کشت فراسرزمینی راه نجات منابع آبی است

کشت فراسرزمینی راه نجات منابع آبی است

 

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان گفت: بر اساس تحقیقات سازمان کشاورزی ملل متحد “فائو” ایران رکورددار تولید محصولات کشاورزی آب‌بر در جهان است و متأسفانه بیشترین محصولات از این دست در استان‌های کم آب و مواجه با خشک‌سالی، کشت می‌شوند.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، سعید نظری بیان کرد: ایران رتبه چهارم تولید هندوانه در جهان را دارد در صورتی که یکی از چهار کشور دنیا به لحاظ تهدید کم آبی و خشکی کامل محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه برای تولید هر عدد هندوانه چیزی در حدود ۵۰۰ لیتر آب مصرف می‌شود که در نهایت باید به قیمت بسیار نازل فروخته شود، افزود: سیاست‌های غلط و مدیریت ناصحیح در گذشته باعث نابودی منابع آبی و خاکی استان شده است که ضرورت دارد در حوزه کشاورزی و صنعت که بخش اعظم آب، صرف آن‎ها می‌شود توجه ویژه ‎ای شود و با ارایه راهکارهای علمی و پژوهشی مصرف آب در این دو حوزه را به حداقل برسانیم.
وی با اشاره به کمبود شدید منابع آبی، تأکید کرد: ضرورت دارد کشت دیم و تولید محصولات کشاورزی متناسب با اقلیم نیمه خشک و کم آب‌بر نظیر زعفران و کلزا جایگزین محصولاتی همچون هندوانه، گندم، سیب‌زمینی، چغندرقند و برنج شود.
نظری در این ‎باره افزود: مطالعات سازمان ملل متحد حکایت از این دارد که تا سال ۲۰۲۵ موضوع جنگ در غرب آسیا بر سر آب خواهد بود و ایران از بین ۳۰ کشور رو به خشک سالی، وضعیت بحرانی‌تری را دارد که باید از هم اکنون چاره اندیشی شود.
این عضو شورا گفت: به تازگی اقدام خوبی برای کشت فراسرزمینی آغاز شده و در قالب آن محصولات کشاورزی مورد نیاز و آب‌بر به دلیل کمبود منابع آبی، توسط کشاورزان ایرانی در زمین‌های اجاره‌ای کشورهای دیگر کشت می‌شود و محصول پس از برداشت به داخل کشور منتقل می‌شود.
رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان گفت: در طول سال‌های متمادی، سود آنی کشت محصولات کشاورزی پرآب‌بر اقلیم همدان را به شدت تحت تأثیر قرار داده و این موضوع در کنار خشک‌سالی ۱۰سال اخیر، منجر به نابودی منابع عظیم آبی استان شده و بی آبی امروز همدان نتیجه همین اقدامات است.
رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان در توصیف وضعیت منابع آبی استان همدان به این نکته اشاره کرد که استخراج آب‎های موجود در عمق زمین در سال‎های اخیر برای کشت محصولات پرآب نظیر هندوانه، سیب‌زمینی، یونجه و سایر محصولات کشاورزی آب بَر در بسیاری از نقاط کشور و به ویژه استان همدان به هیچ وجه منطقی نیست و باید در این زمینه پژوهش علمی، چاره اندیشی و اقدام جدی صورت گیرد.
سعید نظری افزود: کشاورزی در بسیاری از مناطق کشور و استان باید اصلاح شود که اگر این اقدام صورت پذیرد قطعا به لحاظ اقتصادی در دراز مدت باصرفه‌تر خواهد بود.
رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان عنوان کرد: وضعیت منابع آبی به گونه‌ای بحرانی است که باید کشاورزان اقدام به کشت دیم یا محصولات کم آب‌بر کنند و گرنه با چالش جدی روبرو خواهیم بود که زندگی همه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *