پرسش از شهردار در چارچوب قانون برای مردم

پرسش از شهردار در چارچوب قانون برای مردم

* اکبر کاوسی‌امید

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی جلسه خارج فقه فرمودند: «جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، مسئولان در مسائل عمومی مردم باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند.»

اینجانب به عنوان خادم و نماینده مردم همدان در شورای شهر همدان که از سوی مردم انتخاب شده‌ام تا برای مردم در زمینه تنویر افکار عمومی و مطالبه‌گری و همچنین وظیفه قانونی نظارت بر عملکرد شهرداری، خدمت کنم.

در این میان در صورت لزوم، پیگیری و سوال از شهردار به‌عنوان مسئول مدیریت‌شهری، شاهد پاسخ‌دهی وی به سوالاتی بودیم که دو و نیم سال گذشته در این راستا پیگیری‌های فراوان و مکرر به صورت شفاهی و کتبی، داشته‌ایم و متأسفانه بی‌پاسخ مانده بود.

در نهایت طبق ماده ۸۳ قانون وظایف شورای اسلامی شهر و روستا از طریق ریاست شورا، طرح ۲۱ پرسش اعضای شورا صورت پذیرفت که متأسفانه در این زمینه شاهد بازتاب‌های منفی از سوی برخی رسانه‌‌ها و اشخاص بودیم و بر این نظر بودند که با طرح این سوالات به نتیجه‌ای نخواهیم رسید!

لازم است اعلام کنم مبنای این اقدام قانونی، به‌هیچ وجه کینه‌ورزی شخصی با آقای صوفی (شهردار همدان) یا… نبوده است.

همچنان به اذعان برخی افراد، رفاقت و هم‌جناح بودن اینجانب با شهردار به اثبات رسیده است؛ اما این اقدام قانونی، مدنیت و جمهوریت نظام را به نمایش می‌گذارد و بسیار خرسندم وظیفه شرعی و قانونی خود را در راستای احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر -که مورد غفلت واقع شده است- انجام داده‌ام و طبیعتاً در صورت پاسخ‌های مستدل از سوی شهردار موجب تنویر افکار عمومی و همچنین تسهیل شرایط خواهد شد.

همچنان که به اذعان شهردار، شرایط پرسش و پاسخ به‌منظور ارائه گزارش عملکرد مجموعه شهرداری را مهیا ساخت؛ از این‌رو نفسِ پرسیدن‌ سوال، اگر به‌صورت شفاف فایده نداشت، قانون‌گذاران، این مهم را به قانون تبدیل نمی‌کردند.

در نهایت پس از توضیحات شهردار و ارائه مستندات مربوطه، نسبت به بررسی آن اقدام خواهیم کرد که نتیجه آن را در نشست خبری آینده با حضور رسانه‌ها به اطلاع عموم مردم می‌رسانیم.

لازم به توضیح است؛ با توجه به مسائلی که در دهمین جلسه صحن شورای شهر همدان با محوریت پرسش و پاسخ از شهردار مطرح شد، در یکی از سوالات در مورد نحوه به‌کارگیری نیروها خارج از ضوابط بحث شد که البته در این زمینه پاسخ قانع‌کننده‌ای ارائه نشد.

از سوی دیگر اگر به‌کارگیری این اشخاص طبق قانون صورت نپذیرفته، نوعی توهین به این افراد محسوب می‌شود که موجب اعتراض برخی افراد و گروه‌های انقلابی شده است.

در این زمینه، شهردار همدان تنها از فرزند عزیز شهید شمسی‌پور نام بردند و هیچ‌گونه اشاره دیگری هم به سایر اشخاص نداشتند که متأسفانه به نظر می‌رسد عدم حضور این شهید بزرگوار موجب شد تا اجحاف در حق ایشان، صورت پذیرد.

اینجانب با تأکید بر فرمایشات رهبر عزیزمان که اعلام داشته‌اند که «تکریم خانواده‌های شهدا وظیفه دینی و انقلابی است»، بر خود لازم می‌دانم ضمن عذرخواهی از خانواده این شهید بزرگوار و فرزندشان، نسبت به طرح این موضوع، ادای دین داشته باشم.

در پایان از رئیس و اعضای شورا و کارکنان شورای شهر همدان، همچنین شهردار و هیأت همراهش اعم از معاونان، مدیران و کارشناسان شهرداری و تمامی اصحاب رسانه قدردانی می‌کنم.

 

* رئیس کمیسیون برنامه‌، بودجه ومالی شورای شهر همدان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *