پدافند غیرعامل لازمه رسیدن به توسعه پایدار در مدیریت شهری است

پدافند غیرعامل لازمه رسیدن به توسعه پایدار در مدیریت شهری است

رئیس شورای اسلامی شهر همدان با تأکید بر اینکه پدافند غیرعامل لازمه رسیدن به توسعه پایدار از طریق افزایش پایداری عمومی شهروندان در حوزه مدیریت شهری است، گفت: این مهم از طریق تسهیل مدیریت بحران در مقابل بحران‌ها و تهدیدها موجب ارائه خدمات بهتر توسط مدیریت شهری می‌شود.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، کامران گردان در کمیسیون شهرسازی معماری شورا با محوریت به کارگیری پدافند غیرعامل در طرح‌های توسعه شهری، اظهار کرد: مباحث پدافند غیرعامل و استفاده از منافع آن، ضرورتی شرعی، عقلی، عرفی و قانونی است.
وی کاهش آسیب‌پذیری و بالا بردن توان درونی جامعه، افزایش آستانه مقاومت اجتماعی، حفظ و ارتقای سرمایه‌های کلان و همچنین افزایش سطح بازدارندگی را از مهمترین اهداف پدافند غیرعامل برشمرد.

بادامی‌نجات: تأکید بر توجه به پدافند غیرعامل در مدیریت شهری

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان هم با تأکید بر اینکه توجه به پدافند غیرعامل از الزامات حوزه‌های اجرایی مدیریت شهری است، گفت: شهرداری همدان می‌بایست در تمامی حوزه‌ها که به طور قطع در معرض آسیب هستند، به مباحث پدافند غیرعامل توجه ویژه داشته باشد.
حمید بادامی‌نجات افزود: داده و دیتا نرم‌افزاری شهرداری همدان در یک محل مشخص ذخیره می‌شود که چندین بار حفاظت از این داده‌ها در قالب سرور و پشتیبان مورد تأکید قرار گرفته است و مقرر شده بود تا پایان سال عملیاتی شود.
وی با تأکید بر اینکه تمام داده‌های شهر نیازمند حفاظت است و جزو پدافند غیرعامل محسوب می‌شود، بیان کرد: باید این مهم مورد توجه ویژه قرار گیرد، هرچند اقدامات خوبی در حوزه ساختاری و فیزیکی شهرداری انجام شده است.
بادامی‌نجات در ادامه تأکید کرد: تمام اقدامات مطالعاتی و تدوین شرح خدمات آن باید مصوبه مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان را داشته باشد.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان با تأکید بر اینکه باید تمامی طرح‌های اثرگذار عمرانی و شهرسازی پیوست‌ پدافند غیرعامل داشته باشند، گفت: پروژه‌هایی از جمله پیاده‌راه‌سازی اکباتان و میدان امام(ره)، تقاطع غیرهمسطح شهید قهاری ( آیت‌الله نجفی) و میدان سپاه، آرام‌سازی بلوار ارم و… به عنوان ضرورتی غیرقابل انکار باید دارای پیوست و مطالعات پدافند غیرعامل باشند.
بادامی‌نجات ادامه داد: اطلاعات حوزه پدافند غیرعامل در حوزه مدیریت شهری همدان باید تکمیل‌تر شود و از سوی دیگر ارتباط تنگاتنگی بیان مشاور طرح جامع و مدیریت بحران وجود داشته باشد تا بتوانیم مشاوره به قیمت حوزه مجدد بحران را یاری دهد.
وی با بیان اینکه با بالا رفتن دانش و در مقابل ایجاد حساسیت بیشتر، مبحث پدافند غیرعامل در جامعه ترویج می‌یابد، یادآور شد: اطلاعات شهرداری همدان نیاز به به روز رسانی دارد که این امر مستلزم همکاری تنگاتنگ دستگاه‌های اجرایی از جمله راه و شهرسازی، سازمان نقشه‌برداری و استانداری است تا شهرداری را به منظور داشتن دیتا و داده‌های دارای اطلاعات به روز و مناسب‌تری یاری دهند که در نتیجه در تصمیم‌گیری‌ها بهتر عمل کنیم.

علی‌ضمیر: اجرای الزامات پدافند غیرعامل در شهرداری

معاون خدمات شهری شهردار همدان هم در ادامه با تأکید بر اینکه پدافند غیرعامل مبحث فراسازمانی است که باید مدنظر قرار گیرد، گفت: عملکرد حوزه پدافند غیرعامل شهرداری همدان در ۴ حوزه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل به صورت متمرکز، سازمان آتش‌نشانی، حوزه عمرانی و شهرسازی تقسیم می‌شود که تاکنون اقدامات خوبی صورت گرفته است.
وحید علی‌ضمیر با اشاره به اقدامات حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، افزود: در این حوزه اثرگذار شهری آموزش به‌ویژه آموزش شهروندی و پروژه‌های مطالعاتی مطرح است که در زمینه شرح خدمات پدافند غیرعامل اقدامات اولیه صورت گرفته است.
وی با تأکید بر اجرایی شدن الزامات پدافند غیرعامل در شهرداری همدان، گفت: این مهم به طور قطع در نظر گرفته خواهد شد و از شهرهای پیشرو هستیم.
امیری: آموزش و آگاه‌سازی مردم در حوزه پدافند غیرعامل
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری همدان هم اظهار کرد: بر اساس نظرسنجی انجام شده، ۷۸ درصد مردم هنوز با اهمیت پدافند غیرعامل آشنایی ندارند که آموزش و آگاه‌سازی مردم را در دستور کار ویژه قرار داده ایم.
عبدالله امیری با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای لایه‌های مختلف جامعه، گفت: پدافند غیرعامل به معنای مسؤول‌سازی است و از سوی دیگر بهترین راه جلوگیری از آسیب‌ها و بحران‌های اجتماعی، پیشگیری و مسؤولیت پذیر شدن افراد جامعه است.
وی تأکید کرد: انتظار می‌رود بر اساس مفاد قانونی و رهنمودهای رهبر انقلاب، پیوست مطالعاتی پدافند غیرعامل در طرح‌های توسعه شهری و عمرانی لحاظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *