شهرداری، حمل و نقل عمومی را تقویت کند

رئیس شورای اسلامی شهر همدان بر تقویت حمل و نقل عمومی تأکید کرد و گفت: با نزدیک شدن به فصل تابستان و حضور گردشگران، در صورت عدم چاره‌اندیشی در بحث ترافیک، مشکلاتی ایجاد شده و شهروندان نیز از این موضوع آزرده خاطر خواهند شد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، محمود مسگریان در نخستین جلسه صحن علنی شورا که با دیدار نوروزی شهردار، معاونان شهردار و مدیران مناطق با اعضای شورا برگزار شد، ضمن تبریک تقارن بهار طبیعت با بهار قرآن، اظهار کرد: امید است با تلاش، همدلی، پشتکار، ارتباط موثر، تعامل و یگانگی بیشتر در مسیر تحقق اهداف برای تسهیل امور مردم گام برداریم.
مسگریان با بیان اینکه ماه پر برکت رمضان می‌تواند دربُعد شخصی و اجتماعی اثرگذار باشد، گفت: امید است بتوانیم با توان تخصصی و پیشنهادهای اعضا، مشاوران و کارشناسان در کمیسیون‌ها، اهداف پیش‌بینی شده در شورای ششم را محقق کنیم.
وی بیان کرد: توجه به بخش سرمایه‌گذاری و دستیابی به درآمد پایدار شهری از جمله اهداف تعیین شده در این دوره شورا بوده و باید در این راستا گام برداریم.
وی با اشاره به پیش‌بینی تخصیص اعتباری از سوی وزارت کشور به منظور توسعه حمل و نقل عمومی، تصریح کرد: قرار بر تأمین ۸۰ درصد اعتبار از سوی وزارت کشور و ۲۰ درصد از سوی شهرداری بوده که در این راستا تهیه ۲۱ دستگاه اتوبوس درون شهری پیش‌بینی شده است.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: با عملکرد خود باید رضایت‌مندی مردم از نظام و ظرفیت‌های اجتماعی را بالا ببریم که این مهم جز با پشتکار، تعامل و توجه به اهداف، محقق نخواهد شد.
مسگریان با بیان اینکه در بحث درآمدها، درآمدهای پایدار، مباحث فرهنگی، اجتماعی و گردشگری نیز گام‌هایی از سوی شهرداری برداشته شود، خاطرنشان کرد: این موارد باید برای مردم ملموس باشد و این مهم با حمایت شورا محقق خواهد شد.
وی با تقدیر از بدنه شهرداری در همراهی با شهردار در مدیریت شهر، یادآور شد: بدنه شهرداری بدون نگاه گروهی، وظایف خود را انجام داده و تنها رضایت مردم مورد توجه آنها بوده و خواهد بود.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به شعار سال، اظهار کرد: امید است گام‌های شورای ششم نیز در راستای تحقق شعار سال باشد.

* کاوسی امید: خزانه‌داری مرکزی از فروردین ماه عملیاتی شود

اکبر کاوسی‌امید با بیان چند نکته به شهردار، معاونان شهردار و مدیران مناطق گفت: تکریم ارباب رجوع از مهمترین موارد قابل توجه بوده و مدیران برای اقدامی به عنوان کار تحولی، اتاق خود را در دسترس‌ترین بخش مجموعه برای ارباب رجوع قرار دهند.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: عزت شهروندان این نیست که چهار طبقه را برای دیدار با مدیر بالا بروند و در نهایت نیز یک جواب منفی بشنوند.
کاوسی‌امید با تأکید بر اینکه نباید به گونه‌ای باشد که شهروندان برای دیدار مدیران دائم با در بسته مواجه باشند، افزود: بحث میز خدمت با تحقق شهرداری الکترونیک آغاز شده اما باید میز خدمت واقعی باشد.
وی با بیان اینکه میز خدمت، دارای مصوبه بوده و شهرداری اجرای آن را شروع کرده است، تصریح کرد: این مهم باید با نظارت مدیر منطقه به طور دقیق اجرا شود.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: برای مشخص شدن جایگاه میز خدمت و تکریم ارباب رجوع، مدیر منطقه نیز روزانه چند ساعت در این جایگاه حضور داشته باشد.
کاوسی‌امید با بیان اینکه تأکید بیش از ۹۰ درصد اعضای شورا بر اجرای خزانه‌داری بوده است، خاطرنشان کرد: در سیاست‌ها و تبصره‌های ابلاغی بودجه نیز بر این مهم تأکید شده و به جد پیگیر عملیاتی شدن آن از فروردین ماه هستیم.
وی با اشاره به بیان نکات مثبت خزانه‌داری از سوی معاون مالی شهردار تهران یادآور شد: با توجه به تجربه شهرداری تهران در این خصوص، نگرانی در مورد مشکلات احتمالی وجود ندارد و به صورت هفتگی عملیاتی شدن خزانه‌داری را بررسی می‌کنیم.رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: کارراهه کارکنان شهرداری با توجه به درجه اهمیت آن در مشخص شدن مسیر کارکنان باید ابلاغ و کمیته انتصابات نیز به صورت مستمر تشکیل شود.


* شهابی‌نیا: اقدامات شهرداری به خوبی اطلاع رسانی شود

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه اظهار کرد: شهرداری اقدامات گسترده‌ای را انجام می‌دهد اما بسیاری از آنها دیده نمی‌شود از جمله اینکه بسیاری از اقداماتی که بر عهده سایر نهادها و ارگان‌ها است، شهرداری انجام می‌دهد و این جای تقدیر دارد.
سعید شهابی‌نیا اضافه کرد: علی رغم انجام اقدامات گسترده و موفقیت‌ها در شهرداری متأسفانه خدمات مدیریت شهری به خوبی به مردم اطلاع‌رسانی نمی‌شود و باید این موضوع مورد توجه باشد.وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت خوب همکاران در شهرداری انتظار می‌رود در سال جدید تحول جدی در ارایه خدمات رخ دهد. انشاالله با راه‌اندازی سیستم یکپارچه شهرسازی و نوسازی این اقدامات برای مردم ملموس باشد.

* علی اکبر نظری: عملکرد شهرداری باید مردم محور باشد

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه خداوند متعال در ۱۳ بخش از قرآن کریم بحث یزکیهم را متذکر شده است که با توجه به این آیه‌ها تزکیه را باید ملاک عمل قرار دهیم، گفت: شهرداری باید مردم محور باشد و بر اساس محوریت حرکت کند بر این اساس می‌طلبد بسیاری از دیوار‌هایی را که بین مدیران و مردم کشیده شده است برداشت.
علی اکبر نظری با تأکید بر تکریم ارباب رجوع اظهار کرد: در اتاق مدیران باید به روی ارباب رجوع باز باشد چرا که افزایش ارتباط مردم با مسؤولان کاهش مشکلات مدیریت شهری را به دنبال دارد و همچنین متعاقب آن شهرداری مشکلات بودجه را نخواهد داشت.
نظری با بیان اینکه شهرداری باید در برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز از برخوردهای دوگانه بپرهیزد؛ اضافه کرد: در بحث ساخت و سازها در شهرداری‌ها بارها مشاهده می‌شود که در برخورد با مردم دوگانه عمل می‌شود و این زیبنده شهر و شهرداری همدان نیست.
وی خطاب به مدیران شهرداری تأکید کرد: مدیران باید نسبت به مجموعه و زیردستان خود به وظیفه نظارتی خود عمل کنند چرا که آنها مسؤول بوده و باید پاسخ‌گوی عملکرد مجموعه خود باشند اما این به آن معنی نیست که با مجموعه برخورد نامناسبی صورت پذیرد چرا که تعامل مدیران با زیرمجموعه خود باعث ایجاد انگیزه و پیشرفت امور خواهد شد، براین اساس باید دیدگاه‌ها را گسترش دهیم.

* بادامی نجات: خدمات شهرداری مبتنی بر دانش باشد

عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه ضمن تبریک سال نو و آرزوی قبولی طاعات گفت: وزارت کشور تسهیلاتی را برای خرید اتوبوس‌های شهری در اختیار شهرداری‌ها گذاشته که لازم است شهرداری همدان در این راستا در خصوص اقدامات خود برای جذب این تسهیلات گزارشی را به شورا ارائه دهد. حمید بادامی‌نجات با بیان اینکه سال جاری، سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین نام گذاری شده است، اظهار کرد: تقاضا دارم در معاونت‌ها، مناطق و سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری نیز مدیریت و ارائه خدمت مبتنی بر دانش باشد.
بادامی‌نجات با تأکید بر اینکه در بخش‌های مختلف شهرداری می‌توانند مدیریت و ارائه خدمت را با فناوری تلفیق کنند، گفت: باید شهرداری به سمتی برود که ارائه خدمت به شهروندان سهل‌الوصول باشد.
عضو شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: فناوری پیشرفت داشته و انتظار می‌رود، خدمات و دیگر اقدامات شهرداری در قالب کارت شهروندی در بحث پرداخت‌های خرد و اپلیکیشن‌ها به شهروندان ارائه شود.
بادامی‌نجات با تأکید بر اینکه باید برنامه اصلی بر محور فناوری در شهرداری باشد، افزود: در صورت تحقق این امر حتی نیاز به ایجاد میز خدمت نیز نخواهد بود.وی با اشاره به اینکه فعالیت فرهنگسرای کسب و کار کاهش پیدا کرده تصریح کرد: با توجه به این موضوع برنامه‌های حوزه‌های کسب و کار ابتر مانده است و باید فرهنگسراها به سمت فعال در حوزه کسب و کار پیش برود.

*حیدری: تعطیلی پروژه پل سردار شهید همدانی در شرایط مطلوب آب و هوایی پذیرفتنی نیست

 

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه ضمن تبریک سال نو، به نرخ گذاری ناوگان حمل و نقل عمومی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: امسال برای اولین بار نرخ نامه حمل و نقل عمومی در روزهای نخستین سال ابلاغ و بر روی خودروها نصب شده است که این اقدام بهبود شرایط را نسبت به سال‌های گذشته به دنبال دارد.
مهدی حیدری با بیان اینکه ارائه نرخ نامه حمل و نقل عمومی در وقت قانونی از وظایف شورا بود که انجام شد، اضافه کرد: این اقدام به همت شورا و شهرداری به موقع صورت گرفت و جای تقدیر دارد.حیدری همچنین به مصوبه طرح شهاب در زمینه شفاف سازی اقدامات شهرداری اشاره کرد و یادآور شد: شفاف سازی از وظایف مدیریت شهری است و طبق مصوبه باید به آن عمل شود و در این راستا شورا می‌تواند پیشگام شود.
وی همچنین با اشاره به نام گذاری سال جدید مبنی بر سال تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین اضافه کرد: خدمت‌رسانی در مجموعه مدیریت شهری به شهروندان خدمت با برکتی است که باید قدردان آن باشیم اما متأسفانه شهرداری‌ها به این نام خطاب می‌شوند که بخش عمده‌ای از نارضایتی‌ها مربوط به شهرداری هاست و امروز دلیل آن ساختار فعلی شهرداری‌ها است.
وی افزود: سال گذشته در حوزه عمرانی اقدامات خوبی حاصل شده است اما به هیچ عنوان کافی نیست، امیدواریم در سال جدید با ریل‌گذاری بهتر بتوانیم به اهداف مورد نظر برسیم. حیدری به تعطیلی پروژه سردار شهید همدانی نیز اشاره کرد و یادآور شد: همدان در حال حاضر در شرایط آب و هوایی خوب و مساعد کاری قرار دارد اما جای سوال دارد که چرا باید پروژه به این مهمی که ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد تعطیل شود؟
رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان با تأکید بر اینکه اولویت‌های شهرداری باید مشخص باشد، اضافه کرد: در شرایط سخت و محدودیت منابع اولویت بندی مهمترین مقوله در پاسخ گویی به مطالبات خواهد بود.
وی در ادامه بر استفاده از فناوری نوین در ترمیم آسفالت معابر، مطالعات امکان سنجی، شفافیت در امور اجرای مصوبه طرح شهاب تأکید کرد و یادآور شد: باید به سمتی حرکت کنیم که پرداخت حقوق کارکنان شهرداری اولین دغدغه مدیریت شهری نباشد و تصمیم‌ها به درستی اتخاذ شود.


* شهردار: اتمام پروژه های نیمه تمام اولویت اصلی شهرداری در سال جدید

شهردار همدان نیز ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو و قرار گرفتن در ماه مبارک رمضان، گفت: با همت مجموعه شهرداری سال گذشته را با تمام فراز و نشیب‌ها با سربلندی پشت سر گذاشتیم.
سید مسعود حسینی اضافه کرد: مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهر یک تیم مدیریت شهری است که در کنار هم در راستای خدمت‌رسانی به مردم حرکت می‌کند.
حسینی افزود: اولویت اصلی شهرداری در سال جدید اتمام پروژه‌های نیمه تمام است که در سال گذشته این موضوع نیز در دستور کار ما قرار داشت و برای سال ۱۴۰۱ پروژه‌های جدیدی نیز تعریف شده است که نوید بخش سال خوب برای شهر همدان است.
وی با اشاره به شعار سال مبنی بر سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین، یادآور شد: با توجه به شعار سال پروژه‌های جدید بحث اشتغال‌زایی را نیز به همراه خواهد داشت.
شهردار همدان با اشاره به اینکه در حوزه حمل و نقل عمومی نیز تلاش زیادی صورت گرفته است افزود: خزانه‌داری کل نیز جزو برنامه‌های شهرداری است که عملیات اجرای آن با همراهی همه مدیران در سال گذشته آغاز شد. حسینی با اعلام اینکه کمیته انتصابات نیز انجام خواهد شد، یادآور شد: تمامی عزل و نصب‌های مدیران شهرداری با مسؤولیت بنده صورت گرفته و خارج از مباحث گروه گرایی بوده است.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *