ضرورت توجه به آینده پژوهی در طرح‌ها و پروژه‌ها / باید قانون را به نفع عدالت تغییر داد

ضرورت توجه به آینده پژوهی در طرح‌ها و پروژه‌ها / باید قانون را به نفع عدالت تغییر داد

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان بر توجه به آینده پژوهی در طرح‌ها و پروژه ها تاکید کرد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ آیت الله حبیب الله شعبانی در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر و شهرستان و شهردار همدان به مناسبت سالروز تاسیس شوراهای شهر و روستا ضمن تبریک این روز، اظهار کرد: مجموعه شوراهای شهرستان فرصت خوبی برای تبادل تجربیات و اندیشه است که باید از این فرصت به خوبی استفاده شود.
آیت الله شعبانی بهره گیری از تجربیات اعضای ادوار گذشته در کنار نیروهای جوان و با انگیزه را امری ارزشمند دانست.
آیت الله شعبانی با تاکید بر اینکه در امر مدیریت شهری و شوراها از تجارب گذشتگان و توان جوانان در کنار هم باید استفاده شود تا عدالت محقق شود، گفت: امید است در پایان دوره ششم شورا شاهد تغییرات اثرگذار در شهر باشیم.
وی با بیان اینکه دغدغه امروزه ما این است که در کشور هیچ یک از شهر ها رشد متوازن ندارند، اظهار داشت: رشد غیر متوازن شهرها حاصل مدیریت شهری از گذشته تاکنون است، چرا که این نشان می‌دهد در راستای اهداف ‌مورد نظر عمل نشده یا ترک فعل صورت گرفته است.
شعبانی در این خصوص اضافه کرد: با اصلاح مدیریت شهری رشد متوازن ایجاد خواهد شد، در غیر اینصورت روند رشد غیر متوازن فعلی شهرها ادامه خواهد داشت.


نماینده ولی فقیه در استان ادامه داد: باید قانون را به نفع عدالت تغییر داد و این امر شجاعت و جسارت میخواهد و در این راستا شاید منافع برخی به خطر بیفتد اما این مهم نیست بلکه مهم منافع مردم است.
وی همچنین نقش شوراها و شهرداری‌ها را در حوزه فرهنگی حائز اهمیت دانست و یادآور شد: بخش اعظمی از مشکلات اقتصادی امروز ریشه در مباحث فرهنگی دارد و توجه به مسائل فرهنگی از انتظارات ما است.
شعبانی در ادامه با اشاره به پروژه مصلی همدان اظهار داشت: احداث مصلی از ضروریات شهر همدان است و مدیریت شهری در این زمینه وارد در اجرای طرح همکاری لازم را داشته باشد.
وی اضافه کرد: متاسفانه در سطح شهر شاهد احداث ساختمان‌های هستیم که فایده‌ای برای عموم نداشته و شورا و شهرداری باید تخصصی تر و کارشناسی تر از گذشته در این زمینه ها وارد شوند.
امام جمعه همدان توجه به جذب سرمایه گذار را نیز حائز اهمیت دانست و گفت: در این زمینه نیز باید نگاه آینده پژوهی داشته باشیم چرا که در طرح های مطالعاتی حوزه مدیریت شهری ضعف آینده پژوهی دیده می‌شود.

* علی‌اکبر نظری: ضرورت تقویت شوراهای شهر و روستا

رئیس شورای اسلامی شهرستان و عضو شورای شهر همدن با اشاره به روز شوراهای شهر و روستا گفت: نهم اردیبهشت یکی از روزهای سرنوشت ساز برای شوراها است و تقویت شوراها امری ضروری است.
علی اکبر نظری با بیان اینکه هشت اصل از قانون اساسی در خصوص شوراهاست، افزود: شوراها به عنوان ارکان تصمیم گیری در نظام مقدس جمهوری اسلامی مطرح هستند اما آنچه می بینیم علیرغم گذشت بیش از ۲۳ سال از زمان تشکیل شوراهای شهر و روستا آنچه لازمه حقوق مردمی است در این زمینه تحقق نیافته است.
نظری با اشاره مشکلات شوراها اظهار داشت: متاسفانه با گذشت بیش از دو دهه از زمان تشکیل شوراها هنوز این مشکلات باقی است و محقق نشده است و علی‌رغم اینکه مقام معظم رهبری در خصوص مظهر مشارکت مردمی تاکیدات زیادی داشته اند اما به نظر می آید دولتمردان و نمایندگان مجلس اعتقادی به شوراها ندارند، چرا که اگر این اعتقاد وجود داشته باشد با تقویت شوراها می توان بسیاری از مشکلات شهر و روستا را حل کرد.
رئیس شورای شهرستان و عضو شورای شهر همدان همچنین به شهرها و شهرداری های تازه تاسیس اشاره کرد و افزود: لازم است دولت به کمک شهرهای تازه تاسیس آمده و از بودجه های کلان برای توسعه این شهرها اختصاص دهند.

گفتنی است؛ در این دیدار شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهر همدان، جورقان، مریانج و قهاوند حضور داشتند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *