استمرار فرهنگ پهلوانی در ورزش همدان

استمرار فرهنگ پهلوانی در ورزش همدان

آیین تجلیل از تعدادی از پیشکسوتان و ورزشکاران شهر همدان به مناسبت گرامیداشت «روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای» با حضور رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار همدان و تعدادی از مسوولان مدیریت شهری برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان به نقل از روزنامه هگمتانه، رئیس شورای شهر همدان در این مراسم ضمن تبریک روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای گفت: اصالت و مردانگی ورزشکاران همدانی از دیرباز زبانزد همگان بوده و این مرام به خاطر دلبستگی‌های عمیق مردم این سرزمین به مرام جوانمردی اولیا الهی است.
کامران گردان با بیان اینکه منش پهلوانی به عنوان بارزترین صفت و ویژگی اخلاقی ورزشکاران محسوب می‌شود، افزود: خوشبختانه این روحیه به خوبی در بین ورزشکاران همدان به ویژه پیشکسوتان ورزش زورخانه‌ای مشاهده می‌شود.

گردان: ریشه فرهنگ پهلوانی در ورزش زورخانه‌ای است

وی با بیان اینکه همدان جزو استان‌های صاحب سبک در ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای کشور محسوب می‌شود، اظهارکرد: ریشه فرهنگ پهلوانی در ورزش زورخانه‌ای است و به همین دلیل این مسئله یک فرهنگ عمومی تلقی می‌شود، بر این اساس این فرهنگ باید در بین رشته‌های ورزشی ترویج بیشتری پیدا کند تا شاهد رشد و شکوفایی اخلاقی در بین ورزشکاران به ویژه نسل جوان باشیم که شورای شهر و شهرداری همدان نسبت به موضوع ورزش و ترویج روحیه پهلوانی توجه ویژه‌ای دارند.
گردان ادامه داد: خوشبختانه طی سال‌های اخیر شاهد رشد ورزش محلات شهر همدان هستیم و موفقیت‌هایی را در این زمینه به دست آورده ایم که رضایتمندی شهروندان را به همراه داشته است.

مولوی: ترویج و توسعه ورزش محلات از اهداف مدیریت شهری است

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان نیز گفت: شورای شهر و شهرداری همدان قدردان زحمات و تلاش‌های بی‌نظیر بزرگان و پیشکسوتان ورزش شهر هستند.
ابراهیم مولوی با بیان اینکه و یکی از اهداف مهم و اثرگذاری که به دنبال آن هستیم ترویج و توسعه ورزش محلات است، افزود: خوشبختانه امروز شاهد موفقیت‌های خوبی در این زمینه هستیم و انتظار می‌رود پیشکسوتان و بزرگان ورزش نیز در این زمینه همراهی و مشارکت داشته باشند تا شاهد دست یابی به اهداف و موفقیت‌های بیشتر در شهر همدان باشیم.
شهردار همدان نیز با اشاره به فرهنگ پهلوانی در ورزش همدان، اظهار کرد: حضور در جمع مفاخر پهلوانی شهر همدان فرصتی ارزنده ‌ای است و معتقدم افتخارات ملی ورزشکاران شهر همدان مرهون تلاش‌ها و منش پهلوانی این بزرگواران است و باید قدردان این پهلوانان بود.
وی با بیان اینکه مدیریت شهری همدان علاوه بر اجرای وظایف ذاتی خود، نسبت به موضوعات اجتماعی نیز نگاه ویژه‌ای دارد، اضافه کرد: تشکیل شورای اجتماعی محلات در تمامی محلات سطح شهر در راستای بهره‌مندی تمامی شهروندان در حوزه‌های مختلف از ظرفیت‌های بالقوه است که در همین راستا و در حوزه ورزش به ویژه ورزش محلات اقدامات خوبی را شاهد هستیم.

صوفی: لزوم همراهی پیشکسوتان ورزش شهر باید ورزش شهرداری

صوفی با بیان اینکه بزرگان و پیشکسوتان ورزش شهر باید ورزش شهرداری را همراهی کنند، افزود: حضور این عزیزان در عرصه‌های مختلف ورزشی و اجتماعی باعث ترویج منش پهلوانی در بین شهروندان به ویژه نسل جدید خواهد شد و بر همین اساس در فرصت مناسبی آیین تجلیل و تقدیر از پیشکسوتان ورزشی شهر همدان به همت شورا و شهرداری همدان برگزار خواهد شد.
شهردار همدان ادامه داد: شورای اسلامی شهر و شهرداری نگاه ویژه‌ای به سلامت جسمی و روانی شهروندان دارند و در همین رابطه با توسعه زیرساخت‌های ورزشی نظیر ساخت سالن کشتی، زمین فوتبال در بوستان‌ها و… در مناطق مختلف شهر به دنبال توسعه و احیای ورزش محلات هستند که در همین رابطه شاهد رقابت ورزشکاران در رشته‌های مختلف ورزشی نظیر فوتبال، والیبال، کشتی و… در دو رده بانوان و آقایان در شهر همدان هستیم.
صوفی ادامه داد: بنده معتقدم توجه به این عرصه نه تنها هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری در بین شهروندان است و موجب ارتقای سلامت جسمی و روانی در جامعه خواهد شد.
معاون مالی و اقتصادی شهردار همدان نیز در ادامه این جلسه گفت: بزرگان و پیشکسوتان ورزش شهر، نماد پهلوانی در بین شهروندان هستند از این رو باید قدردان این عزیزان باشیم و با استفاده از ظرفیت‌های این بزرگان، منش پهلوانی را در بین شهروندان و جوانان شهر اشاعه دهیم.
رضا ابرار خرم با بیان اینکه بزرگان و پیشکسوتان ورزش شهر به دلیل صفات بارز اخلاقی و رفتاری و با از خودگذشتگی‌هایی که در عرصه ورزش استان و کمک به شهروندان داشته اند در اذهان مردم همیشه به نیکی از آنها یاد می‌شود، افزود: خوشبختانه امروز شاهد هستیم این روحیه پهلوانی در جوانانی نظیر دکتر بیژن حیدری داور بین المللی فوتبال کشور و از افتخارات ورزشی استان نیز وجود دارد و در صحنه کمک به مردم حضوری جدی دارد و مردم نیز قدردان زحمات وی هستند که جای تقدیر دارد.
مسوول پیشکسوتان کشتی پهلوانی و ورزش باستانی غرب کشور نیز در این مراسم گفت: سال پنجم هجرت در جنگ خندق، امام اول شیعیان جهان امیرمؤمنان علی ابن ابی طالب (ع) نماد و اسوه جوانمردی و شجاعت سپاه اسلام، نماد شرک و بت پرستی یعنی عمر بن عبدود را به خاک مذلت نشاند که با توجه به کشتن نفس اماره و تلاش برای رضای خدا در راه دین، سبب شد مولای متقیان امام علی (ع) نماد بزرگی و جوانمردی دنیا باشد و به همین منظور ۱۷ شوال هر سال به عنوان «روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای» نامگذاری شده است.

عبداله کاظمی روشن توجه ویژه شهردار همدان به جایگاه بزرگان و پیشکسوتان ورزش شهر را بسیار ارزنده و قابل تقدیر دانست و گفت: معتقدم تقدیر از پیشکوتان ورزش پهلوانی افتخارات بزرگی را برای شهر به ارمغان می‌آورد که امیدواریم این قبیل برنامه‌ها در سطح بزرگتری با حضور تمامی پیشکسوتان رشته‌های مختلف ورزشی ادامه داشته باشد تا شاهد ترویج بیش از پیش منش فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای در همدان باشیم.
در ادامه این مراسم تعدادی از پیشکسوتان و بزرگان ورزش همدان به بیان نقطه نظرات و درخواست‌های خود پرداختند که شهردار همدان قول مساعدت و همراهی هر چه بیشتر مدیریت شهری با آنها را داد و در پایان نیز با اهدای لوح و هدیه از زحمات و تلاش‌های پیشکسوتان ورزش همدان تقدیر به عمل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *