سند چشم‌انداز پیشرفت شهر هرچه سریع‌تر آماده شود

سند چشم‌انداز پیشرفت شهر هرچه سریع‌تر آماده شود

 

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه از بودجه‌ریزی تا نقشه تفصیلی و طرح جامع باید بر اساس سند چشم‌انداز و برنامه راهبردی شهر همدان باشد، گفت: تدوین سند چشم‌انداز پیشرفت شهر در اولویت و دستور کار قرار گرفته و شرکت مشاور اقدامات انجام شده در این خصوص را در صحن شورا ارائه داده و شورا نیز برای اتمام هرچه سریع‌تر آن کمک کند.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، حجت‌الاسلام ناصر صفری‌افلاکی در نطق پیش از دستور جلسه صحن با اشاره به اهمیت و ضرورت تدوین برنامه راهبردی و سند چشم‌انداز پیشرفت شهر و با دفاع از کلیت آن، اظهار کرد: در سنوات گذشته سند چشم‌انداز ۲۰ ساله مطرح و شهرداری با تلاش به منظور تحقق آن، قراردادی با مشاور منعقد کرده است اما این سند هنوز ابهاماتی دارد.
وی با بیان اینکه شهر برای رشد در همه ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و به ویژه شهرسازی نیازمند نقشه راه و الگویی است که تمام اقتضائات را پیش‌بینی کند، گفت: متأسفانه دچار نوعی روزمرگی شده‌ایم و هر کس برای احداث بنا در شهر اقدام می‌کند و مسؤولان نیز از روی خوش‌بینی مجوز می‌دهند.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: در بسیاری از ظرفیت‌ها و فضاهای خالی شهر بدون الگو ساخت و سازها انجام می‌شود.
صفری‌افلاکی با تأکید بر اینکه گاهی تصمیمات نقطه‌ای و بدون در نظر گرفتن ملاحظات اتخاذ می‌شود، افزود: گاهی عنوان می‌کنند که تدوین چشم‌انداز بعد از تصویب طرح جامع شهری باشد که این موضوع قابل پذیرش نیست.
وی با بیان اینکه طرح جامع شهری در افق ۱۰ ساله تدوین می‌شود، تصریح کرد: اما در چشم‌انداز پیشرفت شهر محدودیتی نداریم و برنامه‌ریزی صورت گرفته در این حوزه در کلیات باید مقدم بر همه چیز باشد و ممکن است در فروع قابل اصلاح باشد.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: بودجه‌ریزی در شهرداری باید بر اساس یک الگو باشد و فکر نمی‌کنم در بودجه ارائه شده به شورا بتوانیم بیش از ۱۰ درصد در جابجایی‌ها مؤثر باشیم.
صفری‌افلاکی با طرح این سوال که عمده بودجه بر اساس چه ضابطه، الگو و نقشه راهی تدوین می‌شود، خاطرنشان کرد: از بودجه‌ریزی تا نقشه تفصیلی و طرح جامع باید بر اساس سند چشم‌انداز و برنامه راهبردی شهر همدان باشد.
وی با تأکید بر اینکه شورای اسلامی شهر باید تدوین سند چشم‌انداز پیشرفت شهر را در اولویت و دستور کار قرار دهد، یادآور شد: شرکت مشاور باید اقدامات انجام شده در این خصوص را در صحن شورا ارائه دهند و شورا نیز برای اتمام هر چه سریع‌تر آن کمک کند.

* کاوسی‌امید: آموزش نیروهای شهرداری بر اساس یک دستورالعمل مشخص ضروری است

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان هم با بیان اینکه نیاز به آموزش مستمر نیروهای شهرداری در حوزه‌های مختلف است، گفت: آموزش‌ها باید بر اساس یک دستورالعمل مشخص به منظور ارائه خدمت بهتر و برخورد مناسب در مسائل مختلف باشد.
اکبر کاوسی‌امید در این جلسه با بیان اینکه باید برای مالکیت مردم و شهروندانی که ملک آنها در مسیر تعریض قرار می‌گیرد احترام قایل شویم، اظهار کرد: اجرای طرح تفصیلی به عهده شهرداری بوده و در خصوص آزادسازی معبر قانون و تبصره زیاد داریم.
وی با تأکید بر اینکه باید این را در نظر داشته باشیم شهروندی که ملک خود را برای معبر آزاد می‌کند قابل احترام است، گفت: به منظور نزدیک شدن به عدالت در این خصوص باید ملک مسیری را تملک کنیم.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: متأسفانه در شهر با ساخت و سازهای غیرمجاز از سوی برخی افراد در شهر مواجه هستیم و شهرداری باید طبق یک دستورالعمل و شیوه‌نامه با این موضوع برخورد کند.
کاوسی‌امید با تأکید بر اینکه نیاز به آموزش مستمر نیروهای شهرداری در حوزه‌های مختلف است، افزود: آموزش‌ها باید بر اساس یک دستورالعمل مشخص به منظور ارائه خدمت بهتر و برخورد مناسب در مسائل مختلف باشد.
وی با اشاره به تدوین یک دستورالعمل خوب در شهرداری مشهد برای آموزش نیروها تصریح کرد: اکنون در پلیس ساختمان بیشترین نارضایتی از سوی مردم وجود دارد و این موضوع به دلیل عدم آشنایی نیروها با قوانین در این حوزه بوده که نیاز به آموزش است.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *