دولت ملزم به تخصیص کمک‌های قانونی به مدیریت شهری است

این پست رو به اشتراک بگذارید

دولت ملزم به تخصیص کمک‌های قانونی به مدیریت شهری است

رییس کمیسیون خدمات شهری، زیست محیطی و بهداشت شورای اسلامی شهر بر لزوم تخصیص کمک‌های دولتی به مجموعه مدیریت شهری تأکید کرد و خواستار پیگیری مدیران شهرداری در این زمینه شد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ علی اکبر نظری در جلسه کمیسیون خدمات شهری، زیست محیطی و بهداشت شورای اسلامی شهر گفت: بر اساس قوانین و مقررات موجود، برخی از موضوعات و مسائل حوزه مدیریت شهری نیازمند کمک‎های دولتی است که نیازمند پیگیری و تعیین تکلیف است.
وی افزود: کمک‌های دولتی در راستای افزایش سطح کمی و کیفی خدمات رسانی به مردم است، از این رو باید این موضوع به صورت جدی در دستور کار مدیران شهرداری و پیگیری از وزارت کشور، سازمان همیاری‌های شهرداری‌ها و سایر ارگان‌های مرتبط قرار گیرد.
نظری افزود: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی یکی از سازمان‌های مهم خدمات رسان به مردم است که باید موضوعات و مسایل مرتبط با این سازمان به صورت ریشه‌ای حل و فصل شود چرا که حساسیت کار در این حوزه بالا است و باید به صورت جدی پیگیری شود.
رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان در همین رابطه بیان کرد: معیشت کارکنان به ویژه نیروهای عملیاتی در سازمان آتش نشانی باید مورد توجه قرار گیرد تا آتش نشانان با اطمینان خاطر بیشتری در عملیات حضور پیدا کنند.


* حیدری: نقایص ایمنی برج زاگرس قابل اغماض نیست

عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز در ادامه این جلسه با تأکید بر اینکه رعایت موارد ایمنی و الزامات امدادرسانی پیشگیری از بروز حوادث یکی از نکات مهم و ملزومات اصلی در اجرای پروژه‌ها است، گفت: در اجرای پروژه‌ها و ساخت و سازها باید الزامات ایمنی در ابتدای امر مورد توجه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی قرار گیرد.
مهدی حیدری افزود: با وجود تأکیدات قانونی متأسفانه در برخی از پروژه‌ها نظیر برج زاگرس، به دلیل عدم رعایت موارد ایمنی شاهد مشکلات جدی در بحث آتش نشانی هستیم که بدون اغراق احتمال بروز حادثه ناگواری همچون پلاسکو تهران در این برج دور از ذهن نیست که باید نواقص و مشکلات غیرقابل اغماض موجود بر اساس الزامات قانونی و ایمنی مرتفع شود.
رییس کمیسیون فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان گفت: سازمان آتش نشانی در بحث تأییدیه ایمنی ساخت و سازهای عمومی و خصوصی به هیچ عنوان تأثیر فشارها قرار نگیرد، چراکه امنیت شهروندان اولویت اصلی این سازمان است و اگر خدایی نکرده این موضوع دچار خدشه و آسیب شود، بروز فاجعه‌های ناگوار در شهر افزایش پیدا می‌کند، لذا باید بر اساس تأکیدات قانون با همگان به یک نحو رفتار شود.

* پورسینا: عدم تأییدیه ایمنی در “برج زاگرس” به دلیل ایرادات و نواقص ایمنی

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری همدان نیز در ابتدای این جلسه ضمن ارائه گزارش ۹ ماهه فعالیت‌های سازمان، گفت: برخی تجهیزات این سازمان فرسوده هستند که متأسفانه در تأمین منابع مالی برای خرید و نوسازی این تجهیزات با چالش مواجه هستیم.
سید صادق پورسینا افزود: با وجود تمامی مشکلات خوشبختانه توانستیم با پیگیری دو ردیف، خودروی هیوندای ۶ تُنی خریداری کنیم و بخشی از مشکلات موجود را مرتفع سازیم.
وی با بیان اینکه معیشت کارکنان از اولویت‌های سازمان است و خوشبختانه در این حوزه اقدامات خوبی طی سال‌های اخیر صورت گرفته است، ادامه داد: جذب نیروهای جوان و با انگیزه در این سازمان ضروری است و طبق استانداردها نیازمند یکصد آتش‌نشان در شهر همدان هستیم که با توجه به بازنشستگی نیروها باید به مرور جذب شوند.
پورسینا افزود: در انتخاب مدیران سازمان چارچوب کلی تعریف شده که اصل بر شایسته سالاری، تخصص، تجربه و حرفه‌ای بودن افراد است.
وی تصریح کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته در سال ۸۳ واحد پیشگیری در سازمان آتش نشانی همدان بنیان گذاری شد که با توجه به اهمیت این واحد، خوشبختانه آثار و نتایج مثبتی را در این راستا شاهد هستیم.
رییس سازمان آتش نشانی با تأکید بر اینکه در بحث ایمنی پروژه‌ها و مراکز عمومی و خصوصی بر اساس قانون و بدون مماشات با افراد رفتار می‌شود، افزود: در خصوص مجتمع تجاری اداری برج زاگرس ساختمان مذکور ایرادات و نواقص ایمنی وجود دارد که باعث شده وضعیت موجود مغایر با ایمنی باشد و تاکنون برای این پروژه تأییدیه ایمنی صادر نشده است!
پورسینا بیان کرد: در همین رابطه به منظور حصول اطمینان در خصوص چگونگی و نحوه رفتار اداری نسبت به ایرادات مطروحه در چند مرحله استعلام از دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان و سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به عمل آمده است که کلیه مکاتبات موجود است.
وی در ادامه به بیان مهمترین و عمده‌ترین مشکلات این برج اشاره کرد و گفت: طولانی شدن روند اخذ پایان کار و تغییر ضوابط و قوانین ایمنی، عدم وجود راه خروج دوم در طبقه همکف الی چهارم، تغییر کاربری در طبقات زیرزمین منفی یک الی منفی دو از پارکینگ به تجاری بدون در نظر گرفتن راه خروج دوربندی شده و راه خروج دوم، حذف زیرزمین منفی سه و اضافه کردن یک طبقه به بنا (طبقه پانزدهم)، عدم اجرای آبفشان در کل بنا و عدم اجرای سیستم اعلام حریق آدرس پذیر در کل بنا از جمله مشکلات این برج است.
وی یادآور شد: تمامی موارد و مشکلات موجود در برج زاگرس از طریق حوزه حقوقی شهرداری برای دادستان همدان نیز ارسال خواهد شد.
گفتنی است در پایان این جلسه از سعید چراغی یکی از کارکنان سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی به دلیل تهیه و نشر کتاب با عنوان ” تدابیر آتش نشانی ” در حوزه بافت‌های فرسوده شهری از منظر مدیریت شهری تقدیر به عمل آمد.

 

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *