حافظِ محیط‌زیست برای کودکان باشیم

حافظِ محیط‌زیست برای کودکان باشیم

رضوان سلماسی، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان با ارسال پیامی ضمن گرامیداشت ١۶خردادماه، روز جهانی محیط‌زیست، نسبت به حفظ میراثِ طبیعی برای نسل آینده تأکید کرد.


به گزارش روابط‌عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ در متن پیام وی آمده است:
طبیعت؛ مانند مادری مهربان انسان را در دامن خود می‌پروراند و سخاوتمندانه تمامی منابع و سرمایه‌های خود را به پای او می‌ریزد.
تاکنون تمامی موجودات روی زمین کوشیده‌اند تا به قانون و نظامِ طبیعت پیرامون خود، گردن نهند و خود را با آن سازگار کنند، اما انسان، خواسته و ناخواسته، روند طبیعی محیط‌زیست خود را دگرگون کرده است.

هر روز کوهستان‌های زیادی تخریب می‎شود، درختان بسیاری با سنگ‌دلی، نابود می‌شوند و آب‌ها به هدر رفته و آلوده می‌شوند. از سوی دیگر جنگل‌های طبیعی از میان می‌روند، بسیاری از گونه‌های زیستی در حال انقراض هستند و صدها گونه به علت از دست دادن زیستگاه‌های خود، نابود شده‌اند!
متأسفانه آدمی بر خلاف دیگر موجودات، همواره تأثیر عمیقی در نابودی و تهدید محیط‌زیست از خود بر جای گذاشته است؛ چنان که اکنون انسان از مهم‌ترین عوامل تخریب محیط‌زیست شناخته می‌شود.
۵ ژوئن (۱۶ خرداد)؛ روز جهانی محیط‌زیست، از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم در نگهداری محیط‌زیست و تحریک سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط‌زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری، انتخاب شده ‌است.
معتقدم حمایت از محیط زیست، درختان و طبیعت، وظیفه انسانی ماست؛ از این‌رو روز جهانی محیط زیست، این میراث غنی و کهن -که به ما ارث رسیده است- را گرامی داشته و امیدوارم در حفظ این میراث، بیش از پیش کوشا باشیم.
امید است اهداف UNEP (برنامه محیط زیست سازمان ملل)، چراغ‌راه تصمیم‌گیران و مدیران ما هم باشد؛ اهدافی چون بخشیدن چهره‌ای انسانی به مسائل زیست‌محیطی، توانمندسازی مردم برای تبدیل شدن به فعالانی در زمینه توسعه پایدار و متوازن، ارتقا این بینش که عموم افراد جوامع در تغییر دیدگاه‌ها و در خصوص مسئله محیط‌زیست نقش محوری و اساسی ایفا می‌کنند و ترویج مشارکت همگانی با هدف اطمینان از برخورداری تمامی ملت‌ها از آینده‌ای امن‌تر و سعادتمندانه‌تر، خط مش اساسی برای حفاظت‌ از محیط‌زیست ‌ماست.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *