نقش مؤثر جاذبه‌های گردشگری مذهبی در بازسازی حیات شهر

نقش مؤثر جاذبه‌های گردشگری مذهبی در بازسازی حیات شهر

 

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی گردشگری شورای اسلامی شهر همدان خبر داد: مجتمع‌های تفریحی گردشگری تجاری و مذهبی در منطقه قانتور و امامزاده گرجی احداث می‌شود.


به گزارش ، حجت الاسلام ناصر صفری افلاکی در جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و گردشگری شورای اسلامی شهر که با حضور معاون معماری شهرسازی، مدیران مناطق ۳ و ۴، رئیس سازمان فرهنگی شهرداری و کارشناسان شهرداری برگزار شد، افزود: برنامه‌ریزی برای حفاظت از ارزش‌های تاریخی و مذهبی شهر، ضروری بوده و فرصتی برای شناساندن مزیت‌ها و قابلیت‌های گردشگری شهر است.
صفری افلاکی با بیان اینکه جاذبه‌های گردشگری مذهبی (امامزاده ها، زیارتگاه ها) نقش مؤثری در بازسازی حیات شهرها دارند، اظهار کرد: جاذبه‌های گردشگری مذهبی همچون یک شبکه گسترده اجتماعی از اعتماد و مشارکت گرفته تا بحث هنجارها و امنیت، اغلب مسائل و مشکلات شهری را پوشش می‌دهند.
وی اظهار کرد: در راستای رونق گردشگری مذهبی و رونق اقتصادی شهر احداث دو مجتمع گردشگری، تجاری و فرهنگی در منطقه قانتور و امامزاده خانم گرجی توسط کمیسیون فرهنگی پیشنهاد شده است.


صفری افلاکی با اشاره به ظرفیت و وجود امامزادگان در همدان، یادآور شد: محوطه سازی پیرامونی امامزاده خانم گرجی یکی از طرح‌هایی است که می‌تواند در جذب گردشگر و درآمدزایی شهر بسیار تأثیرگذار باشد.
وی با تأکید بر تقویت و توسعه زیرساخت‌های گردشگری شهر همدان و نقش گردشگری مذهبی در توسعه شهری، یادآور شد: در حوزه فرهنگی نباید تنها به مباحث نرم‌افزاری پرداخته شود چرا که مباحث کالبدی و معماری شهری نقش بسیار مؤثری در فرهنگ سازی ایفا می‌کند.
وی به ظرفیت مکانی خوب امامزاده خانم گرجی اشاره کرد و افزود: امامزاده خانم گرجی نسبت به ۱۷ امامزاده شهر همدان در فضای بکر و محوطه خوبی قرار گرفته است که باید بتوانیم با استفاده از این فضا زیرساخت‌های گردشگری مذهبی را ایجاد کنیم. وی اضافه کرد: ایجاد زیرساخت‌ جاذبه‌های مادی حوزه گردشگری می‌تواند به جاذبه‌های معنوی امامزاده‌ها نیز بیفزایند و در افزایش ماندگاری مسافر در شهر و متعاقب آن افزایش درآمدزایی این حوزه تأثیرگذار باشد.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان یادآور شد: موقعیت مکانی امامزاده به گونه‌ای است که در راه ارتباطی شرق و غرب کشور و نزدیکی میدان باباطاهر به عنوان مکان تاریخی و گردشگری قرار گرفته و می‌تواند نقش مؤثری در توسعه گردشگری مذهبی همدان داشته و نماد خوبی از دارالمؤمنین در کشور باشد.
صفری افلاکی همچنین به ظرفیت خوب منطقه قانتور در حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: احداث مجتمع گردشگری تجاری و فرهنگی در این منطقه شهر ضروری است چرا که می‌تواند این منطقه را از بن بست خارج کرده و در جذب گردشگر و درآمدهای پایدار شهری کمک کند.
وی با بیان اینکه در بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری همدان برای ایجاد مجتمع تفریحی گردشگری و مذهبی امامزاده گرجی و منطقه قانتور بودجه‌ای لحاظ شده است، گفت: تأکید ما براین است که این دو پروژه به عنوان پروژه‌های فرامنطقه‌ای در نظر گرفته شوند.

*کاوسی‌امید: پروژه گردشگری قانتور، محرک پیشرفت منطقه محروم خواهد بود

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه اظهار کرد: لازم است مسیر گردشگری از پارک آمادای (تپه پیسا) تا گنجنامه ایجاد کنیم و در این راستا از ظرفیت حریم رودخانه این مسیر نیز استفاده شود.
اکبر کاوسی‌امید با اشاره به اینکه فعالیت گردشگری امروزه به‌عنوان یکی از مهمترین و پویـاترین فعالیت‌هـا در جهـان اسـت، افزود: توجه ویژه به این بخش سودآور همراه با برنامه‌ریزی دقیق، اولویت سـرمایه‌گذاری در بسیاری از شهرهاست که همدان به‌عنوان یکی از منـاطق مسـتعد گردشـگری تاریخی، مـذهبی و طبیعی، بـه دلیـل برخـورداری از جاذبه‌های مختلف گردشگری از توانمندی‌های بالایی برای جذب گردشگران برخوردار است.
اکبر کاوسی‌امید اضافه کرد: با احداث مجتمع‌های گردشگری تجاری فرهنگی منطقه قانتور و امامزاده گرجی می‌توان علاوه بر جذب گردشگران مذهبی مدت ماندگاری گردشگران در همدان را افزایش داد‌. وی اضافه کرد: احداث مجتمع گردشگری قانتور می‌تواند به عنوان محرک پیشرفت و توسعه منطقه شمالی شهر که منطقه محرومی است، باشد بر این اساس باید به این موضوع نگاه ویژه‌ای داشته و طرح جامع گردشگری را ایجاد کرد.
رئیس کمیسیون بودجه شورای شهر همدان به وجود عریض‌ترین قنات جهان در منطقه قاسم آباد اشاره کرد و اظهار کرد: از منطقه قانتور می‌توان به عنوان نقطه شروع قنات در گردشگری تفریحی بهره گرفت و این نیازمند مطالعات علمی و دقیق برای اجرای طرح است که کاری ماندگار ایجاد شود چراکه نگرش ما این است که طرحی فاخر برای انقلاب اسلامی باشد.


کاوسی‌امید اطهار داشت: در بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری همدان برای مقدمات طرح مجتمع‌های گردشگری، تجاری و فرهنگی منطقه قانتور حدود ۵۰۰ میلیون تومان بودجه لحاظ شده است.
رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر همدان در این جلسه با اشاره به اینکه امامزاده گرجی یکی از فرزندان حضرت موسی بن جعفر بوده و در نزدیکی بقعه متبرکه فرزند علی قرار دارد، گفت: امامزاده بی بی گرجی خواهر امامزاده فرزند علی است و باید معماری بقعه این دو بزرگوار به گونه‌ای طراحی شود که نمادی از خواهر برادری این دو را نشان دهد. مهدی حیدری اضافه کرد: مکان امامزاده خانم گرجی ظرفیت خوبی را برای پوشش منطقه در انجام اقدامات گردشگری و فرهنگی دارد چرا که می‌توان در کنار بقعه متبرکه ظرفیتی برای حضور تشکل‌ها و فعالان فرهنگی ایجاد کرد.

*کرباسیان: انتخاب مدیر ویژه برای اجرای پروژه قانتور

رئیس کمیسیون حقوقی، نظارت و بازرسی شورای شهر همدان هم با بیان این که اجرای پروژه مجتمع گردشگری در امامزاده بی بی گرجی میتواند مقدمه‌ای برای بهره‌گیری از ظرفیت دیگر امامزادگان باشد، گفت: توجه به معماری ایرانی اسلامی برای این بقاع متبرک ضروری است.
مرتضی کرباسیان اضافه کرد: در اجرای پروژه قانتور لازم است مدیر ویژه پروژه انتخاب شود تا از هزینه‌های اضافی و دوباره کاری‌ها در زمان اجرای پروژه پیشگیری به عمل آید.
وی تأکید کرد: باید از اجرای غلط بعضی از پروژه‎ها همچون تالار قرآن و مجتمع عین القضات تجربه گرفته و پروژه قانتور را به درستی و با برنامه اجرا کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *