رونمایی از سامانه شفافیت مدیریت‌شهری همدان

رونمایی از سامانه شفافیت مدیریت‌شهری همدان

با حضور رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر همدان، سامانه شفافیت به طور رسمی در شهرداری همدان راه‌اندازی شد تا از این پس اطلاع دقیق از تمام جزئیات مدیریت شهری اعم از قراردادها، امور مالی و اداری به‌ راحتی در اختیار شهروندان قرار گیرد.


گردان: مردم محرم مدیریت شهری هستند

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ رییس شورای اسلامی شهر همدان در این جلسه ضمن تشکر از عوامل اجرایی و پیگیری افرادی که جهت راه اندازی سامانه شفافیت نقش داشتند بویژه حمید بادامی نجات نایب رییس شورا، گفت: شفافیت به عنوان راهکار مناسب برای پیشگیری از فساد در نهادهای مختلف لازم است و باید پیاده شود طرح شهاب در این راستا کمک کننده است.
کامران گردان اضاف با اشاره به تأکید اعضای شورا بر شفافیت عملکرد مدیریت شهری، افزود: با توجه به اینکه اعضای شورا نمایندگان و وکلای مردم در پارلمان شهری هستند سامانه شفافیت ظرفیت نظارت مردم ربر عملکرد شورا و شهرداری را فراهم می کند.
وی الکترونیکی کردن رای‌گیری شورا از جمله اقدامات را در امر و شفاف‌سازی برشمرد و یادآور شد: تحقق شعار شفافیت به معنای واقعی و محرم دانستن شهروندان از مهم‌ترین دستاوردهای شورای پنجم است.
گردان ادامه داد: همچنین مدیریت هزینه ها، حفظ پاکدستی و مبارزه با رانت خواری و ویژه خواری از دیگر ویژگی‌های بارز راه‌اندازی سامانه طرح شهاب است.
گردان با اشاره به علنی بودن جلسات صحن شورای شهر همدان یادآور شد: قرارگرفتن آرای اعضای شورا در معرض دید مردم از طریق سامانه شفافیت و سایت شورا به صورت آنلاین و رای گیری الکترونیکی و قابل رصد بودن، از دیگر اقدامات طرح شهاب بود که سالهای اخیر اجرایی شد.
رییس شورای شهر همدان با بیان اینکه طرح شهاب با شاخصه های مشخصی راه اندازی شد افزود: پخش زنده جلسات شورا و درج مکتوب خلاصه جلسات در سایت و سامانه، حضور و غیاب آنلاین شورا، اعلام آرائ صحن، برنامه های جلسات شورا، اعلام تعارض منافع، امکان حضور شهروندان در جلسات شورا و شفافیت مالی از شاخصه های تعیین شده طرح شهاب است.
گردان سامانه شفافیت را دفاع از منافع مردم و برچیده شدن واسطه‌ها برشمرد و گفت: مردم حق دارند از همه جزییات با خبر شوند.

بادامی نجات: سامانه شفافیت نسخه شفابخش مدیریت شهری

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در آیین رونمایی از این سامانه گفت: سامانه شفافیت نه تنها سامانه نرم افزاری شهرداری در تمامی بخش‌ها را به روزرسانی می‌کند بلکه از هرگونه فساد در مدیریت شهری نیز جلوگیری می‌کند.
حمید بادامی نجات با بیان اینکه سامانه شفافیت نسخه شفابخش مدیریت شهری در تحقق شهر الکترونیک است،افزود: شهرداری‌ها به لحاظ ارتباط نزدیک با مسائل روزمره مردم و همچنین حجم بالای فعالیت و ورود به طرح‌های کلان مالی و اقتصادی، جزو نهادهای دارای خطر پذیری بالای فساد هستند که این سامانه می تواند نسخه شفابخش مدیریت شهری باشد.
وی اضافه کرد: یکی از کارآمدترین روش‌ها برای مقابله با فساد در مدیریت شهری و احیا و ارتقای سطح اعتماد متقابل مردم و شهرداری، قرار دادن شهرداری در اتاق شیشه‌ای از طریق ابزارهای شفافیت است.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: شوراهای شهر به ‌عنوان نهاد سیاست‌گذار و ناظر و شهرداری‌ها در مقام مجری، هر کدام در شفافیت برای قانون‌ گذاری و فرآیندها و پاسخ گویی به اقدامات و سیاست ‌های خود وظایفی بر عهده دارند.
وی گفت: شورای اسلامی شهر و شهرداری‌ همدان بر اساس قوانین باید تمامی امور اداری مدیریت شهری را به منظور عملیاتی شدن قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از طریق سامانه جامع شفافیت شهرداری در اختیار مردم قرار دهند.
بادامی نجات با تشریح بخش‌های مختلف در این سامانه خاطرنشان کرد: شورای اسلامی شهر همدان نیز باید گردش کار بررسی طرح‌ها و لوایح واصله، متن تمامی طرح‌ها و لوایح به رأی گذاشته ‌شده در شورا اعم از مصوب یا رد شده و همچنین خلاصه مذاکره جلسه‌های علنی و بودجه سالانه خود را برای اطلاع عموم شهروندان منتشر کند.
وی مشخصات مدیران و کارکنان شورا و شهرداری، بودجه سالانه شهرداری و آخرین گزارش تفریغ آن، اهداف، وظایف، سیاست‌ ها، خط‌ مشی ‌ها و ساختار شهرداری، ساز و کارهای شکایات شهروندان از تصمیمات یا اقدامات شهرداری، انواع اطلاعاتی که در شهرداری همدان نگهداری می‌شود و آیین دسترسی به آنها را از بخش‌های منتشر شده در این سامانه برشمرد.
بادامی نجات افزود: اختیارات و وظایف مأموران ارشد شهرداری و سازوکارها یا آیین ‌نامه‌هایی که به ‌وسیله آنها اشخاص حقیقی، حقوقی و سازمان‌های غیردولتی می‌‌توانند در اجرای اختیارات شهرداری همدان مشارکت داشته یا به نحو دیگری مؤثر واقع شوند از جمله مباحثی است که شهرداری در این سامانه باید اطلاع‌ رسانی کند.

مولوی: دانستن حق مردم است

رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای شهر همدان هم با اشاره به اینکه شعار اعضای شورای پنجم این است که دانستن حق مردم است گفت: گردش آزاد اطلاعات ، جلوگیری از حلقه بسته فساد و رانت خواری و ایجاد اعتماد شهروندان به سازمانها از ویژگیهای طرح شهاب است.
ابراهیم مولوی اضافه کرد: نظر سنجی و بهره گیری از نظرات شهروندان در اجرای طرح ها و تدوین طرح تفضیلی از دیگر مزایای طرح شهاب است.
مولوی با اشاره به صدور پروانه های ساختمانی و آگاهی مردم از وضعیت املاک خود، افزود: وجود فضای مجازی و فضای رسانه‌ای زمینه شفافیت و آگاهی مردم را فراهم کرده اند و باید از این ظرفیت تکنولوژی روز استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته بیشتر طرح ها و پروژه ها با نظرسنجی از مردم صورت می پذیرد، اظهار کرد: متاسفانه بعد از چندین سال ما هنوز نتوانستیم اسناد طرح تفصیلی را در معرض دید عموم گذاشته و نظرات آنها را جویا باشیم.
وی اضافه کرد: عدم شفافیت، زمینه فساد و سوء استفاده را در نهاد ها فراهم می کند و همانگونه که مردم از اعضای شورا به عنوان نمایندگان خود در پارلمان محلی انتظار دفاع از منافع شان را دارند این شفافیت در شورای پنجم رخ داده و سامانه شفافیت عنوان طرح‌شهاب راه اندازی شد .

صوفی: انتشار ۴۰۰ هزار پرونده در سامانه شفافیت

شهردار همدان هم در این نشست خبری با اشاره به اهمیت راه‌اندازی سامانه شفافیت، گفت: ۴۰۰ هزار پرونده در دو حوزه نوسازی و شهرسازی در این سامانه بارگذاری و به راحتی در مقابل دیدگان صاحبان آن قرار می‌گیرد.
عباس صوفی هدف از راه‌اندازی سامانه شفاف سازی را دسترسی مردم برای پیگیری پرونده‌های مرتبط با شهرداری دانست و افزود: این سامانه تردد شهروندان به بخش‌های مدیریتی شهری را کاهش می‌دهد و مردم به راحتی می‌توانند از طریق این سامانه، پاسخ سؤال‌های خود را دریافت کنند.
وی با بیان اینکه میلیاردها تومان برای راه‌اندازی نرم افزارهای الکترونیکی شهرداری هزینه شده است، اظهار داشت: انقلاب بزرگی را در تحقق شهر الکترونیک ایجاد کرده ایم.
صوفی اضافه کرد: شفاف سازی تمامی امور مدیریت شهری از سیاست‌های اصلی شهرداری همدان است و این سامانه پاسخ سؤال بسیاری از شهروندان را خواهد داد.
گفتنی است: با راه‌اندازی این سامانه که صبح دیروز در مرکز همایش‌های قرآنی و بین المللی همدان رونمایی شد شهروندان می‌توانند برای اطلاع از تمامی جزئیات امور شورا و شهرداری به نشانی اینترنتیshafaf.hamedan.ir مراجعه کنند.

 

انتهای پیام/

با حضور رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر همدان، سامانه شفافیت به طور رسمی در شهرداری همدان راه‌اندازی شد تا از این پس اطلاع دقیق از تمام جزئیات مدیریت شهری اعم از قراردادها، امور مالی و اداری به‌ راحتی در اختیار شهروندان قرار گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *