بیان کرد: چهار اتاق مادر کودک در چهار منطقه ایجاد شده است.

وی به برون سپاری فرهنگسراها اشاره و اظهار کرد: می‌توان از ظرفیت تشکل‌های مردمی در این طرح استفاده کرد و فرهنگ‌سرای عین القضات به مرکز فرهنگی، اجتماعی، گردشگری مبدل شود و مدرسه آموزش شهروندی در آن راه‌اندازی شود.

سلماسی به افزایش زمین‌های ورزشی در ۱۸ محله نیز اشاره و بیان کرد: درصورت برگزاری مسابقات ورزشی ۳۲ زمین ورزشی تکمیل و تجهیز شده داریم که می‌توان در آن مسابقات را برگزار کرد.

 

 

 

 

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *