توسعه شهر، مبتنی بر علم و دانش شهرسازی باشد

توسعه شهر، مبتنی بر علم و دانش شهرسازی باشد

 

* مدیریت شهری در جانمایی زمین برای اجرای پروژه‌ها با جدیت وارد شود

معاون عمرانی استاندار همدان گفت: اقدامات توسعه‎ای شهر باید مبتنی بر علم شهرسازی و دانش باشد در غیر این صورت مشکلات بعدی را به وجود خواهد آورد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهرهمدان؛ فرزاد تیموری در هفتادو یکمین جلسه صحن شورای شهر همدان با بیان اینکه حل مشکلات مردم از تأکیدات دینی ما است، افزود: شورای شهر، شورای تمام شهر است و باید در همه شاخص‌ها نظر داشته باشد.
تیموری با تأکید بر اینکه در تفکیک اراضی باید کاربری‌های عمومی نیز لحاظ شود، اضافه کرد: توجه به سرانه‌های عمومی یکی مهمترین مقوله‌ها در ساخت و سازهاست که در ابتدای سیاست‌گذاری‌ در ساخت و سازها یکی از مشکلات این است که به برخی از مسایل و کاربری‌ها از جمله سرانه‌های عمومی توجه نمی‌شود.
به گفته تیموری سرانه‌های عمومی ارتقاء زندگی مردم را به دنبال دارد و زندگی مردم منوط به کاربری‌های عمومی است و این کاربری‌ها نباید تنها در روی نقشه دیده شود بلکه عملا در اجرای طرح‌ها و ساخت وسازها نیز باید لحاظ شده و رعایت شود.
تیموری با اشاره به تدوین طرح جامع شهری و الحاق ۶۸۰ هکتار به محدوده شهری همدان، یادآور شد: الحاق ۶۸۰ هکتار به محدوده شهر همدان باید توسط مشاورین ذیصلاح به عنوان شهر جدید مبتنی بر معماری ایرانی اسلامی طراحی و اجرا شود.

* ساخت مسکن مهر در کاربری‌های عمومی اشتباه بزرگی بود

وی همچنین با انتقاد از ساخت مسکن مهر در کاربری‌های عمومی، اظهارکرد: این اقدام اشتباه بزرگی بود که در بخشی از کاربری‌های عمومی انجام شد که از جمله آن می‌توان به ساخت مسکن مهر در تپه کوی شمس اشاره کرد که این قسمت از شهر به سمت کوه خورزنه ظرفیت خوب گردشگری بود و می‌توانست به عنوان بزرگ‌ترین مسیر گردشگری در همدان تعریف شود.
معاون عمرانی استاندار همدان با بیان اینکه همدان نیاز به احداث مجتمع اداری، شهرک بهداشتی‌درمانی و یا باغ ویلا دارد یادآور شد: اکنون برای طرح ملی مسکن به عنوان بزرگترین پروژه‌ بعد از انقلاب در کشور باید زمین تأمین شود.
فرزاد تیموری یکی از مشکلات شهر همدان را عدم توجه به تأمین و جانمایی زمین قبل از تعیین پروژه‌ها برشمرد و گفت: بیمارستان هزار تختخوابی که چندین سال است بودجه دارد به دلیل اینکه زمینی برای آن جانمایی نشده بود هنوز احداث نشده است.
وی یادآور شد: طرحی که برای بیمارستان هزار تختخوابی تصمیم گرفته شده یک اقدام شهرسازی و ایجاد جهش در توسعه منطقه‌ای است.
تیموری با اشاره به جایگاه نظارتی شورای شهر، تأکید کرد: در تعیین و جانمایی زمین برای اجرای پروژه‌ها شورای شهر و شهرداری همدان باید با جدیت ورود داشته باشند.
وی همچنین با اشاره به وظایف کمیسیون ماده ۵، با تأکید بر اینکه نباید به این کمیسیون نگاه درآمدزایی داشت، افزود: کمیسیون ماده ۵ تأکید دارد که اجرا باید در قالب معماری و شهرسازی باشد.
معاون عمرانی استاندار همدان مسیر پیاده راه‌های بوعلی و اکباتان را یکی از بزرگترین پیاده‌راه‌های دنیا دانست و یادآور شد: این پیاده‌راه‌ها در نوع خود بی نظیر بوده و ظرفیت بسیار خوبی برای جاذبه‌های گردشگری همدان به شمار می‌آید که متأسفانه انبوه مطب پزشکان، کلینیک‌های درمانی در پیاده‌راه بوعلی به بزرگ‌ترین معضل شهر در این نقطه تبدیل شده است.

شهرک بهداشتی و سلامت در کنار بیمارستان هزار تختخوابی ایجاد و مطب پزشکان به این مکان منتقل شود
تیموری تأکید کرد: لازم است شهرک بهداشتی و سلامت در کنار بیمارستان هزار تختخوابی ایجاد شود و مطب پزشکان به این مکان منتقل شود که این امر می‌تواند، گردشگری سلامت را به دنبال داشته باشد.
معاون امور عمرانی استاندار همدان با بیان اینکه تسهیل در فرایند صدور پروانه ساختمانی از مطالبات مردمی است، گفت: شهرداری‌ها باید سامانه هوشمند صدور استعلامات را راه‌اندازی کنند تا تعداد مراجعین به شهرداری کاهش یابد و این موضوع تسهیل در امور مردم را نیز به دنبال دارد و شهروندان نیز به راحتی می‌توانند در مراحل بعدی درخواست هایشان را در کمترین مدت زمان دریافت کنند.

* ضرورت اصلاح فرآیند صدور پروانه‌های ساختمانی به صورت سیستم محور

فرزاد تیموری با اشاره به اینکه اصلاح فرآیند صدور پروانه‌های ساختمانی همچنین از تأکیدات مدیریت ارشد استان است، گفت: سیستم شهرداری باید از کارشناس محور به سیستم محور تبدیل شود و تا پایان سال ۱۴۰۱ باید فرآیند شهرداری‌های سطح استان در صدور پروانه ساختمانی اصلاح شده باشد و این نیازمند حمایت و همکاری شورا و شهرداری‌ها است که با تحقق این مهم؛ ساماندهی و مدیریت منابع انسانی هم بهتر انجام می‌شود.
تیموری ایجاد کنارگذر غربی را یکی از اولویت‌های نخست استان در پروژه حمل و نقلی برشمرد و اظهار کرد: در این زمینه بخش عمده‌ای از کار انجام شده و عمده ترافیکی که به داخل شهر همدان وارد می‌شود به کنار گذر غربی باید سوق داده شود.

* ایجاد سیستم انبوه‌بر عمومی برای شهر همدان ضروری است

وی با اشاره به افزایش روز افزون ترافیک شهر همدان اظهار کرد: ایجاد سیستم انبوه‌بر عمومی برای شهر همدان ضروری است و دلیل افزایش ترافیک شهر نبود سیستم حمل و نقل انبوه‌بر است چراکه ۵۰ درصد ترددهای شهر به سیستم انبوه‌بر و عمومی باید سوق داده شود.

*جداسازی فاضلاب از رودخانه‌ها با همکاری شهرداری و شرکت آب منطقه‌ای پیگیری و اجرا شود

وی همچنین جداسازی فاضلاب از رودخانه‌های شهر را از جمله برنامه‌های استان برشمرد و گفت: این موضوع در دستور کار ما قرار گرفته و شهرداری و شرکت آب منطقه‌ای باید در این زمینه همکاری لازم را با هم داشته باشند.
تیموری همچنین به بحران کم آبی اشاره کرد و یاد آورشد: متعاقب کشور درحال حاضر استان همدان هم با بحران آب مواجه است وبرای رفع این بحران، انتقال آب از سد تالوار به همدان به عنوان پروژه اولویت‌دار استان در دست اجراست.

*طبق آمار حدود ۷۰ درصد آب شرب مصرفی همدان وارد فاضلاب می‌شود

وی در ادامه با اعلام اینکه جداسازی فاضلاب از آب رودخانه‌ها در دستور کار استان قرار گرفته است؛ اضافه کرد: طبق آمار بدست آمده حدود ۷۰ درصد آب شرب مصرفی همدان وارد فاضلاب می‌شود که این تهدیدی برای شهر و سلامت مردم است که با اجرای طرح جداسازی فاضلاب از آب رودخانه‌ها، پساب آن برای مصرف صنعت و کشاورزی می‌تواند استفاده شود.
به گفته تیموری احداث پارک ۴۸ هکتاری از تکالیف شهرداری همدان است و نباید حذف شود چرا که مصوبه شورای عالی شهرسازی را دارد و طبق آن جهت تملک و ایجاد این پارک شهرداری باید اقدام کند که در این طرح کمربند ۳۵ متری در نظر گرفته شده است این بسیاری از مباحث ترافیکی بلوار ارم را نیز حل خواهد کرد.

* مسگریان : تعامل بین دستگاه‌ها دور جدیدی از توسعه شهر را رقم می‌زند

رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان اینکه ایجاد هماهنگی و همکاری بین دستگاه‌های ذیربط برای حل مشکلات شهری فرصتی مغتنم برای توسعه کمی و کیفی شهر است، اظهار کرد: حضور مهندس تیموری در معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار با توجه به تجارب علمی و عملی فراوان در زمینه شهرسازی و سوابق ارزنده وی فرصت ذی قیمتی بوده و می‌تواند برای شهر اثرگذار باشد.
محمود مسگریان با تأکید بر اینکه امید است طی چند سال پیش رو شاهد تحول در شهر و رفع برخی مشکلات و مسایل شهری باشیم، گفت: از ابتدای حضور مهندس تیموری در سمت معاونت امور هماهنگی استاندار، شاهد تعامل خوبی بین شهرداری، شورای شهر و این معاونت هستیم.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: دلسوزی، اخلاص و صداقت وی می‌تواند همراه با تخصص و تعهد در شهر اثرگذار باشد. و انتظار میرود همکاریها بیشتر و جدی‌تر باشد

* کاوسی‌امید: مدیریت یکپارچه شهری، راهکار حل مسایل و مشکلات است

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای شهر همدان هم در این جلسه خطاب به معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، خواستار بازنگری سند توانمندسازی در همدان شد و اظهار کرد: این سند در سال ۱۳۸۳ به برکت سفر مقام معظم رهبری به استان آغاز و سال ۱۳۸۵ اعلام شد که باید به روز شود.
اکبر کاوسی امید با بیان اینکه بنابر گزارش حوزه‌های مختلف تنها ۲۰ درصد سند توانمندسازی عملیاتی شده است، گفت: ۱۵ درصد از ۲۰ درصد عملیاتی شده سند توسط شهرداری بوده و سایر دستگاه‌ها به وظایف خود عمل نکرده‌اند.
وی بیان کرد: تعدادی از پروژه‌ها بر اساس سند قبل در مناطق توانمندسازی تعریف شده است که باید به روز شود؛ سکونت ۱۲۰ هزار نفر از جمعیت ۶۰۰ هزار نفری همدان در مناطق توانمندسازی است.
کاوسی‌امید به شروع نهضت مدرسه‌سازی در مناطق توانمندسازی اشاره کرد و افزود: متأسفانه این نهضت به سرانجام نرسید که تحرک در این حوزه لازم است.
وی با تأکید بر اینکه در حوزه فرهنگی، ورزشی و کارآفرینی باید طرح‌هایی در مناطق توانمندسازی شکل بگیرد، تصریح کرد: باید طرح‌هایی طی سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ تعریف شود تا بازنگری سند توانمندسازی اتفاق بیافتد.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای شهر همدان ادامه داد: محدوده مربوط به بافت فرسوده و ورودی‌های شهر از موضوعات قابل توجه دیگر است؛ در بحث ورودی‌های شهر، مشاور طرح را آماده کرده اما به سرانجام نرسیده است.
کاوسی‌امید با اشاره به مساعدت شورا با مالکان تجاری و صنعتی در ورودی‌های شهر در صورت به سرانجام رسیدن طرح مشاور، خاطرنشان کرد: این یک فرصت استثنایی برای مالکان خواهد بود و در این صورت تحولی در ورودی‌های شهر را سال ۱۴۰۱ شاهد خواهیم بود.
وی خواستار ساماندهی مشاغل مزاحم شد و گفت: این مهم با برنامه خوب شهردار، همکاری معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار و دستگاه‌های مرتبط باید به سرانجام برسد.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای شهر همدان با اشاره به طولانی بودن زمان صدور پروانه در این شهر، اظهار کرد: این موضوع یک معضل بوده و در شورا دائما با آن مواجه هستیم و در همدان این مورد طولانی‌تر از سایر شهرهاست.
کاوسی‌امید با بیان اینکه طی سه سال گذشته معاونت شهرسازی پیگیر موضوع کاهش زمان صدور پروانه بوده اما همکاری نظام را در این خصوص ندیدیم، یادآور شد: امید است با حضور مهندس تیموری در معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار اتفاق مبارکی در هیأت چهار نفره رخ دهد.
وی راهکار مسایلی از جمله صدور پروانه را مدیریت یکپارچه شهری دانست و بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های موجود در مهندس تیموری و تجارب وی در بخش‌های مختلف، یک نظام عملیاتی مشترک سالانه شما بگیرد و هماهنگی بین دستگاه‌های خدمات‌رسانی را موجب شود.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای شهر همدان به مشکل سرانه‌های عمومی در برخی نقاط شهر اشاره کرد و افزود: در جنوب شهر با مشکل فضای آموزشی مواجه هستیم و باید در این خصوص تدبیر کنیم که فقر فرهنگی، آموزشی و ورزشی در این مناطق جبران شود.
کاوسی‌امید عمر مدارس موجود در مرکز شهر همدان را عمدتاً ۷۰ تا ۸۰ سال دانست و تصریح کرد: باید نهضت مدرسه‌سازی ادامه یافته و تمام مدارس شهر را نوسازی کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *