دولت کیان شوراها را هدف قرار داده است

دولت کیان شوراها را هدف قرار داده است

نماینده استان همدان در شورای عالی استانها و نایب رئیس شورای شهر همدان ضمن انتقاد از تمرکزگرایی قوانین در وزارت کشور، گفت: دولت متاسفانه طی سال‌های گذشته با تمرکزگرایی در وزارت کشور اختیارات را از استان‌ها، شوراها و شهرداری‌ها گرفته است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، حمید بادامی‌نجات در گفتگو با خبرنگار ما، افزود: دولت در امر تمرکزگرایی با بخشنامه ها و دستورالعمل‌هایی که به استانداری و فرمانداری‌ها ارسال کرده در واقع کیان شوراها را هدف قرار داده که این امر اختیارات شوراها روز به روز کاهش می دهد.
بادامی نجات با بیان اینکه به دلیل منطقی نبودن بخشنانه‌ها؛ استانداران، فرمانداران و شهرداری‌ها دچار مشکل شده‌اند، اضافه کرد: این تمرکزگرایی و ابلاغ بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها، فیلتری شده که هیئت‌های تطبیق موظفند بخشنامه‌ها را ملاک عمل قرار دهند که بخش‌های زیادی از آنها با قانون مغایرت دارد و متاسفانه منجر به کاهش اختیار شوراها شده و این اقدام برای این است که شوراها نتوانند وظایف خود را به درستی انجام دهند .
نماینده استان همدان در شورای عالی استانها با اشاره به مشکلات اقتصادی کشورو متعاقب آن مشکلات شهرداری‌ها، اظهار کرد: دولت حقوق قانونی شهرداری‌ها را یا پرداخت نمی کند یا اگر پرداختی انجام می‌دهد به صورت غیرشفاف است و از جمله این اقدامات می توان به مباحث ارزش افزوده اشاره کرد که در واقع شهرداری‌های شهرها و دهیاری‌های روستاها اطلاعی از میزان حق واقعی خود ندارند.
بادامی‌نجات در خصوص لایحه درآمدهای ارزش افزوده، عنوان کرد: خوشبختانه این لایحه مصوب شد؛ اما صرف تصویب آن، مشکل را حل نمی‌کند.

بادامی‌نجات اضافه کرد: همچنین پرداخت‌های مربوط به جرایم راهنمایی رانندگی، حمل و نقل عمومی، نوسازی و بافت‌های فرسوده و نیز مباحث مربوط به مناطق بازآفرینی شهری بدرستی پرداخت نمی شود.

* حقوق شهرداری ها توسط دولت پرداخت نمی‌شود

به گفته بادامی نجات اقداماتی که دولت در مباحث ساخت مسکن انجام داده حقوق شهرداری را پرداخت نکرده و هنوز نتوانستند تکمیل کنند و به شهرداری‌ها تحویل دهند و در مجموع این اقداماتی که انجام شده و اقدامات مناسبی نبوده به بویژه که حقوق شهرداری ها توسط دولت پرداخت نمی‌شود.
وی با بیان اینکه اختیارات شهرداری‌ها محدود است اما نباید بیشتر از این محدود شود، یادآورشد: تمرکزگرایی در وزارت کشور که منجر به کاهش اختیارات شهرداری ها و دهیاری‌ها می شود به نفع دولت هم نیست.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.