فرهنگ‌سازی، راهکار حفظ اموال عمومی در شهر

فرهنگ‌سازی، راهکار حفظ اموال عمومی در شهر

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان  با اشاره به وسعت کار شهرداری‌ها و غفلت از برخی امور در برخی موارد، اظهار کرد: این غفلت‌ها موجب عدم دستیابی به مطلوب می‌شود.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، علی اکبر نظری در جلسه کمیسیون خدمات شهری، زیست محیطی و بهداشت شورای شهر به آغاز فصل زمستان و فروکش کردن برخی اقدامات از جمله رسیدگی به فضای سبز، آبیاری‌ها و عدم جنب و جوش مردم اشاره کرد و گفت: با توجه به این موارد در فصل زمستان باید به برخی بازسازی‌ها در شهر بپردازیم.
وی در بخش دیگر سخنانش با اشاره به بحث بزه‌های اجتماعی بیان کرد: متأسفانه بزه‌‌های اجتماعی چند برابر شده که عامل برخی از آنها دوری از سنت‌ها بوده، اما هنر آن است که از مدرنیته بهره ببریم.
نظری کاهش روشنایی پارک‌ها را یکی از عوامل بزه‌های اجتماعی و ایجاد ناهنجاری‌ها برشمرد و افزود: روشنایی یکی از شاخص‌های مهم زیبایی پارک‌ها بوده و این امر باید مورد توجه قرار گرفته و در فصل زمستان بازسازی در این زمینه صورت گیرد.
وی با اشاره به تخریب تاسیسات شهری تصریح کرد: معتقدم برخی از مردم شناختی نسبت به امکانات و اموال عمومی به ویژه پارک‌ها و پل‌های عابر پیاده و لزوم حفظ و نگهداری آنها به عنوان بخشی از اموال عمومی و بیت‌المال نداشته و به آنها خسارت می‌زنند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: حفظ و نگهداری تأسیسات شهری به عنوان بیت‌المال نیازمند فرهنگ‌سازی است و شهرداری از طریق فضای مجازی، رسانه‌ها و فضای حقیقی به منظور تحقق این مهم تلاش کند.
نظری استفاده از ظرفیت همیاران محلات در حفظ و حراست اموال عمومی را مؤثر دانست.
وی با تأکید بر استفاده از انرژی‌های پاک در حوزه شهری، یادآور شد: می‌توان از وزش بادهای موسمی در همدان در تولید انرژی‌های پاک بهره گرفت.

* لزوم تشکیل گشت‌های شبانه روزی برای حفظ و نگهداری اموال عمومی شهر

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: تشکیل گشت‌های شبانه روزی از نیروهای موجود در شهرداری و سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری را برای حفظ و نگهداری تاسیسات شهری پیشنهاد می‌کنیم.
نظری همچنین پیشنهاد استفاده از نیروهای بسیجی را به منظور گشت‌زنی شبانه در محلات با هدف حفظ تاسیسات شهری به عنوان اموال عمومی ارائه کرد و گفت: در صورت انعقاد تفاهم‌نامه با بسیج امکان استفاده از ظرفیت بسیج در این راستا امکان‌پذیر است.
وی هماهنگی سازمان سیما و منظر شهرداری با نیروی انتظامی را به منظور برقراری امنیت و حفظ تاسیسات شهری لازم دانست و بیان کرد: برخی پارک‌ها محل اتراق توزیع کنندگان مواد مخدر شده است و متأسفانه نیروی انتظامی به وظیفه ذاتی خود در این خصوص رسیدگی نمی‌کند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان افزود: استفاده از کارشناسان امور اجتماعی در پارک‌ها به منظور آگاهی‌بخشی به مردم و به ویژه جوانان در کاهش بزه‌های اجتماعی و ناهنجاری‌ها مؤثر است.
نظری با بیان اینکه نمازخانه‌های موجود در برخی پارک‌ها گاه تعطیل است، تصریح کرد: باید از نمازخانه‌های موجود در پارک‌ها برای اجرای برنامه‌هایی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی بهره گرفت و شهرداری با نظارت قوی، مسؤولان مناطق را به منظور بهره‌مندی از این پارک‌ها فعال کند.
وی در خصوص نمادها، یادمان‌ها و مجسمه‌های نصب شده در شهر نیز یادآور شد: باید وجهه‌های تاریخی، فرهنگی و سیاسی در یادمان‌ها و مجسمه‌ها دیده شده و دیدگاه‌های مردمی نیز در این خصوص مد نظر قرار گیرد تا تنش‌های شهری کاهش یافته و بهره‌وری افزایش یابد.

* حیدری: خودکفایی در تأمین گل و گیاه مورد نیاز در اولویت باشد

رئیس کمیسیون فنی، عمرانی، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر همدان هم با بیان اینکه معضلات پارک‌ها با یک و یا دو جلسه قابل بیان و چاره‌اندیشی نیست، اظهار کرد: برخی پارک‌ها در برخی مناطق اجرا شده و اکنون سایر تمهیدات برای اداره آنها فراهم نیست.
مهدی حیدری به آسیب و سرقت بسیاری از زمین‌های چمن مصنوعی در برخی از نقاط شهر اشاره کرد و گفت: نیاز به حراست و مراقبت از تاسیسات و امکانات شهری است اما توان به کارگیری نگهبان برای هر پارک وجود نداشته و یک ابر هزینه غیرقابل پرداخت برای شهرداری ایجاد می‌کند.
وی بیان کرد: برخی اقدامات همچون کاهش روشنایی پارک‌ها، اتفاقات منجر به ضرر و زیان به شهرداری و مردم شده است.
حیدری با بیان اینکه با کاهش روشنایی پارک‌ها شاهد حضور معتادان در این اماکن هستیم، افزود: اداره پارک‌ها با نور زیاد نیز منجر به افزایش هزینه‌های روشنایی شده و باید برای اینگونه موضوعات چاره‌اندیشی شود.
وی با تأکید بر اینکه مدیریت شهری در راستای توزیع متوازن امکانات و گسترش فضای سبز در مناطق مختلف طرح‌هایی همچون احداث پارک‌ها را اجرا کرده است، تصریح کرد: سایر تمهیدات لازم برای حفظ این اماکن که در دست شهرداری نیست اکنون موجب آسیب به اموال عمومی شده است.
رئیس کمیسیون فنی، عمرانی، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: موضوع آب به عنوان یک چالش در بحث امنیت ملی ایجاد شده و در صورت ادامه روند کنونی در مدیریت فضای سبز شهر همدان، حدود ۱۰ تا ۲۰ سال آینده با چالش مواجه خواهیم بود که باید در حوزه آبیاری فضای سبز و تأمین آب این بخش چاره‌اندیشی کنیم.
حیدری با تأکید بر اینکه باید در زمینه فضای سبز اقدامات مؤثر موجب زبانزد شدن همدان در این حوزه شود، خاطرنشان کرد: البته اکنون نیز همدان در این خصوص زبانزد است اما باید برای آینده با اقداماتی همچون تغییر الگوی کاشت و آبیاری، الگوی اداره فضای سبز در کشور باشیم.
وی با بیان اینکه وظیفه ما فقط اداره امور یومیه شهرداری نیست، یادآور شد: حفظ و نگهداری شهر برای آیندگان وظیفه ما است.
رئیس کمیسیون فنی، عمرانی، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: یکی از نمادهای تلقی تبعیض شهری، کاشت گونه‌های گیاهی متنوع در برخی نقاط شهر و عدم کاشت گونه گیاهی در منطقه دیگر است که البته اطمینان داریم اینگونه نبوده و باید اقدامات به چشم مردم و شهروندان بیاید.
حیدری با بیان اینکه در طول سال رقم بالایی در حدود ۲۰ میلیارد تومان، گل و گیاه توسط شهرداری خریداری می‌شود، گفت: خودکفایی شهرداری در این خصوص اتفاق بسیاری خوبی خواهد بود که موجب ایجاد اشتغال و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

* بادامی‌نجات: کاهش روشنایی معابر و پارک‌ها اعتراض مردم را به دنبال دارد

حمید بادامی‌نجات عضو شورای اسلامی شهر همدان هم در کمیسیون خدمات شهری با اشاره به موضوع روشنایی معابر و پارک‌ها، اظهار کرد: بخشی از انرژی تولید شده در مسیر انتقال از نیروگاه تا پست‌های برق هدر رفت داریم و شرکت‌های توزیع و انتقال بهتر است به جای تاریک کردن شهر و خاموشی معابر به فکر اصلاح خطوط و صرفه‌جویی در سایر قسمت‌ها و افزایش ظرفیت باشند.
وی بیان کرد: میزان برق مصرفی در معابر شهری و پارک‌ها مگر چه میزان و چند درصد است که مردم مجبورند این تاریکی‌ها در شهر را تحمل کنند.
بادامی‌نجات در خصوص لزوم حفظ و نگهداری امکانات و تاسیسات شهری نیز بیان کرد: استقرار نگهبان و یا کیوسک یا گشت شبانه به منظور حفظ امکانات شهری در پارک‌های فاقد نگهبان ضروری است.

* خانجانی: تخریب تاسیسات شهری به نسبت وسایل موجود به ندرت است

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری همدان هم با بیان اینکه روشنایی پارک‌ها بر اساس مهندسی نور انجام شده است، یاد آورشد: این مهم با استفاده از یک کارشناس متخصص در این حوزه و بر اساس نیازسنجی پارک‌ها انجام می‌شد.
حسین خانجانی شیوع کرونا و مشکلات برق را دو مورد تأثیرگذار در کاهش روشنایی پارک‌ها برشمرد و افزود: از ابتدای امسال و با توجه به خاموشی پارک‌ها و اتخاذ تصمیمات بالادستی، شاهد بروز ناهنجاری‌های اجتماعی در پارک‌ها و نگرانی‌ها و اعتراضات مردمی در این خصوص بوده‌ایم.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری همدان تصریح کرد: در صورت رفع مشکل کرونا و برق، در بحث روشنایی پارک‌ها مشکلی نداریم و پیمانکاران نیز در خصوص نگهداری این اماکن فعال هستند.
خانجانی با بیان اینکه تخریب تاسیسات شهری به نسبت وسایل موجود به ندرت و کمتر از نیم درصد است، ادامه داد: غالباً سرقت توسط سارقان حرفه‌ای را شاهد هستیم.
وی خاموشی پارک‌ها را دلیل اکثر سرقت‌ها برشمرد و خاطرنشان کرد: برخی پارک‌های منطقه‌ای دارای نگهبان بوده و از ۱۴۰ پارک بنام شهر کمتر از ۲۰ پارک دارای نگهبان هستند.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری همدان یادآور شد: پیش‌بینی به کارگیری گشت سیار برای پارک‌های فاقد نگهبان را در سال داشته‌ایم و استفاده از همیاران محلات نیز به منظور مراقبت از تأسیسات پارک‌ها پیشنهاد خوبی است.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری همدان بیان کرد: در حوزه انرژی‌های پاک نیز شهرداری چند سال پیش به این موضوع ورود کرده اما هزینه آن سنگین بوده و به سمت استفاده از پروژکتورهای جدید کم مصرف ۱۵ تا ۲۰ وات رفته‌ایم.
خانجانی معضل آب را در سال جاری جدی دانست و افزود: اکنون نیز سه ماه از فصل آبی سپری شده و کمتر از ۲۰ درصد بارش داشته‌ایم و سال آینده نیز ۱۰۰ درصد درگیر بحران آب در حوزه فضای سبز هستیم.
وی در ادامه با اشاره به موضوع نیروی انسانی در این بخش تصریح کرد: تا سال ۱۳۹۸ در خصوص نیروی انسانی در حوزه فضای سبز با توجه به حجمی بودن، مشکل حقوق و بیمه مطرح بود که اکنون با مد نظر قرار دادن قانون کار این مشکلات حل شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *