اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری؛ پیشرو در حوزه فناوری مدیریت‌شهری

اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری؛ پیشرو در حوزه فناوری مدیریت‌شهری

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان از اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری به عنوان واحد شایسته پیش‌رو در حوزه فناوری مدیریت‌شهری یاد کرد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، علی فتحی در بازدید اعضای کمیسیون خدمات شهری شورا از اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری و واحدهای زیر مجموعه اظهار کرد: راه‌اندازی واحد طرح و توسعه با هدف تدوین دستورالعمل و آئین‌نامه سازمانی اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری؛ کاهش روند ترخیص لوازم ضبط شده از ۶ به ۲ مرحله در راستای تکریم ارباب‌رجوع و تمرکز بر روی گشت یگان‌های عملیاتی از جمله اقدامات قابل توجه محسوب می‌شود.

وی افزود: راه‌اندازی مرکز مانیتورینگ در حوزه سد معبر و پلیس ساختمان؛ فراهم‌سازی فرآیند و زیرساخت‌های فناوری، ارتباط اثربخش با سایر نهادها و ادارات، ایجاد گشت‌های مشترک با جهاد کشاورزی و راه‌اندازی گشت موتوری در سطح شهر نیز از اقدامات قابل قدردانی این حوزه است.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان تقویت مباحث آموزشی به‌ویژه در حوزه حقوقی را امری ضروری دانست و با بیان اینکه پیش از این، متصدی ساماندهی وانت‌بارها مشخص نبود، عنوان کرد: تفکیک مسئولیت این حوزه انجام و به اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری واگذار شده است.

وی علی‌رغم تأکید بر حمایت از مشاغل وانت‌بارها که دارای تنوع کالا، دسترسی مناسب و ارزان بودن کالاست و از سوی دیگر در حوزه تنظیم بازار مورد توجه است، عنوان کرد: این مشاغل باید در سایت‌های تعریف شده، مستقر شوند تا انظباط شهری رعایت شود.

گردان: مجموعه با بهره‌گیری از تکنولوژی روز، روند مناسب‌تری را در پیش گرفته است

رئیس شورای شهر همدان نیز بابیان اینکه عملکرد مدیریتی این واحد قابل توجه و رو به رشد است که باید همدلی بین پرسنل و تقسیم کار به همین روش، ادامه یابد تا شاهد بهبود وضعیت بهتری باشیم، گفت: این مجموعه پیش از اینها با نگاه منفی همراه با بهره‌گیری از برخوردهای سخت‌گیرانه و اهرم فشار شناخته شده بود؛ اما در حال حاضر شرایط مجموعه با بهره‌گیری از تکنولوژی روز، روند مناسب‌تری را در پیش گرفته است.

کامران گردان با بیان اینکه همچنان جنسِ کار سخت و دشوار است و نهادهای نظارتی و مردم توقع دارند که کارها انجام شود و گاهی هم مردم پشتیبان خاطی هستند، گفت: از این رو باید اقدامی صورت گیرد تا در محافل عمومی و رسانه ملی، ماهیت و مأموریت این مجموعه، مطرح شود.

وی با تأکید بر کنترل امور همراه با بهره‌گیری از فناوری روز، گفت: لحاظ کردن مباحث نرم‌افزاری و سیستمی، بخشی از کمبود نیروهای انسانی مجموعه را جبران می‌کند.

گردان آموزش را از ضروریات این حوزه بر شمرد و گفت: باید در این زمینه در هر جلسه، یک موضوع قانونی و اجرایی به صورت ویژه و شفاف مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس شورای شهر همدان با اشاره به شکایات ناشی از عملکرد مجموعه اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری، گفت: باید قوانین و مقررات همراه با نحوه روش‌ها بررسی شود تا با کمترین مشکل، مواجه شوند.

گردان عجله در مأموریت‌ها بدون در نظر گرفتن جوانب و قوانین را آسیب‌زا دانست و با تأکید بر اینکه مردم را با خود همراه کنید تا درگیری‌ها کاهش پیدا کند، افزود: باید درآمد و هزینه این مجموعه، شفاف‌تر شود؛ زیرا شاید در آینده آسیب‌زا باشد.

وی در ادامه در نظر گرفتن گشت موتوری مجموعه اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری را اقدام جدید و قابل توجه دانست و گفت: باید علائم انضباط شهری به صورت یکنواخت در تجهیزات مورد نظر، دیده شود.

رئیس شورای شهر همدان پیشنهاد داد: در راستای حفظ اموال مردم به‌ویژه اموال با ارزش، باید ابزار شناسایی آن را مدرن‌تر در نظر گرفت.

سلماسی: آموزش‌های شهروندی در همدان ملموس باشد

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان هم گفت: آموزش‌های شهروندی نیاز ملموس شهر همدان در راستای ایجاد تعامل و گفتمان بین شهروندان و مجموعه مدیریت‌شهری است.
رضوان سلماسی افزود: عدم آگاهی کافی نسبت به حقوق شهروندی و قوانین حاکم در شهرداری‌ها در طیف وسیعی از شهروندان، اهمیت و جایگاه آموزش‌شهروندی در شهر را روشن می‌کند.
وی با بیان اینکه در حال‌حاضر میزان و نحوه آموزش‌های مستقیم، نیازهای جامعه را مرتفع نمی‌سازد، افزود: نیاز آموزشی امروز جامعه بهره‌گیری از روش‌های نوین در ادامه روش‌های سنتی آموزش است.
سلماسی اظهار کرد: پیگیری جدی برای جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حریم شهر مورد تأکید است اما متأسفانه شاهد ساخت‌وسازهای بسیاری در حریم شهر آن هم بدون رعایت قوانین و ضوابط هستیم که از لحاظ اصول شهرسازی، آسیب‌های منظری قابل‌توجهی به شهر وارد ساخته است.

عسگریان: خروج از سیستم سنتی در شهرداری، همواره پاسخگوی نیازهاست

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان نیز گفت: در هر بخشی از واحدهای مجموعه شهرداری همدان که مدیران فعال، پویا و علاقمند همراه کار می‌کنند، قطعاً با بازگو کردن مزیت‌های کار، پیشرفت، تشویق و ترغیب از سوی حوزه شورا همراه خواهد بود و انتقادات نیز در راستای بهینه‌سازی است.
سید مسعود عسگریان اظهار کرد: با توجه به اینکه بر اساس تأکیدات شورای شهر و شهرداری، چرایی عدم اجرای برخی امور در شهرداری مطرح می‌شود، این مهم بر اساس آسیب‌شناسی موجود نشان می‌دهد که همتی از سوی مدیران مجموعه در کار نیست و یا علاقه‌ای وجود ندارد.
وی گفت: فرآیند اجتماعی و آموزش شهروندی نه به صورت مستقیم، بلکه باید به صورت چهره به چهره، تعلیم داده می‌شود.
عسگریان خطاب به مدیریت اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری پیشنهاد داد: انتظار می‌رود میزان فراوانی درخواست‌های متقاضیان در حوزه‌های مختلف به‌منظور اثربخشی در بهبود و تسهیل ضوابط، شناسایی شود.

مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان نیز با اشاره به اقدامات این حوزه از راه‌اندازی سامانه گشت‌های سیار موتوری؛ راه‌اندازی مرکز مانیتورینگ یا مرکز فرماندهی یگان‌های عملیاتی و راه‌اندازی سیستم پایش تصویری و سامانه رصد خودرویی خبر داد و گفت: خروج از سیستم سنتی، همواره پاسخگوی نیازهاست.

گلشن : رصد آنلاین انبارهای نگهداری اموال مردمی

محمد گلشن تجهیز خودروهای یگان‌های عملیاتی در حوزه کنترل ساختمان و رفع سد معبر وانت‌بار و انضباط شهری به دوربین و سیستم رادیویی و GPS و برقراری اتصال رادیویی انبار مرکزی و کاهش روند ترخیص لوازم ضبط شده از ۶ به ۲ مرحله در راستای تکریم ارباب‌رجوع را از دیگر اقدامات اعلام کرد.
وی اظهار کرد: حفظ و نگهداری اموال مردم از اولویت‌های اساسی مجموعه محسوب می‌شود و از این‌رو انبارها و تمامی مجموعه به صورت آنلاین، رصد و پایش می‌شوند.
گلشن با تأکید بر اینکه به دنبال سامانه شهربان و حریم‌بان هستیم، گفت: رشد روز افزون تکنولوژی و استفاده از فناوری نو، بهترین راه‌حل برای کاهش هزینه‌ها و تسریع امور در راستای یکپارچه‌سازی سیستم است.
مدیر اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان گفت: پرواز کوادکوپتر و پهباد به‌منظور کنترل ساخت‌وسازها در باغ‌های همدان هم از برنامه‌های این مدیریت است که امیدواریم به‌زودی نخستین پرواز این پرنده را شاهد باشیم.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *