اولویت شورا تکمیل پروژه‌های ناتمام

اولویت شورا تکمیل پروژه‌های ناتمام

 

مسگریان: شورا در ارتباط با موضوعات شهری فعال بوده است

رئیس شورای اسلامی شهر همدان تأکید کرد : اولویت شورا تکمیل پروژه‌های ناتمام است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان به نقل از روزنامه هگمتانه، محمود مسگریان در نشست خبری، با بیان اینکه در سالگرد تاسیس دوره ششم شورای اسلامی شهر همدان قرار داریم اظهار کرد: شورای ششم با ویژگی منحصر به فرد خود و ضمن بهره‌مندی از افراد با تجربه، از ظرفیت جوانان متخصص نیز استفاده می‌کند، همچنین با وحدت و همدلی، سعی بر شناسایی و طرح مشکلات شهری داشته است تا ضمن بررسی آنها به نتیجه مطلوب دست یابد.

مسگریان با بیان اینکه در این شورا علاوه بر اعلام شفاف مصوبات و صورت جلسات، جلسات شورا در انتخاب شهردار نیز به صورت زنده پخش شد، گفت: مدتی است دیگر جلسات شورا نیز به صورت زنده پخش می‌شود علاوه براین قرار است سامانه شفافیت شورا را برای اطلاع عموم مردم فعال کنیم تا همه از موضوعات مرتبط با مردم آگاه شوند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای تشکیل شورا ۱۱۰ جلسه رسمی داشتیم که در آن‌ها علاوه بر لوایح پیشنهادی شهرداری، طرح‌هایی از کمیسیون‌های شورا نیز مطرح شده است، عنوان کرد:‌ موضوعات مختلفی در حوزه مدیریت شهری مطرح شده که منجر به ۲۹۱ مصوبه شده است و این نشان می‌دهد شورا در ارتباط با موضوعات شهری فعال بوده است.

این مسؤول با این توضیح که همه اعضا فعالانه کوشیدند تا کارنامه خوبی را به مردم ارائه دهند مطرح کرد: اعضا علاوه بر اینکه کمترین غیبت را داشتند، در کمیسیون‌ها فعالانه حضور داشته و در دیگر روزها نیز در ساختمان شورا حاضر بودند تا پاسخ گوی مردم باشند.

وی بیان کرد:‌ در یک جمع ۱۱ نفره ممکن است اختلاف نظری باشد که طبیعی است اما در مجموع شورای خوبی داشتیم که در آن تلاش کردیم مصالح و منافع مردم لحاظ شود موضوعی که مد نظر اعضا بوده است.

مسگریان با اشاره به اینکه هر کمیسیونی ضمن پاسخ‌گویی به مشکلات مردم، بیش از ۵۰۰ نامه داشته که آنها را پیگیری کرده است اظهار کرد:‌ در این شورا تلاش کردیم در بحث بودجه هزینه‌های زائد را کاهش داده و اولویت‌ها را در نظر بگیریم یعنی آنچه را که مورد نظر مردم است مورد توجه قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در دور پنجم خدمات بسیار ارزشمندی به مناطق کم برخوردار ارائه شد کما اینکه در دوره ششم نیز تلاش کرده ایم توسعه متوازنی در مناطق داشته باشیم مطرح کرد: امیدواریم بودجه ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی شهرداری محقق شود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان با این توضیح که در بحث اتمام پروژه‌های نیمه تمام که از خواست‌های مردم است شورا پیگیری بسیار داشته است گفت:‌ در حال حاضر پروژه پل شهید همدانی و غدیر فعال هستند به گونه‌ای که امیدواریم پل غدیر پایان تابستان امسال به بهره برداری رسیده و پل شهید همدانی نیز به موقع پایان یابد.

وی پیگیری راه‌اندازی سامانه حقوقی و راه‌اندازی میز مشاوره حقوقی، تبدیل وضعیت کارکنان شرکتی شهرداری، پیگیری جلسات، بررسی مشکلات مردم، ارائه راهکار پژوهشی و حقوقی به مرکز مطالعات، اخذ گزارش‌ها و گردش کار از شهرداری درباره مسائل مختلف را از فعالیت‌های کمیسیون حقوقی شورای شهر برشمرد و ادامه داد:‌ در کمیسیون بودجه نیز بیش از ۱۷۰ جلسه تخصصی برگزار شده و مباحثی مانند برگزاری جلسات مرتبط با بودجه و استفاده از نظر کارشناسان و اساتید مرتبط با مسایل کمیسیون بودجه دنبال شده است.

مسگریان درباره عملکرد کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر همدان نیز به بررسی مدارک ارسالی طرح جامع شهری همدان در این کمیسیون اشاره و بیان کرد:‌ پس از بررسی یک‌سری ایرادها به طرح جامع گرفته شده که برای اصلاح به کمیسیون مربوطه، مشاور طرح و راه و شهرسازی ارسال شده است خوشبختانه بسیاری از موارد مرتفع شده و برای تصویب نهایی باید نظر بدهند.

مسگریان اضافه کرد: احیای رود دره‌های همدان، بررسی و احیای بافت‌های واجد ارزش شهر، بررسی ابعاد ایجاد شهرداری بافت مرکز، بررسی وضعیت عمارت کبابیان، ساماندهی ورودی‌های همدان، احیا مرمت و ایمنی بازار تاریخی همدان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین طرح‌ها از دیگر فعالیت‌های کمیسیون شهرسازی بوده است.

علی‌اکبر نظری: بررسی عملکرد نواحی شهرداری

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان نیز در ادامه این جلسه ضمن تبریک فرا رسیدن روز خبرنگار گفت: رسانه و خبرنگار نقش و جایگاه بسزایی دارند به گونه ای که خداوند متعال در قرآن کریم هم به قلم قسم یاد کرده است و رسالت خبرنگار رسالت حضرت زینب (س) است که این فرهیختگان عرصه اطلاع رسانی باید قدر جایگاه ونقش خود را بدانند.
علی اکبر نظری با این توضیح که کمیسیون خدمات شهری یکی از کمیسیون‌هایی است که نقش فعال در شورا و شهرداری داشته است، گفت: در طول این مدت ۶۴ جلسه برگزار کردیم که در ۴۱ جلسه به بررسی ابعاد طرح‌ها، برنامه‌ها و ساختارها پرداخته ایم.
وی با این توضیح که ۲۳ جلسه نیز خارج از جلسات کمیسیون بوده و به بازدید میدانی از مراکز مربوطه تعلق داشته است مطرح کرد:‌ علاوه بر تصویب ۷ طرح، عملکرد نواحی شهرداری را بررسی کرده و ۴۲ مورد بازدید نیز از مراکز مربوطه داشته‌ایم.

صفری افلاکی: تمامی برنامه‌ها و پروژه‌ها باید پیوست گردشگری داشته باشند

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان نیز در این نشست از تدوین سیاست‌های کلی در این حوزه خبر داد و افزود:‌ از روز اول چشم اندازی تدوین کرده و در فصل بودجه با ذکر مصادیق، برنامه‌ها و اولویت‌ها را به شهرداری اعلام کردیم هرچند به دلیل محدودیت منابع مالی تمامی این برنامه‌ها محقق نشده است.
حجت الاسلام ناصر صفری افلاکی با این توضیح که سیاست‌های گردشگری در ۳۸ بند مشخص و اعلام شده است گفت:‌ برنامه‌ها و سیاست‌ها در حوزه ورزشی در ۲۱ بند و در حوزه فرهنگی- اجتماعی نیز در ۲۷ بند ابلاغ شده است علاوه براین ۱۰ طرح راهبردی را نیز ارائه کرده و به تصویب رسانده ایم.
وی با اشاره به تدوین اساسنامه سازمان گردشگری اعلام کرد: به محض اخذ مجوز از مراکز مربوطه سازمان گردشگری را راه‌اندازی می‌کنیم، علاوه بر این گفته ایم همه برنامه‌ها حتی پروژه‌های صنعتی نیز باید پیوست گردشگری داشته باشند تا بتوان از ظرفیت‌ها درست استفاده کرد.

حیدری: اجرای سامانه جامع مدیریت آسفالت

رئیس کمیسیون فنی، عمرانی، حمل و نقل و ترافیک شورا نیز از بررسی پروژه‌های نیمه تمام مانند تقاطع غیر همسطح شهید همدانی، غدیر و پارکینگ آقاجانی بیگ در این کمیسیون خبر داد و اظهار کرد:‌ اعلام تاریخ اتمام پروژه با نصب نمایشگر روزشمار، کنترل کیفیت پروژه‌ها، اجرای عملیات آسفالت‌ریزی از جمله اقدامات ما در این کمیسیون بوده است.
مهدی حیدری با اشاره به اینکه میزان آسفالت ریخته شده در معابر در سال گذشته در مقایسه با سال ۹۹ راضی کننده نیست افزود:‌ تلاش کردیم امسال با توجه به افزایش بی سابقه قیمت‌ها ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار تن آسفالت‌ریزی در شهر انجام شود.
وی از اجرای سامانه جامع مدیریت آسفالت برای اجرای فنی این فرایند در شهر خبر داد و بیان کرد: پیگیر ایجاد خط تولید خودکفایی شهرداری در بخش آسفالت هستیم که درصورت تأمین قیر مورد نیاز این طرح نیز محقق شده و کمک خوبی برای شهرداری خواهد بود.
حیدری با اشاره به اینکه طبق اعلام شهرداری از ابتدای امسال ۴۷ هزار تن آسفالت‌ریزی انجام شده است گفت: در بخش رفع مشکلات ترافیکی نیز گسترش پارکینگ‌های عمومی در دستور کار قرار گرفته است که در همین راستا نیز پروژه پارکینگ آقاجانی بیگ فعال شده است.
حیدری با این توضیح که احداث پارکینگ عمومی هزینه بر است بنابراین طرح ایجاد پارک حاشیه‌ای را مد نظر قرار داده ایم عنوان کرد: با مدیریت مکان‌های پارک خودرو در حاشیه خیابان‌ها می‌توانیم نزدیک به ۸ هزار محل پارک خودرو ایجاد کنیم.

شهابی نیا: بهره‌برداری از سامانه یکپارچه شهرسازی برای کاهش زمان صدور پروانه در مهر ماه

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان نیز اظهار کرد: تغییر ساختار برای کمک به اعضای شورا برای تصمیم گیری در بخش مطالعاتی پروژه‌ها با استفاده از متخصصان و اساتید دانشگاه‌ها، اولویت‌‌بندی مشترک بین مرکز پژوهش‌های شورا و شهرداری درباره برنامه‌ها و پروژه‌ها، فعال سازی کمیته سرمایه‌گذاری و فناوری اطلاعات، آسیب شناسی عرصه سرمایه‌گذاری، احصا ۳۵ پروژه سرمایه‌گذاری در شهرداری و پیگیری ۵ پروژه فیبر نوری با ۸۰ کیلومتر، پروژه سیمان شهرداری و رفع مشکلات آن، پیگیری پروژه بازیافت هواپیما، استفاده از ظرفیت تولید چرم، آموزش و فروش آن، راه‌اندازی جایگاه سوخت پایانه و میدان شاهد شهرداری و همچنین پروژه میدان میوه و تره بار از جمله اقدامات این مرکز در طول این مدت است.
سعید شهابی نیا از ایجاد سامانه یکپارچه شهرسازی برای کاهش زمان صدور پروانه در شهرداری همدان خبر داد و گفت:‌ این سامانه مهره ماه امسال به بهره برداری می‌رسد کما اینکه سامانه شفافیت در شورا و شهرداری نیز در حال راه‌اندازی است.

بادامی‌نجات: پیگیری رفع مشکلات محلات

دیگر عضو شورای اسلامی شهر همدان هم بیان کرد: اگرچه در این دوره از شورا مدیریت کمیسیونی را ندارم اما در راستای عمل به وظایف قانونی خود ۲۷ بازدید از محلات مختلف به همراه معتمدین و رؤسای دستگاه‌های مختلف داشته‌ام تا مشکلات این محلات بررسی و پیگیری شود.
حمید بادامی‌نجات با این توضیح که در حال حاضر در کمیسیون معاملات حضور داشته که در آن تلاش بر اصلاح ساختار داشتیم، افزود: در این فرایند توانستیم در بخشی از اصلاح ساختار موفق باشیم هرچند برای اصلاح باقی ساختارها نیز اهتمام داریم.
این عضو شورای شهر ادامه داد:‌ تلاش کردیم در معاملات امانت داری کنیم یعنی در نرخ‌گذاری معاملات رقم در نظر گرفته شده کمتر از عرف بازار نباشد در همین راستا نیز منافعی به بیت المال برگشته و یا معاملات به نفع شهرداری شده است.
بادامی نجات با اشاره به اینکه تلاش کردیم اصلاح ساختار به سمتی باشد که همه بتوانند در معاملات شرکت کنند مطرح کرد:‌ به عنوان مثال می‌توان به مسئله بیمه تکمیلی کارکنان شهرداری و حذف واسطه از این فرایند اشاره کرد که باعث شد بیش از ۴ میلیارد تومان سود عاید شهرداری شود.

پرسش و پاسخ خبرنگاران

در ادامه این جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران مهدی حیدری در پاسخ به سوالی درباره پارکینگ آقاجانی بیگ و کارشکنی پیمانکار این پروژه بیان کرد:‌ پیمانکار مرتبا کار را تعطیل کرده و امتیازاتی می‌گیرد و پس از این کار باز هم پروژه را تعطیل می‌کند به همین دلیل رسما به شهرداری اعلام کردیم حالا که پیمانکار کار را پیش نمی‌برد حق ندارید مساعدت‌ها را ادامه دهید چرا که اگر این روند ادامه یابد تصمیمات شدیدتری رخ خواهد داد.
سوال درباره عملکرد شهرداری از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه بود که در پاسخ به آن سعید شهابی‌نیا عنوان کرد: در حوزه انتخاب شهردار ما نیاز به کسی داریم که دید مدیریتی داشته باشد. ما در شهرداری همدان در حوزه مالی، بودجه، فناوری و اطلاعات مشکل داشتیم بنابراین به کسی نیاز داشتیم که حداقل دید حمایتی نسبت به این مسائل داشته باشد.
وی ادامه داد: در حال حاضر اقدامات خوبی در بخش بودجه شهرداری، خزانه‌داری و… رخ داده که سال‌های بعد جدی‌تر خواهد بود بنابراین عملکرد شهرداری در این بخش‌ها مطلوب بوده و در دیگر بخش‌ها نیز کارها به نحو مطلوب در حال انجام است.
حمید بادامی نجات دیگر عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز اظهار کرد:‌ عملکرد شهرداری مستقیما با عملکرد ما گره می‌خورد بنابراین اگر ببینیم جایی دارد اشتباه می‌رود باید درستش کنیم که این وظیفه شوراست.
وی بیان کرد:‌ ما باید در شورای شهر به نقش نظارتی خود عمل کنیم که به نظرم اندکی از آن دور شده‌ایم به گونه‌ای که اصطلاحا گفته شده شورا چک سفید امضا شهرداری شده است.
رئیس شورای اسلامی شهر در ادامه جلسه در پاسخ به سوالی درباره عدم حضور سعید نظری در جلسات شورای شهر و استفاده وی از امکانات شهرداری به دلیل اشتغال در تهران افزود:‌ وی کارمند همدان است، در جلسات صحن و کمیسیون حضور دارد و تکالیف خود را انجام داده‌است همچنین او از امکانات شهرداری هم استفاده نمی‌کند.
در موضوع زباله و زباله گردی به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی موجود در شهر نیز علی اکبر نظری در پاسخ به سوال خبرنگاری در این باره اظهار کرد:‌ برای رفع مشکلات عدم تفکیک زباله از مبدا، سامانه‌ای طراحی شده و قرار است با استفاده از آن تفکیک زباله از مبدا صورت گیرد.
وی اضافه کرد: در بحث زباله گردها آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که معیشت مردم مشکل دارد موضوعی که برای حل آن مسؤولان استان باید اقدام کنند.
این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه در این حوزه ۱۱ نهاد مکلف هستند تا اقدامات لازم را انجام دهند، گفت:‌ مدیریت ارشد استان باید از دستگاه‌های مربوطه بخواهد این افراد را تحت پوشش بگیرند تا معضل معیشتی آنها حل شود در غیر این صورت اگر ما جلوی معیشت آنها را بگیریم آنها چه خواهند کرد؟
مسگریان نیز در این باره افزود: مشارکت مردم در این عرصه خیلی مهم است چرا که تفکیک زباله باید از مبدا رخ دهد که اگر اینگونه شود هم به نفع مردم بوده و هم پدیده زباله گردی که به دلیل بالا رفتن قیمت زباله حضور افراد در آن بیشتر شده، از بین می‌رود.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان درباره انتقادات برخی افراد به عملکرد شهردار و پیش کشیدن مسئله استیضاح وی اظهار کرد:‌ هر کسی که وارد کار اجرایی می‌شود مشکلات و ضعف‌هایی دارد، اما باید بدانیم همدان دارای درآمد پایدار نیست و اینگونه نیست که مدیر مربوطه خیالش راحت باشد که بتواند هر ماه حقوق کارکنان را به راحتی پرداخت کند.
وی ادامه داد: شهری مثل اراک، اصفهان، تبریز و ساوه از محل درآمد مالیات بر ارزش افزوده مبالغ کلانی دریافت کرده و دغدغه‌ای برای پرداخت حقوق ندارند در حالی که مالیات بر ارزش افزوده برای همدان شاید یک پنجم حقوق هم نباشد.
مسگریان با بیان اینکه اینگونه نیست که بگوییم در شهرداری کاری انجام نمی‌شود عنوان کرد: ما به مرحله‌ای نرسیدیم که بخواهیم درباره استیضاح شهردار صحبت کنیم اگرچه هر عضو شورا که سوال داشته باشد می‌تواند از شهردار سوال کند.
وی بیان کرد: برای استیضاح شهردار باید ۸ نفر طبق قانون درخواست خود را اعلام کنندکه در حال حاضر اینگونه نیست، چرا که ضمن احترام به موافقان و مخالفان شهردار، می‌بینیم که شهردار و بدنه شهرداری شبانه روزی در حال کار هستند.
پیرامون مسئله عدم موفقیت پروژه‌های سرمایه‌گذاری در همدان نیز علی اکبر نظری با بیان اینکه ما در این عرصه مشکل مدیر داریم اظهار کرد: اگر مدیر خوبی انتخاب کنیم که تدبیر داشته باشد آن وقت سرمایه‌گذار فرار نمی‌کند بنابریان اگر مدیر برنامه‌ریزی و تدبیر داشته باشد سرمایه گذار هم پای کار است.
سعید شهابی نیا نیز در این باره ادامه داد:‌ شاید یکی از دلایل عدم موفقیت سرمایه‌گذاری در همدان بوم آن باشد هرچند برای حل این مشکل سعی می‌کنیم زمینه‌ها را برای سرمایه‌گذاری آماده کنیم تا مشکل زیادی پیش نیاید.
موضوع انتصاب در بخش‌های مختلف شهرداری از دیگر سوالات خبرنگاران بود که حمید بادامی‌نجات درباه آن مطرح کرد: روزی که شهردار برنامه خود را ارائه کرد گفت کمیته انتصابات شکل می‌دهیم و این کمیته عملا تشکیل نشده است .
وی افزود: باید بدانیم ما در شورا نمی‌توانیم در کار اجرایی و انتصابات دخالت کنیم، اما اصلی که اگر رعایت شود شهردار می‌تواند به خوبی کار را انجام دهد.
مسگریان نیز در این باره بیان کرد:‌ اعضای شورای شهر حقی برای دخالت در انتصابات ندارند اما شهردار باید درباره عملکرد مدیران خود پاسخ‌گو باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *