هدف از ایجاد شهرداری نواحی باز کردن گره‌های کور در مدیریت شهری است

هدف از ایجاد شهرداری نواحی باز کردن گره‌های کور در مدیریت شهری است

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه هدف از ایجاد شهرداری نواحی باز کردن گره های کور در شهرداری است، گفت: تسهیل و خدمات رسانی به مردم و حذف روشهای پیچیده در سطح شهر از دیگر اهداف ناحیه محوری است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ علی اکبر نظری در جلسه کمیسیون خدمات شهری، زیست محیطی و بهداشت شورا که پیگیری طرح ناحیه محوری در شهرداری کار مجموعه مدیریت کنترل و نظارت پیشگیری را مهم دانست و اظهار کرد: باید قبل از مقوله ساخت و سازهای غیر مجاز به منظور سهولت کار این امر را مدیریت کنیم.
وی با بیان اینکه در بحث پیشگیری نمی خواهیم وارد عرصه درباره شویم و معیار ما قوانین است گفت: با تدبیر لازم باید از شکل گیری تخلفات ساخت و ساز غیر مجاز و درگیری ها جلوگیری شود.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد مبنای نظام اسلامی کرامت انسانی بوده و اساس هر مجموعه نیز باید کرامت انسانی باشد؛ مجموعه نواحی و پیشگیری و کنترل نظارت شهرداری باید محوریت انسان را در نظر داشته باشند که به دنبال آن کرامت نیز خواهد بود.
نظری با بیان این که در نظر داریم نواحی شهرداری را وارد عرصه دیگری کنیم، افزود: شهرداری باید نواحی را به عنوان خط مقدم خدمت رسانی به مردم تقویت کند شهردار می‌خواهیم به این مهم دقت داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه بر اساس طرح ناحیه محوری بسیاری از کارهای شهری از ستاد و مناطق منفک و به نواحی واگذار خواهد شد، تصریح کرد: باید نواحی را به صورت دقیق بلوک بندی کرده و از آنها کار بخواهیم که در این صورت کار کنترل نظارت نیز در سطح شهر راحت‌تر می‌شود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: یکی از پایه های کرامت انسانی عدالت بوده که می‌توانیم به وسیله نواحی عدالت محوری را پرورش دهیم نواحی باید توانمندی خود را بروز داده و به جامعه تسری دهند.
وی با بیان اینکه همیاران محلات نیز باید در تحقق طرح ناحیه محوری به کمک نواحی بیایند، خاطرنشان کرد: در این صورت ضرورت ها را بهتر می توان دید؛ نواحی سپر بلای شهرداری ها هستند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان یادآور شد: یکی از کارهای مجموعه کنترل نظارت در سطح شهر هماهنگی بین نواحی و خودشان بوده و هماهنگی مدیریتی باید ایجاد شود که نیاز به اطلاعات دقیق از نواحی است.
نظریه با بیان اینکه باید هماهنگی بین سازمانها و نهادهای دولتی، مسکن و شهرسازی، جهاد سازندگی و دستگاه‌های خدمات‌رسان باشد، اظهار کرد: در این صورت مدیریت هماهنگ شده در سطح شهر ایجاد شده و از بروز کارهای خلاف قانون جلوگیری می‌کند که شهرداری ناحیه و مجموعه کنترل نظارت می‌توانند این مهم را انجام دهند.
وی با تاکید بر اینکه باید بسیاری از امور کنترل نظارت به نواحی واگذار شود، گفت: شهرداری ستاد باید دغدغه برنامه و آوردن بودجه را داشت ارشاد و کار اجرایی بر عهده نواحی است.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد امید است امسال سال خوبی برای نواحی شود و با گذر از این مرحله ابتدایی به مرحله بعدی ورود کند و نواحی را از وضعیت کنونی نجات دهیم.

* مسگریان: نواحی بازوان اصلی مناطق شهرداری هستند

رییس شورای اسلامی شهر همدان نیز اظهار کرد: نواحی بازوان اصلی مناطق شهرداری هستند و باید تقویت و حمایت شوند.
محمود مسگریان با بیان اینکه باید بودجه موردنظر در حد امکان در اختیار نهاد نواحی گذاشته شود، گفت: بحث عمده در نواحی نظارت بر ساخت و سازها و فعالیت‌هایی است که باید شهرداری انجام دهد.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: با توجه به نگاه شورا در تقویت نواحی امید می رود نواحی بتوانند وظایف خود را به درستی انجام دهند.

* حیدری: ارائه خدمات مویرگی توسط نواحی امکان‌پذیر است

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: نواحی از سال ۹۲ تاکنون در شهرداری نقش‌های متفاوتی داشته و به نسبت بضاعت در اختیار بیشتر موثر بوده‌اند.
مهدی حیدری با بیان اینکه بسیاری از انتصابات در شهرداری نتیجه کادرسازی در نواحی بوده است گفت: شاید یکی از اهداف از تشکیل نواحی کادرسازی و تربیت مدیران بوده است.
وی بیان کرد: به وسیله نواحی می شود خدمات را به صورت مویرگی ارائه کرد؛ در سراسر دنیا و شهرهای پیشرفته کشور نواحی مشغول ارائه خدمات به صورت مویرگی هستند.
حیدری با بیان اینکه در نواحی شهرداری تهران صدور پروانه، ارائه خدمات فنی و شهری و حتی مباحث درآمدی نیز انجام می‌شود، افزود: در چند سال آینده دوران گذار طی خواهد شد و نواحی ما نیز به این جایگاه خواهند رسید.
وی با تاکید بر اینکه بهتر است مردم در نواحی ۱۲ گانه خدمات را دریافت کنند، تصریح کرد: طرح مصوب با موضوع ناحیه محوری خوب بوده و باید پیگیری برای افزایش اختیارات توانمندی در سطح نواحی انجام شود اما مسئولان نواحی نیز پای کار بوده و نتیجه اجرای طرح برای شهروندان ملموس و برای مدیریت شهری مایه مباهات شود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *