طرح شرایط احراز مدیریت و سمت در شهرداری تدوین شود

طرح شرایط احراز مدیریت و سمت در شهرداری تدوین شود

رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: با توجه به اینکه پس از گذشت سال ها از تأسیس شهرداری ها، شرایط احراز مدیریت و سمت در شهرداری وجود ندارد، باید این مهم در قالب یک طرح به منظور بهره گیری از کارآیی، سوابق کاری، کادرسازی صحیح در شورای اسلامی شهر تهیه و به شهرداری ابلاغ شود.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، کامران گردان در شانزدهمین صحن شورا با تأکید بر اینکه باید سازوکار مشخص برای سمت‌ها و وزن‌دهی شاخص‌ها تعریف شود، اظهار کرد: با انجام این اقدامات از رانت و پارتی‌بازی جلوگیری می‌شود؛ از سوی دیگر در شهرداری باید ارزیابی مدیران همراه با نمره‌دهی وجود داشته باشد و روندی باشد که بتوان در پایان هر سال بیلان‌کاری مدیر همراه با در نظر گرفتن احساس مسؤولیت فردی و اجتماعی آنان، دیده شود.

وی با تأکید بر اینکه باید به مردم دلگرمی دهیم، زیرا کارهای بسیاری در شهر انجام شده است، بیان کرد: البته نواقصی نیز وجود دارد که در راستای بهبود وضعیت شهر باید به شهردار گوشزد کنیم؛ اما شهردار منتخب ماست و اکنون هم بحثی در خصوص طرح سؤال و استیضاح نیست.

گردان با بیان اینکه اعضای شورا منتخب مردم هستند و می‌توانند در مسائل مختلف نقد کنند، ادامه داد: با شهردار همفکری داشتیم؛ اما تصمیم نهایی با شهردار است که در نهایت مسؤولیت و بازخواست مسائل نیز برعهده وی است؛ در این بین شورا نیز وظیفه نظارتی خود را انجام می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه باید انتقادها در راستای سازندگی شهر باشد عنوان کرد: تاکنون شورای پنجم به این نتیجه نرسیده که سؤال و یا استیضاح شهردار مطرح شود؛ هرچند این مهم، اهرمی در دستان شوراست.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان با تأکید بر اینکه منتخبان و انتصابات آینده و گذشته در شهرداری چهره‌های جدیدی نیستند، انتظار می‌رود که با خبرسازی، شورا را وارد حاشیه نکنیم، یادآور شد: اهرم نظارتی شورا در جای خود و شهردار نیز طبق سیاست‌های تعریف شده، پیش می‌رود.

گردان معتقد است: انتظار می‌رفت که اشخاص بهتر و صالح‌تری، مدیریت شهر را برعهده بگیرند.

وی در ادامه با انتقاد بر پیگیری و چرایی عملیاتی نشدن برخی از مباحث شهری، بیان کرد: آغاز عملیات اجرایی سایت موزه میدان امام(ره)، تحویل ۸ اتوبوس از ۱۷ اتوبوس ناوگان حمل‌ونقل عمومی درون شهری، تدوین شیوه‌نامه میدان میوه و تره بار جدید، دور برگردان بلوار آیت‌الله نجفی، اجرای پروژه تقاطع غیرهمسطح سردار همدانی، تعیین‌تکلیف پروژه‌های رنگین‌کمان و عصر طلایی و… از جمله طرح‌های نیمه تمام شهر هستند و همه اینها رنج‌نامه‌ای است که مطرح کردن این موارد را به عنوان تذکر نمی‌گوییم، بلکه می‌خواهیم پیگیری شود.

گردان در پایان با اشاره به کمک شورا و شهرداری همدان به ستاد دیه استان، گفت: شورای اسلامی شهر و شهرداری همدان مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال در جشن گلریزان ستاد دیه استان همدان به منظور کمک به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد کمک کرد.

بادامی‌نجات: حمایت شورا از عملکرد شهرداری همدان

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان هم در ادامه با بیان اینکه باید در زمینه کارهای انجام شده در شهر به مردم دلگرمی بدهیم، عنوان کرد: شورای اسلامی شهر همدان از عملکرد مدیریت شهری حمایت می‌کند.

حمید بادامی‌نجات با تأکید بر اینکه در شورای پنجم پروژه‌های عمرانی بسیاری در شهر تعریف کردیم که شهرداری هم مجری مصوبات شوراست، ادامه داد: سال گذشته، ۸۰ درصد پروژه‌های پیش‌بینی شده به سرانجام رسید.

وی اظهار کرد: آنچه که از بازخورد عملکرد مدیریت در بدنه جامعه و شهروندان دریافت می‌شود، درصد رضایت بالایی را نشان می‌دهد؛ به طور مثال در حاشیه شهر، کارهای بسیار اثرگذاری انجام شده است.

بادامی نجات همچنین در خصوص الکترونیکی‌ شدن مدیریت شهری نیز گفت: شورا این امر را در اولویت قرار داده است و شهرداری بر همین اساس پیش می‌رود؛ هرچند روند این اقدام، کُند پیش می‌رود که مورد انتقاد قرار گرفته و انتظار می‌رود سریعتر اجرایی شود.

وی در خصوص پیشرفت پروژه‌های عمرانی به ویژه پل سردار همدانی، بیان کرد: این پل در آغاز به کار شورای پنجم، تنها ۱۰ درصد پیشرفت داشت که امروز به عنوان مطالبه مردمی در حال پیشرفت است.

بادامی نجات در ادامه با تأکید بر اینکه انتقاد، طرح سؤال و استیضاح شهردار جزو وظایف شوراست، بیان کرد: این موارد باید بر اساس واقعیت‌ها طرح شود؛ اینکه بگوییم کاری انجام نشده، توهین به خودمان است.

 

برنامه‌ای برای انتخابات امسال نداشته و ندارم

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان همچنین با شفاف سازی در زمینه شایعات اخیر انتخاباتی که به شهرداری بازمی‌گردد، گفت: ما به عنوان حافظ منافع و منابع مردم پیگیر این مباحث هستیم.

بادامی نجات با اشاره به گمانه‌زنی‌هایی در خصوص حضورش در انتخابات عنوان کرد: به نشستن بر روی صندلی شورا افتخار می‌کنم و قطعاً برنامه‌ای برای حضور در انتخابات امسال نداشته و ندارم، هرچند افراد و گروه‌های مختلفی با بنده در این خصوص جلسه گذاشته اند؛ اما بارها گفته‌ام رأی مردم را تا انتهای دوره پنجم شورا، حفظ می‌کنم.

 

گیاه‌شناس: استیضاح شهردار آخرین ابزار کنترل شهرداری است

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان نیز گفت: اعضای شورا در اظهار نظر طبق قانون اساسی، آزاد هستند.

جواد گیاه‌شناس با تأکید بر اینکه استیضاح شهردار آخرین ابزار کنترل شهرداری است، یادآور شد: آنچه صلاح کار است شهردار انجام می‌دهد؛ البته نقدپذیری در نظام مدیریت شهری باید تقویت شود.

وی معتقد است: مدیران شهرداری باید بر اساس تخصص در حوزه‌های مختلف به کار گرفته شوند.

 

عسگریان: رسانه‌ها، صحت و سقم انتقادات را بررسی کنند

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان نیز از خبرنگاران درخواست کرد به عنوان افرادی که مسائل را بین مردم و مسؤولان بازگو می‌کنند، به عنوان یک حَکم در زمینه بدنه مجموعه شهرداری ورود کنند و صحت و سقم اظهارنظرات و انتقادات اعضای شورا را بررسی کنند.

سید مسعود عسگریان با تأکید بر اینکه میزان رضایتمندی مردم ملاک است، افزود: از خبرنگاران انتظار می‌رود در خصوص موضوعات مختلف و صحبت‌های مدیران و اعضای شورا، تفسیر به رأی نداشته باشند و برداشت خود را مطرح نکنند؛ انتظار می‌رود به عنوان قلم مردم و اطلاع‌رسان، واقعیت‌های موجود این نهاد اطلاع‌رسانی شود تا نقاط قوت و ضعف آن تقویت و رفع شود.

وی اظهار کرد: ممکن است شهردار هم در برخی موارد تصمیماتی بگیرد که برخلاف مشورت شورا باشد؛ بنابراین اظهار نظرات اعلام شده دلیل بر مخالفت و موافقت نیست، بلکه بر اساس رأی مردم و خواسته آنهاست.

عسگریان با بیان اینکه اعضای شورا می‌توانند در خصوص مسائل مختلف اظهارنظر کنند، گفت: از زیرمجموعه شهرداری انتقاد داشتیم که در این زمینه شهردار باید توان گذاشته و سالم‌سازی کند؛ زیرا برخی افراد مسیر ناصوابی را طی می‌کنند.

 

نوراله‌زاده: در شهرداری شاخصی برای ارزیابی نداریم

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان نیز گفت: مطالبی که مدتی است در خصوص انتصاب‌ها عنوان می‌شود به دلیل نبود شاخص و ارزیابی‌ها در شهرداری است.

نرگس نوراله‌زاده با بیان اینکه در شهرداری شاخصی برای ارزیابی نداریم، ادامه داد: شاید افراد لایق بسیاری در جایگاه و مسؤولیت‌ها باشند؛ اما نمی‌توانیم اظهارنظری کنیم و تمام مباحث هم بر اساس تجربیات و داشته‌های موجود است.

وی با تأکید بر اینکه البته در مورد افراد شایسته شاید ما نیز شناخت دقیق و جامعی نداریم، افزود: بسیاری از صحبت‌ها در حواشی مطرح می‌شود که نه می‌توانیم نقض کنیم و نه می‌توانیم دفاع کنیم؛ زیرا نظام ارزیابی نداریم.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان با تأکید بر اینکه باید کار علمی و دقیق‌تری را پیش بگیریم، یادآور شد: کار بنیادی کردن سخت است، اما نهادسازی می‌کند؛ بنابراین برای سایر انتصاب‌ها، افراد را با شاخص معرفی کنید؛ شاید افراد شایسته‌ای در سازمان باشند که از دید شهردار دور باشند.

وی اعلام کرد: بهترین راهکار این است تا سنگ‌بنای مناسب با تعیین شاخص لحاظ شود؛ در این صورت نقطه قوت شهردار خواهد بود و شاهد روند شایسته سالاری در دستگاه هستیم.

روانبخش: ضرورت بهره‌گیری از سرمایه‌های اجتماعی شهرداری

رئیس کمیسیون حقوقی و رسیدگی به شکایات مردمی شورای شهر همدان نیز با تأکید بر ضرورت بهره‌گیری از سرمایه‌های اجتماعی شهرداری، گفت: نیروی انسانی هر مجموعه سرمایه‌های اجتماعی آن نهاد محسوب می‌شوند که گاهی کنار گذاشته می‌شوند افرادی همچون آقایان معصوم زاده یا سید مصطفی رسولی ؛چرا هیچ کاری از آنها درخواست نمی‌شود، در حالی که حقوق آنها از بیت‌المال پرداخت می‌شود.

مریم روانبخش با تأکید بر اینکه با ورود شهردار در هر مبحثی، گره کارها باز می‌شود، بیان کرد: زیرمجموعه و حوزه حقوقی و املاک شهرداری نمی‌خواهد در مباحثی همچون شیوه‌نامه میدان میوه و تره‌بار کار انجام شود.

 

رحیمی‌فر: سیاست‌های کلی در شورا تعریف شود

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان نیز گفت: در رابطه با به کارگیری نیروی انسانی و مدیران در شهرداری، وزارت کشور ضوابط خاص خود را در قالب چارچوب احراز صلاحیت‌ها دارد، بنابراین دست شهردار آنقدرها هم در انتصاب‌ها باز نیست و نمی‌تواند سلیقه‌ای عمل کند.

علی رحیمی‌فر ادامه داد: شورا می‌تواند در راستای بهبود وضعیت، سیاست‌های کلی تعریف کند که مغایر با قوانین و ضوابط بالادستی نباشد و به شهرداری ابلاغ کند.

وی خطاب به فعالان رسانه یادآور شد: انتظار می‌رود به عدالت و انصاف بنویسند و مطالب را به درستی به افکار عمومی برسانند.

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان همچنین اظهار کرد: برای ارزیابی‌های علمی و کارشناسی شده، باید معیارهای یکسان و شاخص‌های ثابت تعریف شود تا از اعمال مباحث سلیقه‌ای جلوگیری شود.

 

صوفی: اگر دلسوزیم، فضای آرام شهرداری را خراب نکنیم

شهردار همدان نیز با اشاره به انتقادات بر انتصابات اخیر شهرداری، گفت: به تمام اعضای شورا با هر سلیقه و فکری احترام می‌گذارم؛ زیرا بدون لحاظ کردن مباحث سلیقه‌ای به عنوان شهردار برای خدمت به مردم به من رأی دادند.

عباس صوفی با تأکید بر اینکه باید تمام مسائل را با عقلانیت پیش بگیریم و مهمترین رویکرد من رضایت‌مندی مردم است، افزود: روزی که به عنوان شهردار انتخاب شدم، پذیرفتم که باید با ۱۱ نفر عضو شورا با افکار متفاوت کار کنم.

وی با بیان اینکه پاسخ‌گوی سؤالات هستم و تا روزی که شهردار هستم وظیفه پاسخ‌گویی دارم، ادامه داد: اگر برای شهرداری، شورا و مردم مفید هستم می‌مانم و اگر روزی اعضای شورا حس کردند مفید نیستم از حق قانونی خود استفاده کنند؛ سند ما کارهای انجام شده در شهر و رضایت‌مندی مردم است.

شهردار همدان همچنین گفت: اگر واقعاً دلمان برای مردم می‌سوزد، فضای آرام و منطبق بر شهرداری را با حرف‌ها خراب نکنیم.

صوفی در پاسخ به حواشی حضور برادرش در انتخابات مجلس امسال یادآور شد: اگر برادرم می‌خواست به انتخابات ورود کند، سال‌های قبل می‌آمد و اگر قرار بر ورود هم بود من از شهرداری استعفا می‌دادم؛ در شأن خانواده ما نیست که از فضای شهری در این خصوص استفاده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه برادرم برای انتخابات نخواهد آمد، اظهار کرد: هر شخصی، له و یا علیه نماینده‌ای در خصوص انتخابات در فضای شهرداری وارد شود، برخورد می‌کنیم.

صوفی در ادامه با تأکید بر تخصصی شدن حوزه‌ها به عنوان امری ضروری، افزود: اینکه کارها ضعف دارد، قبول داریم؛ اما اینکه گفته می‌شود کاری انجام نشده درست نیست.

صوفی یادآور شد: در انتصاب‌ها شرایط احراز را منطبق بر قوانین وزارت کشور داریم؛ اما تأکید دارم در شهرداری طی سال‌های قبل کادرسازی نشده و در انتصاب‌ها به نیروهای جوان توجه کردیم.

به گفته وی، در انتصاب‌ها بهره‌گیری از نیروهایی مدنظر بوده که توان داشته باشند همپای مدیریت شهری باشند؛ این موضوع به مذاق برخی خوش نیامد، شأن نیروهای شهرداری بسیار بالاست اما سمت‌ها نصف شأن آنهاست و نمی‌توانیم سمت جدیدی تعریف کنیم.

صوفی با تأکید بر اینکه در برابر عملکرد مدیرانی که منصوب می‌کنم پاسخ‌گو هستم، ادامه داد: تیم انتصابات فعال و پویاست که در آینده شاهد این موضوع خواهید بود، البته در این بین وظیفه شورا نظارت و وظیفه خبرنگاران نیز بیان مطالبات و نقد است.

 

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *