نمایندگان مجلس، بودجه شوراها را پیگیری کنند

نمایندگان مجلس، بودجه شوراها را پیگیری کنند

نماینده استان در شورای عالی استان‌ها و نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: انتظار می‌رود نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نحوه تأمین بودجه شوراهای پایه و فرادست را به‌منظور استقلال منابع مالی شوراها و تعریف منبع مالی مناسب برای آنان، پیگیری کنند.
به گزارش روابط‌عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ حمید بادامی‌نجات در جلسه شورای شهرستان با حضور حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی، نماینده منتخب مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی و با محوریت بررسی مشکلات و موانع حوزه شورای‌شهرها به‌ویژه شورای شهرستان، اظهار کرد: با توجه به اینکه جایگاه شورای شهرستان در قانون اساسی تعریف شده، اما جایگاه واقعی آنان نادیده گرفته شده است که جای نگرانی دارد؛ از این‌رو انتظار می‌رود نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نحوه تأمین بودجه شوراهای پایه و فرادست را به‌منظور استقلال منابع مالی شوراهای روستاها، بخش‌ها، شهرها، شهرستان‌ها و استان‌ها و همچنین شورای عالی استان‌ها و تعریف منبع مالی مناسب برای آنان، پیگیری کنند تا این مجموعه‌عای مردمی بتوانند حداقل، جلسات خود را برگزار کنند.
وی با بیان اینکه متأسفانه شورای شهرستان‌ها در سراسر کشور به دلیل عدم وجود منابع مالی تعطیل هستند و جلسات آنان، برگزار نمی‌شود؛ افزود: شورای شهرستان همدان هم با وجود اینکه هیچ منابع مالی برای آن تعریف نشده، به صورت منظم جلسات خود را برگزار می‌کند.
بادامی‌نجات با توجه به ارتباط مناسب مجلس و شورا در دوره گذشته، عنوان کرد: لوایح خوبی از طریق شوراها و شورای عالی استان‌ها به مجلس ارسال شد که اصلاح قانون شوراها و قوانین بالادستی که مربوط به استفاده از ظرفیت شوراها و مدیریت‌شهری محسوب می‌شود، از جمله لوایح مختلف ارسالی به مجلس است.
وی ادامه داد: طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری از جمله لوایحی بود که متأسفانه کلیات آن در مجلس رأی نیاورد؛ البته این مهم اصلاح و مجدد ارسال می‌شود.
نماینده استان در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها هم از دیگر مواردی بود که در مجلس مورد تصویب قرار گرفت و کمک بزرگی به شهرداری و شورا بود؛ اما متأسفانه در شورای نگهبان، رد شده است.
بادامی‌نجات با تأکید بر لایحه درآمدهای ارزش افزوده، گفت: یکی از دلایل شکست این طرح، عدم شفافیت در توزیع این منابع است که در صورت مشخص شدن شیوه توزیع آن، به‌راحتی می‌توان مطالبه‌گری داشت تا شرایط مدیریت‌شهری به شیوه‌ای مناسب، پیش برود.
وی همچنین گفت: لایحه دیوان محاسبات شهری که از طریق شورای شهر تهران به شورای عالی استان‌ها رسیده است، به‌زودی در شورای عالی استان‌ها بررسی می‌شود و به‌منظور بررسی بیشتر به مجلس ارسال خواهیم کرد تا دیوان محاسبات شهری هر چه سریع‌تر، تشکیل شود.
بادامی‌نجات با توجه به اینکه بخشی از منتخبان مجلس یازدهم با مجموعه مدیریت‌شهری و شوراها غریبه نیستند؛ ابراز امیدواری کرد: در دوره مجلس یازدهم، تعاملات بین شوراها و مجلس بهتر شود تا بتوانیم از این ظرفیت‌ها، بیش از پیش بهره‌مند شویم.

فلاحی نماینده منتخب مجلس یازدهم: حامی شوراها در مجلس هستم

نماینده منتخب مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست ضمن تأکید بر مباحث مطرح شده نماینده استان در شورای عالی استان‌ها، حمایت از شوراها را وعده داد و گفت: مجموعه مدیریت‌شهری را کمک می‌دهیم و از ظرفیت مجموعه شورای شهرها و شهرستان‌ها بهره‌مند خواهیم شد.
حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی همچنین اعلام کرد: لوایح مدیریت یکپارچه شهری، ارزش افزوده، درآمد پایدار و سایر لوایح به‌طورقطع در دستور کار قرار خواهند گرفت.
وی بیان کرد: بخشی از پروژه‌های شهری همدان به‌ویژه تقاطع غیرهمسطح جزو پروژه‌های ملی محسوب می‎شوند که نباید برای احداث آنان از ظرفیت منابع مالی و عوارض شهر استفاده می‌شد؛ در حالی‌که انتظار می‌رود عوارض شهر برای ارائه سایر خدمات به شهروندان به‌کار می‌رفت.
فلاحی ضمن تأکید بر پیگیری تزریق اعتبارات ملی به پروژه‌های ملی حوزه مدیریت‌شهری همدان، اظهار کرد: تمامی عوارضی که در یک منطقه، شهر یا روستا به دست‌ می‌آید، نباید در همان منطقه هزینه شود؛ بلکه باید توزیع اعتبارات در مناطق شهری و روستایی به صورت متوزان صورت پذیرد.
وی همچنین گفت: برخی از شهرها از اعتبارات عوارضی بیشتری بهره برده‌اند که باید این مهم بررسی شود تا شیوه جذب این اعتبارات در همدان هم تغییر کند و سهم بیشتری دریافت شود.


علیجانی: مشکلات شوراها، نیازمند حمایت نمایندگان مجلس است

رئیس شورای شهرستان همدان نیز گفت: شورا‌ها به‌ویژه شورای شهرستان، دچار مشکلات هستند که نیازمند حمایت نمایندگان مجلس است.
محمد علیجانی افزود: پروژه‌های برخی از بخش و مناطق استان، نیمه‌کاره باقی مانده که بهتر است از ظرفیت نمایندگان برای تکمیل این پروژه‌ها بهره‌مند شویم.
* کاوسی‌امید: تأکید بر تعاملات بین نمایندگان مجلس و شورا
اکبر کاوسی‌امید، نماینده همدان در شورای شهر همدان در ادامه با تأکید بر تعاملات بین نمایندگان مجلس یازدهم و شورا، گفت: به‌طورقطع می‌توان از این ظرفیت، بهتر استفاده کنیم.

حیاتی: تمرکززدایی بهترین راهکار برای حل مشکلات

نماینده شورای شهر مریانج هم با اشاره به اینکه تمرکززدایی بهترین راهکار حل مشکلات است، گفت: تمامی اختیارات در دست وزارت کشور است که انتظار می‌رود اختیارات به استان‌ها و شهرستان‌ها واگذار شود تا بتوانیم بهتر تصمیم بگیریم.
خلیل حیاتی افزود: شوراها یکی از بهترین جایگاه‌ها سیاسی در کشور محسوب می‌شود که اختیارات می‌تواند به آنان واگذار شود.

 شعبانی‌مقصود: بهره‌گیری نماینده مجلس از ظرفیت شوراهای پایه

مهدی شعبانی‌مقصود، نماینده شورای شهر مریانج نیز تأکید کرد: شوراهای پایه، شوراهای روستا و شهرستان محسوب می‌شوند که نمایندگان مجلس می‌تواند ضمن بهره‌گیری از ظرفیت جایگاه شوراها، اقدامات توسعه‌ای استان را از طریق شوراها دنبال کنند.

احمدی: تأکید بر اتحاد نمایندگان برای توسعه همدان

حشمت‌اله احمدی، نماینده شورای شهر قهاوند در پایان با تأکید بر اتحاد نمایندگان به‌منظور توسعه شهرستان همدان، گفت: نمایندگان منتخب ضمن نادیده گرفتن اختلافات، باید با هم‌دیگر، اتحاد و همدلی داشته باشند تا به پروژه‌ها، تعاملات و مسائل مختلف استان و شهرستان‌ها، آسیب نرسد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *