پخت ماشینی نان‌های سنتی، نان مردم را آجر کرده است

پخت ماشینی نان‌های سنتی، نان مردم را آجر کرده است

مسؤولان در غفلت، فعالان مدنی در سکوت

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان گفت: نان بی کیفیت، سلامت مردم را تهدید می‌کند و پخت ماشینی نان‌های سنتی نان مردم را آجر کرده است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، ، حجت الاسلام ناصر صفری افلاکی در جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و گردشگری شورای اسلامی شهر، افزود: متأسفانه طی دو دهه اخیر و با گسترش پخت ماشینی همواره شاهد اُفت کیفیت نان در شهر همدان هستیم.

وی در این خصوص اضافه کرد: مسؤولان در خواب غفلت بوده و هیچ نهادی پاسخ‌گوی نان بی‌کیفیت نیست و فعالان مدنی نیز در سکوت مرگبار به سر می‌برند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به تغییر روش پخت نان در سال‌های اخیر اظهار کرد: پخت نان‌های سنتی به روش ماشینی موجب کاهش کیفیت و استاندارد در نان‌های سنگک و بربری شده است که این موضوع علاوه بر نارضایتی عمومی، تهدیدی جدی برای سلامتی مردم بوده و قطعاً بروز بیماری‌های گوارشی را به دنبال دارد علاوه بر اینکه موجب دور ریز بیشتر نان می‌شود.

وی با بیان اینکه نان قوت غالب اکثر خانواده‌های ایرانی محسوب می‌شود، افزود: نان در هر وعده غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که این روزها بسیاری از خانواده‌ها در تهیه نان سالم و با کیفیت با مشکلات اساسی روبه‌رو شده‌اند.

صفری افلاکی با انتقاد از کیفیت پایین آرد عرضه شده، گفت: متأسفانه اقبال مردم به مصرف نان سفید نیز مزید بر علت شده، در حالی که حذف سبوس از گندم و تولید نان از آرد سفید یک اقدام غیر عقلانی، غیر شرعی و غیر علمی است و جداسازی سبوس از گندم و تولید نان با آرد سفید در بیشتر کشورهای توسعه یافته وجود ندارد.

وی اضافه کرد: علی‌رغم هشدار معاونت غذا و دارو و سازمان استاندارد هیچ اقدام مؤثری در شورای آرد و نان استان صورت نگرفته است که امیدوارم استاندار جدید یک جلسه جدی در این زمینه تشکیل دهد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *